Bp Czaja wraz z kanclerzem kurii zaprzeczają oskarżeniom ks. Cudoka - zdjęcie
18.07.21, 11:56Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 / Adrian Tync via wikimedia CC BY-SA 4.0

Bp Czaja wraz z kanclerzem kurii zaprzeczają oskarżeniom ks. Cudoka

45

Kanclerz kurii opolskiej ks. Wojciech Lippa zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec osób, które go pomówiły i naruszyły jego dobre imię. Ma to miejsce w związku z twierdzeniami ks. Rafała Cudoka, że w zamian za wyjazd do parafii we Włoszech żądano od niego przychodzenia na intymne spotkania w Kurii. Po stronie kanclerza Kurii stanął także bp Andrzej Czaja.

"Trudne do zrozumienia zachowanie ks. Rafała C., który jest księdzem naszej diecezji zawieszonym w czynnościach kapłańskich przyniosło gorzki owoc w postaci medialnych pomówień i bezpodstawnych oskarżeń wobec opolskiej kurii i mnie, Waszego biskupa" - napisał bp Czaja.

Ks. Cudok jest wspierany medialnie przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus, która 16 lipca zorganizowała konferencję na temat oskarżeń ks. Cudoka.

O sprawie napisał także serwis Onet. Bp Andrzej Czaja, nawiązując do opublikowanych przez onet tez, wystosował oświadczenie pt. "Biskupie zapewnienie i prośba". Będzie ono odczytywane w kościołach diecezji opolskiej.

- Pod koniec minionego tygodnia w przestrzeni medialnej pojawiła się znowu sprawa, która jest bolesną raną Kościoła Opolskiego - czytamy w oświadczeniu.

- Trudne do zrozumienia zachowanie ks. Rafała C., który jest księdzem naszej diecezji zawieszonym w czynnościach kapłańskich przyniosło gorzki owoc w postaci medialnych pomówień i bezpodstawnych oskarżeń wobec opolskiej kurii i mnie, Waszego biskupa - kontynuuje bp Czaja.

- W związku z tym chcę Was zapewnić, że nic z tych rzeczy, o które jesteśmy pomawiani, nie miało i nie ma miejsca w naszej kurii i w Kościele Opolskim - zapewnił bp Czaja, prosząc jednocześnie o "duchowe wsparcie i modlitwę o zwycięstwo dobra i sprawiedliwości w tej gorszącej sprawie". Biskup dodał także, że w sprawie od miesięcy toczy się postępowanie sądowe i kościelne.

- Wszelkie moje kontakty z ks. Cudokiem miały charakter wyłącznie służbowy i nie dotyczyły spraw, które są mi dziś zarzucane. Ostatni kontakt miał miejsce w roku 2019. W związku z powyższym zaprezentowana opinia fonoskopijna jest w sposób ewidentny błędna. W każdej chwili jestem gotów oddać próbkę głosu przedstawicielom właściwych organów państwowych na potrzeby rzetelnej ekspertyzy - zapewnił z kolei ks. Wojciech Lippa.

Dodał, że cała sprawa ma na celu zdyskredytowanie jego osoby, a pośrednio osoby biskupa i całej kurii.

Biskup opolski obszernie wyjaśnił całą sprawę już w marcu 2021 roku. Miało to miejsce po pierwszej konferencji prasowej zorganizowanej przy udziale Joanny Scheuring-Wielgus. Biskup stwierdził wtedy, że oskarżenia ks. Cudoka to zemsta za brak zgody na wyjazd do Włoch.

jkg/kai

Komentarze (45):

Anonim2021.07.19 13:37
Dziwie sie, ze nikt z DIECEZJI OPOLSKIEJ NIE POWIE DO bp cZAI I JEGO KANCLERZA SPIE...LAJCIE. To obciach isc na msze przez nich odprawiane, to jakby wyznawanie wiary w szatana.
to wyznawcy 666 + ten co zasiada na watykanie2021.07.21 22:07
to nie chodźcie gdzie oni celebrują --- bo celebrują dla 666
Bożena2021.07.19 10:25
A ja widzę to tak: Po pierwsze Ks. biskup i kanclerz nie powinni zająć się tą sprawą "wyłącznie służbowo". Księża to wspólnota, rodzina na czele której stoi biskup wraz z dobranymi pracownikami. Proporcjonalnie w każdej rodzinie najważniejsi są rodzice. Moje pytanie jest takie - czy gdyby ks biskup czy kanclerz stanęli przed domowym - rodzinnym problemem związanym z kimś z domowników, mam na uwadze matkę, ojca czy rodzeństwo -, to też by ich kontakt miał charakter służbowy? Myślę, że niekoniecznie. Przecież kochają swoich bliskich. Z ks. Rafałem należało postąpił nie służbowo, lecz w taki sposób w jaki księża i biskupi mówią w swoich kazaniach do wiernych - miłosiernie. Adekwatnie do zaistniałego problemu - po ludzku. Często zadawane są nam pytania z ambony - abyśmy zastanowili się jak postąpić wobec bliźniego, (jak siebie samego) bądź co w tej sytuacji polecił by nam, sam Jezus. Czyż nie można było w taki sposób "syna marnotrawnego" za jakiego uważano ks Rafała, potraktować z troską i miłością - jak Miłosierny Ojciec? Nie znam tej sprawy więc moje rozważania są czysto teoretyczne - jak kazania, które powinni sami zainteresowani zanim je wygłoszą, przyjąć i zastosować we własnych sprawach. Może ta tragedia zataczająca coraz szersze kręgi, nie eskalowałaby z czasem. Sprawa druga dotyczy wszystkich zarzutów wobec biskupa i kanclerza. Mając na wstępie i uwadze obrońców niewiadomo kogo ani czego - bo ta obrona nie pomaga ks Rafałowi ani nie stawia kościoła jako wspólnoty w dobrym świetle. Trudno odróżnić kłamstwo od prawdy. Wręcz przeciwnie, to panie, które lansują się publicznie, używają ks. Rafała do walki i niszczenia kościoła, "broniąc go" poniżają. Od początku publicznej działalności obu pań widzieliśmy i słyszeliśmy - kłamstwa, oszustwa i padanie trupem na ulicy (mąż p. Diduszko) wobec tego - niewiarygodna "obrona", niewiarygodne obrończynie, wiadomy interes obu pań. Po trzecie - te wszystkie nagrania, są tak naiwne i prymitywne, że trudno uwierzyć by sam kanclerz, mógł przeciwko sobie wypowiadać kwestie, mające służyć późniejszym oskarżeniom - właśnie jego osoby. Każdy nawet głupi człowiek zdawałby sobie sprawę z tego, że mógłby być nagrywany... I w końcu po czwarte pod ks. kanclerza czy biskupa, może podszyć się każdy, komu zależy na rozdmuchiwaniu i podrzucaniu nowych wątków zwanych "dowodami". Okazja jaka się nadarzyła, czyli konflikt zawieszonego księdza z biskupem to pożywka dla tych, którzy nie budują a niszczą, nie pomagają a szkodzą...... . Szkoda rodziców tego księdza. Czy te panie i ci, którzy ślą smsy, preparują nagrania, by zdobywać czas dla swoich prywatnych wojenek i partyjnych interesów, mają na uwadze tragedię jaką przeżywają rodzice i bliscy tego księdza? . Z pewnością ks Rafał jest podpuszczany i oszukiwany. Czując się pokrzywdzony brnie dalej, bo co jakiś czas ktoś dostarcza nowego paliwa. Biskup ma rację - módlmy się by to zło, które szkodzi wszystkim i nie pomaga nikomu - szybko się zakończyło.
tomek2021.07.21 8:00
Pani Bożenko - ja też zostałem skrzywdzony przez ks. bpa Czaje. Mi także zniszczono życie. Nie poszedłem do mediów... Mój dramat trwa wiele dłużej niż ks. Cudoka. On nie jest podpuszczany. Ma wiecej odwagi niż ja.
Skrzypek na dachu2021.07.18 21:16
Brawo Pani S Gorska , jestes sliczna mloda i mondra .
Św. Doroteusz z Gazy do matis89:2021.07.18 19:45
Nie ma nic gorszego, jak osądzać bliźniego i gardzić nim!
matis892021.07.18 19:08
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Św. Doroteusz z Gazy:2021.07.18 19:34
Nie ma nic gorszego, jak osądzać bliźniego i gardzić nim!
Anonim2021.07.18 19:02
jeszcze sie chyba nigdy nie zdarzyło,zeby jakaś Curia żyła w kłamstwie czy nieprawdzie,oczywiscie curii skłodowskiej jego mac wierzymy i dopingujemy żeby wytrwała w prawdzie,która wiadomo ją wyzwoli ,a nas od niej uwolni
ARA2021.07.18 18:35
Łatwo jest wypisywać kalumnie i obrzucać błotem zarówno biskupa jak i kanclerza kurii; a czy w ogóle znacie te osoby??? Oj chłopcy [dziewczyny] źle się bawicie; dla was to fraszka; igraszka, a im niszczycie życie. Znam ks. Wojtka i wiem, że ktoś za wszelką cenę chce go wrobić w tą aferę. Prokuratura powinna bliżej przyjrzeć się przyjacielowi ks. Roberta Cudoka; a konkretnie Robertowi S. Modulator głosu to diabelski wynalazek.
Anonim2021.07.18 18:45
Trzeba odciąć wreszcie księży dobrodziejów od kasy podatnika i skończy się to pajacowanie po mediach ze zboczkami albo domniemanymi zboczkami. Niech się kisza w swoim sosie. To żaden ważny temat który ksiądz które zapina albo i nie.
Hanys GórnoŚląski2021.07.18 17:17
Spokojnie Księże Biskupie, chyba tylko skończony debil potrafi uwierzyć Scheuring-Wielgus, idiotce i konfabulatorce.
Anonim2021.07.18 19:10
Nie wyzywamy na portalu katolickim, źle to świadczy o twojej marnej wierze w Boga i wychowaniu przez rodziców.
Ziomal2021.07.18 16:22
Kłótnie kochanków zawsze skutkują wpadnięciem gó*na w wetylator. Obryzga wszystkich dookoła, a mogli pójść razem na kolacje ze śniadaniem w Rzymie, to takie tam popularne wśród katabasów.
KATON STARSZY2021.07.18 15:58
Pewnie się zwąchali z księdzem po zapachu czosnku i cebuli,co nietrudno,więc Szojring dostała wiatru w żagle albo pod spódnicę i będą walczyć z kościołem.
Ela2021.07.18 15:42
No a czy ktokolwiek przypuszcza, że Ci panowie się przyznają ? Przecież to normalne, że się nie przyznają. Jeśli klecha wsadza komuś rękę do majtek, to nawet jak go złapiesz za te rękę to będzie mówił, że to nie jego oraz że potrzeba ci nawrócenia i pokuty. Stara śpiewka zboków.
Anonim2021.07.18 15:15
Kiedy ta Pani w końcu ogłosi swoją apostazję. Tak się odgrażała , odgrażała , a tu cisza. Chyba jednak BOGA się bardzo boi.
Glaudiusman2021.07.18 15:11
Skoro ta bab miesza, więc Biskup ma rację.
oren2021.07.18 14:55
Sprawa jest pomiędzy księdzem a biskupem więc po co w to mieszać kościół?
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.07.18 14:46
No ty Lesio Keller-Krawczyk-katolicka kretynizacja polski, miałeś przyjść na dupczenie, na w ciepłe kakałko?.
tak jest2021.07.18 14:58
potomek małpy - uwsteczniona ewolucja
Lech Keller-Krawczyk, dr hab, elektryk-teoretyk2021.07.18 15:22
Tak to ja i jestem z tego dumny.
anonim2021.07.18 16:40
ateiści to mega przegrani.....
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.18 14:43
klesze k u r w y idą w zaparte!
Ot parodia2021.07.18 17:01
W zaparte to ida zboki spod teczy, ktore gwaltem wdarly sie w szeregi kosciola, najlepszy numer to taki ze te teczowe zboki maja jeszcze pretensje do kosciola jako instytucji ze kosciol nie chce ich w swojej instytucji 😁i przykleja mu latke homofobi.
anonim2021.07.18 14:25
ta małpa niech się zajmie zbokami z pod tęczowej flagi..
Foster2021.07.18 13:33
Coś tu śmierdzi.
KlerochujuObyśDałPróbkęGłosuWCeliZRecydywą2021.07.18 13:17
Ekspertyza fonoskopijna wykonana przez biegłego ma charakter dowodu w sądzie. Te klero-bydlaki kuriewne oczywiście sądzą, że wyłgają się tym, że ich kłamstwa, oszustwa, gwałty i malwersacje podlegają rozstrzyganiu dopiero na Sądzie Ostatecznym. W Polsce okupowanej przez Watykan uzurpują sobie bezkarność.
I słowo od mojego sponsora:2021.07.18 14:15
Spółka Państwowa GM oferuje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Janek2021.07.18 13:13
Frédéric Martel w swojej książce Sodomia, dokładnie opisuje mechanizmy, które stosuje władza kościelna aby podporządkować sobie księży, a jednym z głównych jest utrzymywanie stosunków homoseksualnych w zamian z awans. Wiec nie uwierzę, że w tej całej aferze nie ma choćby ziarnka prawdy. Lecz sądząc po sposobie zaprzeczania przez biskupa i kanclerza, obawiam się ze tych ziaren jest cały korzec.
Anonim2021.07.18 13:12
Czarna Zaraza to jest dopiero szajka. WSZĘDZIE gdzie się pojawią dochodzi do skandali, gwałtów i molestowania. Nie powinno to dziwić, bo przecież Ludzie z Czarnej Zarazy są chorobliwie skupieni na poszukiwaniu "partnera/partnerki". 90% podrywów w ich wykonaniu to klasyczne karalne molestowanie. Zanim przypadkiem trafią na podatną osobę, muszą skrzywdzić kilkanaście. Jeszcze niedawno takie zachowania uchodziły im bezkarnie?
Paszol2021.07.18 17:05
Teczowa zaraza chroni zbokow wiec o co hallo ?
Nie papuguj, wlewaku2021.07.19 10:30
Sekta LGBT to jest dopiero szajka. WSZĘDZIE gdzie się pojawią dochodzi do skandali, gwałtów i molestowania. Nie powinno to dziwić, bo przecież Ludzie LGBT są chorobliwie skupieni na poszukiwaniu "partnera/partnerki". 90% podrywów w ich wykonaniu to klasyczne karalne molestowanie. Zanim przypadkiem trafią na podatną osobę, muszą skrzywdzić kilkanaście. Rozumiecie już, dlaczego jeszcze niedawno takie skłonności były karane?
janton2021.07.18 13:09
co to się w tym kościele wyprawia woła o pomstę do nieba Sodoma i Gomora a walczą z różnymi ideologiami byle pod latarnią najciemniej-zboki
ZERRO2021.07.18 13:03
Jeśli biskup tak mówi to na pewno należy mu wierzyć. Bp. Wielgus, abp.Paetz czy bp.Janiak też zapewniali , że są niewinni.
Podejrzani nie przyznają się do winy?2021.07.18 12:58
Znaczy niewinni.
Anonim2021.07.18 12:50
Ekspertka od fonoskopii wypowiedziala sie jednoznacznie, ale ta banda bydlakow zlapana za reke bedzie zawsze krzyczec, to nie moja reka. Lgarze systemowi zyjacy z manipulacji i oklamywania swoich naiwnych baranow maja od wiekow wypracowana strategie postepowania w takich kryzysowych sytuacjach.
Anonim2021.07.18 12:27
Bezczelnie przypomnę, że w USA spośród 4000 księży oskarżanych o niecne sprawki, Sądy uznały za winnych 250, z czego skazanych na kary więzienia zostało 100. Morał z tego taki, że po świecie chodzi cała kupa mitomanów, cwaniaków, katofobów no i oczywiście 40-letnich dzieci na głodzie narkotykowym.
realnie2021.07.18 13:01
To jest znana akcja "Meetoo". Jak to działa przedstawił Otoka-Frąckiewicz w filmie "Zostałem zgwałcony przez Adama Michnika".
katolik2021.07.18 12:26
Ks Cudok chyba jest przedstawicielem masonów, niestety działają oni w różnych kierunkach , aby niszczyć Kosciół- przez pomowienia, afery seksualne, namawianie do szczepien, jak w przypadku Episkopatu i samego Abp Gądeckiego
Anonim2021.07.18 12:25
KK to jest szajka bez końca. Tylko zdecydowane działania pozwolą się pozbyć tego ROBACTWA!
Anonim2021.07.18 12:33
Sekta LGBT to jest dopiero szajka. WSZĘDZIE gdzie się pojawią dochodzi do skandali, gwałtów i molestowania. Nie powinno to dziwić, bo przecież Ludzie LGBT są chorobliwie skupieni na poszukiwaniu "partnera/partnerki". 90% podrywów w ich wykonaniu to klasyczne karalne molestowanie. Zanim przypadkiem trafią na podatną osobę, muszą skrzywdzić kilkanaście. Rozumiecie już, dlaczego jeszcze niedawno takie skłonności były karane?
Anonim2021.07.18 12:35
Oj Janusz, Janusz. Weź nie kłam bo do nieba nie pójdziesz 😈
Anonim2021.07.18 13:42
... nie nazywam się janusz tylko anonim i jestem idiotą ...
Razem z Szajbusem2021.07.18 12:18
jak ktoś wystepuje to juz powinno budzic ostroznosć a biskupowi radze isc do sądu i walczyc o swoja uczciwosć nie może byc tak żeby takie kreatury szajbusy bezczelnie POmawiały ludzi