Mszą św. z udziałem bp Grzegorza Rysia i bp Damiana Muskusa zakończył się w czwartek pierwszy etap akcji "Szpital Domowy". Codziennie przez cały listopad inna młodzieżowa wspólnota organizowała w kościele św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym modlitwę o czystość i moralną odnowę Krakowa.

- Jednym z owoców jest rozeznanie, że ta inicjatywa musi mieć ciąg dalszy - powiedział na początku Eucharystii bp Grzegorz Ryś, podkreślając, że czwartkowe spotkanie nie jest zakończeniem, ale właśnie wejściem w nowy etap akcji.

- Ta modlitwa nie była "przeciwko" nikomu - przekonywał w homilii. - Ta modlitwa była owocem przekonania, że otwarcie się na Boga niczego człowieka nie pozbawia, z niczego nie okrada. Przeciwnie - otwiera przed człowiekiem jakieś wymiary szczęścia, których nawet nie podejrzewał - tłumaczył biskup.

- Żaden człowiek nie ma powodów, żeby się bać Boga. Nie ma też powodów, by się Boga bały jakiekolwiek ludzkie społeczności - zapewniał.

Biskup dodał jednak, że zobaczenie "takiej twarzy Boga" wymaga wejścia z nim w relację. - Dokąd myślimy o Bogu teoretycznie, dotąd może się komuś wydawać, że bycie chrześcijaninem człowieka unieszczęśliwia, że wnosi w życie same zakazy, nakazy i ograniczenia – mówił.

Podczas Mszy św. sprawowanej na płycie Rynku, biskup Ryś przekazał także uczestnikom "Szpitala Domowego" słowo kard. Stanisława Dziwisza.

Metropolita krakowski zachęcał m.in. do udziału w dalszej części akcji. "To, co się wydarzyło jest ważne nie tylko na dziś, ale także w bliskiej już perspektywie lipca 2016 roku, kiedy nasz Kraków stanie się domem dla młodzieży całego świata. Dlatego gorąco proszę, by ta inicjatywa, która zrodziła się z Ducha Świętego nie zgasła, lecz była zachowana” - zaznaczył hierarcha.

"Duch Święty, który przemienił życie konkretnych osób, może też zmienić oblicze całego społeczeństwa" - zachęca kard. Stanisław Dziwisz.

Dalszy ciąg akcji nastąpi już 7 stycznia 2015 roku. W kościele św. Wojciecha rozpoczną się wtedy dyżury duszpasterzy, podczas których wystawiony będzie Najświętszy Sakrament i będzie można przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania – informuje Gosc.pl.

"Od tego dnia kościół św. Wojciecha stanie się miejscem codziennej modlitwy i sercem duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży dla wszystkich mieszkańców i gości" - napisał kardynał.

Ma również powstać specjalna strona internetowa, na której znajdą się m. in. świadectwa tych, których życie zmieniło się dzięki udziałowi w dotychczasowych spotkaniach w "Szpitalu Domowym".

ed/Gosc.pl