Co z powrotem Tuska? Rzecznik PO zdradza plany   - zdjęcie
22.06.21, 21:38Fot. screenshot - YouTube (RMF24, cdutv)

Co z powrotem Tuska? Rzecznik PO zdradza plany

44

Jutro miał odbyć się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, na którym, wedle medialnych doniesień, Borys Budka miał oficjalnie zrzec się przywództwa w partii na rzecz Donalda Tuska. Goszcząc na antenie RMF FM rzecznik PO Jan Grabiec poinformował jednak, że w tym terminie posiedzenia zarządu nie będzie. Nie oznacza to jednak, że Tusk nie odegra w najbliższym czasie ważnej roli w ratowaniu tonącej Platformy. Grabiec zdradził, że „Donald Tusk bardzo poważnie zastanawia się nad pomocą pełnoetatową”.

Tydzień temu w Sopocie Borys Budka spotkał się z Donaldem Tuskiem. Pisząc o kulisach tego spotkania tygodnik „Polityka” przekonywał, że już w tym tygodniu w Platformie rozpocznie się rewolucja. Wedle informacji tygodnika w środę miał odbyć się zarząd krajowy PO, w czasie którego najważniejsi politycy partii mieli zostać oficjalnie poinformowani o powrocie Donalda Tuska na fotel szefa partii. Podobnymi informacjami, powołując się na źródła w Platformie, podzieliła się „Gazeta Wyborcza”.

Grabiec: spotkanie zarządu przełożone

Informacji tych nie potwierdza jednak rzecznik PO Jan Grabiec, który gościł dziś na antenie RMF FM.

- „Procedury opisane przez media: Gazetę Wyborczą czy Politykę nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”

- zapewnił polityk.

Poinformował przy tym, że ze względu na zmiany w harmonogramie prac parlamentu jutrzejsze posiedzenie zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej zostało przełożone.

Grabiec zapewnia też, że nic nie wskazuje na to, aby Borys Budka miał zrzec się stanowiska szefa partii. Mimo to przyznaje, że Donald Tusk może odegrać ważną rolę w Platformie Obywatelskiej.

- „Donald Tusk zawsze był taktowny; wie, że PO jest niezależną, demokratyczną partią i niczego z zewnątrz się nie wymusi. Oferuje swoją pomoc. Wiem, że bardzo poważnie zastanawia się nad pomocą pełnoetatową, a nie tylko od czasu do czasu”

- oznajmił parlamentarzysta.

Wprost: Tusk postawił Budce ultimatum

O kulisach powrotu Donalda Tuska pisał w ub. tygodniu również „Wprost”. Według ustaleń tygodnika szef Europejskiej Partii Ludowej jest już zdecydowany w kwestii swojego powrotu do polskiej polityki i postawił Borysowi Budce jasne ultimatum.

- „Donald Tusk podczas poniedziałkowego spotkania powiedział Budce, że jeśli mu nie da tego, czego chce, to sam to weźmie. I za jego plecami dogada się z Rafałem Trzaskowskim. A ceną za to porozumienie będzie wtedy głowa Budki”

- powiedział informator „Wprost”.

Były premier ma dążyć do zwołania Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, aby ta zdecydowała o jego wejściu do zarządu partii. Następnym krokiem ma być przejęcie przez Tuska obowiązków szefa partii.

- „W przypadku dymisji Borysa Budki z funkcji, Tusk jako członek zarządu może zostać pełniącym obowiązki szefa partii”

- powiedział tygodnikowi polityk PO.

W tym scenariuszu Borys Budka miałby powrócić na stanowisko szefa klubu Koalicji Obywatelskiej, zastępując Cezarego Tomczyka.

Tusk marszałkiem Senatu?

Wcześniej pojawiały się w mediach inne scenariusze powrotu Tuska do polskiej polityki. O jednym z nich pisał portal wPolityce.pl. Tusk miał wystartować w wyborach do Senatu. Były dwie możliwości. Albo wybór Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich, albo zrzeczenie się mandatu przez któregoś z senatorów klubu. Następnie Tusk miał zostać marszałkiem Senatu. Ten scenariusz nie spotkał się jednak z entuzjazmem w otoczeniu samego Tuska.

Powrót Tuska – co na to wyborcy?

Powrót byłego premiera budzi entuzjazm wśród polityków Platformy, jednak niekoniecznie wśród wyborców. Sondaże pokazują, że Polacy na niego nie czekają.

- „Młodzi nie pamiętają jego rządów. W większości nie chodzą do wyborów. A ci, co chodzą, to albo są zwolennikami Konfederacji, albo Razem”

- mówi tygodnikowi „Wprost” były polityk Platformy.

Tusk nie chce być szefem EPL w czasie jej dekompozycji

Dlaczego Donaldowi Tuskowi tak zależy, aby wrócić do Polski? Według informacji „Wprost” jest niezadowolony ze swojej obecnej funkcji. Choć najpewniej zostałby wybrany na kolejną kadencję w EPL, to już teraz czuje się pomijany, a jego pozycja znacznie pogorszy się po odejściu z urzędu Angeli Merkel.

- „Zaczną na niego krzywo patrzeć. Lepiej, żeby wracał do polskiej polityki”

- mówi informator tygodnika.

Słabnie też pozycja samego EPL.

- „EPP zaczyna się rozpadać i niedługo przestanie być aż tak ważną frakcją. Tusk nie chce być szefem partii w czasie jej dekompozycji. Był już szefem Rady Europejskiej w czasie brexitu”

- przekonuje polityk z otoczenia byłego premiera.

kak/RMF FM, tvp.info.pl, wprost.pl

Komentarze (44):

Templar2021.06.24 23:06
Śliski szczur na usługach pruskich.
Hanna2021.06.23 19:02
Niech wraca na pogrzeb PO jako ceremoniarz.
Monika2021.06.23 9:28
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89
jula2021.06.23 9:28
Wróci odbudować przemysł stoczniowy?
Roman2021.06.23 9:14
Polacy zapamiętajcie: Powrót PO, a tym bardziej Tuska do rządzenia Polską, to wyraźny znak, że powracamy na prostą drogę do wielkiej wojny, która miała już się rozpocząć w 2018 roku. Tusk to w Biblii wyjątkowo trefny człowiek!!!!! Przypomnę przy okazji, że przez niego wielu Polaków pracowało dłużej. Błagam Tuska: Nie wracaj! - to zapewne jeszcze trochę w pokoju w Polsce pożyjemy.
gracz2021.06.23 8:12
W normalnym państwie na tego psa czekała by szubienica. Nie chce się wierzyć, że Polacy mogą być aż tak głupi.
Filip pomódl się o powrót Tuska2021.06.23 7:57
Tusku na Koniu Białym - powróć nam Panie , Tusku na Koni Garbusku - powróć nam Panie , Tusku na Koniku Bujanym - powróć nam Panie , Tusku na Koniku Morskim - powróć nam Panie
Filip2021.06.23 7:18
Pragnę przedstawić dorobek PiS-u. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Mateusz Morawiecki w uzgodnieniu z Jarosławem Kaczyńskim zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowego bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku, a jest właścicielem lub współwłaścicielem 38 nieruchomości. Bartłomiej Misiewicz dokonał korupcyjnych przekrętów w MON-ie. Antoni Macierewicz dokonał zakupu samolotów dla VIP-ów bez przetargu i marnuje miliony na podkomisję smoleńską. Austriak Gerard Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński wyłudził od niego łapówkę w kwocie 50 tys zł dla księdza Rafała Sawicza. Posiada świadków i dokument potwierdzający wypłatę powyższej kwoty w banku. Politycy z PiS-u w Wałbrzychu okradli PCK na kilka milionów i finansowali z tego swoje kampanie wyborcze. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Politykom związanym z PiS-em wolno kraść i łamać Konstytucję, a czepiają się Joanny Muchy. Andrzej Duda jako europoseł w Europarlamencie w 2014 roku oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów samorządowych, nie mając żadnych dowodów. W okresie tym Zbigniew Ziobro i Tadeusz Rydzyk w Brukseli twierdzili, że Polska nie jest krajem demokratycznym i domagali się interwencji UE w nasze wewnętrzne sprawy. Kto tu występował przeciwko Polsce? PiS to nie Polska. W mediach pisowskich nigdy nie przeczytałem artykułu o przekrętach polityków z PiS-u, albo o deliktach konstytucyjnych Andrzeja Dudy. Pisowskie media opanowały do perfekcji sztukę przekazywania przekłamanych i zmanipulowanych informacji, z przeznaczeniem dla mniej inteligentnych odbiorców. Każdy kto pokona PiS stanie się bohaterem narodowym dla mądrych, a będzie potępiany przez głupich.
odp2021.06.23 7:33
... taki długi monolog, tylko po to, żeby dowieść, że koło jest kwadratem.
Filip2021.06.23 7:35
W twoim wpisie brak jest treści merytorycznych.
pomódl się o powrót tuska2021.06.23 7:58
Tusku na Koniu Białym - powróć nam Panie , Tusku na Koni Garbusku - powróć nam Panie , Tusku na Koniku Bujanym - powróć nam Panie , Tusku na Koniku Morskim - powróć nam Panie
luka2021.06.23 8:28
Lepiej Tuskowi pasuje biała oślica , nieprawdaż ???!!!!!
nie prawdaż2021.06.23 8:42
konik garbusek najbardziej
odp2021.06.23 8:07
A kto poważny merytorycznie potraktuje niedorzeczności?
Filip2021.06.23 8:39
Napisz konkretnie na czym według ciebie polegają "niedorzeczności" w moim wpisie. Napisz również czym Donald Tusk zaszkodził według ciebie Polsce. Według mnie Jarosław Kaczyński cały czas szkodzi Polsce, a głupcy go popierają!!!!! Zwolennicy PiS-u są okłamywani i wierzą w kłamstwa.
Nigdy więcej PO2021.06.23 8:36
Donald przestań fanzolić
ryszard2021.06.23 6:56
Wracać to można tylko do swoich a każdy najemnik kończy zawsze jako persona non grata.
Stach2021.06.23 6:54
Znaczy, rozmowy Merkel -Tusk trwają..
Skrzypek na dachu2021.06.23 6:54
Polska to wolny kraj , jak chce to niech wraca , tylko takich to nie na Powazki .
Skrzypek na dachu2021.06.23 6:51
Pan Donald Tusk to dziekujemy , ale nie , bo Gierek tez byl bankrutem .
Prawda2021.06.23 6:26
Nieemcy sa == ściekli ,że Polska odbuduwuje Polski Przemysł - i nie są całkowitymi Niewolnikami Niemic===
Skrzypek na dachu2021.06.23 6:25
Dla Pana Tuska spokojnie ale stanowczo stawiamy wielkie NIE na rozmiary naszych mozliwosci . Teraz kazdy juz wie ze Okraglostolowa zdrada to byla umowa dawnej bezpieki z tamtejsza nomenklatura PRLu , przypieczentowane zgodnie z agentura sprzedajna zwiazkow zawodowych aby oszukac biednych uczciwych ludzi , i odebrac im wlasnosc wolnosc walute wolny handel wolny rynek wiare wieprzowine i wodke .
*2021.06.23 6:19
... i znów zaświeci "Słońce (Peru)" nad spaloną pustynią "Platformy". I dopełni dzieła zniszczenia.
Skrzypek na dachu2021.06.23 6:15
Pan Donald Kaczynski i Pan Jaroslaw Tusk to POLewica i PiSLewica i to jedno i to samo zlo .
Anonim2021.06.23 7:35
Co wy w tej konfederacji pijecie?
Skrzypek na dachu2021.06.23 6:11
Ludzie nie dajcie sie nabrac bo Pan Jaroslaw Tusk to debil polskojezyczny i sepleni tak samo jak Pan Donald Kaczynski .
Skrzypek na dachu2021.06.23 6:08
Panowie Jaroslaw Tusk i Donald Kaczynski powinni szukac prace w ONZ i przestac zatruwac ludziom zycie .
Tadek2021.06.23 5:16
Tusku przeciez nie masz nawet nic do obiecania a co dopiero zeby dac. A tak to bedzie nawet ciekawe czym Tusk omami teraz polakow zeby za nim poszli. Euro juz nie przejdzie zielona wyspa juz jest w Polsce na wakacje pod palmami juz sie Polacy nie nabiora bo jada gdzie dusza zapragnie no nie nie ma pomyslu zeby zlapac Polakow.No chyba ze na Tolerancyjnisc jeszcze ich omami. Powodzenia wodzu jeszcze masz szanse.
Skrzypek na dachu2021.06.23 5:15
Pan Jankiel Grabitz jest Nadhorynski kosmita , tak jak kazda jaszczurka ma sino-zielona kref i dlugie spiczaste uszy .
Taka prawda2021.06.23 4:36
Czy jedni czy drudzy to koszer solidaruchy dogadane z koszerubecją , unia wolności zydowskiej bis czyli pis i po jewreje parchy szwabskie kłócą sie tylko o srebrniki przy korycie a dogadani sa tak by naprawdę sobie nie robić krzywdy i tak w kółeczko przez 30 lat grabić wyprzedawać wywozić kasę Polską i majątek narodowy a jak jednych maja dość to zamieniają na drugich co jakiś czas a głupiemu motłochowi wyborców radość .
Skrzypek na dachu2021.06.23 6:04
Teraz kazdy widzi ze Unia Wolnosci nie byla wcale taka zla bo Pan Profesor Premier Leszek Balcerowic wyprowadzil Polske z koszmaru sowieckiej gospodarki gosplanu i zatrzymal wydruk proznych pieniedzy PRLu i dal nam stabilne i wymienialne zlotowke , jednak SLD zniszczylo wolny rynek handel uliczny i bazarowy wprowadzajac przymusowe ubezpieczenia i nowe podatki , a potem tragicznie glupi Kwach agent " Stolzman " zawetowal podatek liniowy 10% od dochodow to ciemny AWS tez narzucil nowe podatki aby zalatac dziure Bauca i tez zatrzymal prywatyzacje a potem beznadziejny SLD znowu gospodarke wstawil do zamrazalki . Do dzisiaj ani PiS ani PO nie potrafili zrobic reforme przesadnie wysokiego podatku od dochodow , skladki i vaty , ktore odbiera biednym uczciwym pracowitym ludziom nawet 75% dochodow . To nie wystarczy podniesc progi wolne od podatku kiedy do porownania w Anglii mozna zarobic 55tys zlotych rocznie bez zadnego podatku od dochodow to nie ma co sie dziwic ze mlodziez uciekalo z RP III przez ostatnie 30 lat .
.....Teraz mówią o Tusku...!?2021.06.23 0:35
" .... CO BY TU JESZCZE SPIEPRZYĆ..."! ...I słusznie mówią, bo do czego dotknął się, to spieprzył !.. Nawet w Brexicie "maczał" palce, bo był szefem Rady Europejskiej, ... więc za niego!... Nie mówiąc o słynnych Aferach za Rządów Tuska z POPSL!
Azotox2021.06.23 0:13
Oficer prowadzący BND Arndt już tu jest. Będzie komplet.
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2021.06.22 23:25
czekam z utęsknieniem-kur...y, zlodzieje , pedały , zdrajcy , oblechy, nieudacznicy itp Żulino wracaj oblechu paskudny!!!
Po 11 ...2021.06.22 22:49
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Króla Europy zachowaj nam Panie!
AAAtomek2021.06.22 22:29
Tusku, wracaj! Prezes z demencją już długo nie pociągnie w polityce?
Foster2021.06.22 22:14
Dlaczego PIS tak się boi tego Tuska ?. Czyżby przewidywał, że wystartuje w wyborach prezydenckich ?. Jak wystartuje to wygra.
Foster posranek tuska2021.06.22 22:25
Wy Boicie się Kaczyńskiego Jak Diabeł Święconej Wody, Tusk to król chamskiej hołoty z PO. .
Do forester2021.06.23 14:46
Jest takie powiedzenie : Wilk psa się nie boi tylko szczekania jego nie znosi.
Głosuje na PiS2021.06.22 22:10
Życzę śmierci elektoratowi PO, po prostu zdechnijcie.
Prawda2021.06.23 7:06
Niestety elektorat PiS to stare dziady i wy wcześniej wyzdychacie.:)))
Ulubiona piosenka Donka2021.06.22 22:02
My name is Luka, Luka Vatowska …
Jan Vincent z Bydgoszczu2021.06.22 22:02
Piniendzy nie ma i nie będzie !
Adolf2021.06.22 22:01
Już wkrótce Berlin POdejmie decyzję ...