18.11.19, 09:05Fot. via Pixabay, CC 0

Belgia: Wyburzą kościół. Zamiast niego - neutralne dla klimatu centrum spotkań

Kolejny kościół na Zachodzie zostanie zburzony. W jego miejsce powstanie „neutralne dla klimatu centrum spotkań”.

Tym razem chodzi o świątynię w gminie Avelgem w Zachodniej Flandrii. Jej władze zadecydowały o kupnie od rady parafialnej neogotyckiego kościoła z 1872 roku po to tylko, aby go zburzyć.

Wywodząca się z chrześcijańskiej partii CD&V burmistrz gminy zdecydowała o wyburzeniu kościoła i postawieniu tam wspomnianego, „neutralnego dla klimatu” centrum spotkań.

Portal „Adoptuj Kościół w Holandii” podał, że parafianie o decyzji władz gminy dowiedzieli się dopiero tydzień temu. Dalej czytamy:

Choć nabożeństwa w kościele św. Amanda są obecnie sprawowane rzadko, to kult Boży nie został oficjalnie zlikwidowany”.

Kościół wymaga remontu, który oszacowano na 2,4 mln euro i wiernych nie stać na jego sfinansowanie. Dlatego też rada parafialna postanowiła świątynię sprzedać. Gmina zaś zdecydowała, że budynek kościoła po prostu wyburzy.

dam/pch24.pl,Fronda.pl

Komentarze

Jan Radziszewski2020.06.17 15:03
ciekawe gdzie trafi ta rada Gminy wraz swym szefem za nie dalej jak 3,5 roku 19.09.1997 Spotkanie z Matką Najświętszą w kaplicy Jasnogórskiego Obrazu [rocznica Objawienia w La Salette] W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Jan Radziszewski 2020.05.27 17:38
żydzi i masoni i tzw.zboki Lucyfera pocieszę was kara wkrótce spadnie na Sekielskiego t- o może i podobna nie spadnie na władze tej bezbożnej Gminy w Holandii wtorek, 19 maja 2020 19 V 2020 Sekielski umrze dokładnie 10 października 2020 Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko - Dobrze dziecko, skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. - Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020. - Tak, dziecko:) Poważny tym razem uśmiech Pana Jezusa. - Dziękuję Panie Jezu, Chwała Tobie Chryste. Dziękuję. -:) Pan Jezus się ze mnie śmieje. - Panie Jezu, Ty się ze mnie śmiejesz, ale ów Sekielski umrze naprawdę 10 października tego roku? - Tak dziecko, 10 października 2020 nastąpi jego zgon. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste Królu. Cześć i Uwielbienie Bogu Ojcu. -:) Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski To cóż panie Sekielski, zostało Ci ponad cztery miesiące życia. Dokładnie cztery miesiące i dwadzieścia dni. Korzystaj z życia i ciesz się sukcesem intensywnie bo aż przez prawie pięć miesięcy. Nażyj się na całego kolego. Trzeba będzie umrzeć w smoleńską półrocznicę, w którym to Smoleńsku brało udział państwo Izrael, wielki wróg Polski i Polaków. Jak ktoś tak kocha Polskę genetycznie jak Ty to musi być i data dobra. Widzisz, nie jesteś zlekceważony jak kto podrzędny. Masz dobrą datę. Oszczędzono Ci też trudu bo człowiek na tej ziemi musi się trudzić, a Ty już nie będziesz musiał aby dorzucać paliwa na rocznicę wyboru Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Może zaczniesz, ale nie skończysz. No, wszakże się tym pocieszysz, że nie wszystek umrzesz ( non omnis moriar) bo zostaną po Tobie Twe dzieła. W rzeczy samej to Cię mogę zapewnić, nie wszystek umrzesz. Tylko rzecz polega na tym iż raczej będziesz w miejscu gdzie będziesz chciał umrzeć i to jak najbardziej wszystek, ale nie będziesz mógł. Będziesz umierał nie mogąc umrzeć. I na tym polega problem. Ale póki co ciesz się życiem. Nie wiem czy życzyć Ci abyś się zdrowo odżywiał. Ciesz się swoją urodą, może będą tacy co w niej zagustują, w tym przede wszystkim niewiasty. Urodą, która przywodzi na myśl państwo Izrael, choć jest to jakaś odmiana arabska wręcz. Coś jak Saudowie?, kryptożydzi.
Jan Radziszewski2020.04.28 7:45
gdzie się schronią gdy potop ognia i wody będzie pochłaniał Belgię "W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż.....) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
kazimierz 12019.12.2 0:22
Moim zdaniem mieszkańcy krajów zachodniej Europy dokonują samozagłady i w krótkim czasie mieszkający tam muzułmanie obejma władze. Muzułmanie maja fundament na którym opierają swoje działanie.Jest to religia.Europejczycy zachodniej Europy odeszli od PANA BOGA I SA BEZBRONNI
oficer LWP2019.11.18 23:19
ile milionów Kongijczyków wymordował Leopold II ? właśc. Leopold Ludwik Filip Maria Wiktor – król Belgów w latach 1865–1909, z dynastii Koburgów; przedstawiciel nowego imperializmu, właściciel Konga, w którym doprowadził do śmierci co najmniej kilku milionów miejscowej ludności w skutek niewolniczej pracy i mordów.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.18 19:15
Brawo!
MirekT2019.11.18 15:58
Gryfina działaj dalej tak aktywnie w Kółku Różańcowym i Kółku Gospodyń Wiejskich !!! Za pianie na FROŃDZI się nie bierz, bo nie rozumiesz ani co piszesz, ani czytasz !!!
Jan Radziszewski2020.04.28 8:25
sam nie wiesz co cię czeka - bo może już w m- czerwcu zdechniesz od tego żydowskiego coranowirusa
andrzejhahn32019.11.18 12:52
BRAWO Belgia..............kosciol katolicki jest to obrzydliwa zbrodnicza instytucja i jak kazda takowa instytucja czy organizacja powinien zostac zdelegalizowany lub po prostu zniszczony
Gryfita2019.11.18 13:11
Wcale mnie nie dziwi, że chcecie wyniszczyć, wymordować katolików. Uprzedzam, że ta zbrodnia będzie was drogo kosztowała. I będzie bardzo was bolało.
aaa_kotki_dwa2019.11.18 13:20
Spokojnie, bez nerwów, sami się zarżniecie. Przecież widać, że już się kończycie.
Gryfita2019.11.18 13:38
Na całe szczęście kończycie się wy. 1,2 bejbi na kąkukąkinat XD i pozamiatane Sory, dolicz 0,01 na związek równomałżeński gejów.
aaa_kotki_dwa2019.11.18 15:02
Liczba ministrantów zapładnianych przez szafarzy najświętszego sakramentu jest jeszcze mniejsza (mimo, że szafarze iebią co mogą) koleś. A i w seminariach pustawo się robi, więc raz jeszcze: spokojnie.
Jan Radziszewski2020.04.28 7:54
uświadom sobie żydówko że nie dalej jak za 3,5 roku na świecie NIE BUDIET żadnego szydzącego z KK tj bezbożnego żyda bo cezar żydów /J 19,15 Zabierze ich tzn swojaków do PIEKŁA.- ot co jak mawiał Zagłoba
andrzejhahn32019.11.18 15:15
kto pisze o mordowaniu...............ale wy katole macie zryte berety ot ciemna zacofana masa nawet nie kuma co czyta i pisze
izotrop2019.11.18 23:16
do której synagogi uczęszczasz?
Jan Radziszewski2020.04.28 7:49
andrzejku zdechnie nie dalej jak za 3,5 roku tj nie dalej jak za 1260 dni - dni m-c kw Pan Pouczenia 13.03br Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu. Widzicie to. Więc nie wierzgajcie przeciw ościeniowi. Nie chcę was zgładzić. Wy sami idziecie na zagładę. Służcie Polsce. To ostatni wasz czas. Amen. - Dziękuję Chryste Królu, doskonały nasz Panie i Zbawco.
Max Fiend2019.11.18 12:11
U nas nie musi tego robić burmistrz. Księża sami burzą kościoły: https://gloswielkopolski.pl/poznan-sprawa-zburzonego-kosciola-na-morasku-wrocila-do-prokuratury/ar/c1-14398795
Torchwood2019.11.18 11:43
I gdzie jest tutaj problem? Rada parafialna nie miała przecież obowiązku budynku sprzedawać. Kościół nie zdecydował się wyłożyć pieniędzy na remont budynku (Watykan stać przecież na wydatek 2,4M euro) - więc jakiekolwiek pretensje należy kierować tam.
Marek212019.11.18 11:54
Taka odpowiedź jest byt banalna, zupełnie jak wniosek że pod Smoleńskiem doszło do zwykłego wypadku lotniczego. Wielki Spisek Cywilizacji Śmierci - to dopiero ma wymiar! Godny wielkości Narodu Polskiego.
Gryfita2019.11.18 12:44
Niestety pod Smoleńskiem nie doszło do zwykłego wypadku lotniczego Po zwykłym wypadku lotniczym na przykład nie odnajduje się na pobojowisku elementów i dokumentów z innego, bliźniaczego samolotu. Po zwykłym wypadku ekipa techniczna nie wybija kolejnych okien samolotu, bo wie, że z uszkodzeń szyb wiele można odczytać i są ważnym dowodem. Po zwykłym wypadku lotniczym fachowcy robią jeden odczyt z czarnych skrzynek, a nie kilka różniących się od siebie zasadniczo. Przed zwykłym wypadkiem lotniczym do rzadkości należą przypadki prorokowania, że " prezydent będzie gdzieś leciał i to się wszystko zmieni". Bravoty
Marek212019.11.18 19:18
Podpowiedz to wszystko Macierewiczowi bo w 10 lat po tym wypadku nadal brakuje mu argumentów na zamach. Na pewno się ucieszy i podziękuje.
Gryfita2019.11.18 10:45
Belgia Kraj od zarania zdeprawowany, gdzie najwyższe władze od dekad uczestniczą w instytucjonalnym ukrywaniu pedofilii połączonej z mordowaniem ofiar i świadków.
Antex2019.11.18 11:09
najwyższe władze łącznie z "królem"
Gryfita2019.11.18 12:49
W UK niewiele lepiej: Syn królowej Elżbiety II, książę Andrzej, „kategorycznie zaprzecza” jakoby w przeszłości dopuścił się seksu z 17-latką. W rozmowie z BBC członek brytyjskiej rodziny królewskiej tłumaczył się ze skandalu, który jest pokłosiem afery związanej z nieżyjącym już biznesmenem Jeffreyem Epsteinem. Inne zdanie na ten temat ma natomiast Virginia Giuffe, jedna z oskarżycielek w procesie przeciwko Epsteinowi. Jak twierdzi kobieta, została trzykrotnie zmuszona do współżycia z księciem Andrzejem w latach 2001-2002. Miała wtedy 17 lat. „Nie uprawiałem seksu z 17-latką. Jadłem wtedy pizzę” i teraz najlepsze - w slangu pedofilskim USA pizza oznacza dziewczynkę, hot-dog oznacza chłopca. Wnioski każdy wyciągnie sobie sam.
Gryfita2019.11.18 16:12
Hehehe sześć minusów od lewaków popierających instytucjonalne ukrywanie pedofilii przez belgijskie "elity".
lady chapel2019.11.18 10:29
Prosta sprawa - budynak należy utrzymywać i dbać o niego. Wierni tego nie robią - budynek przejmuje prywatny właściciel lub państwo i robi z nim co zechce.
Gryfita2019.11.18 11:00
Sugerujesz, że jeśli masz tzw "dom jednorodzinny", i "nie dbasz" o niego, to ma go "przejąć" jakiś "prywatny właściciel" lub państwo i zrobić z nim co zechce? Mam nadzieję że cię to spotka.
Antex2019.11.18 11:11
Też mam taką nadzieję ...a "lady" będzie się qr...ć pod mostem.
Torchwood2019.11.18 11:45
Państwo przecież budynku nie "przejęło" - rada parafialna go sprzedała.
Gryfita2019.11.18 12:37
Odpowiedziałem na słowa: "Wierni tego nie robią - budynek przejmuje prywatny właściciel lub państwo i robi z nim co zechce."
qwerty2019.11.18 10:19
Nie ma wiernych to i kościół nie potrzebny. Proste. Kościół to nie budynek. Naprawcie co zepsute w kosciele to wrócą wierni i odbudują
Torchwood2019.11.18 11:49
To co jest zepsute w kościele to wiara w różnorakie bajki i mity - zmartwychwstanie, dziewicze poczęcie, życie po śmierci, niebo, piekło, itd.
Katolik2019.11.18 9:54
Wesprę naszych braci Katolików modlitwą różańcową. Różaniec ma wielką moc i potrafi zdziałać cuda.
Marek212019.11.18 10:04
A na czym ów cud powinien polegać? Pieniądze się cudownie rozmnożą? Kościół sam się wyremontuje? Soros się nawróci i sypnie groszem? O. Rydzyk wyremontuje ten kościół i umieści tam swoją filię?
aaa_kotki_dwa2019.11.18 10:08
Operator koparki rozkopującej kościół dostanie zawału i umrze.
Gryfita2019.11.18 12:51
Też tak być może.
Katolik2019.11.18 13:33
Chcesz sięprzyłączyć?
skuter2019.11.18 9:32
Pan powiedział kto niszczy kościół mój tego ja zniszczę Zachód zaludniają hordy muzułmanów wypełniając lukę po chrześcijaństwie
Marek212019.11.18 9:40
Mówił o Kościele czy kościele?
eunoroom2019.11.18 9:55
Te terminy są stosowane zamiennie w zależności od wygody i potrzeby.
Marek212019.11.18 10:03
Ale jednak znaczą co innego. Niestety, świat wiary nie jest w Polsce światem logiki, a raczej światem ekstaz św. Teresy. Co widać, słychać i czuć.
J.P🧶2019.11.18 10:18
Kościół to instutucja, zawsze dużą literą, budynek kościół z małej.
Marek212019.11.18 10:19
Zdumiewające :-)
aaa_kotki_dwa2019.11.18 9:44
Niech Pan mniej gada, tylko sypnie kasą na utrzymanie, bo frajerów wierzących w Pana coraz mniej.
J.P🧶2019.11.18 9:29
Szukacie za granicą? Otóż w centrum Polski, w Łodzi kościół zamieniono w magazyn. Obecnie straszy pustką i popada w ruinę. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kościół_Matki_Bożej_Nieustającej_Pomocy_w_Łodzi_(ul._Żeromskiego)
Antex2019.11.18 11:07
No cóż Łódź - miasto żydowsko-niemiecko-rosyjskie a polskie dopiero na 4 miejscu. Niestety od XIX wieku zostało do tej pory.
J.P🧶2019.11.18 13:38
I wszyscy potrafili się szanować. To zdumiewa przy dzisiejszej mentalności prawda?
Marek212019.11.18 9:23
Świat w 1872 był inny niż dziś, kościołów potrzeba było na każdej ulicy bo i wiara była inna i katolików na pewno było tam więcej. Jeżeli obok są inne kościoły gdzie wierni mogą uczęszczać na msze to szkoda niewielka. Inaczej by niszczał i zamieniał się w melinę. Lepiej rozebrać niż dopuścić do profanacji czy podpalenia. Kiedyś i ten problem przyjdzie do nas. W latach 80-tych i 90-tych nabudowano kościołów wiele, często ze słabych materiałów i zbyt wielkich bo wydawało się że Kościół będzie wiecznie odnosił tylko sukcesy....
Antex2019.11.18 11:04
ze słabych materiałów to raczej kościołów parafialnych nie budowano - niestety wyjątkiem jest bazylika w Licheniu.
Marek212019.11.18 11:15
Budowano, budowano - mój kościół parafialny z I połowy lat 80-tych najlepszym przykładem. Słabe materiały, mało profesjonalne wykonawstwo, odjechany projekt by było oryginalniej, cudowniej i więcej miejsca dla tysięcy... Remont i usprawnianie trwa po kawałku od 20 lat... Często robiono z tego co wierni z innych budów wynieśli. Przecież kupno dobrych materiałów było wtedy bardzo trudne.
JONASIK2019.11.18 9:22
U nas jest lepiej. Biskupa się chowa pod ochroną kartków, potajemnie (nie podano daty). KK schodzi do podziemia, do konspiracji.
Marek212019.11.18 9:25
Schodzi, bo nie potrafi otwarcie postawić czoła nowym czasom. Kryzys to nie tylko spadek liczby wiernych. To przede wszystkim utrata przez biskupów i księzy wiary w sens tego co się robi, w możliwość sukcesu, przekonania, nawrócenia, wpływu na sumienia i myśli. Wierzą w to tylko Jehowi. Katolikom pozostaje droga administracyjna i policyjna pałka strzegące prawowierności.
Malgozata2019.11.18 17:31
Nowym czasom?te czasy to czasy ostateczne. ostatni czas naznaczony strasznymi potwornosciami. kara za to wszystko nadejdzie wkrotce.
Niedobra wiadomość ale...2019.11.18 9:21
To przykre kiedy chrześcijaństwo się zwija, bo próżnia długo nie zostanie, a to co wejdzie w zamian dla Białych Ludzi niekoniecznie będzie korzystne. Co do zasady jednak utrzymywania świątyń przez wiernych to akurat jest prawidłowa. U nas pewnie jednym podpisem przekazano by 5 mln euro z kieszeni podatników a owi podatnicy chcąc nie chcąc sfinansowali by remont zakupami w sklepach. Również dlatego na Zachodzie są bogaci, a my klepiemy biedę utrzymując wszystko co się da, choć nas nie stać.
kłania się matematyka z pierwszej klasy 2019.11.18 9:28
Biede klepiemy bo nie mamy przemysłu tylko z niego jest kasa z produkcji nie z montowni A to czy państwo da na jakiś kościół 5 cz 10 mil to dla budżetu nie ma znaczenia
aaa_kotki_dwa2019.11.18 9:32
10 albo 25 osób można wyleczyć z raka, z 5 szkół wyremontować lub oddział szpitalny częściowo wyposażyć. Ale masz rację, kto by sie takimi pierdołami w tym przecwelonym przez kościół kraju się przejmował.
Niedobra wiadomość ale...2019.11.18 9:36
Oczywiście że parę milionów w tę czy we w tę to niewiele dla budżetu. Sęk w tym że tych milionów zbiera się bardzo dużo! Budżetówka rozdmuchana do absurdu plus utrzymanie księży i podatnik ma na grzbiecie wielki ciężar.
Art2020.06.20 11:18
Budzetowka rozdmuchana do absurdu? Co ty człowieku, z głupim na rozumy się zamieniłeś? Polska budżetówka jest całkowicie niedoinwestowana. Weź jakiekolwiek statystyki i poczytaj, a nie pitolisz jakieś farmazony.
AAAtomek2019.11.18 9:19
To może szturm modlitewny i zbiórka pieniędzy na utrzymanie belgijskiego kościoła? Co Polacy? Proponuje Ojca Tadeusza na depozytora funduszy. Tak to naprawdę dobry pomysł.
ateusz2019.11.18 9:50
Tadeusz powinien mieć jeszcze trochę zaskórniaków ze ziórki na ratowanie stoczni, może sypnie groszem
Tadeusz Rydzyk 2019.11.18 14:37
Mam inne wydatki. A tak przy okazji nie znacie może jakiegoś bezdomnego co ma do oddania klka samochodów? Tak do 3 lat żeby miały. Szczęść Boże i zawsze Maryje.