Początkowo kryty most w Lądku-Zdroju łączył dwie części sanatorium – neogotycką willę z wieżą położoną przy ul. Spacerowej 9 oraz budynek zabiegowy po drugiej stronie rzeki, przy ul. Kościuszki.

Willa przy ul. Spacerowej w Lądku-Zdroju: siedziba hodowcy żmij

Wzniesiona w 1873 roku dla rodziny Weberbauerów, willa przy ul. Spacerowej to miejsce, gdzie Otto Weberbauer, syn znanego browarnika z Wrocławia, zamieszkał po przyjeździe do Lądka w 1868 roku. Poślubił Antonię, siostrę radcy sanitarnego Adamczyka i osiedlił się w Lądku, gdzie oddawał się swoim pasjom artystycznym i entomologicznym. Po nagłej śmierci w 1881 roku został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Zamek Bieli

W okolicach 1905 roku willę zakupił doktor Paul Herrmann, który przebudował ją w stylu nawiązującym do późnego gotyku niemieckiego. Obiekt przystosowano do funkcji domu gościnnego i zdrojowego i nazwano Zamkiem Bieli od nazwy przepływającej rzeki Białej Lądeckiej.

Most kryty w Lądku-Zdroju łączył dwa budynki

Pod koniec pierwszej dekady XX wieku do Instytutu dołączono dwa budynki po drugiej stronie rzeki, tworząc kompleks „Sanatorium Lądek”. Kryty most żelbetowy zaprojektowany przez niemieckiego architekta Felixa Henry'ego połączył oba budynki.

Po zmianach własnościowych i przejęciach, willa przy ul. Spacerowej obecnie pełni funkcję Rezydencji Victoria, a kryty most stanowi jej integralną część. Natomiast budynek przy ul. Kościuszki został nabyty przez gminę i dostosowany na potrzeby pracowników uzdrowiska. Niestety, mimo naprawy dachu i okien, wejście na most od strony ul. Kościuszki pozostaje zamurowane, co uniemożliwia swobodne przejście, a spacery po tym obiekcie stałyby się niewątpliwie niecodzienną atrakcją.