Dr Cezary Kościelniak dla Frondy: Knebel duchownych. Co chce ukryć archidiecezja poznańska? - zdjęcie
17.12.19, 18:30(fot. screen)

Dr Cezary Kościelniak dla Frondy: Knebel duchownych. Co chce ukryć archidiecezja poznańska?

57

Portal Fronda.pl: Ksiądz Adam Pawłowski i ksiądz Daniel Wachowiak otrzymali dekret arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zakazujący im aktywności w mediach społecznościowych oraz kontaktów z dziennikarzami. Jak informuje "Do Rzeczy" powodem "knebla" jest fakt, że byli współinicjatorami listu inteligencji katolickiej Poznania w proteście przeciw planom pochówku w Katedrze Poznańskiej abp. Juliusza Paetza. Jeśli to jest prawdziwy powód ocenzurowania duchownych, w jaki sposób rozumieć działanie archidiecezji poznańskiej?

Dr Cezary Kościelniak, filozof, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM:  Z tego co mi wiadomo, w dekrecie faktycznie nie pada kwestia podpisania listu w sprawie pochowania abp. Juliusza Paetza w katedrze. Jednak biorąc pod uwagę okoliczności, czas, w jakim ujawnia się ta sprawa, jak i to, że właśnie ci księża mieli odwagę stanąć w prawdzie, to dekret ten jest w taki sposób odczytywany. Wśród sygnatariuszy listu jest również ks. Marcin Węcławski, jednak od wielu lat nie udziela się medialnie poza parafialną gazetą „Maryjna wspólnota”,  gdyby było inaczej pewnie by też taki dekret otrzymał. Jeszcze się łudzę, że dekrety mogą być wynikiem nieprzemyślanej strategii komunikacyjnej archidiecezji, bezradności w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi w mediach.

"Nie wypowiadamy się na temat spraw personalnych księży i doniesień medialnych na ich temat. Kuria nie upomina i nie będzie upominać nikogo za wypowiedzi na temat abp. Paetza, a tym bardziej za składanie podpisów pod listem w sprawie jego pochówku” – oświadczył KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej Kurii. Czy to lakoniczne oświadczenie wyjaśnia sprawę?

 

Oświadczenie wpisuje się w fatalnie prowadzoną działalność komunikacyjną archidiecezji poznańskiej. Rolą rzecznika prasowego jest właśnie komentowanie doniesień medialnych, na tym polega rola rzeczników prasowych. Podejście rzecznika do tej sprawy jest co najmniej kontrowersyjne - zaprzeczanie, albo odmowy wypowiedzi to jest antykomunikacja. Rzecznik nie ma świadomości, że w ten sposób wytwarza dodatkowe napięcia oraz buduje negatywny stosunek wobec Kościoła.

Co do meritum, nie uważam, żeby to była zwykła personalna sprawa tych księży. Sprawa dotyczy przecież ich publicznej działalności, niemalże w całości tyczącej się sprawom Kościoła i docierającej do dzisiątków tysięcy ludzi. To nie jest tylko kwestia personalna, to także kwestia trybu duszpasterstwa, jaki uprawiają i ich odbiorców. Media społecznościowe są również narzędziem uprawiania duszpasterstwa, a zostały im właśnie zabrane. Przeglądam profile twittera i FB księży Wachowiaka i Pawłowskiego, nie widzę w nich żadnych treści szkodliwych dla Kościoła. Faktycznie, ks. Wachowiak raz po raz nie stroni od komentarza politycznego, jednak treść jego wpisów nie wywołuje sytuacji kryzysowych. Księża ci  powinni otrzymać nagrodę, że przyczynili się do uratowania Kościoła poznańskiego od katastrofy wizerunkowej, jaką byłoby pochowanie abp. Paetza w katedrze. Dziwię się, że do kurii nie dociera, że mają oni olbrzymie poparcie wśród świeckich. To nie jest żaden plebiscyt, ale w tej sprawie, wśród sygnatariuszy listu, a podpisało go kilkadziesiąt wybitnych postaci, nie ma wątpliwości, że postąpili dobrze. Knebel to niesprawiedliwość jaka ich spotkała, a wypowiedź księdza rzecznika o niekomentowaniu sprawy jest tylko brakiem szacunku dla wiernych mających takie poczucie. Przynajmniej należy im się szczere wyjaśnienie.

Dlaczego tak postępuje Kościół?

To niestety dogorywająca, ale jeszcze krzepka kultura tajemnicy. Akurat w tej sprawie chodzi o to, aby nie rozprzestrzeniała się dyskusja, która pozwoliłaby wyjaśnić sprawę abp. Paetza. Ks. Adam Pawłowski opublikował wyznanie, w którym potwierdzał zarzuty w stosunku do abp. Paetza. Prawdopodobnie to było elementem, które doprowadziło do tej decyzji. Dekret można też odczytać jako próbę zabetonowania sprawy Paetza, mówi się, że mogłaby ona w złym świetle postawić Jana Pawła II czy jego żyjących współpracowników. Jednak taka droga prowadzi donikąd, jeśli Kościół sam do końca nie załatwi tej sprawy, to zrobią to inni, a koszty będą jeszcze wyższe.

Powinniśmy postawić sobie pytanie, czy na tym etapie wiedzy, która jest w obiegu publicznym, chociażby ujawniony przez ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego list księdza Karkosza, czy w ogóle da się zamknąć tę sprawę? Już nie mówię, czy to jest moralne, czy nie. Trzeba być bardzo naiwnym, żeby uważać, że przez zakaz wypowiedzi dwóch księży, można ten proces zatrzymać.

"Czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone" – napisał w liście na Adwent abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do sprawy abp. Juliusza Paetza. Jak można odczytywać przeprosiny przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity poznańskiego i dzisiejszy knebel duchownych?

 

Jest to niezrozumiałe. Ten gest jest absolutnie sprzeczny w stosunku do bardzo pozytywnej, i chcę to z całą mocą podkreślić, odważnej decyzji abp. Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący KEP zdecydował się na pochówek abp. Paetza na cmentarzu, a nie w katedrze, później napisał list, w którym przyznawał, że zarzuty wobec abp. Paetza są prawdziwe, pada również słowo przepraszam. Tym bardziej knebel na księży staje się w tym kontekście niezrozumiały. Co więcej, tymi wypowiedziami można było sprawę zamknąć. Jednak, taka decyzja otwiera nowe wątki: wcześniej czy później dziennikarze pojawią się w Łomży, pierwszej diecezji zmarłego. Wniosek, który ks. Węcławski złożył wiosną w związku z motu prioprio papieża Franciszka, wskazywał konkretne ofiary, a zatem ks. Pawłowski świadcząc o tych zdarzeniach mówił prawdę. Jest jeszcze jedna struktura tej sprawy. Abp Gądecki zbudował swoim listem zaufanie wobec wiernych, został on bardzo dobrze przyjęty, tą decyzją pokazuje dwuznaczność, która zaufanie podważa. To niestety wpisuje się w kryzys Kościoła: bez relacji szczerości w sytuacjach kryzysowych, biskupi nie zbudują autentyzmu i zaufania z wiernymi.

"W dzisiejszych czasach kneble nic nie dają. Niczego też nie oczyszczają, a tym bardziej nie budują atmosfery zaufania. Budzą jedynie przekonanie, że Episkopat chce ukryć niewygodne dla siebie fakty. Tutaj nie chodzi tyle o sprawę abp. Paetza, co o wpływy  homolobby, które wykreowało zmarłego hierarchę i konsekwentnie chroniło go aż do samej śmierci. Jak widać, także i po jego śmierci" - stwierdził ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski. Czy rzeczywiście możemy wysnuwać tego typu wnioski?

To pytanie na osobną rozmowę. Ja nie jestem kompetentny, aby wydawać opinię kto kogo chronił, dlaczego, jaki miał w tym interes. Pobudką do działania w sprawie listu był fakt, że zamiast wyjaśniać sprawę abp. Juliusza Paetza, po prostu ją chowano. Jednak odtworzenie tego procesu to jest to, co powinno właśnie nastąpić, o czym zresztą pisali i ks. Wachowiak i ks. Pawłowski i czego we wszczętym postępowaniu kanonicznym domagał się ks. Marcin Węcławski. Nie chcemy, jako sygnatariusze listu, stawiać się w roli sędziów, czy bezgrzesznych wydających oceny na innych. Sprawiedliwym i uzasadnionym oczekiwaniem jest natomiast domaganie się wyjaśnienia tej sprawy. Gdy ona wybuchła biskupi obiecali się nią zająć, wielu świeckich odpuściło wówczas stawiania trudnych pytań ufając, że to się stanie. Niestety hierarchowie nic w tej kwestii nie zrobili. Odpowiedzialność za Kościół to także stawianie spraw trudnych, postawa miłości krytycznej oraz, przynajmniej tyle możemy zrobić, domaganie się właściwych Kościołowi standardów.

 

Rozm. Karolina Zaremba

 

Komentarze (57):

osiwecony madroscia2019.12.18 17:02
KAZDY KSIADZ TO PEDOFIL
Marek2019.12.18 22:05
Spałeś jako dziecko z KAŻDYM? Współczuję... Zgłoś to do kurii i na policję!
Mateusz ale nie bankier2019.12.18 11:21
Po tym kneblowaniu uczciwych księży diecezji poznańskiej zaczynam się zastanawiać, czy nie jest prawdą, że watykańskie VIPy wiedziały o zboczonych skłonnościach arcybiskupa, ale żeby ratować wizerunek wśród owieczek "rżnęły głupa". Ta dosłownie mafijna zmowa milczenia każe się zastanawiać, czy faktycznie JPII nic nie wiedział, bo że wdowa Stasia "wiedziała a nie powiedziała" to jest tajemnicą poliszynela wśród duchownych.
Marek2019.12.18 22:07
Wiedziały, wiedziały... JPII raczej nie wiedział, bo "filtr" informacyjny był zbyt blisko niego...
Ina2019.12.18 9:34
Trzeba mieć duszę niewolnika żeby zostać księdzem.
Beno2019.12.18 11:45
Nie niewolnika, ale żołnierza. Rozkaz to rozkaz. Można się z nim nie zgadzać, ale wykonać trzeba.
Marek2019.12.18 22:11
Święta prawda! Tylko mężczyzna to zrozumie! Dlatego dziś mało kleryków. Nie ma mężczyzn tylko cioty w spodniach rurkach z pięknymi fryzurami...
Durczykiewicz2019.12.18 9:30
Biskupie Gądecki, lepiej, że ci Księża zainicjowali list-protest w sprawie pochówki zmarlego niż robili szum w mediach albo co gorsza stracili wiarę i odeszli z kapłaństwa! A może Ksiądz Biskup się zastanowi, dlaczego ci Kapłani nie przyszli wprost do Księdza Biskupa szczerze porozmawiać...??? Czy nie tak należy załatwiać rzeczy w KK?? Może i kapłanami jesteście jakimiś może Wasze kapłaństwo ma w oczach Boga wartość, ale jako ludzie...chyba nie do końca jest to człowieczeństwo dojrzałe...? A co to za ksiądz, którego człowieczeństwo jest niedojrzałe?? Właśnie księża powinni umieć dać przykład ludowi jak postępować. Proszę to przemyśleć.
Beno2019.12.18 11:48
Księża to mogli protestować za życia Paetza. Nie byli tacy odważni? a teraz to po co? Zmarły nie może się bronić. Jak nie mieli odwagi wcześniej, to teraz nie muszą z siebie robić ofiar-bohaterów.
kpt Wach2019.12.18 7:55
Co za różnica Paetz & Skwortz&Miller i inne nowinki z Nimitz i CK Osterich
katolik2019.12.18 7:36
Poza tym może Episkopat wezwał by do powszechnego Różańca, bo już trudno okiełzać społeczny szatanizm, szerzony przez popleczników dna mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna
katolik2019.12.18 7:30
dlaczego nie uderza się w żródło zła dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna , które chce wymusić na Kosciele zaakceptowanie grzechu homoseksualizmu, dno jest narzędziem ,które propaguje molestowanie przez właśnie osoby homoseksualne, aborcja,eutanazja. Czy ci którzy ciągle wchodzą na jedną gałąź(Kosciół) , boją się podkopać korzenie dna popslsldwiosnanowoczesna. Niech stawią ostry protest przeciw dnu, wtedy będą wiarygodni, tak zostają tylko tymi ,którzy szczują ,a są spol-medialnymi tchórzami
lucjanhenryk2019.12.18 3:38
"To niestety dogorywająca, ale jeszcze krzepka kultura tajemnicy"; a może zwykła Masoneria w KK?......
andrzejhahn32019.12.18 1:54
JAK JA WAMI KATOLAMI GARDZE.....................SRAM NA WAS
andrzejhahn32019.12.18 1:53
dajcie mi katole te wasza maryjke nie zawsze dziewice a zrobie z jej odbytu zajezdnie tramwajowa
Marek2019.12.18 22:03
a toś ty zwykły zboczeniec, może nawet opętany? A ja myślałem, że zwykły ubek... Wydało się... Przepraszam pozostałych forumowiczów, którzy tego "andrzejhahn3 " ignorowali... Ja w swej naiwności z nim czasem polemizowałem... Takie śmieci się przemilcza bo polemika z nimi ich jeszcze bardziej podnieca... Poprawię się... Z tym "czymś" już nie gadam... Choć pewnie szybko zmieni nazwę (lub już to zrobił)
herkules2019.12.17 23:24
A co to juz szef nie ma prawa upominac swoich poddanych ? Ten buntownik co tak mowi jest czystym i niebezpiecznym anarchista. Niebezpieczny dla Polski.
Stanislaw2019.12.17 20:26
Chleb już mamy, czekamy na igrzyska (media i ich klienci)
kira2019.12.18 14:20
Stachu - zmień płytę bo skrzypi.....
lix2019.12.17 20:10
Oto kolejna hiena, która pastwi się nad zmarłym arcybiskupem. Gdzie był ten"filozof", kiedy żył arcybiskup? Teraz taki mądry i odważny? Śmierdzi mi to.
satyr2019.12.17 21:42
Masz rację, śmierdzi...Ale to smród zamiatanych krzywd ofiar księży. Niebawem szambo wybije, jeszcze jedno pokolenie i im podziękują. Szkoda tylko,żę ci którzy powinni odpowiedzieć za krzywdy innych zejdą niepokojeni z tego świata, bo ci którzy teraz wstępują do seminariów najczęściej są już tylko i wyłącznie z połowałania. Im się najbardziej dostanie. Jędraszewski, Gądecki, Głódź Hoser i im podobni powinni siedzieć w pierdlach za ukrywanie zboków przez dziesięciolecia.
Marek2019.12.18 21:46
Ech... Jak mało wiecie... Zboków się nie ukrywało, lecz trzymało jak pajacyki na sznureczkach, żeby robiły to co niewidzialna ręka chce... Przez szantaż! Ręka zniknęła, lub się zmieniła, albo pajacyk stracił władzę, to się go wyrzuca... Proste? Dlatego teraz to "szambo wybija", bo się okres ochronny skończył! Pajacyki pozyskane w czasach UB, SB, WSI tracą protektorów. Jak umrze jeszcze kilku purpuratów złapanych w młodości za korek, worek lub rozporek to się sprawa skończy (np. ten złapany w pewnej miejscowości na Podhalu, o którym jeszcze usłyszymy). Oczywiście, nowych też się łapie... Ale już w inny sposób... Raczej przez worek...
Świecki hetero 2019.12.17 20:10
Jest masakra z tymi księżmi. Dopóki nie było tak rozwiniętych mediów to zamiatali pod dywan swoje sprawki, nikt o nich nie wiedział.
Marek2019.12.18 21:23
Wiedział, wiedział... Ale nie każda wiedza służy dobru. Po prostu dawniej "g" się chowało pod dywan. Dziś wrzuca w wentylator. Ja bym tam nie chciał "g" w mieszkaniu, ale jak już je muszę mieć (bo od grzechu nikt nie ucieknie), to wolę pod dywanem lub w ubikacji, niż na ścianach... No ale co kto lubi...
KATON STARSZY2019.12.17 19:53
Myślałem że arcybiskup Gądecki jest inny niż kasta hieraechów leniwych i bez charyzmy.Ale i on się boi prawdy jak diabeł święconej wody.Został tylko arcyb.Jędraszewski,oby BÓG dał mu siłę.Coś strasznie boją się tej prawdy.
Janek2019.12.17 21:38
Tylko szkoda ze bp Marek, robi zasłonę dymną w postaci walki z lgbt, odwracając uwagę od swych kolegów po fachu.
Marek2019.12.18 21:19
Jest dokładnie odwrotnie: to pedofilia jest zasłoną dla LGBT, a nie odwrotnie! I abp Jędraszewski o tym dobrze wie! Krzyk o pedofilii ma odwrócić uwagę od o wiele gorszej choroby - legalizacji pedofili do której tak naprawdę dążą środowiska LGBT. Taką metodą działa neomarksizm, jak jego ojciec: marksizm. Jaki był pierwszy krzyk rewolucji: zabrać pałace panom! A na czym się skończyło? Na tym, że krzyczący te hasła sami w nich zamieszkali... Tak to działa... Dziś się krzyczy: zamknąć pedofilów (słusznie!), po to by za kilka lat, po zniszczeniu już rodziny przez LGBT móc spokojnie "zaopiekować" się dziećmi...
BurzenieKuriewnychPałacówUrozmaicićDefenestracją2019.12.17 19:43
Wysłać buldożery i eskadry z napalmem na te kuriewne złote pałace, za których murami pasożytują w beztroskim luksusie klero-arcy-starcy i ich obsługa różnych szczebli, ci wszyscy rzecznicy, lokaje, sługi, podnóżki, zausznicy, kanceliści, donosiciele, męskie prostytutki seminaryjne. Gruz wywieźć i odkazić. Plac sprzedać na pożytek publiczny. Pod piwny bar, przesypownię krochmalu czy po prostu burdel znanej sieci BanasBrothels.
satyr2019.12.17 21:38
A do tego co trzeci to TW.
Marek2019.12.18 21:10
Nie podniecaj się... Kościół Katolicki i tak zwycięży ten świat! Dokładnie tak jak jego Mistrz, Chrystus - przez zmartwychwstanie! Oczywiście najpierw trzeba umrzeć (być zabitym), by zmartwychwstać. Stąd składamy wam dzięki za mordowanie Kościoła. Zawsze to o krok bliżej do zwycięskiego zmartwychwstania...! Walcie dalej! Mocniej! Na wasze nieszczęście wy nie wiecie jaka radość jest w cierpieniu...
hahn-keller nawet na mydło się na nie nadaje2019.12.17 19:35
RŻNIJMY KUPY na 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉𝐇𝐀𝐇𝐍 - 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 A my się ZERŻNIEMY na twój grób! - podpisali sie: proboszcz Pocałumniewdoope oraz rabin Nożykdokotasa
guess who kagan2019.12.17 20:09
Lechu, Leszku - jak przebiegało dzisiejsze poranne wypróżnienie? Czopek glicerynowy był potrzebny?
LULEK2019.12.17 19:26
Ale dajecie się oszukiwać i prowokować ubecji!!
Marek2019.12.18 21:32
Masz rację. Tu aż śmierdzi starym Departamentem IV i pomiotem płk Stanisława Morawskiego... To daje się banalnie prosto wyczytać z używanych przez nich argumentów antykościelnych. Metodę zmienili, ale baza "wiedzy" nie została zaktualizowana... hehe... Wielu z nich teraz na emeryturach ma czas, więc plują tutaj jak ich uczono... Mają pewnie kilkumłodszych następców, bo widzę też "gimnazjalne" gafy...
andrzejhahn32019.12.17 19:22
SRAM NA JE......BANY OBRZYDLIWY ZBRODNICZY kosciol katolicki
Stanislaw2019.12.17 20:37
Bo chciałeś igrzysk, a ich nie dają?
Kazimierz2019.12.18 11:32
Pójdziesz do piekła. Chyba że się szybko nawrócisz.
andrzejhahn32019.12.18 15:02
pieklo jest jeno dla tych co w nie wierza ........kumasz poganski sekciarzu katolicki
Marek2019.12.18 21:25
A dla tych co w nie nie wierzą jest NIC. Czyli w sumie to samo... No ale "twój wybór"...
andrzejhahn32019.12.17 19:21
jak to co..............ta zgraja koscielnych szmaciarzy powinna zostac deportowana do watykanistanu..............SRAM NA WSZYSTKICH koscielnych nierobow
Marek2019.12.18 21:34
Na tym twoim nawozie wspaniały Kościół wyrośnie! Tak trzymaj!
KATOLIK2019.12.17 19:13
Skoro tak bardzo chcą zakneblować usta księżom, to znaczy, że w sprawę ukrywania homoseksualizmu Paetza są zamieszane BARDZO wysoko postawione osoby. A jeśli rzeczywiście Jan Paweł II niczego nie wiedział, to znaczy, że postarały się o to osoby z jego najbliższego otoczenia, które żyją i nie poniosły żadnej odpowiedzialności. Czas to wyjaśnić i skończyć z obrzydliwą grą okłamywania katolików przez hierarchów Kościoła w Polsce!
Stanislaw2019.12.17 20:29
A po co Ci te igrzyska! Prześpij się, idż do pracy, przejdzie Ci.
Włodzimierz2019.12.18 12:49
Rzeczywiście, zbyt wiele patologii jest w Kościele, tworzonej przemilczeniami i nieodpowiedzialnością. Taka postawa zawsze prowadzi do upadku i pogłębiania się zła. Gdzie jest Prawda i Duch Chrystusa?
Marek2019.12.18 21:53
Prawda boli, ale i wyzwala. Natomiast całe to zło w jakim tkwi KK jest po to, by "oczyścić omłot". Tak jak zobaczywszy zmasakrowanego Jezusa tchórzliwi, słabo wierzący i mało kochający Go apostołowie zwiali lub stracili wiarę (i się powiesili), tak i dziś: patrząc na opluty i zmasakrowany Kościół większość ucieknie od niego. Zostaną tylko ci co prawdziwie kochają i wierzą, jak Jan i Marie... I oni wygrają, bo "poza Kościołem nie ma zbawienia", tak jak poza Chrystusem...
anonim2019.12.17 19:10
Wojciech Sumliński, którego cenimy i szanujemy kreśli postać Arcybiskupa w zupełnie innym świetle. Twierdzi, że człowiek ten postanowił wyrwać się ze szponów swej słabości oraz bezpieki i zapłacił za to straszliwą cenę.
Stefan2019.12.18 11:31
Prosimy o bliższe informacje.
POfill2019.12.17 18:52
czy ten ściek zwany kościołem ma coś wspólnego z bogiem?
Stanislaw2019.12.17 20:35
"Panem et circenses"? Nie, chleb już mamy. My chcemy igrzysk. Tylko igrzyska! Tak, pofiolu?
Kinga.2019.12.17 18:50
Każdy z tych zboczeńców ma coś do ukrycia, to nie pozwala tknąć kolesiów, takie to trudne.
Stanislaw2019.12.17 20:34
Tobie też potrzebne igrzyska? Prześpij się. Idz do pracy. Przejdzie Ci!
satyr2019.12.17 21:37
Stachu, wypij setkę jak to masz w zwyczaju, zasiądź do byle serialu i nie wtrącaj się w sprawy, o których nie masz zielonego pojęcia. Będziesz zdrowszy.
Michauowa2019.12.17 18:45
Raz po raz kościelne szambo wybija. Czemu Polacy mają tyle cierpliwości do tego gniazda zgnilizny?
Stanislaw2019.12.17 20:32
"Panem et circenses"? Nie, chleb już mamy, czekamy na igrzyska! Tak?
kira2019.12.18 9:34
Czekaj Stachu , czekaj - przyjdzie wiosna -będzie trawka lepiej rosła.....
Adrian.2019.12.17 18:39
Trzeba rozpędzić tych zboków i nierobów, w pałacach z limuzynami, ze służbą w drogich sukienkach i biżuterii.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Stanislaw2019.12.17 20:28
Eksięże apostato! Obladowałeś się kapłanską zizuterią i teraz pyskujesz? Siedź cicho! Nie wypada! :-))