Cela Plus: Wielka akcja CBŚP i mocne uderzenie w mafię VAT! Zatrzymano 10 osób - zdjęcie
09.10.20, 06:05Fot. cbsp.policja.pl

Cela Plus: Wielka akcja CBŚP i mocne uderzenie w mafię VAT! Zatrzymano 10 osób

7

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie (od 15 do 17 września 2020 r.) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Celno- Skarbowego zatrzymali 20 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. W realizacji uczestniczyło blisko 200 funkcjonariuszy CBŚP, CPKP BOA i KAS. Wśród zatrzymanych jest zawodnik MMA oraz właściciel znanej siłowni. Funkcjonariusze dokonali przeszukania 42 siedzib spółek, biur rachunkowych i mieszkań prywatnych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 10 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, w tym jednej osobie kierowania grupą przestępczą kwalifikowane z ar. 258 par. 1 i 3 kk. Kolejne zarzuty dotyczą prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk, oszustw skarbowych oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej kwalifikowane z art. 271a par. 1 kk w zw. z art. 277a par. 1 kk.

Podejrzanym grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

10 osób trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych. Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Lewe” faktury na blisko pół miliarda złotych

Są to kolejne już zatrzymania dotyczące śledztwa prowadzonego wobec zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym, której członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT.

Na obecnym etapie postępowania prokurator ustalił, że do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości blisko pół miliarda złotych, zaś w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych. Doprowadziło to do uszczuplenia podatku VAT w wysokości około 80 milionów złotych.

Od czerwca 2020 r. zarzuty w sprawie przedstawiono łącznie 35 podejrzanym, którym zarzucono popełnienie blisko 140 czynów. Aktualnie 18 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Prokurator zabezpieczył luksusowe samochody

W toku postępowania prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w postaci m.in. pięciu nowych samochodów marki BMW o łącznej wartości blisko 3 milionów złotych.

W toku czynności procesowych prokuratora wspólnie z GIIF zastosowała instytucję blokady rachunku bankowego, zatrzymując kwotę blisko 1 miliona złotych.

Śledztwo obejmuje swoim zakresem około 200 firm z terenu całego kraju.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy planują dalsze zatrzymania w tej sprawie.

PK.gov.pl

Komentarze (7):

Ja, Szatan2020.10.13 7:45
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, masonów i wyznawców brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”, „Kto dziś jeszcze wierzy w te bajki?!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku rzeczowych argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć…). ***** 5. Ostro punktujcie każdy, nawet najmniejszy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”). Wiadomo, że forsa niezawodnie działa na wielu. ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec (jak ja nienawidzę Różańca!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie, i to jest najważniejsze, samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ***** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Mejer2020.10.11 8:24
Lubie takie informacje :)
Konrad Józef Turzyński2020.10.9 7:38
Frazy: "mama + tata = rodzice", "dziecko + zapałki = pożar", mają sens ale fraza "cela +" nie ma! Zatrudnijcie wreszcie do pisania kogoś, kto włada poprawnym i starannym językiem polskim, a nie jakimś koślawym żargonem!
Karol2020.10.9 6:20
Kiey Tuska zamkną ===
Dam2020.10.9 7:00
W państwie prawa, żeby kogoś zamknąć, trzeba mieć dowody. To w nielubianym niby przez PIS PRL (który nie pasował tylko dlatego, że to nie oni rządzili) zamykano bez dowodów.
Azotox2020.10.9 7:39
Nadzwyczajna kasta uniewinni każdego, którego trzeba uniewinnić.
Dam2020.10.9 11:04
Mówisz o nadzwyczajnej kaście prokuratury, która np. zdecydowała się nie ścigać syna Kurskiego za gwałt?