Epidemia opętań. Dramatyczny skutek laicyzacji - zdjęcie
21.02.20, 17:10fot. Jean-Luc, lic. CC BY-SA 2.0 via Wikipedia

Epidemia opętań. Dramatyczny skutek laicyzacji

69

Jednym ze skutków laicyzacji jest epidemia opętań. Zakorzenienie w wierze, systematyczne praktyki religijne, chronią przed agresją demonów. Ludzie wykorzenieni niefrasobliwie a czasami nie świadomie praktykują okultyzm, czym otwierają się na agresje demonów i częściej od osób praktykujących padają ofiarami opętań.

Na łamach lutowego numery miesięcznika „Egzorcysta” ukazał się artykuł autorstwa księdza Francesco Bamonte ICMS, przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (A.I.E.), w którym duchowny przypomniał, że tylko biskupi udzielają swoim kapłanom prawa do posługi egzorcyzmami, a kapłani wyznaczeni do tej posługi muszą być do niej przygotowani, by między innymi rozróżnić, które ze zwracających się o pomoc osób potrzebują interwencji egzorcysty, a które powinny być leczone przez psychiatrę (jednym z powodów takiej selekcji jest ogromna liczba zwracających się o pomoc).

„Demony działają w świecie ludzi” w celu: „wzniecenia i szerzenia sprzeciwu wobec Boga”, odcięcia ludzi od Boga, pociągnięcia ludzi ze sobą na potępienie. Demony są bytami realnymi, wbrew temu, co twierdza posoborowi heretycy. Działania demonów dzielą się na zwyczajne (kuszenie) i nadzwyczajne (dręczenia, obsesje i pętania).

Dręczenia diabelskie przejawiają się fizyczną agresją demonów wobec ciała ofiary. Po napadach demonów na ciele ofiary pozostają rany, oparzenia, zadrapania, ukąszenia, siniaki. Demony zadają swoim ofiarom ciosy, często tak silne, że dochodzi do ran lub złamań, albo ofiara jest rzucana na odległość.

W wypadku obsesji diabelskiej demon dręczy niefizycznie tylko psychicznie – nie przejmuje kontroli nad ciałem. Egzorcyści muszą w takich wypadkach korzystać z pomocy psychiatrów, by odróżnić stany zaburzeń psychicznych od agresji demonów, bo trudno je odróżnić – dodatkowo stany chorobowe mogą być zwielokrotniane działaniem demona. Demon nie oddziałuje na intelekt i wolną wolę, ale na wyobraźnie, oceny, pamięć – mami zmysły. Nie można się od niego uwolnić. Ofiara dręczona jest przez demona: obsesjami, natręctwami, powtarzającymi się sprzecznymi z własnym sumieniem ideami, fantazjami, myślami, gestami, zachowaniami. Słyszy głosy uniemożliwiające modlitwy.

Ofiara obsesji diabelskiej odczuwa irracjonalny strach, desperacje, gniew, antypatie, nienawiść, chęć dokonania krzywdy ukochanym (rodzicom, dzieciom, małżonkom) emocje nieadekwatne do sytuacji i własnego charakteru. Ofiarę męczą bluźniercze i obsceniczne fantazje w czasie modlitwy. Niektóre z ofiar mają fałszywe diabelskie wizje świętych czy Boga.

Opętania diabelskie polegają na tym, że ciało ofiary jest zniewolone przez jednego lub więcej demonów. Demon jest obecny w ciele cały czas, ale daje o sobie znać tylko czasami. Demon ma własną tożsamość i własny intelekt.

O opętaniu świadczy niechęć opętanego ciała wobec sfery sacrum. O tym, że objawy opętania nie są objawami zaburzeń psychicznych (schizofrenii albo rozdwojenia jaźni) można się przekonać, gdy demon w opętanym ciele mówi o rzeczach, o których opętana osoba nie może wiedzieć (szczegółach z życia osób, których nie zna, czy mówią w językach, których opętany nie może znać), oraz wtedy gdy zachowania opętanego ciała przeczą prawom przyrody – opętane ciało lewituje lub biolokuje.

O prawdziwości opętania może świadczyć materializacja wokół opętanego dziwnych przedmiotów (igieł, gwoździ, kawałków łańcuchów, szkieł, kosmyków włosów, skrawków materiału, kamieni, kawałków mięsa, sznurków, przedmiotów, które mogą zranić) oraz wydawanie przez opętanego odgłosów, których ludzki aparat mowy wydawać nie może. W wypadkach opętań zdarzają się też takie zachowania u osoby opętanej jak: wstrząsy ciała, krótki głęboki sen, demoniczny śmiech, konwulsyjny kaszel, wrzaski, agresywny wygląd, wybuchy wściekłości.

Nękania diabelskie mogą dotyczyć miejsc, rzeczy i zwierząt. Demony straszą, niszczą przedmioty, materializują się pod postacią zwierzęcia.

Jan Bodakowski

Komentarze (69):

ZZZ2020.02.28 17:32
Ale tu obrodziło ... Trolami!! ;) Diabełki, czego tu szukacie, skoro tu takie bzdury, i te "głupie katole"??
Azazel2020.03.2 10:26
Po pierwsze - szukamy głupich katoli. Po drugie - próbujemy ich leczyć. Po trzecie - mamy z nich i ich debilnych wierzeń zdrowy ubaw.
myśliciel2020.02.28 0:01
Do opętanych! nie zaglądajcie tutaj!
Misiek2020.02.26 4:54
Mocz Wałęsy zmieszany z wodą z kropielnicy najlepszym lekiem na opętanie🐲🐲🐲🐲🐲
Nairobi2020.02.24 10:46
Każdy ksiądz biorący udział w egzorcyzmach powinien odpowiadać za nieudzielenie pomocy osobie chorej. A gdyby się okazało, że ów "zabieg" pogłębił problemy osoby chorej (co nie powinno być trudne dla dobrego adwokata), to w więzieniu powinien spędzić długie lata i płacić grube odszkodowanie. To są zbyt poważne sprawy, aby zajmował się nimi szaman po seminarium.
Andrzej2020.02.24 8:50
Opętania są tylko w kręgu ludzi wierzących w te sprawy. Żaden ateista nie padnie jego ofiarą
ZZZ2020.02.28 17:18
Idzie ślepy pod koła ciężarówki i woła "ja nie widzę tu żadnej ciężarówki!". Ateista już jest w szponach złego, więc po co się ten ma objawiać czy wysilać? Już jest Jego.
enre2020.02.22 15:31
dyskusja z kwestionującym rzeczywistośc opętań jest jak rozmowa ze ślepym od urodzenia o kolorach - a wystarczy obejrzeć parę filmów dokument. o opętaniach. Lub, co jest trudniejsze - udać się na prawdziwy egzorcyzm z księdzem-egzorcystą
Albert2020.02.22 16:59
Ta, dokument. Może jeszcze przez klerucha nakręcony? Egzorcyzm to ta sama półka, co homeopatia i astrologia. Czyli piramidalne brednie. Oszustwo, kłamstwo i naciąganie naiwnych. Takie żerowanie na braku wiedzy i pojęcia o świecie, typowym u osób fanatycznie religijnych.
Nairobi2020.02.23 22:44
To można tak... z ulicy? Nie widziałem nigdzie zaproszeń.
jb2020.02.24 23:29
takich jak Ty on juz ma, wiec nie musi sie starac. zacznij sie modlic szczerze a zobaczysz co zacznie sie dziac. najwiekszym jego sukcesem jest to ze ludzie nie wierza w istnienie szatana.
gumowa kaczka2020.02.22 10:14
na demona tylko mocna kawa
Nairobi2020.02.22 7:55
"Demony straszą, niszczą przedmioty, materializują się pod postacią zwierzęcia.". Jakby się tak dogadać, to jest szansa na produkcję w Polsce argentyńskiej wołowiny.
gumowa kaczka2020.02.22 10:21
ssssprytnie
Moly2020.02.22 2:32
Ciekawe ze opetani sa zawsze osoby religijne.
gosc2020.02.22 12:23
A co ma szatan szukać u swoich. Oni są już jego. Atakują dobrych przeciwnikow jego. Chce zdobyć dla siebie jak najwięcej bo jego czas sie kończy
Nairobi2020.02.22 13:55
"Chce zdobyć dla siebie jak najwięcej bo jego czas sie kończy" I wreszcie będzie spokój. Będą tylko aniołki.
victoria2020.02.22 0:02
Pan Bodakowski pisze prawdę , doświadczyłam tego . Zły jest realnym bytem , który nas LUDZI nienawidzi . .Tak jest OK, ale jeśli przejdziesz na Bożą drogę następuje potworny atak, zmagałam się z tym problemem przez wiele lat , czułam nawet fizycznie jego nienawiść. Ksiądz musiał się specjalnie nade mną pomodlić , aby to odeszło , ale nie tak od razu przeszło. Pisałam dla ludzi dobrej woli , tylko dla nich
Janek2020.02.22 0:22
Schizofrenia jest uleczalna, bez specjalnych modłów (zwłaszcza sam na sam z księdzem:) a poza tym nic na ziemi nie dzieje się bez woli Boga, przypomnij sobie historię Hioba. Nie daj się także zwieść falszywym pasterzą rzymskiego Kościoła , wszak tylko Pan (Jezus Chrystus) jest pasterzem moim.
espada2020.02.22 12:18
Ja tez
Janek2020.02.21 23:54
Co tam tracimy kontrolę nad owieczkami? A wiec pora na stare sprawdzone metody czyli straszenie diabłem. Chyba Dobry Bóg się wkurzył na to co wyrabia instytucja która podbno Go reprezentuje bo pomimo wszelakich modłów nadal trwa jej rozpad. Część obywateli tego pięknego kraju zamiast bać się kary boskiej, boją się księdza proboszcza, albo całują biskupa w ... pierścień po czym ochoczo idą bić murzyna albo geja w imię walki o moralność, nie widząc że są sterowani. Króluj nam Chryste.
adrian manowski2020.02.21 22:21
"Epidemia opętań. Dramatyczny skutek laicyzacji" to nie skutek laicyzacji tylko problem z dostepem do nowoczesnej technologii, jak na razie odnotowano przypadek jednego demona ktory wysylal smsy do ksiedza. Dajcie im komorki i jakies oferty z darmowymi pakietami na wiadomosci tekstowe to ilosc opetan zmaleje.
Janek2020.02.22 0:03
Spotkałem się kiedyś z tezą że to sami ludzie mogą oddziaływać na rzeczywistość w sposób nie kinetyczny wszak nie wiemy wszystkiego o ludzkim mózgu i ciele i np przesuwanie przedmiotów czy super siła mogą być naturalnymi umiejętnościami bedacymi kolejnym etapem ewolucji.
anonim2020.02.21 22:01
Te wasze brednie nie robią już wrażenia na młodych ludziach. Statystyki wykazują, że w Polsce następuje największy od lat odpływ młodzieży z kościoła. Nie chcą brać udziału w mszach oraz nie palą się do seminariów. A wy zamiast zmienić narrację, cały czas samobójczo i śmiesznie snujecie opowiastki o diabłach i opętaniach.Jest to skrajnie niewiarygodne i nawet po trosze obraźliwe, kiedy kpi się z inteligencji potencjalnego wyznawcy. Jeszcze trochę i zaczniecie bredzić o czarownicach, strzygach, wampirach i innych wysłannikach piekieł. Panie Bodakowski jeśli chcecie przetrwać musicie zmienić przekaz, inaczej czeka was los wymierającego gatunku. W Moguncji w wieku XVI i wcześniej, tysiące ludzi odbywało pielgrzymki, ku czci jaj i piór ducha św., które były tam przechowywane. Bodajże w wieku XVIII porzucono ten pobożny zwyczaj, wydawał się już ówczesnym ludziom niepoważny.Jest to jeden z wielu przykładów z dziejów religii, kiedy musiano zrezygnować z dotychczasowej świętości.
gosc2020.02.22 12:25
I ty myślisz ze oni robia krzywdę Kościołowi, że odchodzą!!. To ich dusze będą potępione i będa na wieki cierpieć męki.
anonim2020.02.22 13:49
męką jest czytanie takich kretynizmów jakie człowieczyno produkujesz
Nairobi2020.02.22 13:54
Nie będą. Pan Bóg miłościwy i wszystkich uratuje! A piekło zamarznie z braku roboty.
Andrzej2020.02.24 8:54
Tak robią wielką krzywdę bo za każdą wierzącą duszyczką idzie kasa-mniej(pseudo)duszyczek mniej kasy a tylko na tym zależy każdej religii
ZZZ2020.02.28 17:24
Odezwał się towarzysz, a co proponujecie? Kult Lenina? Czy pieniądza? Zobacz, jak ludzie są uzależnieni od forsy, gier, seksu, nikotyny, alkoholu, internetu, pornografii, fejsbuka, co się z nimi dzieje, jak się zmieniają ,stając się nieludzkimi potworami, a zajrzysz na skraj = bo to już prawie są opętania!
Neuropixs2020.02.21 21:46
Jeżeli chodzi o opętanie to cała psychiatria i neurologia to są nie wykryte opętania które doprowadziły do śmierci duchowej tych osób. Tak zwane osoby które będą chore na jaką kol wiek z chorób czy to psychicznych jak i neurologicznych. Były już opętane przed przyjściem na ten świat tak samo było w moim przypadku. Demon który we mnie siedział po przez doprowadzenie do grzechu śmiertelnego spowodował śmierć mojej duszy. Po czym trafiłem do piekła a konsekwencją tego wszystkiego było pojawienie się choroby psychicznej. Oczywiście że mi się udało wydostać ze śmierci duchowej tylko później jest problem z tym by dostać pomoc w kościele w postaci egzorcyzmów. I demona jaki i sam szatan z innymi demonami dopiero wtedy mnie uświadomili kim są księża których on powoła do służenia mu. Szatan jak i demony pokazali mi choć nie wierzyłem w to na początku ilu ludzi tak naprawdę służy diabłu. Nie są to by najmniej jacyś sataniści którzy chodzą ubrani na czarno i w glanach. Ale są to księża po święceniach którzy po przez swoja posługę niszczą kościół od wewnątrz. Wielokrotnie szatan pokazywał gdy ksiądz głosząc kazania przeinaczał słowo borze tłumacząc że Jezusowi Chrystusowi nie chodziło o dosłowne znaczenie ale o coś innego. Gdy mówiłem w swojej parafii że jestem opętany dla księdza to on mnie jeszcze zwyzywał że podważam opinię jego kolegi najwidoczniej. Diabłu jak i demonom wówczas to wszystko bardzo się spodobało i widziałem tych księży w piekle w raz z szatanem i demonami. Jak te wszystkie upadłe anioły będą miały sobie ich na własność i na koniec ich życia pokażą się tym księżom. I Bóg ich opuści wówczas zupełnie ponieważ służyli szatanowi nie tylko czynem ale i słowem choć niby księża z nich wyświęceni. Będą bardzo mocno zdziwienie ale szatan z demonami im szybko wszystko wytłumaczą. Przecież tyle lat przebywaliśmy obok was a tych których nękaliśmy wy im nie wierzyliście i przez swoją obojętność przyczynialiście do tego by można było ich dręczyć dalej. Choć proszono was o pomoc i mówiono wyście palcem nie chcieli ruszyć aby pomóc Opowiadaliście się wielokrotnie po stronie całego piekła więc i na zawsze już zostaniecie w piekle. Diabeł będzie miał wówczas ubaw ale co dalej z nimi będzie to lepiej już nie myśleć bo uciec nie będą mogli.
darek2020.02.21 20:57
Pytanie do wierzących: dlaczego Bóg dał diabłu taką władzę i dlaczego tak łatwo można ulec opętaniu/zniewoleniu?
anonim2020.02.22 15:17
To bardzo proste -diabeł jest "drugim biegunem" w wolnej woli którą jak wiadomo posiada człowiek. Bez diabła nie byłoby mozliwości podejmowania wolnych wyborów. To do Ciebie należy decyzja w którą stronę pójdziesz :-) A sam fakt istnienia/dopuszczenia do działania demonów jest rodzajem "procesu wychowawczego". Bez zła nie docenisz wagi dobra bo nie masz tak silnej woli aby zło zawsze odrzucić. To zło jesli je odrzucisz będzie "hartowało Twoją duszę w wędrówce ku Absolutowi.
Nairobi2020.02.23 8:11
"Bez diabła nie byłoby mozliwości podejmowania wolnych wyborów.". Czyli jest pożyteczny? To po ciul go zwalczać.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.21 20:47
Niech katolicy zajmą się prawdziwymi problemami. Np. pedofilią w Kościele? Co, ku.rwa, może ona nie jest skutkiem opętań?
enre2020.02.22 15:26
może rzeczywiście być przyczyną zniewolenia szatańskiego, nikt nie jest wolny od tego niebezpieczeństwa, szczególnie środowiska celebryckie
Narodowobolszewickie Cyberkomando2020.02.24 22:03
Tak, i na to opętanie ateiści też mają swoją metodę: kastracja chemiczna a nie pitu pitu pokuta na emeryturce.
Krzysztof 2020.02.21 20:43
Bodakowski, a dlaczego epidemia opętań dotyczy tylko kobiet? Prawie nikt nie słyszał o opętanym mężczyźnie tylko o kobietach.Wiadomo że kobietami łatwo sterować,są uległe,mniej myślące i łatwowierne ale to nie powód by opetanie tylko ich dotyczyło.
Altai2020.02.22 10:15
Bzdura. Kto zna takie statystyki?
katolik2020.02.21 20:28
to prawda,dno popslsldwiosnanowoczesna opętane szatanem = smierc społeczenstwa
Stefa2020.02.21 20:00
Opętania to problem wymyślony przez Katolików i bardzo skutecznie wśród nich rozwiązywany. Ciekawe dlaczego ateiści nie doświadczają podobnych sytuacji.
Nairobi2020.02.21 22:37
Z tą skutecznością to Pani nie przesadza...
Darek2020.02.22 14:44
Psychiatria leczy tzw opętani bardzo skutecznie.
s&p2020.02.21 23:08
@Stefa Prawdziwy głos demona: https://youtu.be/hPqO3xogrPE Czy ateista może zostać opętany? Jak najbardziej. Można powiedzieć, że demon jest transkulturowy, a co za tym idzie, każdy może zostać opętany. Szatan nie pyta czy ktoś jest ateistą, wierzącym w Boga lub czy jest na etapie poszukiwania. Podstawą opętania jest zło. Można popełniać grzech nie mając o tym świadomości. Podobnie było w tradycjach pogańskich, gdzie zabijano ludzi rytualnie myśląc, że jest to coś normalnego. I zdarzają się przypadki opętań pogan. Gdy misjonarze jadą na misje, to w odległych krajach spotykają takich ludzi. Opętany czy zniewolony może zostać człowiek niezależnie od kultury czy mentalności. Osoba opętana może funkcjonować z pozoru zupełnie normalnie. Diabeł szuka sobie takich miejsc, w których nie zostanie zdemaskowany, szuka miejsca w którym będzie miał wpływ na życie człowieka i z dużo większą "swobodą" działa w życiu osoby, która odrzuca jego istnienie. Uzależnia człowieka od siebie. Ma niewolnika, którym zaczyna posługiwać się do wciągania innych w swoje sidła. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy osoba opętana chce wrócić do Boga. Wtedy następuje manifestacja szatana i dręczenie np. dana osoba nie może uczestniczyć w nabożeństwach, modlić się. Traci kontakt z rzeczywistością, wpadała w otępienie. Obecność w kościele napawa ją lękiem. Szatan robi wszystko, aby się nie nawróciła. Niestety człowiek opętany nie uwolni się od zła o własnych siłach – potrzebuje modlitwy wspólnoty Kościoła i właśnie dlatego ludzie potrzebują egzorcystów.
Moly2020.02.22 2:37
A po coz ateista chcialby wracac do kosciola? Ewentualnie ludzie ktorzy sie nawracaja ale to tylko byl udawany ateista w pierwszym rzedzie.
zyx2020.02.26 20:28
Stefa - masz tutaj opętanego ateistę z nożem: https://www.facebook.com/watch/?v=568716410538574
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.21 19:58
Wy naprawdę jesteście w tej redakcji po.jeb.ani!
Memento mori2020.02.24 22:02
Biedaku zgłoś się jak najszybciej do kościoła w celu natychmiastowych egzorcyzmów. Ratuj się dopóki jeszcze możesz.
Pielgrzym2020.02.21 19:48
Wielki Post i chiński wirus - odczytujmy Boże znaki, wgłębiając się w Miłosierdzie Boże.
Filmy online2020.02.21 19:39
https://filmvod.pl - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Albert2020.02.21 18:17
"Jednym ze skutków laicyzacji jest epidemia opętań. Zakorzenienie w wierze, systematyczne praktyki religijne, chronią przed agresją demonów. " Zobaczyłem tytuł, wiedziałem, że tak piramidalny bełkot i strumień bredni może wyjść tylko spod palców tego katoprawackiego błędu genetycznego, czyli Bodakowskiego. Ta krynica katolskiej myśli intelektualnej, czyli Bodakowski po prostu swoim ograniczonym móżdżkiem (w którym ma tylko dwa zwoje - jeden służy do modlenia się, a drugi hamuje sranie po placu) nie ogarnął jeszcze, że opętania występują wyłącznie wśród ludzi religijnych. Jeśli ktoś jest ateistą, opętanie go nie dotyczy. Prosty fakt - a jakże trudny do pojęcia dla katoćwoków pokroju Bodakowskiego.
razSierpemRazMłotem2020.02.22 8:34
Opętania najbardziej dotyczą ateistów. Tyle, że ateista nie ma kontaktu z Sacrum, i dlatego nie dochodzi do manifestacji złego ducha. a on wewnątrz siedzi i ma się dobrze, i jego manifestacjami są bluźniercze m.in. słowa przeciwko Bogu,Wierze, Kościołowi - czego forum Frondy jest przykładem dobitnym...Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce!
Albert2020.02.22 10:52
Podaj przykład opętanego ateisty. Wystarczy jeden.
~MO2020.02.27 22:04
Palikot, Tusk, Niesiołowski, Jażdżewski, Bodnar, Środa, Trzaskowski, Kulczyńska ...
Nairobi2020.02.22 13:52
" a on wewnątrz siedzi i ma się dobrze" Brednie. Na prześwietleniu by wyszedł. Teraz taka technika...
Andrzej2020.02.24 9:06
W takim bądź razie każdy katolik też jest opętany bo uważa że 10453 bogów nie istnieje
enre2020.02.22 15:22
bohaterze, może pójdziesz kiedyś na egzorcyzm ?
Albert2020.02.22 16:35
Po co mam brać udział w przedstawieniu zorganizowanym przez ordynarnego oszusta, którego ofiarą jest osoba chora psychicznie?
XXX2020.02.26 11:03
Za mało wiesz na ten temat.
ZZZ2020.02.28 17:28
A te bluzgi które lecą na ulicach na lewo i prawo?! To co to jest jak nie opętanie? A seks wszędzie i na każdej reklamie, to katolicy to tworzyli, czy ateiści??? Zastanów się , jeśłi nie masz mózgu jak płyta lotniska!
guess who2020.02.21 17:36
Przecież "laicyzacja" to pojęcie wymyślone przez duchownych. Czyli Bodakowski - oskarżacie księży o epidemię opętań. Poniekąd macie rację :)
anonim2020.02.21 20:10
nie żartuj temat poważny mający skutki wieczne
Nina2020.02.22 12:58
We Wszechświecie nic nie jest wieczne.
Contral2020.02.22 16:27
Pojęcie "laicki" to pojęcie lewicowe a nie Kościoła.
WstrząsyBodakowskiegoWynikająZGłoduBezrobocia2020.02.21 17:25
Bezrobotny prawicowiec Bodakowski opętany żądzą zarobienia na żarcie konwulsyjnym kaszlem. Nawet z ultraprawicowych pochodów z pochodniami Bodakowskiego wykopują, bo nikt z organizatorów nie chce być kojarzony z dewotoidiotą w wersji klaunicznej.
enre2020.02.22 15:21
może będziesz tak odważny i pójdziesz kiedyś na egzorcyzm ?
Nairobi2020.02.23 8:07
Bilety po ile? Są zniżki dla studentów?
Marian2020.02.21 17:20
Bardzo duzo opetan widac na Frondzie.
Nairobi2020.02.21 22:42
Ale że w redakcji są?
Contral2020.02.22 16:25
Czytasz bez zrozumienia treści.