Francja: dlaczego młodzi odeszli od Kościoła? - zdjęcie
10.09.20, 14:32fot. pixabay.com

Francja: dlaczego młodzi odeszli od Kościoła?

40

W ostatnich dziesięcioleciach społeczeństwo francuskie uległo głębokiej dechrystianizacji. Przejawia się to szczególnie wśród ludzi młodych poniżej 25 roku życia. Tylko jedna czwarta z nich została ochrzczona, a jedna piąta uznaje się za katolika. Świadectwem postępującej we Francji sekularyzacji są niedawne badania przeprowadzone na zlecenie dziennika Le Monde. Potwierdzają one na przykład, że zaledwie 2 proc. Francuzów chodzi co niedzielę do kościoła i tylko 56 proc. zna na pamięć modlitwę Ojcze Nasz.

Badaniem procesu sekularyzacji we Francji zajmuje się socjolog Yann Raison du Cleuziou. Zauważa on, że odejście katolików od Kościoła jest związane na pewno z przemianami, jakie dokonały się w społeczeństwie. Istotną rolę odegrała tu jednak postawa samych rodzin, które w pewnym momencie zaniedbały przekaz wiary nowym pokoleniom. Błędną strategię zastosowano też w katechizacji. Za mało w niej było wiary, a za dużo treści czysto humanistycznych – mówi du Cleuziou.

Rodzice przestali przekazywać wiarę ojców; na religii mówiono o wartościach:

- „Jest to związane z przemianami w samym Kościele. Począwszy od lat 70-tych część katolików ma problemy z przekazem wiary swym dzieciom. Niektóre rodziny katolickie postanowiły, że młode pokolenia same powinny sobie wybrać swą duchową drogę. W konsekwencji przestano im przekazywać wiarę ojców – mówi Radiu Watykańskiemu du Cleuziou. – Brak zainteresowania wiarą wśród młodych stawia też pytanie o jakość katechezy i duszpasterstwa. Tylko 20 proc. młodych poniżej 25 roku życia uznaje się za katolików, a przy tym wielu z nich korzysta z katolickiej oświaty. To pokazuje, że duszpasterstwo w szkołach nie utwierdza ich w wierze. Być może dlatego, że ma ono wydźwięk zbyt humanistyczny, koncentruje się na wartościach dzielenia się, gościnności, wielkoduszności…, a zatem na ideach, które nie są typowo religijne. W konsekwencji młodzi odnoszą wrażenie, że chrześcijaństwo nie jest im potrzebne, bo mogą żyć tymi wartościami bez wiary. Oni po prostu nie widzą, co nowego mogłaby wnieść do ich życia wiara.“

Yann Raison du Cleuziou zauważa, że pomimo radykalnej sekularyzacji, jaka nastąpiła w ostatnich dziesięcioleciach, katolicyzm nadal pozostaje ważnym czynnikiem charakteryzującym francuskie społeczeństwo. Wynika to również z nowej postawy praktykujących katolików, którzy świadomi zachodzących przemian stali się tym, co Benedykt XVI określił mianem kreatywnej mniejszości.

Katolicy stali się kreatywną mniejszością:

- „Katolicyzm stał się mniejszościowy, ale pozostaje obecny w społeczeństwie francuskim i paradoksalnie ta obecność jest bardziej widoczna, niż w latach 70-tych, kiedy był on większościowy. Na przykład podczas ostatnich wyborów prezydenckich katolicy byli bardzo aktywni, bardzo obecni w polityce, co nie zdarzało się od kilkudziesięciu lat. Wynika to z tego, że zdali sobie oni sprawę z tego, że są mniejszością. Jako mniejszość lepiej się organizują, by wywierać wpływ, podczas gdy wcześniej, kiedy byli większością, nie czuli takiej potrzeby, by bronić własnych interesów, negocjować swego poparcia w zamian za obietnice w kwestiach konserwatywnych czy bioetycznych.“

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (40):

Kubiak2020.09.12 2:03
Pan Jezus znudził nam się nami. Nikt go nie prosi aby przmówił bo boi sie smieszności. Akurat ten projekt nie wypalił bo są inne ciekawsze w naszej Galaktyce, w naszym Wszechświecie i w innych miraiadach realmów. Pan Jezus podał nam rekę ale my pozostaliśmy zwierzętami choć znaliśmy Słowo Boże. Mieliśmy przebłysk wieczności ale idziemy na zatracenia.
Kościół to nie demokracja2020.09.11 20:11
Kościół to hierarchia. Ludzie odchodzą z Kościoła nie dlatego że jest niedemokratyczny i mało liberalny, tylko właśnie dlatego że zaczyna taki być. Jak się folguje, zaczyna wychodzić do wiernych z coraz to bardziej pobłażliwym przesłanie, co by ich nie urazić i nie zniechęcić, skutek jest zupełnie odwrotny do zamierzonego. W grę wchodzą tu także skandale wewnątrz Kościoła, jedne prawdziwe, drugie rozdmuchane i zmanipulowane, ale takie, jak to w każdej grupie, społeczności czy strukturze, były, są i będą, i bujdą jest to że tak jak obecnie, to jeszcze nie był. Z Kościoła odchodzą ludzie słabi, tzw. letni, którzy jak mówi Pismo są zbudowani na piasku a nie na mocnym fundamencie, i byle wicherek jest ich wstanie wywrócić. Druga sprawa, to protestantyzacja Katolicyzmu, wybiera się z Biblii to co miłe, fajne i bezstresowe i traktuje jako dogmat nihilistyczne tegoż pojmowanie. A tak nie jest, bo zanim nastąpiło Zmartwychwstanie i przez to Zbawienie nas wszystkich. Oczywiście pod znanymi warunkami, których Katolikom opisywać chyba nie potrzeba. Było cierpienie Pana Jezusa i Jego droga krzyżowa, co obecnie się odrzuca, bo przecież ma być fajnie, wesoło, bezstresowo i w ogóle WOW. Tak niestety nie jest i nie będzie, durnie i naiwniacy myślą tyko inaczej. Reasumują, czym więcej w Kościele Katolickim ulg, otwartości, ekumenizmu, demokracji i przymykania oczu na na dogmat, a im mniej twardych zasad, nakazów, zakazów i przestrzegania takich choćby bezmięsnych piątków, czy nie tańczenia w piątki, tym mniej ludzi którzy chcą się interpretować z wiarą ojców. Tu przychodzi na myśl także biblijne odsianie ziarna od plew, i pewnie coś w tym jest. Ja do Kościoła chodzę dla Boga, a nie do budynku i księdza, który jest do tego Boga lepszym lub gorszym pośrednikiem. Wy róbcie jak chcecie, jak jesteście ochrzczeni i negujecie prawdy wiary, to współczuję
Kubiak2020.09.12 0:48
Ludzie odchodzą od Kościoła bo nie ma znaków od Jezusa. Obiecał przyjść a już 2 tysiące lat mijają i nic. Nawet znaków nie daje a historię łatwo wytłumaczyć tak jakby Boga nie było. Kościół to też widzi i w zastępstwie wysłał ludziom Matkę Boską. Nie wiem i nie oceniam bo za głupi jestem i się boję grzechu. A przecież w pismach apostolskich mamy napisane, że ludzie nawracali sie dzięki cudom robionym przez apostołów. Inaczej nikt w w zmartwychwstanie by nie uwierzył. Ludzie dziś mówią jak w pokerze "sprawdzam".
Gola2020.09.12 1:16
Nie masz żadnego rozwiazania i nic mądrego nie napisałeś. Twoja recepta na problemy Kościoła i odwrócenie się od świata to jego koniec. Hierarchia, zamordyzm, nie jedzenia mięsa w piątek, zamknięcie się na świat i naukę to droga do małej, nic nie znaczącej sekty. Jak jesteś katolikiem to lepiej słuchaj Papieża bo on ma klucze Św. Piotra i widzi wiecej niż ty ze swojej norki katolicko - hobbitowej, którą sobie wymościłeś.
dz2020.09.11 19:18
Nie w ostatnich dziesięcioleciach, tylko od rewolucji francuskiej diabeł znalazł wielu współpracowników. Najgorsze, że katechizmy w Polsce były robione na wzór francuskich. Czyli co nam grozi ?
Polak Ateista Dumny Gej2020.09.11 19:01
Warto przypomnieć, że aktualnie najbardziej laicyzującym się narodem w Europie jest Polska. Brawa dla Polaków, za to, że biorą słuszny przykład z Francji :)
Szamasz2020.09.11 13:25
Pieśń Konfederatów Barskich!!!!!!!!!!!!!!! Nigdy z królami nie będziem w aljansach, Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi; Bo u Chrystusa my na ordynansach — Słudzy Maryi!
Zygfryd2020.09.11 9:41
Kościół upadnie by powstać silniejszy tak napisano w piśmie św. pewnie ten czas tzw. przesiewu segregacji nadchodzi kto wytrwa zyska i będzie zbawiony kto woli droge samych przyjemności przegra.
Izaak Rapaport2020.09.11 9:19
Jeszcze jeden i jeszcze raz -- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA - CORAZ TRUDNIEJ O JELENIA.
Anonim2020.09.11 8:10
Jeżeli, dzięki równającym wszystkich ze wszystkimi i wszystkiego ze wszystkim podręcznikom, nie są uczeni historii, literatury, filozofii, a tego że ich przodkiem jest goryl, to czemu się dziwić?
Anonim2020.09.11 6:52
U nas zawsze było to co we Francji, tylko 50 lat później. Bądźmy zatem cierpliwi.....; i POzbędziemy się tożsamości. Afroafrykanie nas ubogacą....i nie tylko.
opty2020.09.11 6:49
Dobrze, że odchodzą? Nie tacy mocarze prosili o wiatyk. Nie każdy zdążył!
keolsa2020.09.10 23:41
dobrze, że odchodzą..będą mogli normalnie funkcjonować...ja miałam nerwicę bo pochodziłam z katolickiego domu....kiedy się jej pozbyłam dopiero wtedy znalazłam chłopaka...przedtem Bóg mnie prześladował w mojej głowie, odstraszał chłopaków, marnował randki że np. autobus nie przyjechał itd
An.2020.09.11 8:24
A może spróbuj sama dowiedzieć się więcej na temat religii, w której próbowano Cię wychować, naprawdę warto. To znaczy dowiedzieć się nie tylko z Wikipedii, ale również poznać sercem.
Izaak Rapaport2020.09.10 21:04
No to jeszcze raz. - ŚWIAT SIĘ ZMIENIA - CORAZ TRUDNIEJ O JELENIA.
FRANCUZI SĄ MĄDRZY I NOWOCZEŚNI2020.09.10 20:11
ZAWSZE TACY BYLI. ALE CZY W POLSZU TAK KIEDYKOLWIEK BĘDZIE? WĄTPIĘ
Mejer2020.09.10 20:57
a tam u was w rosyjskich kołchozach to capy macie ?
Zaraza2020.09.10 18:45
U nas zawsze było to co we Francji, tylko 50 lat później. Bądźmy zatem cierpliwi i czekajmy końca czarnej zarazy.
Anonim2020.09.10 18:17
Jak ja zazdroszczę tym młodym ludziom uwolnienia się od tych bredni i dogmatów. Szkoda, ze w Polsce musimy jeszcze poczekać na to aż religa zejdzie na margines. Na szczęście to tylko kwestia czasu. Człowiek religii do niczego dzis nie potrzebuje i coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę.
dz2020.09.11 19:29
Tak samo mówili komuniści a dzisiaj się zaKODowali, nazwy pozmieniali i pod nowymi sztandarami znów chcą wszystkich uszczęśliwiać i uczyć demokracji, którą za pomocą ZOMO i UB zawzięcie zwalczali.
bnm2020.09.10 16:43
ja powiem dlaczego - BO MAJĄ ZA DOBRZE
Kubiak2020.09.10 16:24
Pan Jezus nas opuścił i nic nie robi aby podtrzymać w nas wiarę. Ludzie sa już zmęczeni tą religią.
Anonim2020.09.10 17:57
Pan Jezus nikogo nie opuścił to ludzie opuścili Boga ,Bóg dał wolną wolę i nikogo nie zmusza do wiary.
Natalja Siwiec2020.09.11 8:57
Jezus cały czas gra w chowanego z ludźmi. Sama go kiedyś szukałam w końcu zmęczona tą zabawą przeczytałam Biblię i to ostatecznie skłoniło mnie do utrwalenia fałszywości tej wiary.
Polak2020.09.11 9:42
https://i.chzbgr.com/full/1590813440/hF8565CA1/your-cat-has-found-jesus-he-was-on-top-of-the-bookshelf-all-this-time - było poprosić kota o pomoc w poszukiwaniach.
Natalja Siwiec2020.09.11 10:05
Takich odnalazłam pełno :)
Anonim2020.09.11 10:39
Bóg jest ukryty dla naszego dobra bo widzenie Jego w całej prawdzie a nie przyjęcie oznaczałoby twoją śmierć a tak Bóg daje ci czas w którym masz przestrzeń do popełniania błędów i do nawrócenia. Bóg objawił siebie przez swoje dzieła, przez proroków i wreszcie przez Jezusa i dał ci rozum żebyś go szukała i doszła do prawdy. Nie zniechęcaj się proszę. Jest tyle ludzi którzy pomogą ci w zmaganiach wiary. Nie jestes pierwsza która doświadcza tych trudności. Naszym celem jest dojść do Boga do którego należymy a nie jego odrzucenie dla marności.
Torchwood2020.09.10 16:02
Bo nie chcieli być molestowani przez księdza proboszcza?
Aga2020.09.10 15:43
Nie zapominajmy, że Kościół to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą a także świadczą o Bogu swoim życiem .
Izaak Rapaport2020.09.10 15:33
Świat się zmienia - coraz trudniej o jelenia. Polska - ostatnia nadzieja - CZARNYCH.
tadeusz2020.09.10 15:25
bo nie było księży w konfesjonałach
Pokaż Woleński, Hartman, Passent, Urban2020.09.10 15:12
jakim jesteś żydowskim bohaterem a nie żydowskim gajowym. Pisz o żydach w taki sposób w jaki piszesz o Polakach, katolikach o naszych obrządkach. Pośmiej się, wydrwij kaziroctwo wasze, kretyńską kabałę, tysiąc waszych "10 przykazań", idiotyczne zakazy, nakazy szabesowe, obrządki imbecyla z pejsami do ziemi, itp. itd. . . . Ci jednokierunkowi ateiści, jak Hertrich-Woleński, Hartman, Passent, Urban dosłownie srrają w nieprane gacie na samą myśl aby w podobny sposób wyrazić się o żydach i ich żydowskim hokus-pokus, ich "wierze", o niespotykanej nigdzie w ich parchatym "prawie" usankcjonowana pedofilia. Naczelny rabin Polinu natychmiast by zadzwonił i OPIE*DOLIŁ, amabasada Wysraela poprzez swego "attaché" do spraw Polinu by zadzwoniła i OPIE*DOLIŁA, Anti-Defamation League, filia na Polin wysłała by kogoś z Mossadu i zyebała takich jak bure suki, Pravda Wyborcza dostałaby biegunki koszernej, żadnych wyjazdów frajerskich Wysraela, itp., itd. BYCIE skorvvysynem, korvvą wobec Polaków, katolików jest dla tych parchów bardzo bezpieczne "zajęcie".
Natalja Siwiec2020.09.10 15:04
Kościół skutecznie piłuje gałąź, na której siedzi. Sama się brzydzę tą instytucją. Moje dzieci chodzą na religię, ale potem w domu im tłumaczę wszystkie absurdy bozi. Do kościoła nie chodzą bo same nie chcą.
Anonim2020.09.10 17:59
Nie posyłaj na religię swoich dzieci jak ci nie pasuje religia.
Anonim2020.09.10 20:26
Ja na to patrzę tak i myślę że jest to zdrowy sposób patrzenia. Jest Kościół i Chrześcijaństwo. Chrześcijaństwo to wszystkie prawdy które nam Jezus przekazał, a Kościół to my wszyscy którzy za nim podążamy. I mimo że każdy z nas jest grzeszny i w jakiś sposób podkopuje go swoimi grzechami to jest święty świętością Jezusa. A ponieważ Jezus ma słowa życia wiecznego to jesteśmy w Kościele i przekazujemy dzieciom tą wiarę. I żadne grzeszne życie księży biskupów czy papieży tego nie zmieni bo ostatecznie głową Kościoła jest Jezus i on działa w Kościele czyli w nas jeżeli Go tylko zaprosimy do swojego życia. Dlatego nie oglądaj sie na grzechy innych tylko miej wzrok wpatrzony w Jezusa. Pamiętaj że Bóg jest gwarancją ostatecznej sprawiedliwości na tym świecie.
Natalja Siwiec2020.09.11 9:00
Lekcje religii są tak prowadzone, że zasadniczo utrwalają niewiarę. Pod tym względem są bardzo pożyteczne.
Anonim2020.09.10 14:58
Każda religia jest zła, Także religia LGBT
Polak2020.09.10 14:54
Nie da się przed młodymi ukrywać prostej prawdy - sekta katolicka nie ma do zaoferowania nic poza bajkami i wyciąganiem pieniędzy od naiwnych.
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński.2020.09.10 14:41
Jestem dumny z mojej parchatej rodziny, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Niestety moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie. Zatem, zapraszam dziatwę szkolna, tylko chłopaczyków, do odwiedzin. Bez maseczek. Pobawimy się w lekarza.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.10 14:41
młodzi dobrze widzą zakłamanie i obłudę kleru i dlatego leją ciepłym moczem na kościół i na bajeczki głoszone przez pedofilnych i pazernych na kasę kleszych pomiotów!