Dietetycy zapewniają, ser pleśniowy to bezpieczne urozmaicenie diety. Powinien jednak być spożywany z umiarem. W żadnym wypadku nie może być produktem powstałym w naszych warunkach domowych. Ser, który psuje się i rozkłada na półce lub w lodówce nie jest jadalnym serem pleśniowym!

Dlaczego więc możemy bez obaw konsumować ser, który dostępny jest na rynku pod nazwą sera pleśniowego? Bo znajdująca się na nim pleśń jest specyficzna. Przede wszystkim, nie jest ona grzybem chorobotwórczym. Odpowiednio dobrana, zdrowa mikroflora w serze pleśniowym przeciwdziała rozwojowi niebezpiecznych, chorobowych bakterii poprzez wytwarzanie kwasu mlekowego.

Serom pleśniowym nie można odmówić tego, że są znakomitym źródłem wapnia i fosforu, które sprzyjają budowie mocnych zębów i kości. We Francji te wykwintne sery są podawane już dzieciom w pierwszym roku życia. Sery te są również bogatym źródłem witaminy A, witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B2 oraz witamin D, E i K (rozpuszczalnych w tłuszczach). Wszystkie sery są również bogate w potas i sód - najważniejsze elektrolity naszego organizmu, które odpowiadają za prawidłowy przebieg większości procesów w naszym organizmie, między innymi za prawidłową pracę mięśnia sercowego.

Sery pleśniowe zawierają również tyrozynę - ciekawy i szalenie pożądany przez organizm aminokwas. Tyrozyna poprawia nasze samopoczucie wprowadzając organizm w dobry stan! Zwiększa naszą wytrzymałość oraz niweluje stres i zmęczenie.

Ser pleśniowy jest doskonały między innymi na problemy związane z układem pokarmowym. Grzyby mogą zwalczać liczne dolegliwości, jak problemy trawienne, ból brzucha itp. To doskonały środek na wiele chorób, a jego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia.

Tego produktu nie powinny konsumować kobiety w ciąży, ponieważ bakterie zawarta w serze mogą powodować skurcze macicy, ale też bezpośrednio negatywnie wpływać na płód (włącznie nawet z poronieniem lub obumarciem). ...

Uwaga! Nie należy też jeść ich zbyt często, jeżeli ma się problemy sercowe, ciśnieniowe - mają zbyt wiele soli, tłuszczu.

 

PRZEPIS NA NALEŚNIKI Z KASZĄ GRYCZANĄ, MIĘSEM MIELONYM I SEREM PLEŚNIOWYM - PRZYGOTUJ NA SOBOTNIĄ KOLACJĘ

mięso mielone wołowe300 g
kasza gryczana100 g
cebula1 szt.
ser pleśniowy50 g
jajka2 szt.
mąka pszenna325 g
margaryna3 łyżki
olej5 łyżek
natka pietruszki0,5 pęczków
woda

 

Mąkę przesiej do miski, wbij jajka, wlej 500 ml wody, olej i wymieszaj ciasto. Jeśli będzie zbyt gęste, dodaj odrobinę wody. Następnie smaż naleśniki na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju.

Kaszę gryczaną gotuj 5 minut dłużej, niż jest zalecone na opakowaniu.

Na dużej patelni zeszklij drobno pokrojoną cebulę, następnie dodaj mięso mielone i smaż, aż mięso będzie gotowe.

Całość duś, aż płyn odparuje. Następnie zdejmij patelnię z ognia i dodaj pokruszony ser pleśniowy oraz posiekaną natkę pietruszki.

Gdy nadzienie wystygnie, nakładaj je łyżką na naleśnik. Zwijaj ciasno w rulonik. Naleśniki możesz podawać od razu po przygotowaniu, jak również podpieczone w naczyniu żaroodpornym lub podsmażone na patelni.