Amerykanista: Biden jeszcze nie wygrał, skoro będzie ponowne liczenie - zdjęcie
09.11.20, 16:43fot. flickr.com

Amerykanista: Biden jeszcze nie wygrał, skoro będzie ponowne liczenie

16

- Mamy już informacje od ludzi Donalda Trumpa, że będą prosić o ponowne przeliczenie głosów w problematycznych stanach, w których Biden miał niewielką przewagę, np. Wisconsin, Georgii, Arizonie – tam wszędzie ta przewaga wynosi poniżej 1 proc. głosów. Prawo w tych stanach zezwala na ponowne liczenie głosów – mówi w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl Tomasz Winiarski, amerykanista, dziennikarz tygodnika „Niedziela”.

Odnosząc się do możliwych skutków liczenia głosów na korzyść obecnego prezydenta Donalda Trumpa ocenia:

- Stwierdziłbym, że nie ma zbyt dużych szans, że wynik wyborczy się zmieni, aczkolwiek jak najbardziej trzeba ten proces monitorować i poczekać z ogłaszaniem oficjalnych wyników do czasu, aż skończy się ponowne przeliczanie głosów, ponieważ matematyczne szanse Donalda Trumpa wciąż są. Należy zostać profesjonalistą i mówić słuchaczom czy widzom, że cały czas jest piłka w grze, a póki piłka w grze, to wszystko może się zdarzy.

W poniedziałek prawnicy Donalda Trumpa rozpoczęli składanie pozwów w związku z licznymi nadużyciami prawa wyborczego oraz ewidentnymi oszustwami, jakie miały miejsce w czasie wyborów prezydenckich w USA. Chodzi także o fakt błędu w oprogramowaniu do maszyn zliczających głosy, które głosy oddane na Donalda Trumpa przerzucały do puli Joe Bidena. W jednym hrabstwie w stanie Georgia było to nawet 6000 głosów. Podobne maszyny liczące są także używane w innych stanach, więc zasięg może być - i zapewne jest - dużo szerszy, co do nieprawidłowości, które wygryto w Georgii. 

Największe amerykańskie media już ogłosiły zwycięstwo kandydata Demokratów, ale jak się okazuje, proces wyborczy jeszcze nie został zakończony i potrwa co najmniej kilka tygodni.

Amerykanista zwraca także uwagę na fakt, że wybory bardzo poważnie utrudniała pandemia koronawirusa, przez co wielu Amerykanów wybrało drogę korespondencyjną głosownia i tu – na co zwraca uwagę sztab Trumpa oraz jego prawnicy – pojawiła się duża możliwość nadużyć, a nawet oszustw.

Winiarki zauważa także:

- W programie telewizji Fox News Seana Hannity wspomniany senator Lindsey Graham mówił, że w stanach, w których pojawiają się poważne podejrzenia, że doszło do nieprawidłowości, przypisani do tych stanów elektorzy, mogą pod wpływem wątpliwości zagłosować inaczej, niż wskazują wyniki z tego stanu.

Dodaje też:

- Niektóre amerykańskie stany zabraniają elektorom głosować inaczej niż zdecydował suweren w danym stanie, jednak do tej pory jest duża liczba stanów, które przewidują za to śmieszne kary – rzędu 1000 dolarów – albo w ogóle nie przewidują żadnych kar.

Na wyniki oficjalne wyborów należy więc poczekać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

 

mp/wpolityce.pl

Komentarze (16):

Michał>Michigan2020.11.9 20:21
Pan amerykanisra zapomniał tylko dodać, że w 2016 pani Clinton również prosiła o ponowne przeliczanie głosów w niektórych stanach. I co? Parę lat temu w Georgii były wybore na sędzie stanowego. W całym stanie po ponownym przeliczeniu głosów różnica w skali stanu wynosiła 15 głosów. Szkoda czasu. Ale tak, piłka jest w grze.
haha2020.11.9 19:37
Błędy w oprogramowaniu... Wam, prawakom na całym świecie, to już mózgi dawno wyżarło...
It's over Donald!2020.11.9 18:26
Oczywiście, że były tu i tam nieprawidłowości, ale nic nie wskazuje żeby zmieniły ostateczny rachunek. Przy ponad 150 milionów głosów przy czym ponad 100 milionów pocztą zdażyły się zaniedbania. Nawet tzw. recounts w 2 czy 3 stanach nawet jeżeli by "poszedł" do Trumpa to wszystko za mało. It's over Donald!
E.U.2020.11.9 18:19
A CO Z ARÓŻNICA SKORO JEDEN I DRUGI ORAZ CALA RESZTA TEGO SYFU SIEDZI W LICHWIARSKIEJ KIESZENI I I ICH PAŃSTWO JEST NIEWOLNIKIEM ŻYDOWSTWA,NAJŚMIESZNIEJSZE JEST TO ŻE ZYDZI NIE RAZ OFICIALNIE MÓWILI ZE RZĄDZĄ AMERYKĄ I NIE INTERESUJE ICH TO CO ONI ZNACZY AMERYKANIE MYŚLĄ ... TYLE ONI MAJĄ TAM DO GADANIA WIDAĆ .
da da towariszcz jewrej z leningrada2020.11.9 18:33
popracujcie towariszcz nad polskom jazykom
man.of.Stagira2020.11.9 17:25
MEDIA...wow...mój Boże...MEDIA. To znaczy ... smartphone' content? xD JPRDL ilu durniów, chamów i prostaków na świecie się ujawniło dzięki sieci. Co za show.
Twoje imię2020.11.9 18:44
Na przykład Ty, przygłupie
Anonim2020.11.9 16:50
Warto PAMIĘTAĆ , że dzsiaj fakty tworza kłamliwe MEDIA sługusy szatana. Jak wspominał p. B.XVI to MEDIA są winne KRYZYSOWI w Kościele, to one zamnipulowały informacje o II S.W.? I co ilu krzyczało, że to ZAMACH, kłamstwo. Nawet jeśli zmanipulowały to Papież jest ZARZĄDCĄ Kościoła i winien to NAPRAWIĆ a nie uczestniczyć w zakłamywaniu Prawdy. Dziś mamy już inny , NOWY, POSOBOROWY, ekumeniczny neo-Kościół a wiernym zapatrzonym w TV to nie przeszkadza, "nie widzą i nie słyszą" i nie chcą wiedzieć co sie stało. Jeśli podmianka , dzięki mediom i współpracy hierachów przeszła w kościele to bez problemu przejdzie w polityce nawet w Ameryce wszak już Bidena media ogłosiły prezydentem. A nasz p. A. Duda pognał jak hart pogratulować medialnego zwyciestwa pomimo, że jeszcze nie przeliczono głosów. Żenada i słoma z butach.
Piotrek2020.11.9 16:55
Czyżbyś wierzył bardziej w media niż trzecią osobę boską?
Codzienny kwik lewackich ryjków2020.11.9 16:47
Oczywiście, że się powtarzam. W końcu to dla lewaków. Zanim pojmą, to trzeba 100 razy powtórzyć. **** Kolejny dzień na Frondzie. Słychać już ujadanie lewackich piesków spod znaku neomarksizmu, ateizmu, antypolonizmu i LGBT? Słychać. Jest uogólnianie pojedynczych przypadków pedofilii wśród księży na cały Kościół? Jest. Jest plucie na PIS i na Kaczora? Jest. Są narzekania na „faszystów”, „rasistów”, „homofobów” i „populistów”? Są. Czyli nihil novi, jest normalnie. Niczego nowego nie wymyślą, nudziarze. A Polacy mają jazgot tych kundli tam, gdzie murzyn ma ciemno.
Piotrek2020.11.9 16:56
Powtarzasz się, bo nie masz nic od siebie do powiedzenia.
Codzienny kwik lewackich ryjków2020.11.9 17:19
Aha.
babis2020.11.9 18:13
powtórz jeszcze 100 razy to może pojmę
Anonim2020.11.9 16:47
I co, i będą tak liczyć dopóki Trump nie wygra czy o co chodzi?
feldkuratkatz2020.11.9 16:50
szkoda czasu, ale niech liczą
Andy2020.11.9 16:55
A tobie o co chodzi? Kumasz coś tak ogólnie czy wpadłeś bąka puścić?