George Weigel: Kościół niemiecki powinien być wierny Ewangelii, nie duchowi czasu - zdjęcie
11.05.21, 11:30Fot. screenshot - YouTube

George Weigel: Kościół niemiecki powinien być wierny Ewangelii, nie duchowi czasu

7

Czołowy amerykański intelektualista katolicki i biograf Jana Pawła II George Weigel udzielił wywiadu Catholic News Agency na temat sytuacji Kościoła w Niemczech. Jego zdaniem Kościół niemiecki powinien podążać ścieżką Ewangelii, nie zaś ściężką apostazji.

Weigel poruszył kontrowersyjny i trudny temat balansu między reformami w Kościele a podążaniem drogą wytyczoną przez Ewangelię.

- (...) w niemieckiej „Drodze Synodalnej” chodzi o to, czy Boże Objawienie na temat nierozerwalności małżeństwa, godnego przyjmowania Komunii świętej, właściwego uporządkowania naszych ludzkich miłości – jest prawdziwe i ma moc wiążącą niezależnie od czasu, w każdej sytuacji kulturowej - stwierdził. Podkreślił, że chodzi o przeciwstawienie Ewangelii duchowi czasu.

Ponadto zdaniem Weigla Kongregacja Nauki Wiary wypowiada się w sposób autorytarny, a nie zakreśla jedynie perspektywy i tematy przyszłych dyskusji. Według Weigla jeśli biskupi niemieccy nie akceptują prawd głoszonych przez Kongregację, powinni mieć odwagę otwarcie to przyznać. Identycznie powinni postąpić, jeśli te prawdy akceptują.

Weigel stwierdził również, że od biskupów niemieckich i przedstawicieli Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich "nie słychać głosu Pana, Ewangelii czy prawdy, ale głos postmodernizmu".

Weigel również wyraził pogląd, że "Kościół nie ma władzy wyświęcania kobiet na diakonów, tak jak nie ma władzy wyświęcania kobiet na kapłanów czy biskupów".

- Kościół niemiecki jest niezmiernie hojny we wspieraniu pracy Kościoła katolickiego na całym świecie i powinien uczyć się z doświadczenia, na przykład tętniących życiem Kościołów lokalnych w Afryce, że Ewangelia wyzwala, a nie ogranicza. Jeśli niemiecka „Droga Synodalna” będzie nadal podążać ścieżką apostazji, będzie to lekcja dla całego światowego Kościoła, czym nie jest i nie może być „synodalność”: kwestią decydowania o prawdzie objawienia i zawartości depozytu wiary przez „konsensus” utworzony przez uciekającą się do podstępów biurokrację kościelną, dostosowaną do Zeitgeist – ducha czasu - zakończył rozmowę.

jkg/ekai

Komentarze (7):

sct2021.05.11 15:44
Kościoła katolickiego nie ma w Niemczech już conajmiej od 40 lat.
Po11... "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński2021.05.11 15:26
"𝐭𝐞𝐨𝐥𝐨𝐠, 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐲𝐤, 𝐟𝐢𝐥𝐨𝐳𝐨𝐟", 𝐢𝐭𝐩., 𝐩𝐨𝐝 𝐩𝐬𝐞𝐮𝐝. 𝐭𝐚𝐧𝐚𝐤𝐚 𝐩𝐢𝐬𝐳𝐞 : CYT.: "W ramach obustronnych korzyści z konkordatu, Kościół udostępnił funkcjonariuszom III Rzeszy wszystkie swoje księgi parafialne. Hitlerowcy otrzymali w ten sposób idealny instrument, którego bez współpracy Watykanu by nie mieli – możność dokładnego sprawdzenia, kto ma żydowskie korzenie. I w pełnie z niego skorzystali. Watykan zaś, nie brudząc rączek, skorzystał na likwidacji żydów – morderców Jezusa." -
Po11... "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński2021.05.11 15:24
"𝐭𝐞𝐨𝐥𝐨𝐠, 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐲𝐤, 𝐟𝐢𝐥𝐨𝐳𝐨𝐟", 𝐢𝐭𝐩., 𝐩𝐨𝐝 𝐩𝐬𝐞𝐮𝐝. 𝐭𝐚𝐧𝐚𝐤𝐚 𝐩𝐢𝐬𝐳𝐞 : CYT.: "Myśląc o tym, zawsze przypomina mi się święta Kościoła katolickego – Teresa z Avilla, która modliła się do napletka Jezusa, wzywała go by mogła wziąc go na język, zamknąc w ustach i się przez niego utożsamic z Jezusem – swoją miłością. Przeżywając przy tym najwyższą ekstazę, hm, religijną" -
Monika2021.05.11 14:45
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Po 11 ...2021.05.11 13:48
Z tym, że jak poważnie spojrzymy na historię KK to przez wieki kościół niczego innego nie robi jak dostosowywanie się do ducha czasu. Wprawdzie zwykle z pewnym opóźnieniem, ale zawsze. Np. święty Klemens z Aleksandrii: „Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą”. I co i zmieniło się? II w. – Wyznawcy chrystianizmu zaczynają głosić nauki o wiecznym dziewictwie Maryi. Wcześniej nikt o tym nie słyszał. III w. – Przez wprowadzenie ordynacji ustanawia się „stan duchowny”. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików – przedtem wszyscy byli równi, będąc jednocześnie wyznawcami i kapłanami. VI wiek – na synodzie w Macon biskupi głosowali nad problemem, czy kobiety mają dusze. Ustalili że jednak tak. 726 r. -z Dziesięciu Boskich Przykazań usunięto drugie. itd itp
...2021.05.11 12:45
Kościół w tym kraju jest wierny tylko i wyłącznie kasie.
Prawda śmieci Watykańskie?2021.05.11 11:59
Akurat Duch czasu jest tym co jako jedyny bezwzględnie ogląda się wstecz.