Fundusz Odbudowy. PO próbuje ratować twarz i rzutem na taśmę proponuje ,,ustawę gwarancyjną'' - zdjęcie
04.05.21, 11:11Fot. Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC 0 / sejm.gov.pl

Fundusz Odbudowy. PO próbuje ratować twarz i rzutem na taśmę proponuje ,,ustawę gwarancyjną''

28

Dzisiaj odbywa się w Sejmie głosowanie w sprawie ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, po tym jak Krajowy Plan Odbudowy został przesłany do Komisji Europejskiej.

We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Być może uda się dzisiaj uchwalić tę ustawę. Konwent Seniorów zdecydował w ubiegły czwartek, że w głosowaniu nad ustawą obowiązywać ma zwykła większość.

Podstawą wypłaty środków jest Krajowy Plan Odbudowy, który Polska przesłała wczoraj do Komisji Europejskiej. Polska otrzyma do dyspozycji około 58 mld euro.

W sprawie "za" głosować będą PiS, Porozumienie, Lewica, Polska 2050 oraz PSL. Przeciwko na pewno zagłosują Solidarna Polska oraz Konfederacja.

Nie jest jasne stanowisko w tej sprawie Platformy Obywatelskiej. PO złożyła bowiem wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu o 14 dni. Nie wiadomo, jak zachowa się PO w przypadku, gdyby do głosowania jednak dzisiaj doszło.

Poczynania Borysa Budki skrytykował w tej kwestii były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

- (...) wszystko idzie w złą stronę. Przede wszystkim to, co widzimy, to jest dekompozycja partii opozycyjnych, środowisk opozycyjnych, klubów parlamentarnych w Sejmie i poza Sejmem - stwierdził Schetyna - więcej czytaj tutaj.

Teraz Platforma Obywatelska zaprezentowała pomysł powołania "ustawy gwarancyjnej".

jkg/twitter

Komentarze (28):

W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 18:29
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
Roman2021.05.4 17:33
Panie posle Dudka : tak trzymac , nawet idzie Panu lepiej niz Schetynie . Nigdy nie myslalem , ze KO moze byc tak durna koalicja !!!. No to PIS ma sie z czego cieszyc , nie musi nawet zabiegac o glosy swoich rebeliantow .
man.of.Stagira2021.05.4 16:31
Bądźmy poważni. Od tego czy rządzi Prawo i Sprawiedliwość zależą losy wielu spraw w naszym kraju. Weźmy na przykład taką partię jak Konfederacja // Następnego dnia po utracie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość rządzący Polską od 30 z górą lat układ rozpocznie proces eliminacji wszystkich ośrodków oporu społecznego. Na pierwszy rzut pójdą wszystkie media w kraju z Internetem włącznie gdzie już niepodzielnie zapanuje niejaki Zuckerberg (czy jak mu tam). // Na drugi rzut pójdą gracze polityczni DO LIKWIDACJI. Rozpocznie się publiczny lincz a później sądowo-ustawkowa operacja delegalizacji partii Konfederacja, jej publiczna delegitymizacja. Rabini z Konfederacji którzy dzisiaj uganiają się za amantadyną, biorą udział w poszukiwaniach zaginionej Tutki-151 znad Smoleńska, tropią krwiożerczych żydów USA których odciski palców zauważyli na ACT 447 lub bohatersko nadstawiają swoje PŁUCA na działanie towarzyszki sars-cov-2 staną przed dylematem; kontynuować polowanie na PiS (już pod rządami SROKO) czy dać się zlikwidować? Otóż kto głosuje na Konfederację musi mieć świadomość, że może ona funkcjonować jako suwerenny podmiot polityczny JEDYNIE dlatego, że rządzi w Polsce Prawo i Sprawiedliwość a ona ma je na swoim celowniku.// Z chwilą gdy to stanie się PROGRAMEM rządzącej nowej elity SROKO dla Konfederacji historia szansy w polskim życiu politycznym zakończy się. Co wtedy wybiorą Rabini z Konfederacji; lincz i likwidację czy przyłączenie się do "nowych elit"? // Nie wiem jak Wy ale ja nie mam co do ich przyszłej decyzji żadnej wątpliwości // Konfederacja-PO...jedno ZŁO. 2021.02.27 16:50
Filip2021.05.4 15:11
Krajowy Plan Odbudowy zostanie tak wypłacany, że samorządy w których rządzi opozycja dostaną pożyczki. Natomiast rząd i samorządy rządzone przez PiS dostaną bezzwrotne dotacje. Dlatego obawy polityków z Koalicji Obywatelskiej są zrozumiałe. Ponadto istnieją obawy przed zmarnowaniem części pieniędzy przez PiS. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu jest ona rozbierana. Politycy z PO i PSL w czasie swoich rządów nie chcieli jej zbudować. Tak więc opozycja chce zwiększyć kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi z tego Funduszu.
Foster2021.05.4 14:17
Trzeba przyznać, że PIS w szambie czuje się najlepiej. Jeszcze niedawno stawiano go jako przeciwnika UE, a dzisiaj PO zostało zapędzone do kąta z łatką przeciwnego ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy. PO będzie musiało zagłosować za ratyfikacja Funduszu a PIS to potraktuje jako swoje zwycięstwo.
as2021.05.4 14:12
Nowak, Sawicka, Trzaskowski i Pinior - tylko oni powinni rządzić tą kasą. Mają doświadczenie.
Nie martw się o Fundusz Odbudowy!2021.05.4 13:18
Zadłużenie euro-zone w setkach miliardów JUŻ istnieje po tym co Grecja wywinęła! Czy Polska jest euro-zone czy nie i tak płaci za to! ....... Polska potrzebuje miliardów na wielkie projekty, jakie są w planach i jakie już są realizowane. ..... Czy to będzie Fundusz Odbudowy, czy nie, Bank Centralny i tak wyda obligacje. ..... NIE W TYM PROBLEM! ....... Kto będzie miał tych obligacji najwięcej? ..... I TU JEST PROBLEM! ...... Indywidualni inwestorzy całego "funduszu" nie wykupią, wiec KTO? ...... Chiny i Rosja, aby w ten sposób wpływać na wartość €, tj. gospodarkę a tym samym politykę!
Topek2021.05.4 13:02
Problem jest w tym dać pisdzielcom wolną rękę w zarządzaniu tymi pieniędzmi to rozdają swoim pisdzielskim samorządom a resztę rozkradną wśród swoich, wybudują jakieś wieże w Warszawie i wyślą do Torunia by bezdomni nie musieli za ostatnie pieniądze Rydzykowi Maybachy kupować
Anonimus2021.05.4 13:36
Jak sam zauwazyles debilu, "problem jest w tym, by NIE dac wolnej reki w zarzadzaniu tymi pieniedzmi ", takim pacanom jak ty i cala ta po-wska, skorumpowana, zlodziejska, zgnila, kolesiowska cholota,- bo wszystko by poszlo jak zwykle do kieszeni " b a r o n o w ", a raczej baranow po-wskich, a zwykly Polak, by ich nawet nie powachal !!! Ponial lebiego ??!!
Polak mały2021.05.4 17:01
Rzecz w tym że to nie POpaprańcy będą rozdawali te pieniądze i dlatego żal im dupę ściska. Zasada "psa ogrodnika" działa.
za POzno2021.05.4 12:40
środkowy palec
Han2021.05.4 12:25
PO to nic innego jak zwykła szumowina i targowica.
PO to DNO2021.05.4 12:21
teraz jest całkowicie nieważne jak PO zagłosuje i co zaproponuje , te durne pajace z platformy mogą w ogóle na głosowanie nie przyjść
Polak mały2021.05.4 17:03
Oni muszą przyjść aby zaistnieć na mównicy sejmowej - tylko na to ich stać aby powrzeszczeć sobie to im daje ulgę.
Marek2021.05.4 12:17
Cwane zagranie ze wszystkich stron by ogłupić naród. Za porozumienie z komunistami jesteście przegrani,zrobie wszystko by przekonać Polaków że jesteście takim samym odchodem jak po,sld i inne komuchy.Zdrajcy.
Karol2021.05.4 13:40
Marus, ty to sobie mozesz kupke zrobic co najwyzej !!!!
Piotr Nowak2021.05.4 12:15
To zdrajcy, po trzykroć zdrajcy !!!!
harry2021.05.4 12:08
PO od dawna pod przewodnictwem Tuska realizowało na wspólne polecenie Moskwy i Berlina plan totalnej destabilizacji Polski poprzez wyprowadzenie jej ze struktur UE i faktyczny podział oraz podporządkowanie części Polski otwarcie Moskwie a pozostałej części niby - sojusznikowi Berlinowi. Rozbita Polska to wielowiekowe marzenie obu mocarstw. PO wykonywała to zadanie zarówno gdy była u władzy, jak i w czasie gdy jest w niby "totalnej" opozycji. Teraz te knowania "totalnych" stały się już oczywiste i nawet w UE wybałuszają ślepia, że tak blisko było. ktoś za to powinien odpowiedzieć karnie, bowiem mamy do czynienia z ewidentną zdradą interesów Polski jako państwa.
Anonim2021.05.4 11:53
Nie dawać ani grosza PiSdzielcom, bo rozkradną!!!! Te hieny tornister dziecku potrafią ukraść!!!
Rumcajs2021.05.4 12:54
Twój Nitras z PO do złodziej i cpiun każdy to wie w całej Polsce. Peowcy to szmaciaki i guwniarze w krótkich spodenkach
Józef Bonkzdupytuska2021.05.4 11:37
PO banda głupków wykształconych ponad swoją inteligencję. Twarze na okładkę Gazety Wyborczej Budka i Neumann bijące inteligencją wprost proporcjonalnie do urody.
Anonim2021.05.4 12:04
I tak lepsi niż głupi i niewykształceni PISowcy
no ...2021.05.4 12:46
... rzeczywiście ... aljazeery żaden pisowiec nie przebije ... że o muchach, szajbuskach wielkich, podpaskach itp itd nie wspomnę ... ty anonimowy ćwoku ..
jula2021.05.4 11:23
Fundusz gwarancyjny PO KO na kaucje ( tak l. mn.) za Nowaka
jle_ffm2021.05.4 11:49
Albo może lepiej na remont dachu dworku Obajtka, lub fundacje Bąkiewicza, Glińskiego i Ordo Iuris. A może dla o. Inwestora z Torunia kilkanaście baniek na muzeum?
jula2021.05.4 12:16
Spoko spoko są jeszcze garsoniery Kropiwnickiego. Swoją drogą pracowity chłop, tylko na miejskiej posadce nie tam zaraz prezydent miasta.
Anonim2021.05.4 13:48
A tobie cwelu, marzylo sie, ze wszystko pojdzie na "sok z buroka ", nie buroku jeden ?!
Józef Bonkzdupytuska2021.05.4 14:32
Nie obrażaj bo to tylko prymityw potrafi. Zaargumentuj błagam i proszę. Nie bądź takim zwykłym przydennym POlatfusem.