Europejska ,,kasta’’ donosi na Polskę. ,,Systemowe negowanie orzecznictwa TSUE’’ - zdjęcie
21.07.21, 17:24Fot. via: Pixabay

Europejska ,,kasta’’ donosi na Polskę. ,,Systemowe negowanie orzecznictwa TSUE’’

13

Władze czterech europejskich stowarzyszeń zrzeszających sędziów i prokuratorów napisały list do Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, w którym krytykują orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz reakcję Ministra Sprawiedliwości i I Prezes Sądu Najwyższego na orzeczenia TSUE.

Stowarzyszenia: Europejskich Sędziów Administracyjnych AEAJ, Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności MEDEL, Sędziowie dla Sędziów oraz Europejskie Stowarzyszenie Sędziów EAJ skierowały list ws. polskiego sądownictwa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von Der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli. W liście tym krytykują orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepis pozwalający TSUE na stosowanie środków tymczasowych dot. polskiego sądownictwa za niezgodny z Konstytucją RP oraz rekcje Ministra Sprawiedliwości i I Prezes SN na orzeczenia TSUE z 14 i 15 lipca dot. Izby Dyscyplinarnej SN.

- „Po pierwsze, jest niezrozumiałe, na jakiej podstawie sąd krajowy, tutaj polski Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 14 lipca 2021 r. może ignorować ustalone orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości, z którego jednoznacznie wynika, że Trybunał Sprawiedliwości posiada pełną kompetencję do orzekania w sprawach gwarancji niezawisłości sędziowskiej, ponieważ gwarancje te wynikają z prawa Unii Europejskiej (por. m. in wyrok w sprawie sędziów portugalskich sygn. C-64/16)”

- piszą przedstawiciele europejskich stowarzyszeń sędziowskich.

Dalej przekonują, że reakcja polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości jest nie do pogodzenia ze zobowiązaniami, jakie Polska ma wobec Unii Europejskiej. Stwierdzają też, że oświadczenie I Prezes SN z 16 lipca jest rażącym naruszeniem porządku prawnego UE.

- „Dla nas wszystkich, będących sędziami europejskimi, jest niedopuszczalne, aby owa rzekoma Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego postanowiła o reaktywowaniu tzw. Izby Dyscyplinarne polskiego Sądu Najwyższego w sytuacji, gdy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 15 lipca 2021 r., jednoznacznie precyzuje, że reżim dyscyplinarny, który ma zastosowanie do polskich sędziów, narusza niezawisłość sędziowską oraz nie zapewnia skutecznych standardów ochrony prawnej”

- stwierdzają prawnicy.

Wyrażają solidarność z polskimi sędziami i apelują do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europejskiej o podjęcie „wszelkich niezbędnych środków i uruchomienie wszystkich instrumentów zapisanych w traktatach w celu zagwarantowania poszanowania porządku prawnego Unii Europejskiej”.

kak/rp.pl

Komentarze (13):

waldeberg2021.07.21 21:10
Francja już w latach 50-tych zrobiła reformę sądownictwa, na mocy której wszyscy sędziowie, którzy mieli coś wspólnego z reżimem Vichy zostali usunięci. To samo było w Niemczech po zjednoczeniu, kiedy to wszystkim enerdowskim /czytaj komunistycznym/ sędziom podziękowana i przysłano sędziów z Niemiec Zachodnich. Nam się tej reformy odmawia wyszukując różne preteksty, ponieważ wzmocniło by to wydatnie Polskę a tego nie chcą Niemcy. Poprzez sprzedajnych sędziów, często umaczanych osobiście w kryminalne sprawy, z komunistyczną przeszłością na których BND ma teczki, chce się wywierać z zewnątrz nacisk w kwestii orzecznictwa w interesie państw zachodnich głównie Niemiec. Sprawa reformy sądownictwa to kwestia suwerenności Polski! Tu ani kroku w tył!
gumowa kaczka2021.07.21 20:29
Pis to nie Polska
O. Rydzyk donosi na Polskę w Brukseli2021.07.21 19:52
"Ojciec Tadeusz Rydzyk skarży się europosłom w Brukseli, że jest dyskryminowany przez polski rząd. - Nie wiem, gdzie ja żyję, bo w czasach komunizmu nie mieliśmy takich problemów jak teraz. To jest totalitaryzm, ja nie żartuję - mówił redemptorysta, który był gościem seminarium poświęconym energii odnawialnej i geotermalnej zorganizowanego przez PiS."
Kaczyński donosi na Polskę2021.07.21 19:49
" PiS z Kaczyńskim słali donosy na Polskę do Brukseli. To nas wciąga się w spór – Prezes Kaczyński słał donosy do Brukseli i Strasburga [gdy PiS był w opozycji]. PiS przygotowało projekt rezolucji z 2014 r., który szedł śladem kłamstwa o sfałszowanych wyborach w Polsce"
Bożena2021.07.21 19:38
aby pisać w danym temacie potrzebna wiedza że Polska wstępując do UNII NIE ODDAŁA SWEJ SUWERENNOŚCI tak jak PRAWA DO ZNIEWAŻANIA POLSKIEJ KONSTYTUCJI KTÓRA JEST JEDYNYM PRAWEM W POLSCE tak jak w Niemczech , gdzie ich TK równie w sporze z TSUE orzekło iż ich Konstytucja jest najważniejsza . Polska nie Oddała prawa sądowniczego w ręce unijne ! cyt :"Szczególnie ten powyższy fragment jest ważny dla zmian w polskim sądownictwie. Opinia rzecznika generalnego TSUE miażdży narrację, która pozwalała na podważanie statusu sędziów powołanych przez nowy skład KRS. To także cios w haniebną uchwałę niepełnych połączonych Izb SN pod przewodnictwem sędzi prof. Małgorzaty Gersdorf. Ta uchwała miała na celu uderzenie w nowe Izby SN. Opinia rzecznika generalne wskazuje, że każdy sędzia, a także jego orzeczenia muszą być rozpatrywanie indywidualnie przez sąd krajowy i nie można rozpatrywać kwestii niezawisłości w sposób ogólny i generalny. Dziś widać też, że odwaga i niezawisłość sędziego Kamila Zaradkiewicza, który zadał TSUE pytania prejudycjalne owocują z korzyścią dla reformy polskiego sądownictwa."
cynik2021.07.21 17:58
"Kasta" to nominaci partyjny w polskich trybunałach i sądach, karnie legitymizujący łamanie polskiego prawa i polskiej Konstytucji przez Partię.
natis892021.07.21 17:41
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
...2021.07.21 17:37
Wychodzi na to że osoby uważające się za "sędziów" tych stowarzyszeń to oszołomy.
Po 11 ...2021.07.21 17:39
Dokładnie tak :)) Tak mogą myśleć tylko skończeni idioci. Jesteście żałośni w swej ignorancji. Aż miło się z was śmiać :))
///2021.07.21 17:35
Tym ryjącym kretem jest Tusk wszystkiego się czepia i manipoluje w UN .
ks.Rydzyk donosi na Polskę w Brukseli2021.07.21 17:33
i wcale się z tym nie kryje: https://www.radiomaryja.pl/informacje/wysluchanie-publiczne-w-brukseli-2/
Po 11 ...2021.07.21 17:33
Oczywiście PiS zaraz skomentuje, że elita prawna Europy to niedoinformowani, zmanipulowani idioci, ale w to tylko uwierzą pisowscy niedoinformowani, zmanipulowani idioci. Słowem nic nowego.
KON-STY-TUC-JA2021.07.21 19:07
Czyli elyta nic nie osiągnie, bo ciemnogród jest nie do ruszenia? Nareszcie gadasz z sensem. Ta elyta myśli że ciemnogród nie umie czytać i nie wie jakie składają sędziowie przyrzeczenie. Nie ma tam nic o UE.