Rzekoma walka z rasizmem w Stanach Zjednoczonych przerodziła się w agresywną dyskryminację białych obywateli. Burmistrz Chicago Lori Lightfoot oznajmiła właśnie, że nie będzie udzielać wywiadów białym dziennikarzom. Burmistrz oburza się przy tym, że w mieście media reprezentują głównie biali mężczyźni.

- „To wstyd, że w 2021 roku korpus prasowy ratusza jest w przeważającej większości biały w mieście, w którym ponad połowa mieszkańców identyfikuje się jako czarnoskórzy, Latynosi, AAPI (Amerykanie pochodzących Azji i Wysp Pacyfiku) lub rdzenni Amerykanie”

- napisała na Twitterze Lori Lightfoot.

Stwierdziła, że jest to „nierównowaga, która musi się zmienić”.

Burmistrz Chicago świętuje właśnie półmetek swojej pierwszej kadencji. Postanowiła „uczcić” tę okazję skandaliczną decyzją, która uderza w białych mieszkańców i wolność mediów. Od tej pory będzie udzielać wywiadów tylko dziennikarzom, którzy nie są biali.

Pierwsza czarnoskóra kobieta burmistrz Chicago i pierwsza otwarcie przyznająca się do homoseksualizmu osoba na tym stanowisku swoją decyzję wyjaśniła w rozesłanym pocztą elektroniczną liście do chicagowskich mediów.

- „Rzucam wam wyzwanie. (…) Zatrudnijcie reporterów innych ras, a w szczególności kobiety innych ras, aby relacjonowały politykę Chicago, a w szczególności ratusz”

- napisała Lori Lightfoot.

kak/PAP