Duda odrzuca roszczenia żydowskie, Trzaskowski chce o nich rozmawiać - zdjęcie
10.07.20, 17:35Jan Bodakowski

Duda odrzuca roszczenia żydowskie, Trzaskowski chce o nich rozmawiać

21

Prezydent Andrzej Duda złożył deklarację, na którą od kilku lat czekało wielu polskich patriotów świadomych zagrożenia, jakim są dla naszego kraju i narodu bezpodstawne roszczenia żydowskie popierane ustawą 447 przez USA.

Andrzej Duda, pytany przez dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia podkreślił, że nigdy nie podpisze ustawy umożliwiającej przekazanie 300 miliardów dolarów należących do kieszeni żydowskich cwaniaków z USA.

Prezydent podkreślił rasistowski charakter żydowskich żądań i sprzeczność takich hucpiarskich postulatów z normami prawa. Mienie bez spadkowe na całym świecie trafia do skarbu państwa, a nie w prywatne ręce, na podstawie rasistowskich kryteriów.

Kontrkandydat prezydenta w wyborach, Rafał Trzaskowski, wielokrotnie dał do zrozumienia, że akceptuje bezpodstawne roszczenia żydowskie i jest skłonny je spełnić. Gdyby się tak stało, oznaczałoby to odebranie naszemu narodowi mienia i uczynienie z nas faktycznych niewolników.

To, jak ważną kwestią jest sprzeciw Andrzeja Dudy wobec bezpodstawnych roszczeń żydowskich, doskonale ilustruje opublikowany na stronie „Klubu Jagiellońskiego” artykuł „Żydowski spisek czy polityczna manipulacja? O co chodzi z Ustawą 447?” autorstwa Andrzeja Kohuta.

Zdaniem autora tekstu „nie istnieje podstawa prawna, która umożliwiłaby Amerykanom wyegzekwowanie od Polski wypłaty odszkodowań za utracone w czasie Holocaustu mienie ofiar. Ustawa JUST to wewnętrzny amerykański dokument, którego zwieńczeniem będzie raport sekretarza stanu. Nie ma jednak wątpliwości, że uchwalona ustawa już teraz jest przedmiotem zakulisowych rozgrywek i nacisków ze strony lobbystów. Amerykańscy politycy wyznaczyli do tego zadania szefa swojej dyplomacji, ponieważ są świadomi, że dokument będzie użytecznym narzędziem w wywieraniu presji”.

Na podstawie 447 szef amerykańskiej dyplomacji ma przedstawić Kongresowi, to jak sygnatariusze Deklaracji Terezińskiej z 2009 r. wywiązali się z takich zagadnień, jak: „Zwrotu mienia prawowitym właścicielom (lub ich spadkobiercom), uwzględniając własność wspólnot religijnych i świeckich; Gdy zwrot nie jest możliwy – do przekazania nieruchomości lub odszkodowania o porównywalnej wartości; Gdy nie da się wskazać spadkobiercy – do wykorzystania odszkodowania na pomoc ocalałym, którzy są w potrzebie, edukację o Holocauście i inne cele; Na ile prawa regulujące powyższe kwestie są przez państwa stosowane w praktyce”.

W swym artykule Andrzej Kohut przypomina, że 447 formalnie to „wewnętrzny amerykański dokument, w którym władza ustawodawcza prosi ważnego przedstawiciela administracji rządowej o przygotowanie raportu we wrażliwej kwestii. Podobną narrację sugeruje zresztą ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher”.

Autor artykułu zwraca uwagę, że choć „nie istnieje podstawa prawna, dzięki której Amerykanie mogliby od Polski egzekwować wypłatę odszkodowań” (deklaracja Terezińska, na którą powołuje się wspomniany akt prawny, a którą w imieniu Polski podpisał ówczesny sekretarz stanu w KPRM, Władysław Bartoszewski, nie jest umową międzynarodową i nie przewiduje żadnych sankcji za brak postępów w jej realizacji)” to „dobrze wiemy, że polityka międzynarodowa nie jest tak prosta”, „gdyby chodziło tylko o przygotowanie kompleksowego opracowania eksperckiego, to zadanie zlecono by uniwersytetom i innym instytucjom badawczym”, a nie szefowi amerykańskiej dyplomacji.

Zdaniem eksperta „amerykańscy politycy wyznaczyli do tego zadania szefa swojej dyplomacji, ponieważ są świadomi, że dokument będzie użytecznym narzędziem w wywieraniu presji na kraje, które, w opinii Kongresu, nie wykazały się odpowiednią gorliwością w zadośćuczynieniu ofiarom. Taką interpretację przedstawił zresztą podczas dyskusji nad ustawą w Izbie Reprezentantów republikanin Ed Royce. Nietrudno sobie wyobrazić jak presja będzie wyglądać w praktyce. Już zaczęły pojawiać się doniesienia z różnych źródeł (ciężko stwierdzić ich wiarygodność), że Kongres zamierza wymusić na administracji Trumpa, by uzależniła stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce od zwrotu mienia ofiar Holocaustu”.

 

Kohut dodaje: „trudno również oczekiwać, że administracja prezydenta będzie się takim naciskom opierać. Jest wszak jedną z najbardziej proizraelskich w amerykańskiej historii – a wcale nie tak łatwo zyskać tego rodzaju łatkę w państwie, które Izrael popiera niezmiennie od lat. Przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel-Awiwu do Jerozolimy, zatwierdzenie aneksji Wzgórz Golan, czy ostry kurs wobec Iranu to tylko niektóre przykłady potwierdzające, że najważniejszym sojusznikiem Trumpa jest Izrael”.

Ekspert uważa, że Trump w sprawie 447 będzie działał na szkodę Polski, bo „Trump twardo grając sprawą roszczeń, zyska nie tylko poparcie środowisk żydowskich, ale również kluczowej części swojego elektoratu, czyli ewangelikalnym chrześcijanom, wywodzącym swoje poparcie dla Izraela ze źródeł religijnych”.

Jak przypomina autor, „utracony majątek żydowski szacowany jest przez Światową Organizację Restytucji Mienia Żydowskiego na 300 mld dolarów. Jeśli rację mają eksperci mówiący, że roszczenia żydowskie stanowią nie więcej niż 20% wszystkich roszczeń, to finalna kwota przekraczałaby wielokrotnie roczne wydatki skarbu państwa. Polska mogłaby od razu ogłosić bankructwo”.

Dla eksperta „wyjątkowo problematyczny wydaje się przede wszystkim zwrot mienia, które – z racji na brak spadkobiercy – przeszło zgodnie z prawem na własność Skarbu Państwa. Deklaracja Terezińska wskazuje, że i takie mienie powinno zostać zwrócone – pozyskane w ten sposób fundusze mają wesprzeć ocalałych z Holocaustu. Najprawdopodobniejszym odbiorcą takich świadczeń byłyby międzynarodowe organizacje żydowskie. Polska jednak od początku odrzuca takie roszczenia”.

Jak przypomina ekspert „kolejne polskie rządy również konsekwentnie zapowiadały, że roszczenia, gdzie brak spadkobiercy, nie zostaną uwzględnione. Amerykanie i Izraelczycy jednak nie chcą o tym słyszeć i podkreślają, że Polska powinna spłacić w ten sposób swój moralny dług. Jako że nie tylko w przedwojennej Polsce panował antysemityzm, ale też poszczególni Polacy współuczestniczyli w zbrodniach Holocaustu, a powojenne państwo mogło się rozwijać dzięki przejętym majątkom pozostawionym przez pomordowanych”.

 

Zdaniem publicysty, Szwajcaria „pomimo braku sankcji prawnych, ale w wyniku amerykańskiej presji była zmuszona wypłacić ponad miliard dolarów odszkodowania za to, że w szwajcarskich bankach pozostały środki zdeponowane tam przed wojną przez późniejsze ofiary Holocaustu. Ten przypadek pokazuje wyraźnie, że i Polska może być zmuszona – nie przy pomocy instrumentów prawa międzynarodowego, ale presji wywieranej zwłaszcza przez USA – do wypłaty jakiegoś rodzaju zadośćuczynienia”. Warto dodać, do opinii eksperta, że jak ustalili naukowcy, spełnione przez Szwajcarów roszczenia żydowskie były bezzasadne, Żydzi zabici podczas II wojny światowej, jeżeli trzymali swoje środki w zagranicznych bankach, to amerykańskich, a nie szwajcarskich. Jednaka amerykańscy Żydzi wspierani przez władze USA domagali się kasy nie od amerykańskich banków należących do amerykańskich Żydów tylko do Szwajcarów.

W opinii eksperta, obecna wysokość roszczeń żydowskich kierowanych pod adresem Polski byłaby niemożliwa „do udźwignięcia przez polskie państwo”.

Jan Bodakowski

Komentarze (21):

Darek2020.07.11 10:15
Duda ani razu nie sprzeciwił się 447, ba nawet w USA potwierdził że sprawa roszczeń pozostaje otwarta, a w Polsce tylko na wewnętrzny użytek PiS kłamie że jest przeciwny. PiS nie tylko nic w tej sprawie nie zrobił, w zasadzie zrobił bardzo wiele. To PiS zablokował w sejmie projekt ustawy blokującej 447, takie są fakty.
Marian2020.07.11 6:12
Żydzi zdobyli już zbyt duże wpływy w USA i marzy im się nowa Rewolucja Październikowa jak w Rosji.
Duda albo niemiecki POTrzask...2020.07.10 21:00
Alternatywa dla Polski
violencja2020.07.10 20:24
Teraz???Duda rozmawiał z Trumpem w USA i ani słowem nie pisknął o 447.Żałosne.
ol2020.07.10 19:16
Koniec Dudy, koniec obłudy
edi2020.07.10 18:19
JESTEM POLAKIEM - UFAM PiS i GŁOSUJĘ NA ANDRZEJA DUDĘ !!!!!!!!!!!! - czytam historię polecam "DZIEJE POLSKI" prof Andrzeja Nowaka - SĄ SIŁY W EUROPIE I NA ŚWIECIE KTÓRE POLSKĘ CHCIAŁYBY W ŁYŻCE WODY UTOPIĆ ZA JEJ NIEUGIĘTOŚĆ W WIERZE KATOLICKIEJ, ZA JEJ WOLNOŚĆ I REPUBLIKAŃSKI SYSTEM OPARTY NA CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ - DLATEGO MUSIMY POSTĘPOWAĆ MĄDRZE I NIE DOPUŚCIĆ DO KOLEJNYCH ROZBIORÓW - TRZEBA SIĘ MODLIĆ OPATRZNOŚĆ CZUWA JEZUS JEST PANEM POLSKI A JEJ KRÓLOWĄ MARYJA - SURSUM CORDA !
Marco Breslaviano2020.07.10 18:09
Jak można wierzyć komuś, kto przez pięć lat kłamał w tej sprawie. Teraz, w trakcie kampanii nagle mu się przypomniało o polskich interesach i zagrożeniu ze strony Żydów. Ja gdybym był prezydentem, to podejmowałbym decyzje na podstawie tego, czy są one dobre lub złe dla Polaków i Polski. Duda natomiast nawet nie to, że podejmuje, ale deklaruje coś (a za tydzień wszystko będzie po staremu) w zależności od tego czy jest kampania, czy jej nie ma. To jest upadek tak głęboki, że ciężko to komentować.
Anonim2020.07.10 18:00
Gdyby nie Narodowcy, i ich wieloletnia batalia w tym temacie, przypominam, że te bezpodstawne roszczenia juz były wysuwane od lat 90"... to dziś mielibyśmy całkiem odmienny punkt widzenia na ten temat, prez pana prezydenta Dudę Tylko kampania wyborcza, głosne "NIE" Narodowców, powoduje że temat jest nosny, a Doopa musząc się przypodobać prawdziwym patriotom, z MUSU, wygłasza te komunały, choć w gardle temu szabesgojowi, ledwo to przechodzi Przez 5 lat urzedowania, ani razu ta kanalija sie nie zajakneła, choć Narodowcy robili zadymy w necie, gdzie tylko tam był ich głos słyszalny.... telewizje państwowe, jak ich prywatne odpowiedniki, były zakneblowane na kazdy głos rozsadku w tej sprawie To jest prularizm demokracji jaki widzimy w państwie Polin.... państwie, republice prawdziwie bananowej, karterze narkotykowym, u zula guli prawdziwych ludozerców!!!
mordechaj2020.07.10 17:58
PiS "odrzuca roszczenia żydowskie", ale przepłaca za amerykański sprzęt wojskowy grube MILIARDY DOLARÓW. Inni kupują uzbrojenie od USA taniej i lepsze. Nie bądźcie śmieszni.
"przepłaca za amerykański sprzęt wojskowy"2020.07.10 18:04
Jaki, jaki? Może przykłady, porównania, hmm...? Mazel tov!
...2020.07.10 18:07
https://www.defence24.pl/polskie-f-35-drozsze-niz-dla-amerykanow Tak na dzień dobry. A wiesz,ze Amwrykanie w Niemczech płacili za siebie a u nas my zapłacimy za ich obecność? Nie powiedział ci o tym Kaczyński albo Morawiecki?
da da towariszcz da da!2020.07.10 18:12
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/polska-bedzie-miec-f-35-obalamy-internetowe-mity-na-temat-tego-samolotu/826cmdc#slajd-4
Grażynka Bodakowska2020.07.10 17:50
Artykuł ładnie napisany gramatycznie, stylistycznie i ortograficznie. Autorowi należy się premia.
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.10 17:50
Ale o co chodzi? Żeby odrzucić należałoby o tym porozmawiać, czyż nie? No chyba że taktyka "to strzelę focha, nie bo nie, i nie będę się odzywać" wydaje się komuś właściwa... A to spory błąd, bo przy takiej (durnej) postawie, wejdą w to Amerykanie - powiedzą "siad" - i będziemy płacić...💲💲💲................. tzw. "Jestę mistrzę w negocjacjowanię" 😕
Anonim2020.07.10 18:09
Co chcesz idioto negocjować? Rozumiesz siebie... negocjujesz ze złodziejami co ci do domu wchodzą?! Wygladasz na takiego co by żydowi ostatnia koszulę oddała, lecz w grzbietu sąsiada, a nie swoją W wypadku zydowskich żądań, nie ma rozmów, ani deklaracji, jest proste definitywne skreslenie w całości, tych chorych postulatów, oraz dyplomatyczne kontakty z państwem Izrael Albo sprawy nie znasz, albo co prostrze, palisz głupa po całości Pioterek
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.10 18:18
Ale czy nie wypadałoby poinformować drugą stronę o swoim stanowisku? Czyli porozmawiać.
Anonim2020.07.10 18:46
Albo jesteś naiwny, w co nie wierzę, lub wyrachowany .... napisałem długasny post, który, mimo że nie było w nim nic co by uragało dobrym obyczajom ( a u mnie to trudne ;) ) nie ukazał się Tak więc Pioterek, musisz zyc nadal w nieswiadomości ;) Dodam tylko jako ciekawostkę historyczną... Francuzi już w chyba 12 wieku, wypierd*****li na zbity pysk cała społeczność pejsatych, na wiele wieków zamykając im granice, tak zrobiło wile uwczesnych krajów, państw miast, itp Cio by nie powiedzieć, z nimi nie warto gadać, nawet na trzezwo
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.10 19:12
Czyli napisałeś coś co nie przeszło? Sorry. ale pretensje kieruj do pięciolatka który pisał ten "system komentarzy". Nie radzisz sobie. :) Trzeba się bardziej postarać. A kontekst historyczny jest dla mnie jak najbardziej jasny. Z każdym warto gadać. Nawet jak nie ma się nic sensownego do powiedzenia. 😉
Anonim2020.07.10 21:52
Ja sobie nie radzę, ja?! ;P No dobra, jestem nie przystosowany do zycia w tym konformistycznym społeczeństwie, bagnie ignorancji, oraz układzików... serce na dłoni. Jestes kuty na cztery nogi jak bies;) i zapewne wiesz czym jest prawo rzymskie, i czym kieruja sie wszystkie nowoczesne cywilizacje, majatek zmarłego obywatela do rodziny, a w przypadku braku, skarb państwa.... ale po kiego to piszę, to wiesz doskonale A zatem, po co rozmawiac i z kim.... wysłac na drzewo, ograniczyć kontakt z Izraelem do minimum, ambasadora wydalić Ale kto ma to zrobic jak na Wawelu Kneset obraduje, w sejmie hanuka, a naczelnik w szabasowym berecie paraduje zapalajac na wyscigi swiece z prezydentem?! I jeszcze prezydent mówi o jakimś mitycznym Polin, oraz że zydzi to wsółistnieli razem z nami na tych ziemiach, a nie że byli tylko goscmi, których zaprosił pewien idiota, bo myslał że z nich to bedą dobrzy poddani, podnoszący dobro narodu, znajacy się na handlu i rzemiośle... a wyszli jak w całej Europie na niewdzieczników, których Europa wypluła... a my i przed szkodą i po niej, głupi
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.10 17:43
od razu widać że ten z tym plakatem to jakiś pedofil!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱✡️2020.07.10 17:51
- " to jakis pedofil" - Ja swojego na końcu świata poznam.