Czym jest modlitwa dziękczynna? O. Włodzimierz Zatorski OSB - zdjęcie
30.12.20, 18:13fot. pixabay.com

Czym jest modlitwa dziękczynna? O. Włodzimierz Zatorski OSB

6

Dziękczynienie jest cechą charakterystyczną modlitwy Kościoła, który celebrując Eucharystię, ukazuje się i staje bardziej tym, czym jest. Istotnie, w dziele zbawienia Chrystus wyzwala stworzenie od grzechu i od śmierci, by je na nowo poświęcić i zwrócić Ojcu na Jego chwałę. Dziękczynienie członków Ciała uczestniczy w dziękczynieniu ich Głowy (KKK 2637).

Słowo Eucharystia znaczy dziękczynienie. Ona jest centrum życia Kościoła, gdyż dziękczynienie jest najbardziej autentyczną odpowiedzią na dar, jakim sami jesteśmy dla siebie i całe dzieło stworzenia, a także za dzieło zbawienia nas przez miłość do końca. Wszystko to jest darem Boga w Jego miłości do nas. Dziękczynienie jest pozytywną reakcją człowieka na doświadczenie ogromu łaski Bożej w naszym życiu. Wyraża ono wdzięczność, która jest jednym z głównych przejawów życia. Jednak okazuje się, że możemy autentycznie i szczerze być wdzięczni Bogu jedynie w Chrystusie, gdyż autentyczna wdzięczność rodzi się z serca pokornego. Nasze ego, które zawsze nosi w sobie jakąś pretensję do świata i Boga, nie jest w stanie być autentycznie wdzięczne, jak na to wskazuje cała historia zbawienia zapisana w Biblii. Dopiero Syn Boży, który stał się Człowiekiem, w naszym imieniu wypowiedział prawdziwe i szczere dziękczynienie Bogu Ojcu.

Podobnie jak w modlitwie prośby, każde wydarzenie, każda potrzeba może stać się przedmiotem dziękczynienia. Listy św. Pawła często zaczynają się i kończą dziękczynieniem i zawsze jest w nich obecny Jezus Chrystus. „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” (1 Tes 5, 18). „Trwajcie gorliwie na modlitwie czuwając na niej wśród dziękczynienia” (Kol 4, 2) (KKK 2638).

Dziękczynienie wydaje się czymś oczywistym, gdy doświadczamy czegoś pozytywnego lub widzimy spełnienie się naszych pragnień. Natomiast o wiele trudniej nam dziękować za coś, co nie spełnia naszych oczekiwań lub nie mieści się w naszych kryteriach dobra. Ponieważ jednak nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg (Mk 10,18) i w związku z tym jedynie On wie, co jest dobre i jedynie On może nam dobro dać, dlatego też nasze dziękczynienie powinno obejmować wszystko to, co od Boga otrzymujemy. Pełnia wiary wyraża się tym, że zanim poprosimy, już dziękujemy Bogu za Jego działanie. Tak modlił się Pan Jezus nad grobem Łazarza:

Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał. 42 Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz (J 11,41-42).

W tym dziękczynieniu zawiera się dziecięca ufność wobec Boga, którego nazywamy swoim Ojcem.

 

Włodzimierz Zatorski OSB Modlitwa chrześcijańska. Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC

Komentarze (6):

ONO2020.12.31 7:30
Dobrze, że cytuje KKK
TerrySchultz2020.12.30 20:36
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię.... workreviews10.com
Monika2020.12.30 19:48
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym https://milepanie.pl/monia89
Anonim2020.12.30 18:42
naprawdę myślicie że Bogowi zależy na modlitwach ludzi?
rebeliant2020.12.30 21:42
To ludziom zależy na zaklęciach. A ja powtórzę raz jeszcze: "Daj człowiekowi świat nieskończony, ciało silne jak tur, zdrowie doskonałe oraz należytą Ewelinkę, a nie będzie mu potrzebny potępiciel ani wybawiciel" - i nie rozumiem tych umysłów, które wręcz czują się osaczone taką wizją. Nie ogarniają umysłem, że wiele złych uczynków ludzi wynika z ucisku rzeczywistości, która jest wyrazem umiłowania odbierania czci według hierarchii... nie ma w tym autentycznej wolności, a co za tym idzie miłości.
Anonim2020.12.30 18:22
To oprogramowanie wgrywane Polakom na lekcjach religii, by mówili, że pada gdy im klecha pluje w twarz...