Dlaczego nie używamy w Eucharystii zwyczajnego chleba?  - zdjęcie
06.09.20, 15:29Fot. screenshot - YouTube (ewangelizuj_pl)

Dlaczego nie używamy w Eucharystii zwyczajnego chleba?

20

„Młode chrześcijaństwo wykorzystywało do Eucharystii normalny chleb. To, co było wykorzystywane na co dzień, później było przeistaczane w Ciało Chrystusa. Jednak już w wieku uznano, wykorzystywanie takiego chleba jest zbyt pospolite. Dlatego chciano połączyć zwyczajność z czymś bardziej uroczystym”. Dlaczego w czasie Mszy św. używamy białej hostii, a nie normalnego chleba? Wyjaśnia ks. Piotr Śliżewski:


Komentarze (20):

Jan Radziszewski2020.09.7 12:01
A jaki chleb zastosowano w czasie Wiecierzy Pańskiej w Wielki Czwartek ? - nie zwyczajny na zakwasie - tylko Przaśny - !!! Wj 13:6-7 6. Przez siedem dni będziesz jadł chleb niekwaszony, a w dniu siódmym będzie dla ciebie święto ku czci Pana. 7. Tylko niekwaszony chleb można jeść w czasie tych siedmiu dni i nie będzie można ujrzeć u ciebie chleba kwaszonego ani nie będzie można ujrzeć u ciebie żadnego kwasu w twoich granicach.
Natalja Siwiec2020.09.7 9:02
Zwykły chleb niechętnie poddaje się transsubstancjacji, a bakteria serratia też mniej go lubi. Poza tym kawałek cienkiego wafla jest tańszy w produkcji i dystrybucji.
Lech Tadeusz Lasota2020.09.7 13:59
Co to znaczy niechętnie poddaje się transsubstancjacji? Mówicie jakby to było coś biologicznego. Niechętnie poddawać się mogą drożdże fermentacji. Ale chleb albo się poddaje albo nie, nie ma niechętnie. Albo zmienia się w ciało Jezusa albo się nie zmienia a to zabrzmiało jakby się zmieniał niechętnie czyli nie wiem w połowie albo z uporem. Bądz konsekwentna w tym co mówisz albo się poddaje albo nie? Nie pojmuje tego chleb to chleb według mnie. A jakiego chleba Pan użył podczas Ostatniej Wieczerzy? Bo raczej nie było wtedy takich opłatków jak dzisiaj. Wtedy były być może jakieś podpłomyki albo coś w stylu macy, a może nawet zwykły chleb nie wiem nie znam się.
Po 11 ...2020.09.6 20:17
W ciało Jezusa powinien przeistaczać się nasz chleb powszedni. Wtedy eucharystia byłaby autentyczna. Wychodzi na mrożony Chiński chlebek odgrzewany w Lidlu.
stan2020.09.6 21:21
Moim obowiązkiem jest przestrzec Cię przed wiecznym potępieniem, bo od dawna naigrawasz się z Boga. Zgodnie z zaleceniem, przestrzegam, zawróć z tej drogi, bo źle się dla Ciebie skończy. "Jeśli do występnego powiem: Występny musi umrzeć – a ty nic nie mówisz, by występnego sprowadzić z jego drogi – to on umrze z powodu swej przewiny, ale odpowiedzialnością za jego śmierć obarczę ciebie. Jeśli jednak ostrzegłeś występnego, by odstąpił od swojej drogi i zawrócił, on jednak nie odstępuje od swojej drogi, to on umrze z własnej winy, ty zaś ocaliłeś swoją duszę». Oto słowo Boże. Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian Bracia: Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje drugiego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: «Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj» i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: «Miłuj bliźniego swego jak siebie samego!» Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa. Oto słowo Boże". Rz 13, 8-10
Po 11 ...2020.09.6 21:28
Naigrawam się tylko i TYLKO z ludzkiej głupoty. Taką mam misję od Boga. Jestem współczesnym ewangelistą. Spotkałem Jezusa, mam jego wsparcie. Biada wam, którzy opluwacie Jego ślady. Biada wam!
Clint2020.09.7 1:00
Stan, chwała Ci za mądrość i zaangażowanie. Pamiętaj jednak, że: nie rzuca się pereł przed świnie, bo zadepczą je w błocie i obrócą przeciw tobie". "Nie mów do uszu głupiego, bo wzgardzi mądrością twej mowy" (Prz 23,9). A trzeba wiedzieć, że "głupi" to w języku biblijnym ktoś, kogo nie interesuje to, co najważniejsze. Biedniejszy od głupca jest chyba tylko szyderca: ten, kto się wyśmiewa z tego, co najważniejsze. Nie jest jednak tak, żeby ludzie dzielili się na mądrych i głupich, na bogobojnych i szyderców. Niestety, postawa głupoty i bezbożności może na dłuższy lub krótszy czas ogarnąć każdego z nas i wtedy stajemy się niezdolni do usłyszenia prawdy, a nawet zaczynamy zachowywać się agresywnie wobec tych, którzy ją głoszą lub o niej świadczą. "Kto poucza szydercę, ściąga na siebie wzgardę, czytamy w Księdze Przysłów (9,7n). Nie strofuj szydercy, by cię nie znienawidził". Lepiej będzie dla takich ludzi jak ten biedny człowiek (po 11...), żeby nauka Boża była mu objawiona, kiedy poczuje już przesyt zła i wstręt przed brudem, w którym teraz znajduje przyjemność: aby nie było dawane psom to, co święte, ani pereł nie rzucano przed wieprze, bo podepczą je nogami, a nadto, żeby nawróceni nie upadli i nie walczyli przeciwko tym, którzy głoszą im słowo Boże. Dlatego niech się stacza jeszcze póki może. Niedługo będzie skamlał, błagając Boga o przebaczenie i miłosierdzie i przypomni sobie każde słowo, które otrzymał od innych ku otrzeźwieniu, którym teraz gardzi. Tak będzie. Nadchodzą takie czasy (ba, już są!), które przerastają jego otumaniony smartfonem, ciasny umysł o kilka powierzchni Stadionu Narodowego. Któż, jak Bóg!
Katolik2020.09.6 19:09
Nie dziwcie mi się. Urodziłem się jako biały heteroseksualny mężczyzna, no i goj. Potem naczytałem się Marxa i coś mi odbiło. Chciałem być poprawnym politycznie obywatelem świata i - dla ułatwienia kariery - euroentuzjastą. Zrobiłem operację i teraz jestem czarną kobietą, wojującą feministką, do tego lesbijką i żydówką. A co? Nie wolno? Teraz zrobią ze mną ciepły wywiad w "Wysokich obcasach" Gazety Wyborczej. Chyba warto? A niewykluczone, że za jakiś czas zechce mi się przepoczwarzyć w małpę albo karalucha.
Anonim2020.09.6 18:56
Pamietam jak kiedyś w podstawówce ksiadz przyniósł puchar eucharystii i postawił go z tylu klasy. Razem z kolega ukradkiem wzięliśmy garść tych wafelków i pózniej rzuciliśmy gołębiom do zjedzenia.
Anonim2020.09.6 21:22
Spowiadałeś się z tego? Jeśli nie, jeszczenic straconego, ale czasu już mało.
Jarek2020.09.6 17:34
Ba takie widzimisię mieli kiedyś hierarchowie kościelni. Reszta, to dorabianie ideologii.
jahuhu2020.09.6 17:07
Chleb spożywają, ale wina jako symbolu krwi Jezusa nie piją. Czemu tylko w połowie katolicy wypełniają prośbę Jezusa?
katolicka deratyzacja Polski2020.09.6 16:40
Ten ksiadz heretyk podaje interpretacje protestancka. Chodzi o to,ze chleb ma byc niekwaszony,
Topek2020.09.6 16:33
Nie używa się chleba bo chleb jest po prostu droższy od kawałka wafelka z mąki i wody, a księża są chciwi na pieniądze dlatego zastąpiono symbol ciała Chrystusa takim badziewiem że głodny by się nie najadł
nie ślepy2020.09.6 16:56
Głodny Boga "się naje", czego głupi i tak nie zrozumie!
Albert z kołchozu katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.6 15:56
wszedł na rynek z ciekawym produktem pedalsko-spożywczym: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic jak i spożycia"
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.6 15:50
a wiecie katole że ta wasza eucharystia tak jak każdy produkt spożywczy ulega w ciele człowieka przemianie materii w wyniku czego jezuska wysyrewacie, i konsekwencją jest to że ląduje on w kiblu...
Clint2020.09.7 1:08
Lepiej byłoby dla ciebie, żebyś się nie urodził. Twoje cierpienia będą niewyobrażalne...
Lech Tadeusz Lasota2020.09.7 14:09
Biedni grzesznicy. Wspólczuje im bardzo. Jak smutne jest, że ktomuś lepiej było się nie narodzić niż żyć. Panie Clint czy nie wierzy pan w możliwość przebaczenia równierz temu człwoiekowi jakby się nawrucił? Słowa same w sobie są niczym gorsza jest nienawiść i pogarda które im towarzyszą. Wtedy te słowa mają moc i bolą. Lecz czy Chrystus nie przyjmie skruszonego? Ale jak go skruszyć? Jak pomóc temu biedakowi? Niech Bóg mu przebaczy jeśli nie wie co mówi. Jak więc skruszyć bluzniercę? Gdyby bał się Boga powinien iść w te pędy do spowiedzi, lecz jeśli się nie boi to na pewno Bóg do każdego prubuje dotrzeć tylko kiedy i czy ten będzie chciał słuchać głosu Boga? Mam nadzieję, że napisał pan to z troski a nie z pogardy Clint, mnie bardzo sciężko gardzić takim cżłwoiekiem nie znając jego życia, nie wiedząc co przeżył, znjąc go z jednej raptem wypowiedzi, współczuję mu całym sercem, oby jego serce zapłakało z żalu nad swymi słowami nienawiści do Najjaśniejszego Pana Zastępów, kochanego Jezusa któy umarł za takich jak on i za nas. I wszyscy się nawrućmy, kochajmy Pana bo jest miłosierny. Oby się nawrucili ci któzy go nienawidzą i zapałali miłością gorącą bardziej niż wcześniejsza nienawiść.
Luc Le Blanc2020.09.6 15:37
Pierwotni chrześcijanie używali paschalną macę, czyli pszenny niekwaszony chleb.