Będzie dymisja Borrella? ,,Zbłaźnił się i zhańbił’’ - zdjęcie
08.02.21, 13:18Fot. screenshot - YouTube [euronews (en español)]

Będzie dymisja Borrella? ,,Zbłaźnił się i zhańbił’’

10

Nie milkną echa po wizycie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w Moskwie, gdzie spotkał się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Większość komentatorów oceniła jego wizytę jako ogromną porażkę Unii Europejskiej. Kwestia ma zostać omówiona na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw Unii. Nie brakuje głosów domagających się dymisji Borrella.

Zanim Josep Borrell pojechał do Moskwy wielu polityków, w tym z Polski, odradzało mu tę wizytę. Podkreślano, że realnie nie może nic zyskać, może za to wiele stracić. Obawy te okazały się potwierdzić i jedyną konsekwencją wizyty europejskiego dyplomaty w Moskwie było danie sposobności rosyjskiemu ministrowi do upokorzenia UE i podkreślenia, że nie jest ona „solidnym partnerem”.

- „Rosja nie tylko robi z UE głupka, ale my na to pozwalamy. Borrell nie powinien był jechać do Moskwy bez komunikatu o sile UE wspartego mandatem sankcyjnym” – podkreśla europoseł i były premier Belgii, Guy Verhofstadt.

Europosłanka Rita Juknevicziene, była minister obrony Litwy, przekonuje natomiast, że „Borrell musi pomyśleć o rezygnacji”.

- „Borrell zhańbił się swoją niezdarną wizytą w Moskwie” – ocenił były brytyjski dyplomata David Clark.

- „UE mówi o osiągnięciu strategicznej autonomii, ale najpierw musi osiągnąć strategiczną dojrzałość” – dodaje w swoim wpisie na Twitterze.

Równie krytycznie o wizycie dyplomaty w Rosji wypowiadają się europejskie i amerykańskie media.

Sprawa wizyty Borrella w Moskwie ma zostać omówiona na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilkanaście państw oczekuje od Borrella szczegółowej relacji ze spotkania z Ławrowem.

kak/PAP

Komentarze (10):

Foster2021.02.8 17:56
Przesadzają, zwłaszcza polskie media propagandowe - dlaczego tak nie lubicie UE ?
glicuś2021.02.8 17:40
Mutti kazała - pojechał co on ma do gadania - potraktowali go jak śmiecia
Jinx12021.02.8 17:20
Ciekaw jestem ilu jest naiwnych którzy uwierzą że to była autonomiczna decyzja Borela , jego wyjazd , teksty które wygłaszał i sposób zachowania. Niemożliwe aby znalazł się ktoś tak naiwny. Niemiecko francuskie duo tym Boordelem rządzą. Musimy zrozumieć że jesteśmy częścią niemieckiej Unii która utrzymuje Putina u władzy co z kolei powoduje że wydajemy kolosalne pieniądze na zbrojenia. Strzelamy sobie w stopę i sami na siebie powróz kręcimy. Niemcy w pojedynkę nic nie znaczą naprzeciw USA czy Chin. Ale jako uzurpujący sobie prawo decyzji całej Unii łotr , już znaczą bardzo dużo bo to 500 mln blok.
aj waj2021.02.8 17:04
nie wykonywał sumiennie rozkazów z judeseja i bolszewicko-lewackiej Unii, mógł zapytać Dudy, Morawieckiego Błaszcaka czy Kaczyńskiego z Macierewiczem jak to się żarliwie robi lub Mosad bo oni wiedzą jak PIS leżąc przed nimi na ryju zmieniał ustawę o IPN
ladychapel2021.02.8 15:20
Czy było to odejście PREMIERA TUSKA, który po powrocie z Białorusi twierdził, że Łukaszenka to ciepły człowiek??? - Jeśli chodzi o ten ludzki, to panu mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym, o tak, jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, monumentalnej budowie, takiej przytłaczającej - powiedział PREMIER TUSK w rozmowie z Konradem Piaseckim. Stwierdził także, że rozmowa była "bardzo ciepła", "dobra" i "serdeczna" oraz, że Białoruś to była jego "najtrudniejsza wizyta zagraniczna". Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził.
ladychapel2021.02.8 14:22
Czy była dymisja Karczewskiego, który po powrocie z Białorusi twierdził, że Łukaszenka to ciepły człowiek??? - Jeśli chodzi o ten ludzki [wymiar - red.], to panu mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym, o tak, jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, monumentalnej budowie, takiej przytłaczającej - powiedział Karczewski w rozmowie z Konradem Piaseckim. Stwierdził także, że rozmowa była "bardzo ciepła", "dobra" i "serdeczna" oraz, że Białoruś to była jego "najtrudniejsza wizyta zagraniczna". Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził.
Po 11 ...2021.02.8 14:18
UE musi stworzyć wspólny silny rząd. Inaczej Unia będzie jak miękka buła.
Pisowiec2021.02.8 14:22
Oczywiście masz rację!!! I wspólną armię! O tym juz wspominał Prezes Kaczyński! A Pan Prezydent Duda słusznie proponował wpisanie członkostwa w UE do Konstytucvji! Musimy stworzyć wspólne silne europejskie państwo! Naprzód PiS! Naprzód Polska! Naprzód Europo!
podatnik2021.02.8 13:43
Czy zbłaźnił się bardziej niż Emilewicz na nartach? Bardziej niż Antoni gotujący parówki? Bardziej niż Szumowski kupujący u handlarza bronią? Bardziej niż Sasin organizujący wybory?
Anonim2021.02.8 14:17
Uważam że z wymienionych może nieco tylko zbłaźnił się p. Antoni. Pani E. okazała się cwaniarą, a panowie Sz. i S. ubili korzystne interesy. Jeden Antek wyszedł na parówkowego wyżeracza, ale....też nie za darmo. więc w sumie nie zbłaźnił się nikt a kieszenie nam przejrzeli.