Interpelację w sprawie powstania w Stolicy darmowego gabinetu ginekologicznego bez „klauzuli sumienia” złożyła radna Aleksandra Śniegocka-Goździk (PO-KO), przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Rodziny.

W tekście wspomnianej interpelacji pojawiają się następujące słowa: „Zwracam się do Pana Prezydenta z pytaniem dotyczącym darmowego, całodobowego gabinetu ginekologicznego bez tzw. klauzuli sumienia (...) Czy, gdzie i kiedy ma pan prezydent w planach uruchomienie takiej usługi w ramach funkcjonowania miasta?”

W odpowiedzi na to pytanie, Paweł Rabiej – wiceprezydent Warszawy stwierdził: „Miasto stołeczne Warszawa podjęło działania mające na celu analizę zapotrzebowania mieszkańców na tego rodzaju świadczenia oraz oszacowanie kosztów realizacji takiego przedsięwzięcia”.

Dodajmy, że pani radna tylko domaga się realizacji jednej z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego. Tego typu placówka działa już w Poznaniu i tak o niej mówił prezydent tego miasta Jacek Jaśkowiak:

„Na kazania to można iść w niedzielę do kościoła. Uważamy, że jest rozdział Kościoła i państwa. Nikt nikogo nie zmusza, żeby iść do takiego lekarza, ale chcemy dać prawo wyboru kobietom i możliwość uzyskania fachowej pomocy i porad”.
 

A na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris wskazał na niezgodność z polskim prawem tego typu placówek: „Czy lekarze w gabinecie bez sumienia będą zatrudniani wyłącznie po zrzeczeniu się konstytucyjnego prawa do sprzeciwu sumienia? Takie kryteria doboru pracowników są bezpośrednią dyskryminacją i niedopuszczalnym przekreśleniem zasad konstytucyjnych”.

Erł/tvnwarszawa, Fronda.pl