Barbara Dziuk dla Frondy: Kompromis to podwójne zwycięstwo Polski - zdjęcie
16.12.20, 20:58

Barbara Dziuk dla Frondy: Kompromis to podwójne zwycięstwo Polski

42

W ub. tygodniu Rada Europejska osiągnęła kompromis ws. pakietu budżetowego i mechanizmu praworządności. Od tego czasu trwa spór, czy przyjęta w konkluzjach deklaracja rzeczywiście zapewnia ochronę przed arbitralnym wykorzystywaniem warunkowości, czy jednak zgadzając się na porozumienie Polska dała Brukseli narzędzie do forsowania swojej ideologii w państwach członkowskich. Komentując przyjęte porozumienie dla portalu Fronda.pl poseł Barbara Dziuk podkreśla, że chociaż problem nie został jeszcze rozwiązany, to Polska odniosła kolejny sukces, nie tylko broniąc swojej suwerenności, ale również demonstrując silną pozycję na europejskiej arenie.


Zaczęło się w listopadzie


W listopadzie rządy Polski i Węgier ogłosiły, że nie zgodzą się na przyjęte rozporządzenie UE, które warunkuje dostęp do funduszy unijnych kwestią przestrzeganiem praworządności, i w związku z tym projekt wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 może zostać przez obydwa państwa zawetowany.


Projekt finansowy UE jest kluczowy ze względu na to, że pandemia wiąże się z największym kryzysem gospodarczym od czasów II wojny światowej. Sytuacja wymaga podejmowania szczególnie trudnych decyzji, które złagodzą europejski pogrom gospodarczy. W tej sytuacji włączenie przez UE do rozporządzenia uzależniania pomocy poszczególnym państwom od przestrzegania zasad w zakresie praworządności wzbudziło nieufność. Rozpoczęło się szukanie podstaw prawnych. Po drodze zniknęło wzajemne zaufanie pomiędzy państwami członkowskimi a administracją Unii.

Praworządność sama w sobie nie jest złem, złem jest w UE to, że zdaje się ona nie akceptować, wręcz chce siłowo zunifikować różnorodność systemów prawnych i konstytucyjnych funkcjonujących w poszczególnych krajach. Wspólnota składa się z różnych modeli demokracji, ponieważ europejskie narody różnią się między sobą – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w artykule zamieszczonym w niemieckim Handelsblatcie, gdzie tłumaczył swoje stanowisko wobec UE i przyczyny buntu.

Osiągnięto porozumienie


Koniec końców doszło do porozumienia, groźba weta została zażegnana, ale spory dotyczące pytania, czy odnieśliśmy sukces, czy może zaliczyliśmy porażkę, nie gasną. Na łamach prasy królują sprzeczne oceny wydarzeń i opinie, w których trudno się jest odnaleźć przeciętnemu Kowalskiemu.

Czym są konkluzje?  


Premier Matusz Morawiecki podkreśla, że Komisja Europejska jest zobowiązana do realizacji konkluzji Rady Europejskiej, które są jednoznaczne i wtłoczone w ramy, którym Komisja musi się bezwzględnie podporządkować. Konkluzje bardzo często uruchamiają proces, który kończy się uchwaleniem prawa wtórnego. Jest to akt woli politycznej.


Konkluzje to również precyzyjne zapisy, co dla nas szczególnie ważne, eliminujące dowolność w stosowaniu reguły praworządności. Nieprawidłowości i niedociągnięcia nie mogą być powodem użycia rozporządzenia. Zarzut musi być konkretny. Stwierdzenie naruszenia nie może służyć za podstawę uruchomienia sankcji. Istotne jest i to, że konkluzje mogą być zmienione tylko jednomyślnie, czyli konkluzja może być zmieniona przez konkluzję.  

Bunt świadomy

Weto Polski i Węgier było użyte równie świadomie, jak świadomie została podjęta przez UE wcześniej decyzja o podziale finansów z pominięciem państw, które nie stosują zasad praworządności.  Zatem Polska i Węgry uznały za właściwe zawetowanie tego pomysłu.    

Rozpoczęły się negocjacje – trwały kilka tygodni. Polska i Węgry stały osamotnione wśród ponad 20 państw. Atakowała solidnie Holandia, ale inni też byli przeciw - nec Herkules contra plures. Teoretycznie. Praktycznie wyglądało to trochę inaczej.

Gra była warta świeczki – inaczej byłaby podwójna przegrana: i finansowa, i prawna. Ta ostatnia szczególnie dokuczliwa przy każdych kolejnych negocjacjach dotyczących finansów.
Dzięki dobrze umocowanym argumentom udało się określić precyzyjne kryteria użycia mechanizmu kontroli praworządności i zawężono je do spraw finansowych.

To oczywiście nie koniec bojów – zapewne problemy nie znikną, a próby podważenia naszych racji nie zakończą się. Jednakże problemy bez pieniędzy są większymi problemami niż problemy z pieniędzmi. Zresztą potrzebujemy dofinansowania na różne, szeroko rozumiane inwestycje.

Stawką w grze były nie tylko i nie przede wszystkim pieniądze…

Po raz kolejny nasz głos był mocny i ważny w grupie najlepszych i najsilniejszych graczy politycznych. Bunt dotyczył tez czegoś znacznie cenniejszego niż finanse -   obrony równości wszystkich państw i ich prawa do bycia państwami narodowymi. Odrzucona została próba wprowadzenia zasad federalistycznych, a nasza suwerenność wbrew pozorom została silne wzmocniona i jeszcze silniej i głośniej wyartykułowana.

Barbara Dziuk

Komentarze (42):

emeryt2020.12.17 12:41
Wg mojej skromnej wiedzy pani Dziuk musi się jeszcze dużo uczyć, bo wiedza, którą emanuje jest bardzo niewystarczająca do wypowiadania się w tak ważnych kwestiach, jak np. suwerenność i od czego ona zależy!!!
Anonim2020.12.17 14:04
Donosić już umie.
Grizzly2020.12.17 12:21
Tłusta Kapusta
Grizzly2020.12.17 17:03
Won bydle od mojego nicka! Szmaciarzu zaje..., nie potrafisz sobie kur.. nicka wymyślić tylko mój kradniesz?
Anonim2020.12.17 10:15
Tłusta donosicielka.
Anonimimus2020.12.17 10:04
Jedyne miejsce, gdzie pojawia się Dziukowa, to fronda. A jedyna jej "poselska" aktywność to donosicielstwo. Typowa pisówa - mierna, bierna, tępa ale prezesowi wierna.
Jarek2020.12.17 9:48
"Podwójne zwycięstwo" w czasach komuny, też tak mówiono. Nawet było tak w filmie Czterej pancerni i pies. W jednym z odcinków jest wypowiedziane takie zdanie: "..., a w takim razie, to podwójny sukces" Widać korzenie edukacji PISowców. A ja głupi myślałem, że jest albo zwycięstwo, albo porażka. A tu proszę.
...2020.12.17 8:46
Kapuś, donosiciel.
Polak2020.12.17 7:36
Nie było veta, nadal nie ma śmierci, jest ścisłe powiązanie finansowania z przestrzeganiem praworządności. Jaki to właściwie sukces miękiszonów z pisowskiej mafii?
Lennon2020.12.17 7:32
Hej jest w naszym mieście niewinnym, Targ na malowane dziewczyny. Lala malowana jak żadna, hej! Kupcie ją ludzie, bo ładna. Malowana lala, la, la, la, la, la Malowana lala, la, la, la. Malowana lala, la, la, la, la, la Malowana lala, la, la, la. Chodzą tam ludziska, targują, Malowane lale kupują. Która najładniejsza - ta, czy ta, Która będzie dobra albo zła. Malowana lala, la, la, la, la, la ...... Stoi lala w kącie i z kąta, Malowanym oczkiem spogląda. Gdy ładnego zoczy chłopaka, Da malowanego buziaka. Nim sie taki chłopak spostrzeże, Z malowaną lalą ślub bierze. Nie pomoże żadne staranie, Malowanym mężem zostanie. Malowana lala, la, la, la, la, la ..... Malowanym oczkiem pocieszy, Malowanym noskiem rozśmieszy, Malowaną śpiewkę zanuci, Do cna głowę chłopcu zawróci. Malowana lala, la, la, la, la, la ..... Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,karin_stanek,malowana_lala.html
Azjatyckie domy relaksu zapraszają na tango2020.12.17 2:01
https://www.youtube.com/watch?v=8QsnffAPvrs
AAAtomek2020.12.17 7:01
Czy przyjadą też i do Polski ?
AAAtomek2020.12.17 13:54
Dzień dobry prawaku, znowu nie zmieniłeś nicka na swojego?
qqqq2020.12.17 0:20
to jest zwyczajne gledzenie ciotki . Tylko opuszczenie tego kołchozu
Po 11 ...2020.12.16 23:34
Ten dzik jest dziwnie wyleniały po prawej stronie (jej stronie) i bujny po lewej. Przypadek???
Anonim2020.12.16 22:58
Wniosek kontrolę do Prezesa NIK p. Banasia? Trybunał Stanu?
Anonim2020.12.16 22:56
,,Koniec iluzji. Przestrzegałem’’. Waszczykowski o mechanizmie praworządności? OSTRO, trzeba pamiętać, że to mówi były Min. Spraw Zagranicznych, ale taka jest prawda? A zatem polskojęzyczni Żydzi sprzedali suwerenność POLSKI?
Anonim2020.12.16 22:53
No to mamy w Polsce kolorowo i tęczowo? a może i Szariat?
Po 11 ...2020.12.16 23:30
To chyba dobrze? Będzie równowaga do żydowskiego chrześcijaństwa.
Anonim2020.12.16 23:37
nie ma coś takiego, jak żydowskie chrześcijaństwo?
Po 11 ...2020.12.17 17:53
Chrześcijaństwo powstało w I połowie I wieku w rzymskiej prowincji Judei wśród Żydów, wyznawców judaizmu. Żydzi rodzące się chrześcijaństwo uważali za heretycką żydowską sektę. Dopiero po latach okazało się, że Jezus był polakiem, a jego wyznawcy z Judei to była polska wycieczka z Orbisu :)
Agnieszka2020.12.16 22:51
Boże czy ci ludzie są aż tak zakłamani i pełni buty, pogardy dla naszej inteligencji czy aż tak ograniczeni intelektualnie, że wierzą w co mówią? Jak widać, gdy kiedyś ta formacja upadnie i powstanie prawdziwie patriotyczna i prawicowa, to będzie trzeba pilnować, żeby się w nią nie wśliznął nie tylko nikt z przeszłością w UW, SLD czy u totalniaków, ale i żaden były pisowiec, bo z takiego bagna moralnego i intelektualnego, gdzie nikt nie śmie myśleć, to nie wychodzi się bez wypaczeń
Art2020.12.17 12:31
Czy Ty jestes osoba dorosla? Wiara, ze caly narod bedzie mial takie same poglady jest tak infantylna, ze podejrzewam, ze jestes jakas uczennica jeszcze.
ryszard2020.12.16 22:51
Prawo może stanowić tylko ten którego podstawy prawne do tego upoważniają. RE takich uprawnień nie ma.Dlatego konkluzja jest jedynie odnotowaniem, że ktoś coś uważa. Najgorsze w tym wcale nie jest, że zbyto "nas" konkluzją, najgorsze jest traktowanie narodu jak stada baranów.
Anonim2020.12.16 22:43
Wstydu sobie oszczędźcie? Hańba!
Anonim2020.12.16 22:42
Szubrawcy zaprzańcy!
Moly2020.12.16 22:36
Tylko podwojne. Ja mowie poczworne. nie nie...Do entej potegi
Jaki typ mendy jest najbardziej aktywny2020.12.16 21:53
na katolickim forum. Menda parchata czyli żyd. Żyd nienawidzi KK, żyd nienawidzi Polski i Polaków, taka jego natura. A która z mend jest najbardziej aktywna? Prof. doktor Hertrich-Woleński i jego synek ułomek Tadeusz. Stary parch z tytułami naukowymi, PRL-wskimi ale zawsze. Synek ułomek bez tytułów - TOO STUPID! Stary skürwysyn ma 80 lat i w tym wieku jest parchem - trollem. Ile on tu przybrał sobie pseudonimów? Zmienia "styl pisania", interpunkcje, wymyśla sobie życiorys i to wszystko po to by się WYSRRAĆ na forum katolickim. Stary skürwysyn hipokryta, grafoman wie że katole nie cenzurują więc się wyżywa, wychodzi z niego talmudzki parch.
Izydor2020.12.16 21:48
Wiem, dla biednych frondelków to szok. UE podtarła sobie pisowszczyzną tyłek a Orban jeszcze na nich naszczał. Delikatna, katoprawacka psychika nie wytrzymuje napięcia. Tak to było wielkie zwycięstwo, nawet nie podwójne tylko poszóstne. Cała Europa zamarła w podziwie dla żoliborskiej myśli politycznej. Przywódcy wszystkich krajów Europejskich wybrali Polaków na przywódców całego kontynentu, Niemcy obiecali gazylion dolarów reparacji wojennych a z całego świata jesteśmy zasypywani zamówieniami na pomnik Świętego Papieża Polaka.
ub2020.12.16 21:48
może jakiś mały donosik pani dziuk
Anonim2020.12.16 22:47
Jak najbardziej, ale nie donosik, tylko prośba o kontrolę do Prezesa NIK p. Banasia? A póżniej Trybunał Stanu?
Prof. doktor Hatefulshit-Woleński2020.12.16 21:35
myśli" przebrane, cyt: "Kto podnosi rękę na Polaków Wolność Do Penetracji Temu Tę Rękę KRÓLOWA POLSKA VAGINA DENTATA ODGRYZIE !!!! - - - - - "Profesorska erudycja, elokwencja" zachwyca nas wszystkich tutaj. Szczególnie Pańskie, tj żydowskie "spojrzenie" na wiarę katolicką i państwo polskie. Lata spędzone w PZPR, na niezliczonych zebraniach, szkoleniach, wyjazdach do towarzyszy radzieckich w Izraelu - dzisiaj owocują. Pewnie się nieoczekiwanie skończą.
Po 11 ...2020.12.16 21:26
W TVP Info wspominki grudnia 1970.... Gdańsk, Gdynia, Szczecin. Nic się nie zmieniło, Podkarpacie zawsze ze zdrajcami polski. Trójmiasto zawsze za wolnością.
alkohol szkodzi zdrowiu2020.12.16 21:27
widac po twoich wpisach
Po 11 ...2020.12.16 21:45
Tu pełna zgoda. To mój tajny sposób na wczucie się w czułą frendzlową narrację. Jak to mówili nasi najeźdźcy "без поллитра не бритва" :)
ateusz2020.12.16 21:29
Przegapiłem włączenie Szczecina do Trójmiasta?
Po 11 ...2020.12.16 21:42
Trójmiasto - Szczecin, dwa bratanki i do bitki i do pisoruchanki :)
ateusz-AAAtomek & Göwno z Nilu Hatred Co.2020.12.16 21:24
Przedstawiciel globalnego biura "Aliyah" transportu i obsługi parchów-szmondaków od Etiopii do Polinu, oferuje, z dostawą do domów, pożywne mleko krów rasy "Yitzhak Shamir" wprost z kibucu im.Yitzhak Shamir. Wraz z mlekiem otrzymasz certyfikat z Knessetu potwierdzający, że jesteś "Jew-Hatefulshit".
AAAtomek2020.12.17 13:55
Pozdrowienia dla wilczura hrabiego.
ateusz2020.12.16 21:20
Miękiszony nadal nie rozumieją, że obowiązującym prawem jest rozporządzenie, a konkluzje można co najwyżej zawiesić na gwoździu w wygódce.
To nie tak miało być2020.12.16 21:19
Zupełnie nie tak. Cały świat miał być nasz; tylko go brać.
Beno2020.12.16 21:09
Pani Barbaro, proszę się nie kompromitować. A najlepiej by było, gdybyście w tej sprawie zamilkli, a nie uprawiali na waszej głupocie jeszcze propagandy sukcesu. Trochę więcej szacunku dla innych. Polacy nie są naiwni.