Jak wiadomo, ten sam teoretycznie produkt i w takim samym opakowaniu może się znacząco różnić na półkach sklepowych w Niemczech, Szwecji czy Polsce, nawet pomimo tego, że jest to sprzeczne z prawem unijnym i powinien być takiej samej jakości. Odmienne parametry jakościowe są jednak często nagminne i trafiające na rynek polski są z reguły gorsze jakościowo.

Aby walczyć z tymi nieuczciwymi praktykami, polscy naukowcy zaprojektowali bazujący na sztucznej inteligencji system ANSI.

Dzięki zastosowaniu najnowszych metod przetwarzania języka naturalnego jesteśmy w stanie zidentyfikować produkty, których jakość w Polsce powinna być dodatkowo zbadana w laboratorium, nie poprzez bezpośrednie analizowanie każdego fizycznego produktu z osobna, ale pośrednio, na podstawie dostępnych w internecie opinii o tych produktach – powiedział kierownik zadań w projekcie ANSI dr Łukasz Kobyliński z Zespołu Inżynierii Lingwistycznej IPI PAN.

Jak dodał, system bazuje na bardzo ciekawym zastosowaniu metod sztucznej inteligencji, korzystającej z informacji dostępnych w przestrzeni wirtualnej.