Fedyszak-Radziejowska: Program Dudy jest przepojony wielką wizją - zdjęcie
14.05.15, 10:41

Fedyszak-Radziejowska: Program Dudy jest przepojony wielką wizją

9

„Tuż po ogłoszeniu wyników Komorowski szczerze przyznał, że to jest żółta kartka dla obozu władzy. Pierwszy raz tak jasno powiedział, że nie jest żadnym kandydatem obywatelskim czy kandydatem Platformy Obywatelskiej, tylko kandydatem ‘obozu władzy’” – oceniła w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Andrzej Duda odniósł za to jej zdaniem duży sukces. „Andrzej Duda przekonał do siebie wielu wyborców i zrobił to nie dlatego, że był znany i rozpoznawalny, nie dzięki kampanii czy pomysłom podrzucanym przez specjalistów od PR, tylko dzięki swojej osobowości, spójnej wizji państwa i programowym pomysłom naprawy życia społecznego i gospodarczego Polski” – powiedziała socjolog.

Zdaniem uczonej Duda potrafił okazać szacunek zarówno wyborcom, jak i swoim kontrkandydatom. Było to widoczne między innymi podczas debaty. „A tego u Komorowskiego zabrakło, nie potrafił okazać szacunku swoim konkurentom, a co za tym idzie, także wyborcom” – mówi Fedyszak-Radziejowska.

Jej zdaniem to Andrzej Duda „narzucił standardy i to na jego tle Komorowski wypadł tak blado”.

Socjolog ocenia też, że Komorowski nie jest już wiarygodnym politykiem. „Nie odbieram Bronisławowi Komorowskiemu pięknych kart opozycyjnej biografii. Ale prezydent, który deklarował konserwatywne i rodzinne wartości, a w życie wprowadzał ustawowe rozwiązania lewicowo-postępowe, które zmierzają do przebudowy świadomości Polaków, nie jest politykiem wiarygodnym” – stwierdziła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Fedyszak-Radziejowska zachęca też, by jasno powiedzieć, kto się „ukrywa” za kandydatami Dudą i Komorowskim. Za Dudą ukrywa się „jego polityczne zaplecze, czyli PiS, a za Komorowskim ‘ukrywa się’ PO, PSL oraz, o czym niedawno się przekonaliśmy, postkomunistyczna lewica z Aleksandrem Kwaśniewskim” – ocenia Fedyszak-Radziejowska.

Socjolog uważa też, że całkowicie absurdalne są zarzuty pod adresem Dudy, jakoby nie był doświadczonym politykiem. „Duda jest doktorem prawa, posłem Parlamentu Europejskiego, był radnym, wiceministrem sprawiedliwości i podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli najwybitniejszego moim zdaniem prezydenta, jakiego mieliśmy po II wojnie światowej” – wyjaśnia.

Program Dudy jest zdaniem uczonej podobnie jak program Kaczyńskiego „spójny i przepojony wizją, że państwo jest wielkim dobrem, a demokracja wymaga dialogu i szacunku dla obywateli, także tych o odmiennych poglądach”.

„W programie Andrzeja Dudy państwo i suwerenna polityka zagraniczna, gospodarcza, prorodzinna czy historyczna to klucz do naprawy Polski. Widzę w tych propozycjach „dobrą szkołę" Lecha Kaczyńskiego” – dodaje Fedyszak-Radziejowska i zaznacza, że Duda będzie „znakomitym, twórczym i stanowczym kontynuatorem polityki najlepszego powojennego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

bjad/rzeczpospolita.pl

Komentarze (9):

anonim2015.05.14 11:12
nałoży podatki na sklepy wielkoformatowe i banki i to na początek wystarczy, potem kolej przyjdzie na likwidację korupcji, która jak rak zżera POLSKĘ, zostaną zmienione umowy z Gazpromem, któremu płacimy haracz straszny, podpisany przez władzę PO-PSL itd. arbiter popatrz dookoła a zobaczysz gdzie można te pieniądze znaleźć, ale twoja baśka słabo pracuje i na dodatek jesteś upierdliwy jak mucha w niedzielny poranek :)
anonim2015.05.14 11:17
arbiter Ty i konkrety?!! Ty pytasz wyłącznie o bzdety!
anonim2015.05.14 11:29
Może Fedyszak-Radziejowska poczęstuje mnie tym co brała i wtedy też objawią mi się te wizje bo na razie to widzę tylko szarą rzeczywistość POPiSu. "nałoży podatki na sklepy wielkoformatowe i banki i to na początek wystarczy, potem kolej przyjdzie na likwidację korupcji" No tak obrobić kogoś z kasy najłatwiej. A przy tym rykoszetem dać po dupie wszystkim którzy w tych instytucjach pracują i są ich klientami czyli większości społeczeństwa. Super! A korupcję zwalcza się likwidując jej przyczyny, czyli odbierając władzę urzędnikom. Jeśli ktoś nie musi liczyć na łaskawą decyzję urzędnika nie ma potrzeby wręczania mu łapówki. Ale po PiSie to bym się spodziewał raczej zwiększenia wszechwładzy urzędników tak jak i po PO.
anonim2015.05.14 11:33
Wielka wizja skłdająca się z ogólnikowych zapewnień.
anonim2015.05.14 11:47
@Pan Yurek "No tak obrobić kogoś z kasy najłatwiej" Rozumiem, że złodziei nie wolno...Sam się kompromitujesz.
anonim2015.05.14 13:21
Po lewicy Joachim Brudziński ,po prawicy Antoni Maciarewicz a nad nimi Jarozbaw...I koniec wielkiej wizji...
anonim2015.05.14 13:52
@AirWolf Hipermarkety - 108 mld. przychodu - 2,5 mld. dochodu - ROCZNIE!!! obudź się! Banków i złodziei nie dotykam...
anonim2015.05.14 16:12
Duda już wygrał! Komorowski powinien honorowo ustąpić, bo będzie kompromitacja w II turze. Możliwe nawet 60%-40%.
anonim2015.05.14 17:59
AirWolf Jeszcze nie zrozumiałeś że z takimi kretynkami jak Ty i arbiter nikt wkrótce w Polsce nie będzie rozmawiał. A co dopiero odpowiadać na wasze durnowate pytanka. Na poważne pytania poważnych ludzi zawsze można poważnie odpowiedzieć i to się robi. Na błazeńskie pytania frondowych błaznów odpowiadać nie ma sensu. Jeszcze się tego nie nauczyłeś..?