Frasyniuk i inni działacze opozycji z PRL bronią kard. Gulbinowicza - zdjęcie
24.11.20, 13:45Fot. screenshot - YouTube (OKO.press, Katolicka tvRodzina)

Frasyniuk i inni działacze opozycji z PRL bronią kard. Gulbinowicza

10

Grupa działaczy opozycji z okresu PRL bierze w obronę kard. Henryka Gulbinowicza. „Stwierdzenie o współpracy z SB jest kłamliwym nonsensem” – napisali działacze w liście skierowanym między innymi do Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Prymasa Polski oraz szefa Konferencji Episkopat Polski. List podpisał m.in. Władysław Frasyniu, który już wcześniej bronił zmarłego niedawno kardynała.

Dalej napisano:

W takim kształcie, w jakim funkcjonuje ono w przestrzeni medialnej, nie znajduje żadnego potwierdzenia w stanie badań. W przypadku kwestii o charakterze obyczajowym w przestrzeni publicznej, poza jednostkowym świadectwem o wątpliwej wiarygodności, brak jest jakichkolwiek konkretów”.

Sygnatariusze listu domagają się przedstawienia dowodów, które oparte są na jednoznacznych faktach a nie domniemaniach czy pomówieniach. Stwierdzono:

Nasz stanowczy sprzeciw budzi zarzut o współpracę śp. Księdza Kardynała z SB. Ze zgromadzonej i dostępnej w zasobach IPN dokumentacji wynika tylko i wyłącznie, że z księdzem, biskupem, a następnie arcybiskupem Henrykiem Gulbinowiczem prowadzony był jedynie tzw. dialog operacyjny, zaś On sam nigdy nie był <<osobowym źródłem informacji>>. Wszelkie oparte o tę dokumentację sugestie, pojawiające się głównie w mediach, a wskazujące na delatorski charakter tych kontaktów czy osiąganie dzięki nim osobistych korzyści (z nominacją na wrocławską stolicę arcybiskupią włącznie) nie są zatem niczym innym, jak niedopuszczalnym przekroczeniem obowiązujących w nauce granic dowolności interpretacyjnej i nadużyciem propagandowym”.

Stwierdzono również:

Domagamy się wyjaśnień, i mamy do nich prawo, bo nie kierują nami, sygnującymi to przypomnienie, doraźne, utylitarne względy. Jedynie poczucie, że w chwilach trudnych należy dać świadectwo prawdzie. Pozostać przyzwoitym. Bo choć reprezentujemy dzisiaj różne, czasami odległe, polityczne i światopoglądowe opcje, to doskonale wiemy, kim był dla nas Kardynał Henryk Gulbinowicz”.

dam/wpolityce.pl,Fronda.pl 

Komentarze (10):

Agnieszka2020.12.9 2:08
Czy oni tak twierdzą, bo jako członkowie SB są zorientowani w sprawie? Coś mi się wydaje, że siebie bronią a nie biskupa... bo jak biskup współpracował, to trzeba by łańcuszek powiązań sprawdzić dalej, bo przecież sam opozycji nie rozpracowywał i nią nie kierował. A odkąd Frasyniuk z kodziarstwem szalał po ulicach, żeby bezcześcić modlitwę w czasie miesięcznic smoleńskich, to moje zaufania do niego jest zerowe.
PYTANIE2020.12.3 14:35
Dlaczego żyd Rotenschwanz zmienił nazwisko na Frasyniuk?.
Yanna2020.11.24 19:53
Żaden katolicki czy lewicowy portal, urząd prezydenta Wrocławia nie odnosi się do faktu obrony kard. Gulbinowicza przez p. Frasyniuka et consortes. Nie zauważyłem w mediach "GW", TVN, Polsat takiego zmasowanego ataku na kardynała Gulbinowicza jak w przypadku innych księży czy biskupów, w tym na kardynała Dziwisza (gdzie na razie NIC nie wiadomo) . Tylko Gulbinowicz jest oszczędzany, bo popierał Platformę i Frasyniuka. Nie wiem dlaczego portale katolickie np. deon.pl - jezuickie, dominikańskie, nie bronią Kardynała krakowskiego. Czy w przypadku Wrocławia działa zmowa Wrocławia: Czyżby w przypadku Gulbinowicza działał tam mechanizm: nasz homoseksualista i nasz pedofil i … wara wam od niego, bo tak dużo mu zawdzięczamy osobiście i materialnie?
Prawda2020.11.25 21:28
Ska=ąd Frasynik wzioł Kase na Mieszknia we Wrocławiu i wyżucał == Lokatorów ==był Biedny dziurawe skarpety ==
ks. emeryt2020.11.24 19:48
Dla pewnych ludzi zabić dziecko przed urodzeniem, albo dziecko molestować wykorzystać seksualnie to nic! Jednostka albo kilkoro dzieci - to śmieci, zlepki, robactwo. To "zera". Kumpel, koleś, wspólnik najważniejsze!
opty2020.11.24 19:39
PEDERASTA BRONI PEDERASTĘ???
Noel2020.11.24 16:55
Sprawa kard. Gulbinowicza nie została do końca wyjaśniona !! Maczały w tym palce dawne służby PRL. W czasach Solidarności odznaczał się ogromną odwagą jak mało który duchowny. Inni b. się bali kiwnąć palcem przeciwko zbrodniarzom komunistycznym, inni z nimi walczyli jak np. kard. Gulbinowicz.Solidarność Dolnośląska pamięta o Jego zasługach !! Pozostali niech przestaną ujadać , bo nic nie wiedzą, co się wtedy naprawdę działo.
Anonim2020.11.24 14:53
frasyniuku spytaj sie gulbinowicza ,czy trumna ma kieszenia,powie ci przez sen ,może byś się z tirów rozliczył ?
Jakie opowieści2020.11.24 14:29
lubi bydło po-sowieckie tudzież takowe Żydy? Opowieści o tym, że Niemiec-oficer Wehrmachtu czy SS uratował Żyda, jak to zrobił Wilm Hosenfeld ratując Szpilmana. Nie Polak, ale Niemiec i to w mundurze. Opowieść z tzw. chüja wytrzepana, ale niech będzie. Solidarność wrocławską uratował kardynal (już nie kardynał) Gulbinowicz, może nawet życie samego Frasyniuka i są na to świadkowie i to wiarygodni, ale dla bydła po-sowieckiego tudzież takowych Żydków TO nic nie znaczy. Co jest ważne, że chronił jakieś zboka. Jakikolwiek sens równowagi, tj. wszystkie za i przeciw został, jak w każdej pseudo-rewolucji motłochu, pominięty.
Anonim2020.11.24 14:06
Jak Watykan tak postąpił, to tam musiało być znacznie grubiej niż oficjalnie wiadomo.