Brawo Polska! GUS rozwiał ostatnie wątpliwości-krachu w polskiej gospodarce nie ma - zdjęcie
14.08.20, 16:00fot. pixabay.com

Brawo Polska! GUS rozwiał ostatnie wątpliwości-krachu w polskiej gospodarce nie ma

12

1.Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane dotyczące upadłości firm i jednocześnie nowych rejestracji podmiotów gospodarczych w II kwartale tego roku, który jak wiadomo czasem apogeum pandemii koronawirusa w Polsce.

Upadłości w II kwartale tego roku było 157, wprawdzie o 26 więcej niż w II kwartale 2019 roku ale w związku z tym, że w Polsce mamy ponad 3,3 mln zarejestrowanych działalności gospodarczych taka ilość bankructw jest wręcz symboliczna.

Na te 157 upadłości ponad 53% to były spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponad 22% były to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i ponad 16% to spółki komandytowe i akcyjne.

2. Jednocześnie całkiem przyzwoicie wyglądała rejestracja nowych działalności gospodarczych, mimo pandemii koronawirusa i trudności w funkcjonowaniu wielu instytucji, takich rejestracji było 64,4 tysiąca, a więc tylko o ponad 20 tysięcy mniej niż w I kwartale 2020 roku.

Ponad 83% nowych rejestracji to działalność gospodarcza osób fizycznych, ponad 13% to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a 4% to spółki komandytowe i akcyjne, a więc mamy bardzo podobną strukturę jak II kwartale 2019 roku.

A więc mimo powszechnego lockdownu trwającego prawie od początku marca do połowy czerwca tego roku, mimo większego niż zwykle ryzyka gospodarczego, Polacy w dziesiątkach tysięcy rejestrowali nową działalność gospodarczą.

3. Po danych dotyczących sytuacji na rynku pracy (ilość bezrobotnych zwiększyła się tylko o około 100 tysięcy), dane dotyczące ilości upadłości i rejestracji nowych działalności gospodarczych ostatecznie zadają kłam narracji opozycji jak to rządzący nie dają sobie rady we wspieraniu gospodarki w okresie pandemii koronawirusa.

Ta narracja była prowadzona przez blisko 3 miesiące, przy okazji kolejnej omawianej w Sejmie Tarczy antykryzysowej i związanych z nią konieczności nowelizacji kolejnych ustaw, posłowie opozycji nie zostawiali suchej nitki na rządzie.

Roztaczali czarne wizje jak to masowo są likwidowane tysiące miejsc pracy, jak idzie dosłownie fala bankructw firm, w różnych branżach polskiej gospodarki, teraz okazuje się, że te prognozy nie tylko się nie sprawdziły ale polska gospodarka na tle gospodarek innych krajów UE, prezentuje się całkiem dobrze.

4. To wychodzenie obronną ręką ze skutków pandemii koronawirusa to oczywiście zasługa przede wszystkim przedsiębiorczości milionów Polaków, którzy nie wystraszyli się pogłębiającej się niepewności i rosnącego ryzyka, ale także mocnych działań polskiego rządu.

To także jest rezultat rozsądnego zamykania przez rząd różnych dziedzin naszej gospodarki (podjęcie decyzji o zamknięciu na wczesnym etapie rozwoju pandemii koronawirusa i stosunkowo szybkie ich odmrażanie), oraz zastosowanie szerokiego zestawu instrumentów fiskalnych i monetarnych dla wspierania gospodarki.

Przygotowanie i szybkie wprowadzenie w życie aż 4 kolejnych tarcz antykryzysowych, a także potężnej tarczy finansowej o wartości 100 mld zł, spowodowało, że w ciągu 3 najtrudniejszych miesięcy pandemii jak już wspominałem wyżej, bezrobocie wzrosło o niewiele ponad 100 tys. osób, a na upadłości było zaledwie 157.

5. Pomoc dla firm które poniosły straty z powodu pandemii koronawirusa, przygotowana przez rząd Zjednoczonej Prawicy, została szybko zrealizowana, a przez to była niesłychanie skuteczna i dla kondycji finansowej firm i dla rynku pracy.

Pomoc ta jest ciągle kontynuowana (głównie w odniesieniu do dużych firm), jej wielkość może ostatecznie przekroczyć 10% polskiego PKB, a pomoc o tych rozmiarach jest możliwa tylko dlatego, że rząd Zjednoczonej Prawicy przez blisko 5 lat, mimo finansowania wielkich programów społecznych, zredukował dług publiczny w relacji do PKB o blisko 10 punktów procentowych (z niecałych 54% do niecałych 44%).

Dostrzega to także KE i stąd tak optymistyczna prognoza dla polskiej gospodarki na cały rok 2020 (spadek PKB tylko o 4,6%), a także przewidywanie, że już w III i IV kwartale tego roku w Polsce nastąpi w niej odbicie, które będzie kontynuowane w 2021 roku.

KE przewiduje dla Polski w 2021 roku wzrost gospodarczy wynoszący 4,3% PKB, co oznacza że już na koniec przyszłego roku polska gospodarka „odrobi” straty poniesione w roku obecnym.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (12):

dool2020.08.15 0:31
naprawdę? kolejne 200% normy?...a co z cenami w sklepach bo SE wzrosły o dużo?
Urszula2020.08.14 20:45
Główny Urząd Statystyczny podaje najgorsze dane ekonomiczne w historii III RP, a władza przyznaje sobie podwyżki, jakich dotąd nie było. Głupi naród zagłosował tak jak pany chciały? Zagłosował. No to swoje zrobiliśta, a teraz won.
beta2020.08.14 18:27
za duzo jest w Polsce GENERALOW! Narod daje podatki na tych LENI i obibokow! Wystarczy juz tej administracji! 25 lat i na emeryture! Tak nie ma w zadnym kraju na swiecie!!! kto poda statystyke ilosci generalow na 1 mio ludnosci w krajach swiata! PL pewnie prowadzi!!! A PiS jeszcze zwieksza liczbe generalow, BO SIE BOI ABY WOJSKO NIE PRZEJELO KIEDYS WLADZY, jak to zrobil Pilsudzki!
Jarosław Karłowaty2020.08.14 18:04
gdzie informacja , że rasa panów w sejmie uchwaliła sobie podwyżki? już po wyborach, goju do roboty a nie patrzeć co robią ci z rasy panów, do roboty robole, po to jesteście
"chwedoruk (typowo bolszewickie nazwisko!)"2020.08.14 17:28
A jakiego pochodzenia jest nazwisko Keller-Krawczyk? Niech on sam to powie, cyt.: "Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów" - - - - Keller-Krawczyk to parch!
NIE wasz kraj, NIE wasz problem wy parchy !2020.08.14 17:22
"kretynizacja" to jest kołchoz hejterów. Każdy hejter jest kołchoźnikiem jak ich czołowy brudny żyd Keller-Krawczyk, jego ziomal równie parchaty Jan Hertrich-Woleński, jest tam hejter Albert wtórny analfabeta i zakomplesiony Stachu, itd. !
albert2020.08.14 17:12
Zbysiu K skoro jest tak wspaniale to dlaczego PKB zmniejszyło się o 8%
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.14 17:11
Polacy nic się nie stało... Na telewizję miliardy są? Są... Na zabawki od trumpa żeby dobrze maliniak wyszedł podczas kampanii miliardy są? Są... Bazy amerykańskie utrzymywane będą? Będą... Na utrzymanie kościoła miliardy są? Są... Wałki kręcić można? Można... To w czym problem? I najważniejsze! będą podwyżki dla posłów, prezydenta i jego żonki! A że Kowalski do lekarza będzie czekać dwa lata lub dostanie 600pln emerytury? To problem Kowalskiego...
Wojtek Polak2020.08.14 16:42
Krachu nie ma. Jest zajəbisty dług publiczny i wysoka inflacja.
Szybka Randka2020.08.14 16:41
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! http://lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Ja2020.08.14 16:28
PKB Polski w drugim kwartale br. spadło o 8,2 proc. rok do roku i o 8,9 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem br. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wy tak na serio z tą wyliczanką?
Izydor2020.08.14 16:41
Nie czepiaj się to jest Zbigniew Kuźmiuk twórca nowej szkoły ekonomicznej "jest dobrze". Kiedyś żeby pokazać że nie tylko jest dobrze ale nawet doskonale policzył kwotę tarcz kryzysowych po sile nabywczej i porównał z PKB w twardych złotówkach i mu wyszły takie procenty że nawet prezes nie uwierzył.