Afera reprywatyzacyjna. Jest przełom? Skierowano 50 aktów oskarżenia, w tym przeciwko prokurator Justynie B. - zdjęcie
03.01.21, 11:30fot. yt/tvp info/pixabay.com

Afera reprywatyzacyjna. Jest przełom? Skierowano 50 aktów oskarżenia, w tym przeciwko prokurator Justynie B.

9

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa akt oskarżenia przeciwko prokurator Justynie B. Zarzuca jej niedopełnienie obowiązków służbowych i działanie na szkodę interesu publicznego w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie. Mimo obszernych, zebranych przez CBA w 20 tomach materiałów wskazujących na szereg przestępstw popełnionych przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości, prokurator Justyna B. bez przeprowadzenia jakichkolwiek dowodów odmówiła w 2015 roku wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Podjęcie tego śledztwa w 2016 roku doprowadziło do postawienia zarzutów m.in. w głośnej sprawie oszustwa i korupcji przy reprywatyzacji działek przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Było rezultatem dokonanej po reformie prokuratury lustracji zaniechanych śledztw w sprawach o reprywatyzację, która zaowocowała około 300 postępowaniami i skierowaniem do sądów aktów oskarżenia przeciwko kilkudziesięciu osobom.

Notatki zamiast śledztwa

Liczące 20 tomów materiały, w tym 10 tomów akt niejawnych, prokurator Justyna B. otrzymała w marcu 2015 roku. Nie przeprowadziła żadnych czynności mających na celu ich procesową weryfikację. Ograniczyła się do sporządzenia trzech notatek służbowych, w tym jednej z rozmów z funkcjonariuszami CBA, który przekazali prokuraturze ten obszerny materiał dowodowy. Justyna B. wydała po trzech miesiącach postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, uznając, że opisane w materiałach CBA sprawy nie stanowią przestępstw.

Jako prokurator Justyna B. nie zrealizowała więc podstawowych celów postępowania przygotowawczego: zaniechała przeprowadzenia i zabezpieczenia dowodów przestępstwa, nie ustaliła osób pokrzywdzonych ani rozmiarów szkody. Tym samym – w ocenie prokuratury kierującej do sądu akt oskarżenia – nie dopełniła swoich obowiązków i działała na szkodę interesu publicznego, a więc dopuściła się przestępstwa, za które grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Lustracja postępowań

Śledztwo w sprawie, którą zajmowała się prokurator B., podjęto dopiero w październiku 2016 roku. Po reformie prokuratury przeprowadzono analizę wszystkich spraw dotyczących tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i w Krakowie. Efektem zleconej przez Prokuraturę Krajową lustracji spraw, w których w przeszłości zapadały decyzje o umorzeniu śledztw albo odmowie ich wszczęcia, było w całym kraju około 300 postępowań. Część połączono następnie w wielowątkowe śledztwa.

Dotyczyły tak bulwersujących spraw, jak wyłudzanie nieruchomości rzekomo w imieniu liczących nawet 130 lat byłych właścicieli, na podstawie sfałszowanych testamentów, aktów notarialnych i dokumentów sygnowanych m.in. przez rzekomego karaibskiego kuratora spadkobierców czy zakup za 50 złotych praw do warszawskiej kamienicy wartej miliony złotych.

Zgromadzony przez CBA materiał dowodowy, którym już w marcu 2015 roku dysponowała prokurator Justyna B., doprowadził do postawienia zarzutów m.in. znanemu warszawskiemu adwokatowi Robertowi N. i byłemu Zastępcy Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R. w związku z reprywatyzacją nieruchomości warszawskich o mieniu wielkiej wartości.

Prawie 50 oskarżonych

W sprawach dotyczących tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie zarzuty przedstawiono ponad 80 osobom, którym zarzucono popełnienie szeregu przestępstw, w tym oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, fałszowanie dokumentów i poświadczenie nieprawdy w dokumentach mających znaczenie prawne, korupcję, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Wartość szkód wyrządzonych przez podejrzanych sięga 340 milionów złotych.

Aktualnie prowadzonych jest ponad 60 postępowań. Dotyczą około 400 nieruchomości.

W sprawach, które zakończyły się skierowaniem do sądów aktów oskarżenia, odpowiada prawie 50 osób.

 

mp/pk.gov.pl

Komentarze (9):

Litania do Imienia Jezus2021.01.3 15:24
Kyrie eleison. Christe eleison. Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, - zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, Duchu Święty, Boże, Święta Trójco, Jedyny Boże, Jezu, Synu Boga żywego, - zmiłuj się nad nami. Jezu, odblasku Ojca, Jezu, jasności światła wiecznego, Jezu, Królu chwały, Jezu, słońce sprawiedliwości, Jezu, Synu Maryi Panny, Jezu najmilszy, Jezu przedziwny, Jezu, Boże mocny, Jezu, Ojcze na wieki, Jezu, wielkiej rady zwiastunie, Jezu najmożniejszy, Jezu najcierpliwszy, Jezu najposłuszniejszy, Jezu cichy i pokornego serca, Jezu, miłośniku czystości, Jezu, miłujący nas, Jezu, Boże pokoju, Jezu, dawco życia, Jezu, cnót przykładzie, Jezu, pragnący dusz naszych, Jezu, Boże nasz, Jezu, ucieczko nasza, Jezu, Ojcze ubogich, Jezu, skarbie wiernych, Jezu, dobry Pasterzu, Jezu, światłości prawdziwa, Jezu, mądrości przedwieczna, Jezu, dobroci nieskończona, Jezu, drogo i życie nasze, Jezu, wesele Aniołów, Jezu, królu Patriarchów, Jezu, mistrzu Apostołów, Jezu, nauczycielu Ewangelistów, Jezu, męstwo Męczenników, Jezu, światłości Wyznawców, Jezu, czystości Dziewic, Jezu, korono Wszystkich Świętych,
Módlmy się:2021.01.3 15:24
Panie, Jezu Chryste, któryś rzekł: „Proście, a otrzymacie; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a będzie wam otworzone”; daj nam, prosimy, uczucie swej Boskiej miłości, abyśmy Cię z całego serca, usty i uczynkiem miłowali i nigdy nie przestawali wielbić. Racz nas obdarzyć, Panie, ustawiczną bojaźnią i miłością świętego Imienia Twego, albowiem nigdy nie odmawiasz Twej opieki tym, których utwierdzasz w Twej miłości. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
MayaBa2021.01.3 15:02
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem d0 tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na Tej pracy. M0gę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co RObię... workreviews10.com
ENFORCR ONE2021.01.3 13:38
....W koronie bezradności niczym dwa klejnoty błyszczą niezmiennie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura.- Jerzy Jachowicz, jeden z najlepszych dziennikarzy śledczych BEZKARNA, "NIEZALEŻNA" PROKURATURA W III RP! (TA SPRAWA JEST JUŻ KOLEJNYM SKANDALEM!) W nawiązaniu do art. pt. Palikot zapomniał o samolocie i dwóch autach (TYLKO OK 100 MILIONÓW ZŁ), ale Nowakowi wypomina zegarek: - -https://wgospodarce.pl/opinie/8373-palikot-zapomnial-o-samolocie-i-dwoch-autach-ale-nowakowi-wypomina-zegarek/ PROKURATOR CHOJNOWSDKA Z PO WA-WA • Tak się zdarzyło, że lata temu będąc za granicą (ok.3 tyg. po złożeniu PIT-a), dowiedziałem się od rodziny, że ściga mnie Urząd Skarbowy w Gdańsku domagając w ciągu niewielu dni korekty zeznania pod groźbą kary. • Po powrocie do domu- zwolniłem się z pracy (za późniejszym odpracowaniem straconego czasu) i pojechałem do Urzędu Skarbowego. Okazało się, że chodziło o korektę przy naliczeniach podatku w • wys. ok. 60 groszy! Sam koszt przesyłki poleconej ze zawrotnym potwierdzeniem odbioru, dojazd do Urzędu itd. było . 40 krotnie droższe od wartości sprawy. -No cóż dura lex set lex (twarde prawo, ale prawo), ale gdy chodziło o kwotę ok. 20 milionów razy większą, lub 100 milionów w przypadku Palikota, to już tam ta reguła prawna nie obowiązywała. Gdyby nie chodziło o te wielkie miliony zł, to zarówno z Marcinem P .(z Amber Gold TYLKO 850 MILIONÓW ZL ) i Palikotem PO-jechali by jak z Nowakiem za zegarek za 600 zł! • „W Polszcze sprawiedliwość jest jak pajęczyna, bąk się przecina, muszynę zatrzyma”. (XVIII w.) Dla wielu • milionów Obywateli, w tym mnie, obraz (ściganej z całą surowością prawa przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości) schorowanej staruszki sprzedającej pietruszkę, czy niedorozwiniętego chłopca, który zjadł w sklepie batonik za 99 gr.(3 miesiące aresztu), jest tym prawdziwym, nie retuszowanym obrazem Realu czyli Rzeczywistości III RP. CZY KOBIETĘ SKAZANĄ ZA 2 GROSZE (PONAD 10 LAT SIĘ SĄDZILA (Z ODESTKAMI OTO BYLO 6 GROSZY}
ENFORCER ONE2021.01.3 13:33
http://wgospodarce.pl/opinie/6113-odpowiedzialnosc-panstwa-w-sprawie-amber-gold; oraz -http://www.solidarni2010.pl/13558-bajka-o-demokratycznym-panstwie-prawa-i-niezawislych-sadach-na-przykladzie-amber-gold.html;
ENFORCER ONE2021.01.3 13:32
• „W Polszcze sprawiedliwość jest jak pajęczyna, bąk się przecina, muszynę zatrzyma”. (XVIII w.) Dla wielu • WIELE milionów Obywateli, w tym mnie, obraz (ściganej z całą surowością prawa przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości) schorowanej staruszki sprzedającej pietruszkę, czy niedorozwiniętego chłopca, który zjadł w sklepie batonik za 99 gr.(3 miesiące aresztu), jest tym prawdziwym, nie retuszowanym obrazem Realu czyli Rzeczywistości III RP.• "Ludzie , ludziom (PO-PSL) zgotowali ten los" • https://www.facebook.com/photo.php?fbid=983922754980047&set=gm.995705043820666&type=3&theaterKamiński i Sawicka. 500 tys. zł. odszkodowania za łapówkę. Była tak bezczelna, że mimo wzięcia łapówki na oczach milionów telewidzów, ,zażądała od sądu (SKORO jest NIEWINNA) zwrot łapówki(100 000 zł) i w nagrodę jako zadośćuczynienie otrzymała w rządzie POsadę mi zajęła "walką z przestępczością inaczej" . KTO BYŁ WINIEN , WIADOMO TEN KTO JĄ SCHWYTAŁ na korupcji ! „W Polszcze sprawiedliwość jest jak pajęczyna, bąk się przecina, muszynę zatrzyma”. (XVIII w.) Dla wielu milionów Obywateli, w tym mnie, obraz (ściganej z całą surowością prawa przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości) • schorowanej staruszki sprzedającej pietruszkę PO TO ABY WYKUPIĆ LEKARSTWA • czy niedorozwiniętego chłopca , który zjadł w sklepie batonik za 99 gr.(NATYCHMIASTOWY ARESZT ), • skazana kobieta , która nie wydrukowała paragonu fiskalnego za (1 stronę kserokopii)-2 grosze, • ponad 80 letnia rencistka, staruszka spod Wrocławia, która zimą nie chcąc zamarznąć, zebrała w lesie chrust i również przykładnie przez sad ukarana (wg sądu miała wybór - mogła zamarznąć), • jest tym prawdziwym, nie retuszowanym obrazem Realu czyli Rzeczywistości III RP " demokratycznego, obywatelskiego państwa prawa"(!). CHLPCA SKAZANO ZA ZJEDZENIE WAFELKA A SZEF MAFII PODKARPACKIEJ - BURY (PSL - WYMUSZENIA ZBRODNIE, PRODUKCJA PAPIEROSPOW OD 8 LAT JAKO CZŁONEK KRS - JEST BEZKARNY!
Anonim2021.01.3 13:21
• http://wgospodarce.pl/opinie/8373-palikot-zapomnial-o-samolocie-i-dwoch-autach-ale-nowakowi-wypomina-ze garek pod koniec grudnia 2011 umorzyła śledztwo. Stwierdziła, że działalność Palikota nie miała znamion czynu zabronionego. Najciekawsze było uzasadnienie: nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych pana posła wynikają z filozoficznego wykształcenia i stosunku do wartości materialnych (czyli argument o niefrasobliwości pani prokurator?)
Brawo PiS !2021.01.3 13:09
Czyścić Stajnię króla Augiasza !
hahaha2021.01.3 11:39
Lewacka hołota, pierwsza w szczepianiu i pierwsza w przestępstwach.