Abp Jędraszewski: Miłość do Polski wymaga wysiłku - zdjęcie
20.09.20, 11:58Fot. screenshot - TVP Info

Abp Jędraszewski: Miłość do Polski wymaga wysiłku

19

W homilii w czasie Mszy św. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Dąbiu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, że prawdziwa miłość do Polski wiąże się z wysiłkiem, a często też rezygnacją z jakiś własnych interesów. Miłość ta od wszystkich domaga się odpowiedzialności za Polskę i jej wierność chrześcijańskim wartościom.

Abp Marek Jędraszewski odniósł się do czytanej dzisiejszej niedzieli w liturgii przypowieści o robotnikach w winnicy. Hierarcha podkreślił, że życie chrześcijanina, będące życiem z Chrystusem i dla Chrystusa, a przez to również dla drugiego człowieka, wiąże się z pewnymi paradoksami. Tych paradoksów właśnie dotykał Jezus mówiąc o robotnikach, którzy dostali takie samo wynagrodzenie, chociaż nie pracowali tyle samo czasu. W ten sposób, jak wyjaśnia kaznodzieja, Chrystus pokazuje nam, że niektórzy muszą w swoim życiu natrudzić się bardziej, a dla niektórych życie jest prostsze. Na mocy chrztu jednak wszyscy jesteśmy „umówieni” z Chrystusem na życie wieczne, jak ewangeliczni robotnicy byli umówieni na denara. Dla tego życia warto się poświęcić, a każdy jego dzień jest Bożym darem, za który należy dziękować.

Duchowny zauważył, że postawa dostrzegania znaczenia każdej godziny w ciągu dnia jest postawą czuwania, o jakim mówił św. Jan Paweł II:

- „Czuwam to znaczy czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska” – przytoczył słowa świętego Polaka.

W tym duchu, jak mówił abp Jędraszewski, jesteśmy zobowiązani do zanoszenia modlitwy za tych, którzy obejmując rządy wzięli na siebie szczególną odpowiedzialność za naszą Ojczyznę.

- „Autentyczna miłość do Polski to miłość, która wymaga wysiłków, która kosztuje, za którą kryje się niekiedy konieczność rezygnacji z własnych partykularnych interesów. Bo przecież chodzi o Polskę, by została wierna swojej chrześcijańskiej tradycji, chrześcijańskiej spuściźnie” – zaznaczył hierarcha.

Metropolita krakowski przypomniał też o konieczności modlitwy za sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy 22. października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II i jego liturgiczne wspomnienie, będą orzekać ws. aborcji eugenicznej.

Abp Jędraszewski gorąco poprosił wiernych, aby często modlili się w sprawach Ojczyzny i Kościoła:

- „Polska potrzebuje zawsze wielkiej modlitwy, ale kto wie czy w tych miesiącach i latach ta modlitwa nie jest jeszcze bardziej potrzebna niż w przeszłości” – mówił.

kak/ekai.pl

Komentarze (19):

jle_ffm2020.09.20 21:05
A Jezus powiedział:' Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien." Abp Jedraszewski , przedkładasz miłość do Ojczyzny nad szacunek i miłość dla bliźniego (nawet tego grzesznego)? A co powiedział jeszcze Jezus: " wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych Mnieście uczynili"...
Marianl2020.09.21 8:17
Same głupoty.Miłość do Boga jest podstawą miłości którą niesiemy w świat, także do Ojczyzny drogi komentatorze!
Tarquin2020.09.20 20:49
Przez to co wyprawia PiS i KK wymaga ogromnego
JĘDRASZEWSKI SIĘ NAPIĄŁ2020.09.20 18:35
I ZESRAŁ Z WYSIŁKU DO OJCZYZNY
Ela2020.09.21 0:47
I zafajdał wszystkich dookoła. Niedługo granat wpadnie w to purpurowe szambo i dopiero wszyscy zobaczą jaki to syf.
Foster2020.09.20 17:57
........a ten ciągle politykuje. Już nikt mu nie wierzy.
krowa2020.09.20 17:22
polski narodowy mędrzec...buahahaaaa
Szybka Randka2020.09.20 16:50
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: == www.erooo.pl == Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 kup vip i napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Księgowy2020.09.20 16:36
A miłość do państwowych pieniędzy - nie wymaga. Wystarczy popierać rządzących.
AAAtomek2020.09.20 16:20
Hej, panie biskup! Polska nie równa się katolicyzm! To że promujecie ideologię katolicką nie oznacza jej akceptacji przez ogół obywateli Polski!
antoni.s2020.09.20 14:43
Z pamiętnika apb.jędraszewskiego: Wieczór wigilijny,aktywiści lgbt wesoło trzaskają w kominku.
Realista2020.09.20 13:49
Może zacznijmy od tego ze pisland to nie Polska
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.20 13:34
jędraszewski tępy kleszy chüjku! przeproś za pedofilię klechów i spyerdalaj cioto ubrana jak drag queen!
Elektor2020.09.20 12:52
Oj Maras Maras hehehe, od nas wysiłu wymagasz ale ze swoimi zbokami sutannowymi kabzy napychacie:) Wyście są udani heheeh Sami prowadzicie do upadku i Polski i Kościoła. To że jest wśród was całe stado pospolitych kanalii i zboków to dawniej wiedziała tylko SB ale teraz dzięki (lub z powodu) mediom wiedzą już wszyscy. Jeśli Prawica przejmie władzę to oderwanie od koryta państwowego odbędzie się w miare cywilizacyjnie ale jeśli lewaki się dorwią to zostanie tylko sekta katolicka. I to z waszej winy.
Krzysztof2020.09.20 12:47
A jakie to wartości chrześcijańskie prezentuje PiS, który Kościół i Jędraszewski tak wspiera? Zamiast ustawy o ochronie życia dzieci nienarodzonych (projekt "Stop Aborcji" wyrzucony za sprawa PiS) mamy mieć ustawę o ochronie życia lisów i norek(projekt "piątka dla zwierząt") Czy to jest prezentowanie wartości chrześcijańskiej? Dlaczego Kościół nie chce powstrzymać zabijania dzieci, i nie naciska na władzę która ma większość w Sejmie, to tego nie rozumiem.
Anonim2020.09.20 12:52
O naciskach nie może być mowy ,bo jak mówił pewien znany ksiądz, w Polsce jest "Sojusz ołtarza z tronem w pełnej kresie" Za przywileje i kasę Kościół milczy i nie przeszkadza PiS w pewnych sprawach i vice versa. Nawet kosztem Dekalogu i zabijania dzieci.
nie przeginaj pały, mendo blogowa2020.09.20 14:39
:/
Anonim2020.09.20 12:09
"Autentyczna miłość do Polski to miłość, która wymaga wysiłków, która kosztuje, za którą kryje się niekiedy konieczność rezygnacji z własnych partykularnych interesów." - Cóż za patetyczne słowa jakich wiele słyszeliśmy od posoborowych hierarchów . Od razu przychodzi myśl a jak powinna wyglądać AUTENTYCZNA MIŁOŚĆ Pasterzy do Pana Boga i Kościoła Katolickiego ?
Polak Ateista Dumny Gej2020.09.20 12:06
Na szczęście kończy się czas tego stukniętego dziada jędraszewskiego.