Bp Szlachetka na Tydzień Miłosierdzia: Miłosierdzie to postawa wobec braków duchowych i materialnych drugiego człowieka - zdjęcie
11.04.21, 08:37fot. yt/episkopat.pl

Bp Szlachetka na Tydzień Miłosierdzia: Miłosierdzie to postawa wobec braków duchowych i materialnych drugiego człowieka

26

Miłosierdzie to postawa wobec drugiego człowieka, wobec jego potrzeb, a dokładniej wobec jego braków duchowych i materialnych – powiedział bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, z okazji przypadającej 11 kwietnia Niedzieli Miłosierdzia, która rozpoczyna 77. Tydzień Miłosierdzia przeżywany pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”.

Bp Szlachetka przypomniał, że hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia oparte jest na słowach Chrystusa zapisanych w Ewangelii św. Łukasza: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. „A więc hasło to jest implikacją tych słów Chrystusa, bo z nich bardzo jasno wynika, że jako Jego uczniowie jesteśmy wezwani do miłosierdzia. I gdybyśmy dalej czytali ten fragment Ewangelii, to dowiemy się dokładniej, co to znaczy być miłosiernym: Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni, odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone, dawajcie, a będzie wam dane. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie” – podkreślił bp Szlachetka.

Bp Szlachetka zaznaczył, że Polacy jako naród posiadają ważną cechę, która ich wyróżnia: wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza na potrzeby tych, którzy przeżywają trudności, nieszczęścia. „Mamy w sobie jakby taką wrodzoną cnotę miłosierdzia, to jest nasza dobra cecha. Widać to zwłaszcza wtedy, kiedy organizowane są jakieś zbiórki pomocy dla ludzi dotkniętych różnymi nieszczęściami. Można powiedzieć, że w naszych sercach bije serce dobrego Samarytanina. I jako przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski chciałbym tutaj wyrazić ogromną wdzięczność za realizowanie tej pięknej cnoty, cechy Polaków, tej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka” – stwierdził.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji pandemicznej, bp Szlachetka zauważył, że szczególnie narażone na negatywne skutki pandemii są takie grupy jak seniorzy, bezdomni, medycy, dzieci, ale także mali przedsiębiorcy. „W związku z tym już w marcu ubiegłego roku, gdy wybuchła pandemia, Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi podjęła konkretne działania. Od połowy marca ubiegłego roku zebrano ponad 40 mln zł od darczyńców prywatnych, korporacyjnych i państwowych, aby nieść pomoc w walce z Covid-19, i dzięki pomocy 33 Caritas diecezjalnych udało się zrekrutować wolontariuszy, zebrać fundusze, rozpocząć kampanię” – powiedział.

Podkreślił, że z danych zebranych przez Caritas Polska wynika, że w czasie pandemii bezpośrednią pomoc od Caritas Polska i Caritas diecezjalnych otrzymało 251 tys. osób. Oznacza to, że w sumie sieć Caritas przyszła z pomocą ponad 300 tys. osobom potrzebującym w Polsce, bo trzeba jeszcze doliczyć 50 tys. osób, które otrzymały wsparcie od Caritas Polska. Ci, którzy otrzymali tę pomoc, to głównie seniorzy, medycy i bezdomni.

Bp Szlachetka przypomniał, że od początku pandemii w Polsce Caritas diecezjalne uruchomiły 182 lokalne projekty przeciwdziałające skutkom pandemii, natomiast Caritas Polska uruchomiła 3 duże ogólnopolskie akcje pomocowe na czas pandemii: „Pomoc dla seniora”, „Wdzięczni medykom”, „Pomoc dzieciom”.

W ramach akcji +Pomoc dla seniora+ Caritas Polska udzieliła wsparcia ponad 32 tys. osób starszych i 7 tys. bezdomnym angażując w tę pomoc ponad 2,5 tys. wolontariuszy. Łączna wartość pomocy w ramach tej akcji wyniosła ponad 21 mln zł” – podkreślił. Druga akcja zorganizowana przez Caritas Polska na czas pandemii to ta pod nazwą „Wdzięczni medykom”. Bp Szlachetka wyjaśnił, że w ramach tej akcji Caritas Polska przekazała w 2020 roku ponad 300 placówkom ochrony zdrowia, szpitalom, domom pomocy społecznej, hospicjom, sprzęt i materiały o wartości 12 mln zł, w tym m.in. 105 respiratorów, 20 tys. kombinezonów ochronnych, ponad milion masek chirurgicznych, 1,2 mln rękawic ochronnych, kilkanaście specjalistycznych łóżek szpitalnych.

Bp Szlachetka zaznaczył, że do tych akcji dołącza się także pomoc dzieciom w czasie pandemii. Pomoc ta polegała na zorganizowaniu i dostarczeniu sprzętu niezbędnego do nauki zdalnej. „Caritas Polska dostarczyła dzieciom ponad 400 komputerów przenośnych w ramach akcji +Tornister pełen uśmiechu+. Caritas Polska prowadzi też 2 programy stypendialne dla dzieci, z których korzysta 500 uczniów” – zauważył.

Bp Szlachetka podkreślił również zaangażowanie wolontariuszy z parafialnych oddziałów Caritas, ale także ze szkolnych i akademickich kół Caritas, które współdziałają z Caritas diecezjalnymi w organizowaniu i prowadzeniu wielu różnych akcji pomocowych. „Tych akcji jest bardzo dużo i w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom tak bardzo zaangażowanym w niesienie różnorakiej pomocy tym, którzy jej potrzebują, zwłaszcza w trudnym czasie, jaki przeżywamy w okresie pandemii” – powiedział.

Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP podkreślił, że Caritas Polska obejmuje pomocą również inne kraje, które borykają się z różnymi problemami, np. z niskim poziomem rozwoju gospodarczego, brakiem infrastruktury medycznej, zabezpieczeń socjalnych, a także z konsekwencjami niekorzystnych uwarunkowań geopolitycznych. „Jedną z największych akcji pomocowych jest program +Rodzina Rodzinie+, prowadzony od 2016 roku. Program ten obejmuje głównie rodziny dotknięte wojną w Syrii, a od 2020 roku także rodziny ze Strefy Gazy w Palestynie, i w tym roku także w ten program pomocowy włączono rodziny z Libanu, zwłaszcza Bejrutu, oraz Iraku. Warto tu zaznaczyć, że na realizację tego programu Polacy przekazali ponad 60 mln zł. Na tę imponującą kwotę składają się wpłaty w różnej wysokości pochodzące od 20 tys. darczyńców. Do tej akcji można się przyłączyć w każdej chwili” – podkreślił.

Bp Szlachetka zauważył, że Tydzień Miłosierdzia, ustanowiony dla całego Kościoła przez św. Jana Pawła II w dniu kanonizacji św. Siostry Faustyny w 2000 roku, jest przede wszystkim po to, „abyśmy zatrzymali się najpierw nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia, które obejmuje nasze życie, ale też byśmy podjęli modlitwę za tych, którzy tej modlitwy potrzebują. Modlitwa za naszych bliźnich wchodzi też w zakres uczynków miłosierdzia i oczywiście na miarę naszych możliwości, na miarę naszego serca, także podjęli konkretną pomoc, zwłaszcza tę pomoc materialną, otoczoną miłością. Bo tylko wtedy miłosierdzie ma sens, jeśli ono wynika z miłości, o czym przypomina św. Paweł w słynnym Hymnie o miłości w Liście do Koryntian”.

BP KEP

 

mp/episkopat.pl

Komentarze (26):

DS2021.04.11 18:56
Ten list, który był dziś czytany z polskich ambon tylko pokazuje, jak nasi niektórzy biskupi są konkretnie oderwani od rzeczywistości.
wojtwk w2021.04.11 15:08
Miłosierdzie to postawa wobec braków duchowych i materialnych drugiego człowieka
kaka2021.04.11 9:50
Konf epi Polsi---ta szatanizujaca grupa ludzi-czyli pacholkow na sznurku lozy PII poubieranych w lachy biskupo---nie przepuscila okazji aby wples w tresc szatanistyczne teksty.CO INNEGO CZYTANE JEST W KOSCIOLACH A CO INNEGO TU PREZENTUJECIE UBLIZAJACY JES DLA MNIE I KOSCIOLA FRAGNENT -O SLABOSCIACH SW JOZEFA TO CZYSTY SZATANIZM.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.11 9:07
https://i.imgur.com/dyNeP41.jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.11 9:07
w rzeczy samej - miłosierdzie bez granic! :)
Rafaelo2021.04.11 8:59
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20, 29b)
Ana2021.04.11 12:34
Zycie wieczne jest. Czysciec tez jest i Pieklo i Niebo tez jest. Edward Cayce, ktory przypadkowo byl z religii Metodystow, co nie ma zadnego znaczenia, leczyl ludzi wchodzac w stan samohipnozy. W ksiazce swojej : "O reinkarnacji" napisal, ze wiele dusz wchodzi do Nieba, lub Czysca lub Piekla na wiecznosc, ale najwiekszym pieklem jest dla wielu dusz reinkarnacja, gdzie takie dusze zyja wiecznie wcielajac sie ponownie i ponownie (100-200 razy, 200 zyc na ziemii) w cialo niemowlaka. To samo pisze buddysta Lobsang T Rampa - zakonnik z klasztoru w Lhasa : co rzucisz za siebie znajdziesz przed soba czyli cokolwiek uczynisz dobrego lub zlego wroci do ciebie, moze z opoznieniem, moze w tym lub przyszlym zyciu ale odpokutujesz wszystko co zrobiles innym. Dusze grey entities czyli szare dusze w jakby spetaniu, ktore stoja w kolejce do reinkarnacji przed niebem i przed czyscem, to te dusze ktore nie potrafia przebaczyc Bogu. Gdy w kolejce do reinkarnacji opamietaja sie i przebacza Bogu wchodza do czysca i oczekuja nieba. Poczytajcie ich ksiazki, jest ich opis na Internecie.
Pietro2021.04.11 8:57
Jezu ufam Tobie
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.11 8:50
co to za gościu na obrazie? na pewno nie jest to jezus! chrystek to ciapaty żydek z brązowymi oczami i garbatym kinolem, na obrazie widzimy białaska z niebieskimi oczętami!
Anonim2021.04.11 9:00
Demoniczny kochanek Faustyny Kowalskiej!
eee...2021.04.11 9:14
Myślisz, że jesteś "wiecznie żywy" jak Lenin?
eee...2021.04.11 9:13
Ten "gościu" - jak to piszesz - będzie cię na końcu sądził. I będzie to sąd sprawiedliwy, nieubłagany. Dopóki żyjesz działa miłosierdzie Boga i masz szansę się nawrócić. Ale po śmierci już nic nie można zrobić. Wyrok będzie ostateczny i nie będzie to wyrok wg. "sprawiedliwości" sędziów Topyły czy Tuleyi.
katolik2021.04.11 8:09
Episkopacie, abp Gądecki Polacy na pewno za jakiś czas będa wdzięczni za okazane miłosierdzie, az do śmierci poszczepionkowej w czasie. Wielu Ksiezy i ludzi po szczepionkach choruje cięzko! dziękujemy za prowadzenie i oświecenie, ale niestety nie Duchem św,. tak kończy sie lojalność wobec masonskiego rzadu i nazistów, a nie Boga w chwili kiedy decydowały sie losy Polaków, wiernych i całej Europy i swiata. To jest wojna, najprawdziwsza duchowa i fizyczna!
Ktoś cię zmusza do szczepienia?2021.04.11 8:41
Jaką ty masz wiedzę w tym temacie? w internecie się naczytałeś? to trochę za mało żeby uznać siebie za eksperta medycznego.
katolik2021.04.11 8:56
Najprawdziwsza prawda, która do ciebie , SSPIS, EPISKOPATU i pzbawionych myślenia ogłupiałych propaganda Polaków nigdy nie dotrze
katolik2021.04.11 8:00
Episkopat, Kosciele i Polacy muszą mieć swiadomość, że przez wasze okazane miłosierdzie dla ludzkości, czyli popieranie i poddawanie się w swej wielkiej głupocie oszustwu wirusowemu, mordercom ludzkości , rządzącym zdrajcom Narodu ---ludobójstwo będzie trwało cały czas, tzn z nasileniem Holocaustu, Lockdownu i Śmierci do końca ... aż JEZUS OKAZE SWE MIŁOSIERDZIE
asia2021.04.11 8:05
Jakieś brudne sny miałeś..?
katolik2021.04.11 8:15
same prawdziwe
antoni.s2021.04.11 7:58
Jaki miśśś?!
katolik2021.04.11 7:50
Jakaś kobieta sskomando PIS głośno mówi( nie powiem w jakiej instytucji, aby chronic miejsce):wyszło rozporządzenie i policja zaraz zapisze tych co sa bez maseczek , pyta sasiada, czy sie zaszczepił, bo ona oczywiscie już się zaszczepiła. Psycha tak zrąbana, ale nie wie, ze własnie poddała sie utylizacji.
asia2021.04.11 7:37
Niech wyżej wymieniony, życzeniami swymi raczy poczęstować np: milionera Obajtka,szefa NBP ,rozwodnika z TVP, itd..A w szczególności pełniącego funkcję kapłana,który nawet samochody dostaje za darmo.
katolik2021.04.11 7:26
wielkim miłosierdziem pałają ludzie którzy na antymaseczkowców patrzą jakby ich chcieli zabić, donoszą policji-- nie wiedząc, że właśnie nazisci z rządu ich uśmiercają przez lockdown i pseudoszczepionki, które są żywą chemią genetyczną. Ludzie, którzy byli zdrowi po szczepieniach cieżko chorują ! Pełnia miłosierdzia zabójców z rzadu, posłów i Episkopatu objawia się. Episkopacie wielkie miłosierdzie objawiłeś wiernym i swoim Księżom, którzy po szczepieniach choruja masowo!
rebeliant2021.04.11 7:33
Normalnie do tej pory ludzie awanturowali się o znane od dłuższego czasu sprawy, a teraz awantury się ubogaciły właśnie o te maseczki.
katolik2021.04.11 7:37
Bo ludzie swojego rozumu nie mają, tam gdzie nie trzeba to by się kłocili i pokazywali mądrosc. W rzeczywistości ciemni i zwyczajnie głupi, poddający sie holocaustowi. Ta sytuacja pokazała że Polacy jak co do czego powaznego są głupi i nie wiedzą, ze są własnie mordowani w czasie
Kwant2021.04.13 8:01
Mordowanie w czasie to jeszcze nic. Co będzie, gdy zaczną mordować w przestrzeni?
rebeliant2021.04.11 7:21
"wobec braków duchowych i materialnych drugiego człowieka" - podstawową postawą wobec braków materialnych drugiego człowieka jest branie czynnego udziału w pracach, które zabezpieczają podstawowe dobra, czyli: zapewnienie należytej diety oraz dach nad głową - w tu wiele ma do powiedzenia mają np. ludzie pracujący w transporcie (kierowcy). A drugą postawą jest... nie niszczyć wymienionych wyżej ludzi oraz nie kraść owoców ich pracy.