Gen. Roman Polko dla Fronda.pl: NATO skupiło się na rozwiązaniu własnych spraw    - zdjęcie
17.09.14, 13:37gen. Roman Polko (fot.Wikipedia)

Gen. Roman Polko dla Fronda.pl: NATO skupiło się na rozwiązaniu własnych spraw

2

Od szefa NATO oczekiwałbym jakichś bardziej odkrywczych myśli, zamiast wykazywania swego braku decyzyjności i braku strategicznego myślenia w stwierdzeniu, że mamy na terenie Mołdawii wojnę hybrydową. To są po prostu standardowe działania wojsk rosyjskich, jakich wiele w historii dziejów, gdzie najpierw prowokuje się drugą stronę, uruchamia się piątą kolumnę, a później wspiera się te ich działania i w końcu wchodzi się z własnymi siłami. Jedyna różnica jest taka, że dawniej nie było cyberprzestrzeni, a teraz świat jest globalny szybciej te informacja docierają.

Rosjanie w ramach swoich ćwiczeń przewidują takie scenariusze jak prowadzenie różnych działań dywersyjnych na terenie różnych krajów, w tym Polski.

Gdyby taka sytuacja miała miejsce na terenie krajów NATO, wątpię w to, aby NATO było w stanie podjąć właściwą reakcję. NATO w ostatnich latach skupiło się jak tak każde państwo na samym sobie, na rozwiązaniu własnych spraw, co najwyżej na misjach ekspedycyjnych. O tym, że wschodnia flanka, czy jakaś Turcja naprawdę może być zagrożona, tak naprawdę mało się w NATO mówi. Teraz na szczycie, który miał miejsce w Walii, powołano strukturę, która była zlikwidowana w 2002 r., a istniała od lat 60. ub.w., czyli siły natychmiastowego reagowania. Tylko, że powołano je w dużo gorszej wersji, niż funkcjonowały one poprzednio. Nie jest to już poziom samodzielnej brygady, zdolnej do działania, tylko poziom batalionu, gdzie nikt tak naprawdę nikt nie podejmie decyzji do walki, nawet, jeśli będzie widział zagrożenie.

Not. Ra

 

Komentarze (2):

anonim2014.09.17 17:14
Znowu ten podżegacz wojenny roi swoje fantasmagorie, które powinien chować w prywatnych memuarach, a nie je eksponować publicznie, ośmieszając nie tylko samego siebie, ale przede wszystkim dając fatalne świadectwo kondycji umysłowej naszych wojskowych.
anonim2014.09.17 19:21
@enrque111 Wiesz gdyby jednak trzeba było brionić kraju, to wolałbym to robić pod jego dowództwem niż twoim. Ty w prywatnych memuarach chowasz tylko białą szmatę.