,,Gdyby zastosować recepty Trzaskowskiego czy Hołowni, Turowa za parę miesięcy by nie było'' - zdjęcie
26.05.21, 14:30Screenshot Youtube - TVP Info / Platforma Obywatelska

,,Gdyby zastosować recepty Trzaskowskiego czy Hołowni, Turowa za parę miesięcy by nie było''

52

1. Ogłoszona w poprzednim tygodniu jednoosobowa decyzja hiszpańskiej sędzi TSUE Rosario Silva de Lapureta o konieczności zastosowania w ramach tzw. środków tymczasowych, decyzji o zaprzestaniu wydobycia węgla brunatnego na potrzeby elektrowni Turów, ku zdumieniu dużej części polskiej opinii publicznej, została bez żadnych warunków zaakceptowana przez takie „tuzy” polskiej sceny politycznej jak Rafał Trzaskowski, czy Szymon Hołownia.

Wiceprzewodniczący Platformy i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski natychmiast po ogłoszeniu decyzji hiszpańskiej sędzi powiedział „Na tym polega system Unii Europejskiej. Jeżeli doprowadza się do tego, że sprawy są już w Trybunale i Trybunał wydaje orzeczenia, to jeżeli mamy poszanowanie dla europejskiego prawa, nie ma innego wyjścia”.

Podobne podejście zaprezentował Szymon Hołownia przewodniczący Ruchu Polska2050, który tuż po ogłoszeniu postanowienia, stwierdził „po pierwsze wykonać postanowienie TSUE”, wprawdzie później mówił o jakiś negocjacjach z Czechami ale nie bardzo wiadomo po co miałyby być one toczone, skoro kopalni i elektrowni po zatrzymaniu tej pierwszej za kilka miesięcy, by po prostu nie było.

2. Takim jednoznacznym stanowiskiem wiceprzewodniczącego Platformy, musieli być zszokowani wyborcy Rafała Trzaskowskiego z sąsiadującego z Turowem miasta Bogatynia, gdzie w II turze ubiegłorocznych wyborów prezydenckich, Trzaskowski wygrał z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą.

Zwycięstwo Trzaskowskiego było wprawdzie niewielkie, uzyskał on 50,19% ważnie oddanych głosów ale głosowało na niego we wspomnianej Bogatyni ponad 5,3 tysiąca osób i zapewne spora część z nich lub członków ich rodzin są pracownikami kopalni i elektrowni Turów albo firm współpracujących z tą grupą energetyczną.

Okazuje się, że ich wybraniec „bez mrugnięcia okiem”, chciał im zafundować regionalną katastrofę gospodarczą i społeczną, bo taki charakter miałaby utrata czterech tysięcy miejsc pracy związanych bezpośrednio z kopalnia i elektrownią, a także kolejnych kilkunastu tysięcy funkcjonujących w ich otoczeniu.

3. Zupełnie inaczej zachował się rząd Zjednoczonej Prawicy i jego premier Mateusz Morawiecki, który korzystając z obecności na szczycie w Brukseli premiera Czech Andreja Babisza, po nocnych negocjacjach, doprowadził zawarcia porozumienia.

W zamian za rozłożone na kilka najbliższych lat wspólne z Czechami inwestycje, które mają poprawić stan wód gruntowych po stronie naszych południowych sąsiadów, na które Polska chce przeznaczyć od 40 do 45 mln euro, premier Czech zobowiązał się wycofać z TSUE wniosek swojego kraju.

Zawarcie tego porozumienia kończy kilkuletni spór pomiędzy Polską i Czechami w sprawie przyszłości kopalni, a w konsekwencji także elektrowni Turów, w ten sposób przestanie być kwestionowana przez naszych sąsiadów koncesja uzyskana przez PGE S.A.- właściciela Turowa na odkrywkowe wydobycie węgla do roku 2044.

4. Trzaskowski i Hołownia powinni wiedzieć, że to postanowienie w sprawie hiszpańskiej sędzi godzi w nasze bezpieczeństwo energetyczne, jest nieproporcjonalne, wreszcie ostatecznie rozstrzyga spór, zanim tak naprawdę rozpoczął się proces.

Powinni wiedzieć o tym, że zakaz wydobycia węgla w kopalni Turów, oznacza prawie natychmiastowe unieruchomienie elektrowni, a tym samym brak w polskim miksie energetycznym około 4-7% energii elektrycznej.

Ponadto decyzja o zastosowaniu tak drastycznego środka tymczasowego, a więc zakazu wydobycia węgla, który umożliwia funkcjonowanie elektrowni, miała także charakter nieproporcjonalny, ponieważ tak naprawdę oznacza unieruchomienie całego przedsiębiorstwa i utratę źródła dochodów dla kilku tysięcy jej bezpośrednich pracowników, ale także setek firm z nim współpracujących.

Wreszcie jednoosobowa decyzja sędzi była tak naprawę ostatecznym rozstrzygnięciem, w sytuacji kiedy proces przed TSUE się na dobre nie rozpoczął, tzn. strony nie przedstawiły wieloosobowemu składowi sędziowskiemu, merytorycznych argumentów na obronę swoich stanowisk.

5. Jeżeli dwaj opozycyjni politycy, którzy zamierzają odegrać czołowe role w wyborach parlamentarnych 2023 roku i późniejszych wyborach prezydenckich, potrafią zaakceptować tego rodzaju decyzje godzące w strategiczne interesy naszego kraju, natychmiast po ich wydaniu, bez żadnej analizy ich skutków dla Polski, to znaczy, że wyborcy nie powinni pozwolić na to aby kiedykolwiek zajmowali w naszym kraju jakiekolwiek stanowiska, które upoważniałoby ich do podejmowania tego rodzaju zobowiązań.

Miejmy nadzieję, że nie tylko wyborcy w Bogatyni i całym regionie związanym z kopalnia i elektrownią Turów ale także wyborcy w całej Polsce, we właściwy sposób ocenią tą swoistą „beztroskę” Trzaskowskiego i Hołowni w podejściu do naszych strategicznych interesów.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (52):

ala2021.06.6 11:37
Strach pomyśleć co by było gdyby ten pajac Holownia { Niemiecki sługus } został prezydentem ! no i ciekaw jestem co na to jego potencjalni wyborcy ?
Templar2021.06.4 20:46
Stosownie ich recept może spowodować, że nie tylko Turowa nie będzie ale całej Polski. Nie rozumiem jak tacy dyletanci mogą w ogóle funkcjonować w polityce, to szkodliwe dla obywateli.
PRAWDA2021.05.28 20:49
Hołownia i trzaskowski to dzieci Niemca i Ruskiego ===
Artur2021.05.28 16:50
Hołownia i Trzaskowski skupiają elektorat który szuka recepty na zniszczenie polskiej gospodarki. Dla tego elektoratu zamknięcie Alei Jerozolimskich czy też elektrowni Turów, wstrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej albo budowy portu lotniczego w Braniewie tylko podnoszą wartość tych polityków. To nie przypadek że Hołownia i Trzaskowski to idole ludzi popierających budowę stref relaksu z palet drewnianych - takie strefy ze sztachet drewnianych to ich wizja współczesnych miast, w których po ulicach jeździ się furmankami. Tyle, że zamiast koni w roli pociągowych chcieliby widzieć zapalonych rowerzystów.
Hanys GórnoŚląski2021.05.28 15:59
Hołownia to pierwszy na świecie człowiek, który sam siebie kopnął ew doopę. Po czym przewrócił się i upadł na głowę. To jedyny człowiek na widok którego uważam, że jego rodzice powinni go byli jednak abortować.
Anonim2021.05.28 16:52
Jak znajomi mówią mi coś o Hołowni to mówią "Wiesz który - ten co tak płacze"
Berenika2021.05.28 12:22
co za mordy !!!!
Po 11 ...2021.05.28 11:37
może zastosować te recepty wobec nich? to może ich też by nie było?
🦄⚡️🏳️‍🌈Żyd Ateista Głupi Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.05.28 11:17
Jeden z krzywym ryjem drugi z krzywym fiutem
Ci dwaj chłopcy-2021.05.28 11:00
dobrze kumają, po co na Turów skoro są kopalnie i elektrownie w Niemczech- bardzo blisko.
bolo2021.05.28 9:37
jako najbogatsza gmina w Polsce - oczywiście chciałaby by było jak było.... Poczujcie chociaż smak bezrobocia i niepewności, jak to jest na stałe w Polsce wschodniej... Trzaskoskie lizid.......y
Olo2021.05.28 9:34
Bogatynia zgodnie z duchem wyborców powinna pójść jak radzi czaskoski. Zamknąć i wy.... ć wg doktryny następnej nawiedzonej lampart (bez bez pazurów). Jak ktoś wybiera to niech ponosi konsekwencje...
Anonim2021.05.28 9:05
Jeden wart drugiego, jadą jeszcze na pozornej świeżości , ale to szybko minie i słoma wyjdzie z butów.
cam2021.05.28 7:35
Pisowskie DYPLOMATOŁY zawaliły totalnie ciągnące się od PIĘCIU lata negocjacje. Można się było z Czechami dogadać, ale wśród pisowskich antymidasów nie znalazł się NIKT kompetentny i za pisowskie nieudacznictwo zapłacimy teraz wszyscy....
Lasota2021.05.28 21:17
Pepiki nawet z Hitlerem szły pod ręke po prostu skr... chca wydebic forse od Polski oczywiscie intryga szyta grubymi nicmi z Niemcami
Anonim2021.05.28 5:50
Banda pisbolszewickich durniów, mamy efekty !!!
Anonim2021.05.27 20:40
POPATRZ NA TE GEMBY TO AMEBA
Grizzly2021.05.27 18:54
Durnie, sabotażyści, łotry!
A.M.2021.05.27 18:40
Przez 5 lat państwo większe i silniejsze ( Polska ) olewało państwo mniejsze i słabsze ( Czechy ). Państwo mniejsze skierowało sprawę do rozpatrzenia do instytucji unijnych i ciągu kilku dni - cud ! Ten przykład jest więc dowodem na skuteczność UE oraz dowodem na to, że państwa mniejsze i słabsze w unii mają możliwość skutecznego dochodzenia swoich racji, i większe państwa muszą się podporządkować!
BBBetonek2021.05.28 7:57
masz zdecydowanie rację w twoim wirtualu, z tych większych państw to najczęściej się podporządkowują Niemcy i Francja
Anonim2021.05.28 10:42
BBBetonek - to co ty dajesz do zrozumienia, że w twoim wirtualu Polska jest już podporządkowana Rosji ???
Sex randka2021.05.27 16:30
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
PRAWDA2021.05.27 15:50
Narod Polski ma być Niewolnikiem Niemiec ---Trzaskowski a Hołownia mówi wprost Polacy mają być Niewolnikiem Ruski ===czyli dalszą ziemią Rosji tak dalej uważa Rosja ===
antoni.s2021.05.27 13:27
A może by tak obiecać coś episkopatowi i zaproponować mediację, z takim autorytetem?, aż dziw że biskupi nie śpieszą z pomocą.
Piotr Nowak2021.05.27 12:27
Jeśli mamy wybór, to zawsze wybieramy tego lepszego a nie gorszego. To co kierowało wami, zwracam się do społeczności Bogatyni, że 70 % z was głosowało w II turze wyborów prezydenckich 2020 na kłamcę, świra i przygłupa Trzaskowskiego, który nie potrafi dosłownie nic ?! Czy zdajecie sobie sprawę, że gdybyście wybrali go na prezydenta, to dzisiaj bylibyście na bruku, bez pracy, bez pieniędzy i bez perspektyw na przyszłość ?! Czy wa idąc na wybory nie myślicie o sobie, jest wam to obojętne ?! To kim wy jesteście skoro w waszej lokalnej populacji tylko 30 % to normalnie myślący ludzie ?! Czy nie dotarło jeszcze do was, że ten lub ci na których głosujecie są waszymi wrogami i zdrajcami ? A soro głosujecie na zdrajców to sami automatycznie stajecie się zdrajcami Ojczyzny ?! Ja nie mówię o jeszcze głupiutkich młodzikach, którzy na ulicach śpiewają „Hej, hej, aborcja jest okay”, ale ja mówię o dojrzałych ludziach posiadających prawo wyborcze ! Wytłumaczcie mi to – WY (70 %) wyborców regionu Bogatyni głosujących na Trzaskowskiego, bo ja, też wyborca, nie potrafię tego zrozumieć co wami kieruje do takiego wyboru ?!
Dam2021.05.27 15:50
A dlaczego uważasz, że Jaki byłby lepszy? Naprawdę jestem ciekaw twoich powodów. I mam nadzieję, że nie będzie to "bo on jest z PISu".
Berenika2021.05.28 21:13
Jaki nie startował na prezydenta Polski wy poplatfa nawet nie rozumiecie prostego jezyka tacy z was debile
kat2021.05.27 11:48
Wyrok TSUE: Polska do likwidacji. Reakcja Trzaskowskiego: „Na tym polega system Unii Europejskiej. Jeżeli doprowadza się do tego, że sprawy są już w Trybunale i Trybunał wydaje orzeczenia, to jeżeli mamy poszanowanie dla europejskiego prawa, nie ma innego wyjścia”.
antoni.s2021.05.27 11:41
Nie wnikam w szczegóły problemu bo ich nie znam, ale zabawna jest ta polska moralność kalego, jak czechom przeszkadza, i rzekomo szkodzi środowiskowo elektrownia w turowie to pisowcy podnoszą wielki raban, gdy ruscy realizują projekt nord stream 2 to pisowcy zachowują się jak czesi i tez podnoszą raban, zabawne to.
odp2021.05.27 11:53
Wszystko zależy od tego, kto jest tobie bliższy. Jeśli Polak, to po prostu dbasz o polski interes i nie zadajesz głupich pytań. Jeśli rusek lub pepik, to wszystko jasne.
cal.502021.05.27 11:57
Zabawna to jest twoja głupota, sowiecki trollu.
antoni.s2021.05.27 13:19
Ja przekazuję chociaż jakąś myśl z którą można się zgadzać lub nie, i mogę o tym dyskutować, ciebie cal.50, odkąd pamiętam stać tylko na krótkie, nieskomplikowane wrzutki bez ,żadnej treści, zapewne jesteś zbyt tępy na dyskusję, i kto tu jest trollem?.
Berenika2021.05.28 21:15
No i znowu głupek z poplatfy dał głos antoni
Anonim2021.05.27 11:26
I to mają być Polacy !!!
Krakus2021.05.27 11:21
Rząd nie mógł od trzech lat (odkąd wyszła sprawa Turowa) zająć sie bezpieczeństwem energetycznym Polski, bo walczył. Walczył z LGBT, a aborcją, z kobietami. Teraz walczy z tymi, którzy wstają wcześniej, ciężko pracują i zarabiają po kilka tysiecy. Na takich ludzi się głosuje, BRAWO! :)
Były sobie dwa cymbały2021.05.27 10:57
a tysiące cymbałów głosuje na tych dwóch
cam2021.05.28 7:38
Dwóch? Tych cymbałów w PIS jest znacznie więcej w zasadzie to większość. A to pisowskie cymbały są odpowiedzialne za to co się stało. Nie Czesi, których pisowskie cymbały ignorowały....
sołtys2021.05.27 9:07
Gudłaj i szabesgoj zyda Kobosko
Rafał i Shlomo2021.05.26 21:42
PO co Polakom kopalnie i elektrownie skoro kopalnie i elektrownie są w Niemczech ?
aaa.2021.05.26 17:15
Dwa buraki chroniące interesy szwabów.
Jasio2021.05.26 16:38
Czy ktoś wie dlaczego Hołownię tak wygło?
pedalisko2021.05.28 21:19
Hołownia ma stale orgazm dlatego taki wygiety
złożyłem pół twarzy 2050 i pół twarzy Campusa2021.05.26 15:40
i wyszedł Icek ze Stanisławowa
MaxFiend2021.05.26 15:31
Znowu Kuźmiuk bredzi. Gdyby Niemcy chcieli, to tej elektrowni dawno by nie było bo mają takie naturalne możliwości by ją zalać. Co wtedy, skoro Polska działa na zasadzie "wolnoć Tomku ..." ? Z sąsiadami się porozumiewa i godzi a nie głupio walczy.
Dwie2021.05.26 15:00
pacynki sterowane przez antypolskie "elity". Tfu!
pije po 13tej2021.05.26 14:35
Prawda jest taka że gdyby rządzący podjęli rozmowy z Czechami to ani smrodu ani takiej kasy na ugodę dzisiaj polski podatnik bo przecież nie rządzący nie musiał bulić .
AAAtomek2021.05.26 14:40
Tak by zrobił Trzaskowski, albo ktoś inny równie rozsądny, niż rządząca patowładza?
Udajesz,2021.05.26 14:59
czy jesteś głupi?
AAAtomek2021.05.26 15:48
W twoim towarzystwie muszę zniżyć się do twojego poziomu intelektualnego.
xyz1232021.05.26 15:22
gdyby babka miala wasy... Nie wazne co by mogl ktos zrobic w przeszlosci, wazne co w lutym zrobil PiS kiedy Czesi przyjechali do PL rozmawiac... Ze 3 sasiny pln bedzie to kosztowac...
AAAtomek2021.05.26 15:50
Nie rozumiem, jak można było do tego dopuścić, czyli nie rozwiązywać problemu razem z Czechami????
kuba powiatowy2021.05.28 13:11
a ja rozumiem dlaczego nie rozumiesz