Co z wrakiem Tu-154? Polska i Niemcy JEDNYM GŁOSEM!!! - zdjęcie
02.11.18, 20:00Zdj. Twitter/Kancelaria Premiera

Co z wrakiem Tu-154? Polska i Niemcy JEDNYM GŁOSEM!!!

Dziś w Warszawie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Do stolicy naszego kraju przyjechała kanclerz Niemiec Angela Merkel z ministrami swojego rządu. 

Spotkania podsumowała dziś po południu wspólna konferencja prasowa kanclerz Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim. Po konferencji szefowa niemieckiego rządu i polski premier wspólnie złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Przy okazji XV konsultacji międzyrządowych zapadła również ważna deklaracja, w której znalazło się stanowisko Polski i Niemiec w sprawie zwrotu wraku Tu-154 z katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. 

Szef polskiej dyplomacji, Jacek Czapuowicz oraz minister spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maas podkreślili we wspónej deklaracji przyjętej po konsultacjach znaczenie rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie katastrofy smoleńskiej, wzywającej Federację Rosyjską do zwrotu wraku rządowego Tupolewa. 

"Podkreślamy wagę rezolucji nr 2246 (2018) Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M Sił Powietrznych RP przewożącego polską delegację państwową, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku na terytorium Federacji Rosyjskiej"- podkreślili szefowie MSZ w przyjętej dziś deklaracji. 

Inna ważna informacja to ta, że Polska najprawdopodobniej nie przystąpi do globalnego paktu ONZ w sprawie migracji. 

"Jest bardzo prawdopodobne, że, podobnie jak Austria, Republika Czeska i Stany Zjednoczone, nie będziemy też częścią oenzetowskiego Global Compact. ponieważ uważamy, że tutaj nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące i ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem"- podkreślił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z niemiecką kanclerz po konsultacjach międzyrządowych. 

Z całą pewnością spotkanie można uznać za pozytywne i owocne. 

yenn/PAP, Fronda.pl