Dodatkowe amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 zaczynają działać - zdjęcie
04.01.21, 15:00fot. pixabay.com/wikipedia.org, domena publiczna

Dodatkowe amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 zaczynają działać

19

1.W grudniu został zatwierdzony amerykański budżet obronny na 2021 rok, w którym zostały zapisane dodatkowe instrumenty sankcyjne mogące uderzyć w firmy, które mogą być zaangażowane w dokończenie gazociągu Nord Stream2.

Dodatkowe sankcje zostały wpisane do budżetu obronnego w ramach porozumienia przedstawicieli partii Republikańskiej i Demokratów w obu izbach Kongresu zarówno w Izbie Reprezentantów jak i w Senacie.

Tym razem chodzi o firmy świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikujące, a więc, nawet gdyby Rosjanom samodzielnie udało się ukończyć Nord Stream2, to nie można byłoby oddać go do eksploatacji, ponieważ nie będzie on miał certyfikatów poświadczających jego bezpieczeństwo, a także nie będzie mógł być ubezpieczony.

2. Tuż po Nowym Roku norweska firma Det Norske Veritas (DNV GL) poinformowała, że zaprzestanie wszelkich działań związanych z inspekcjami Nord Stream2, a w konsekwencji odmawia certyfikacji tego gazociągu po jego ewentualnym ukończeniu.

Taka certyfikacja każdego etapu budowy, polegająca na potwierdzeniu zgodności realizowanej inwestycji z projektem i obowiązującymi przepisami jest niezbędna aby mogła się rozpocząć budowa ostatniej części gazociągu na duńskiej części Morza Bałtyckiego.

Norweska firma miała wydać także certyfikat po zakończeniu realizacji całej inwestycji, jest on niezbędny do ubezpieczenia gazociągu i późniejszego oddania go do eksploatacji.

3. Przypomnijmy tylko, że budowa gazociągu Nord Stream2 została przerwana w grudniu 2019 roku, po wprowadzeniu pierwszych amerykańskich sankcji i od tego czasu prace nie są kontynuowane, mimo tego, że Rosjanie publicznie zapowiadali, że dokończą go własnymi siłami.

Z kolei na początku lipca 2020 roku Departament Stanu USA zniósł klauzulę, która chroniła Nord Stream2 przed sankcjami wynikającymi z wcześniej wspomnianej ustawy O Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Wtedy właśnie sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział, że jest to jasne ostrzeżenie dla firm zaangażowanych w projekty budowy rosyjskich gazociągów przy czym rozumie się to bardzo szeroko (a więc dotyczy nie tylko firm bezpośrednio budujących ale także firm dostarczających materiały do tej budowy, a nawet porty w których przebywają statki przy pomocy których gazociąg jest budowany).

4. Natomiast pod koniec września międzynarodowa organizacja zrzeszająca największych ubezpieczycieli branży morskiej International Group P&I Club wydała ostrzeżenie przed ubezpieczaniem i reasekuracją aktywności związanych z budową gazociągu Nord Stream2.

W wydanym oświadczeniu organizacja ta ostrzega swoich członków, że amerykańskie sankcje poważnie zagrożą tym firmom ubezpieczeniowym, które podejmą się działań ubezpieczeniowych lub reasekuracyjnych wobec projektu Nord Stream2.

A bez polis ubezpieczeniowych dla firm, które ewentualnie zgłoszą się do dokończenia prac na odcinku duńskim i niemieckim, nie powinny one dostać zgód od instytucji obydwu tych krajów.

5. Z kolei w połowie października Departament Stanu USA opublikował nowe wytyczne poszerzające sankcje na firmy, które zdecydowałyby się świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorstw, które chciałby dokończyć budowę Nord Stream2.

Chodzi o firmy, które chciałyby „zapewniać usługi albo też techniczną lub finansową pomoc w modernizacji lub instalacji sprzętu na statkach”, które miałyby pracować przy dokończeniu budowy Nord Stream2.

Amerykanie po raz kolejny skorzystali z ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA) i rozszerzyli wachlarz sankcji, przy pomocy których chcą zniechęcić firmy, które chciałby wspomóc Gazpromowi w dokończeniu budowy Nord Stream2.

Po tej publikacji operator projektu – szwajcarska spółka Gazpromu Nord Stream2 AG, doliczył się ponad 120 firm objętych nowymi, rozszerzonymi sankcjami USA.

6. Wszystko więc wskazuje na to, że nawet po ostatecznym rozstrzygnięciu wyborczym i objęciu funkcji prezydenta przez reprezentanta Demokratów Joe Bidena w polityce USA w stosunku do Nord Stream2, nie zajdą żadne zmiany.

W dalszym ciągu USA będą stały na stanowisku, że ta inwestycja szkodzi Europie i uzależnia ją od dostaw rosyjskiego gazu i będą stosowały kolejne sankcje wobec budowniczych Nord Stream2 utrudniające jego dokończenie, a nawet jeżeli zostanie wybudowany, uniemożliwiające oddanie go do eksploatacji (uniemożliwienie uzyskania certyfikatów pozwalających na eksploatację i ubezpieczenie).


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (19):

R2021.01.4 19:28
naiwny Kuźmiuk wierzy w papiery... Niemcy zapłacą i ubezpieczenia będą np. z Chin usa-biden to banda taka sama jak eu
Beno2021.01.4 17:45
Tylko naiwniacy się cieszą. Interesy Niemiec i Rosji są inne niż USA i Polski. A skąd Niemcy mają sprowadzać gaz? Z USA? Chyba dla nich lepiej opłacalny rurociągiem po dnie morza niż budowanie portów z magazynami na gaz, uzależnianie się od USA i napychanie Amerykanom kieszeni.
Buduj Putinowi rakiety IMBECYLU!2021.01.4 19:26
Z USA Niemcy maja wszystko; dobrobyt i bezpieczeństwo!
Beno2021.01.4 20:10
Więcej powściągliwości. Akurat znasz historię. USA pomogło Niemcom przegrać wojnę, a potem podsłuchiwać najważniejszych polityków w państwie - tak się odwdzięczyli za wsparcie Niemców w wojnie w Iraku. A odbudowa Niemiec po II wojnie światowej odbywała się nie bez interesów USA. Wzmocnić swój prestiż wobec ZSSR, i rynek zbytu. Największy rynek zbrojeniowy i sprzedaż broni to też USA. Więc mają jeszcze bardziej finansować rakiety amerykańskie w niesprawiedliwych wojnach: Wietnam, Serbia, Irak, Afganistan... i ich wszelkiego rodzaju koncerny, ich politykę wspierającą Izrael. Jak coś napiszesz, to pisz mądrze, znając fakty.
Ed2021.01.5 7:55
USA pomogło dwa razy przegrać wojnę Niemcom i po IIWŚ pomogło odbudować i gospodarkę Europy i Niemiec, zniszczoną prze Niemcy. Ruscy otrzymali w czasie II WŚ ogromną pomoc materialną i technologiczną od USA. Nie wspominam o skradzionych fabrykach na terenach okupowanych przez nich. Od Ruskich możemy spodziewać się, że nas okradną, a jak będziemy podskakiwać to ubiją. Od USA możemy spodziewać się, że nas sprzedadzą, jeżeli to jest w ich interesie, lub pomogą, jeżeli potrafimy wskazać im wspólny interes.
GracieWoodard2021.01.4 16:09
GoogIe płaci Teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię..... workreviews10.com
Anonim2021.01.4 15:51
Prawiczki to ogólnie nieudacznicy, ale w jednym są naprawdę dobrzy - w oszukiwaniu samych siebie.
Anonim2021.01.4 16:01
ty to już głupszy lewacki kacapie nie będziesz
Gal2021.01.5 7:42
Wy za to jesteście dobrzy w oszukiwaniu wszystkich.
droma2021.01.4 15:31
do głodnego wani w onucach ,muszącego korzystac z zastodolnego kibla bez papieru ; za cieńcy jesteście do ameryki ,oni mają 30 milionów milionerów ,a wy paru w londynie -paniał ...
Anonim2021.01.4 15:22
To początek końca Kacapolandu
wicek2021.01.4 15:12
Gdyby Putin wiedział ile ten Krym będzie go kosztował to sam by zbombardował i rozstrzelał zielonych ludzików.
matis892021.01.4 15:10
Sojusz Niemiec i Francji z Rosją i Chinami będzie trwał aż do planowanej inwazji Chin i Rosji na UE. Obecnie ten sojusz ma patrona USA i masona Bidena. Po to sfałszowano wybory w USA.
Zapomiałeś2021.01.4 15:19
o uzurpatorze, masonie i heretyku w Watykanie!
matis892021.01.4 15:23
Zapomniałeś dodać o przywódcy religijnym lewakoateistów i ich panie Głowie Watykanu Bergoglio. Tak go częściej nazywam, albo Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik.
A papież "księży patriotów" radzieckich2021.01.4 15:32
Albo "kardynałem Polskiego Narodowy Kościół Katolicki"?
Nawet Amerykanie to przyznali, że2021.01.4 15:04
najlepsze do przytulania są Azjatki.
cały świat to potwierdza2021.01.4 15:05
https://www.youtube.com/watch?v=pM2w6MzMsac
katolicka deratyzacja Polski2021.01.4 15:09
Niedlugo za zlosliwosci o Chinkach beda posylac do lagrow.