Ekspert: Spadek liczby zakażeń na koronawirusa nie zwalnia z dyscypliny - zdjęcie
03.11.20, 14:00fot. yt/super express

Ekspert: Spadek liczby zakażeń na koronawirusa nie zwalnia z dyscypliny

5

Musimy cierpliwie czekać i stosować się do obostrzeń –stwierdził na antenie RMF FM profesor Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Uważa on także, że spadek zakażeń może być chwilowy i nie powinien powodować rozluźnień w stosowaniu się do obostrzeń sanitarnych.

- Pamiętajmy, że zawsze po weekendzie był spadki liczby zakażeń. To naturalne, w sobotę i zwłaszcza w niedzielę laboratoria wykonują mniej badań. Cały czas liczba przypadków oscyluje wokół dwudziestu tysięcy. Od tygodnia mamy niemal ten sam poziom. Zobaczymy, jak to będzie trwało – stwierdził prof. Flisiak.

- Jeżeli utrzyma się na tym poziomie jeszcze przez tydzień, jest nadzieja, że to ten najwyższy moment. Na dziś nic nie można przewidzieć, jest wiele czynników, które wpływają na rozsiew zakażenia. Nie możemy przewidzieć, w którą stronę pójdą zakażenia w kolejnych dniach - dodał także.

Dodał także, że to, co niepokoi służbę zdrowia, to braki remdesiviru, który jest obecnie jedynym zarejestrowanym w Polsce lekiem przeciwko koronawirusowi.

 

mp/rmf fm

Komentarze (5):

Anonim2020.11.3 14:54
Najwazniejsze sa ilosci hospitalizacji. Ddochodzimy do 20 tys. Na wiosne przed latem bylo 2 tys i mowowio o pilnej potrzebie wyplaszczania,krzywej zachorowan. Po jesiennym otwarciu szkol zafundowano nam szybki szczyt...... Szumowski majac pelna wiedze o wirusie za to co zrobil na wiosne powinien odpowiedziec przed sadem.
Anonim2020.11.3 15:02
„Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas. Nie ma takich danych, które mogły z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy. Jedyną datą, która jest pewna to pojawienie się szczepionki i leków” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji. Minister zdrowia poinformował też, że zasada trzech „I” ( izolacja, identyfikacja, informatyzacja) będzie obowiązywała przez 1,5 roku, 2 lata.
Anonim2020.11.3 15:04
Zazwyczaj na wynalezienie nowej szczepionki potrzeba od pięciu do siedmiu lat badań zanim szczepionka uzyska stosowne certyfikaty i pozwolenia. Tym razem jednak okres ten prawdopodobnie zostanie znacznie skrócony.
Grzegorz Strzemecki2020.11.3 14:38
Spadel liczby nowych zachorowań oznacza wypłaszczenie krzywej i początek końca epidemii. Do końca roku będzie już normalnie.
Spadek był wczoraj2020.11.3 14:33
dzisiaj jest wzrost. Porzućcie wszelką nadzieję.