Abp Marek Jędraszewski: Dzisiejszy świat próbuje zatrzeć granicę między dobrem a złem - zdjęcie
03.03.19, 11:00Fot. Joanna Adamik (Archidiecezja Krakowska) via Flickr

Abp Marek Jędraszewski: Dzisiejszy świat próbuje zatrzeć granicę między dobrem a złem

16

- Bóg uczynił nas istotami, które zdecydowanie wybijają się ponad wszystko to, co inne na tym świecie. (…) Na szczycie wszystkiego, co Pan powołał do istnienia znajduje się właśnie człowiek. - tymi słowami zwrócił się arcybiskup Marek Jędraszewski do młodzieży bierzmowanej w Krzeszowicach.

Na początku uroczystości proboszcz parafii św. Jana Pawła II, ksiądz kanonik Karol Szałas poprosił metropolitę o udzielenie sakramentu bierzmowania 173. kandydatom. Podkreślił, że jest to niezwykle ważne wydarzenie dla całej parafii.

Oto ci młodzi ludzie mają tworzyć od dziś świadomie i z odwagą tenże święty Kościół, którym są. Nie jest im łatwo, bo wzorce docierające z zewnątrz są często przeciwne Kościołowi, a w ich domach często tego przykładu i świadectwa nie ma.

Ksiądz proboszcz podziękował za posługę abpa Marka Jędraszewskiego i poprosił go o modlitwę za młodych, którzy przyjmą sakrament bierzmowania, ich rodziny oraz całą parafię, której przewodniczy.

Szczęść Boże w trudnej posłudze biskupa dla diecezji i całego Kościoła Świętego. – zakończył.

W homilii metropolita krakowski nawiązał do Ewangelii św. Marka. Pojawia się w niej pochwała dziecka:

Pan Jezus mówił o tym, że właśnie one – dzieci muszą do niego przychodzić i być w jego najbliższym otoczeniu, do nich bowiem należy Królestwo Boże. – mówił. – Musimy w sobie zachować postawę dziecka: być ufnymi, otwartymi na słowa Boga, powinniśmy także radować się z bliskości rodziny i darowanego nam od Boga życia.

Żeby być jak dziecko, trzeba z wielkim zatroskaniem i poczuciem odpowiedzialności myśleć o tym kim ja jako człowiek jestem. – powiedział arcybiskup. Człowiek jest nieprzypadkową istotą stworzoną przez Boga, a jego istnienie wynika z cudu Bożej miłości. – Jego nadzwyczajna rola, jaką odgrywa nie wynika z czysto cielesnej sprawności. Godność człowieka wynika z tego, że jest istotą powołaną na Boży obraz i podobieństwo. – dodał.

Arcybiskup podkreślił, że człowiek posiada rozum, wolną wolę, i umiejętność odróżniania dobra i zła. Współczesny świat często próbuje zatrzeć granicę między ty co dobre i złe. Powinniśmy żyć według nakazów Boga i kierować się przykazaniami oraz własnym sumieniem. – Mądrość i wielkość człowieka polegają nie tylko na tym, że człowiek to wie, ale mimo trudności i zmagań wybiera dobro, potrafi iść za nim i mężnie odrzucać wszelkie zło.

Niezwykła godność człowieka wynika również z więzi, którą buduje z Bogiem. – Żyjemy w relacji miłości do Niego. A wszystko dlatego, że Bóg chciał nam pokazać swoje oblicze i objawił się nam, zsyłając do nas swojego Syna Jednorodzonego, Jezusa Chrystusa. – podkreślił abp Marek Jędraszewski. – Bóg troszczy się o nas i zawarł z nami przymierze miłości poprzez mękę i śmierć Zbawiciela. Dzięki krwi Chrystusa możemy zbliżyć się do Boga. Taka jest więź, cudowne przymierze między Bogiem a nami.

Jeśli chcemy być przyjaciółmi Boga, musimy wyznawać określone zasady: postępować według przykazań, być sprawiedliwymi, kochać Boga i bliźniego. Nie możemy osiągnąć pełni człowieczeństwa na Ziemi bez postępowania według zasad przymierza zawartego z Bogiem. – A na straży tego byśmy nie odeszli od Bożych przykazań i nie złamali przykazań jest świadomość, że każdy nasz czyn i myśl jest znana Bogu i z tego, co jest treścią naszego życia, będziemy musieli zdać rachunek przed Bogiem – stwierdził arcybiskup.

Metropolita Krakowski wskazał jednoznacznie, że aby przebywać blisko Jezusa i odpowiadać miłością i wiernością na Jego poświęcenie, należy otworzyć się na Dary Ducha Świętego, które pomogą zrozumieć swoją wielkość, powołanie i przeznaczenie od życia blisko Boga. Krzyże zawieszone na piersiach młodych ludzi mają przede wszystkim przypominać im o życiu i świadectwu Jezusa Chrystusa.

Niech Jezus Chrystus, który z miłości dla nas umarł i zmartwychwstał (…) przeniknie wasze serca i umysły, by w Nim, przez Niego i razem z nim wysławiać przez cale życie Boga, naszego Stwórcę i Pana, który czeka na nas w swoim domu. Mocą Ducha Świętego wpatrujcie się w Jezusa i w ten sposób twórzcie piękno Waszego człowieczeństwa. – zakończył homilię arcybiskup.

Abp Marek Jędraszewski życzył wszystkim zebranym, żeby żyli w wierze i miłości oraz kierowali się drogami Ewangelii. Podkreślił, że dzięki temu będą mogli osiągnąć życie wieczne.

dam/diecezja.pl

Komentarze (16):

gośka2019.03.3 23:35
Bóg nie może zniżać się do poziomu grzechu...ale Duch Święty żąda odpustów za dusze w piekle ponieważ daje ludziom władzę aby odpuścili grzechy duszom w piekle...a gdy ludzie odpuszczą to i Bóg odpuści...i tak działa Duch Święty - Kobieca Osoba Boska - Matka...która jest w nas...Matka każdego człowieka, która cierpi z powodu dusz w piekle....Jej żądanie odpustów za dusze w piekle, wobec mnie, było wprost szaleńcze...Ona szaleje za tymi duszami...gotowa jest na wszystko! pomóżmy Jej ukoić Jej pragnienie
Anna2019.03.4 12:15
Do jakiej sekty należysz?
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.3 21:24
Nie chce mi się tego czytać, ale coś mi się wydaje, że świat dobrze wie czym jest dobro i zło i właśnie dlatego tak pięknie dobrał się do d... kościołowi, który w tej kwestii zupełnie się pogubił, a teraz poucza. Bezczelność i żenada.
shok2019.03.3 14:03
Katolicy próbują to już zrobić 2000 lat i im średnio wychodzi, pomimo tego, że jak twierdzą, 'mają monopol na dobro'.
Anna2019.03.3 12:54
Bardzo mądre i bardzo proste słowa, wypełnione wiarą i miłością. Dzięki Bogu, że mamy takiego wspaniałego duszpasterza!!! I niestety, tak już jest, że gdzie objawia się świętość, tam zaraz zlatują się skrzeczące diabły i ich sługi, co widać w komentarzach.
Stachu2019.03.3 12:34
Parafrazując "klasyczkę": "Księży pedofili należy zostawić w spokoju". Wtedy "granice pomiędzy dobrem a złem" pozostaną zdefiniowane i niezatarte, prawda Frondo?
lolek kremowka2019.03.3 11:58
W polskim KK nie ma nauczania Pisma, są za to wywody często dłuuugie co prawda ocierające się o wiarę ale samego Pisma jak na lekarstwo. Gdzie jego studium? Pomijam to, że polski katolik Pisma nie czyta w domu
ciekawski2019.03.4 11:05
A coś ty za jedne "lolek gnojwka" ?
ZłotyStaruchNaŁowach2019.03.3 11:44
Zwęszył młodocianych i przyjechał limuzyną, żeby trochę się pokręcić, poprzebierać, jak na targu niewolników jasyrowych. Na pewno znalazł wśród bierzmowanych młodzianków kandydatów na kleryków. Niedługo dyskretnie zaprosi ich na prywatne zabiegi formacyjne w pałacowym jacuzzi.
Anna2019.03.3 12:48
A tu w głowie całe piekło skrzeczących z nienawiści diabłów. Potrzebne egzorcyzmy.
anonim2019.03.3 11:35
Bóg,Jezus i Jego Miłosierdzie to tylko logo w kościele katolickim i wabik mający przyciągnąć ludzi żeby księża mogli ich łupić z pieniędzy!.
Anna2019.03.3 12:43
Szatan mocno siedzi w Twojej głowie. Oby Bóg okazał swoje miłosierdzie...
EWA2019.03.3 11:12
On jej zupełnie nie widzi ! Jako jedyny nie uczestniczył w Watykanie we mszy za ofiary księży pedofili WSTYD NA CAŁY ŚWIATAle taka jest polityka polskiego kościoła
Marek212019.03.3 11:28
Uciekając stanął po stronie Dobra. Podobnie jak wtedy, gdy krył Paetza.
Anna2019.03.3 12:40
Ewo, pomyśl o sobie, o swojej relacji z Bogiem.On będzie ciebie sądził z twoich grzechów, a nie z cudzych. Ale ty wolisz babrać się w pedofilii. Jest wielu wspaniałych księży, podłe grzechy niektórych nie przekreślają ani misji, ani świętości Kościoła, w którym jest Chrystus, obecny też w każdej mszy.
aaa_kotki_dwa2019.03.3 22:40
Aniu, czyli Jezusowi krzywdzenie dzieci nie przeszkadza? Ręce, które gmerają w dziecięcych genitaliach rozdzielają potem najświętszy sakrament- nie przeszkadza Ci to?