Kolagen jest mocno zaniedbywaną substancją w naszym organizmie. Nasze ciało jest jakby zanurzone w tej substancji.

Komórki stykają się ze sobą, a przestrzenie między komórkowe wypełnione są m.in. kolagenem. Kolagen zapewnia naszemu ciału elastyczność.

Występuje we wszystkich organach:

  • 90% gałki ocznej,
  • 40% mięśnia sercowego,
  • 60% wątroby,
  • we wszystkich kościach.

Zobacz, jakie wybrane dolegliwości możesz nabyć bez odpowiedniej ilości kolagenu.

Jeżeli jest słaba tkanka kolagenowa (inaczej tkanka łączna) to pojawiają się ogromne problemy, jak: tętniaki, aorty. Powoduje nie tylko niedobór selenu, ale powstanie przepukliny na skutek słabego kolagenu.

Żylaki to również słaby kolagen, dlatego że żyła poddawana ciśnieniu hydrostatycznemu w pewnej chwili nie wytrzymuje ciśnienia i się wybrzusza.

Tkanka łączna czyli kolagen jest przez nas bardzo zaniedbywana.

Mówimy o zdrowym odżywianiu, apelujemy żeby brać witaminy i minerały, ale nikt nie doradza nam, aby zadbać o swój kolagen.

Lekarze nie przepisują chorym na osteoporozę uzupełnienie kolagenu.

Co ma wspólnego osteoporoza z kolagenem?

Kość nie powstanie, nie zbuduje się dobrze bez kolagenu dlatego że szkieletem, na którym buduje się kość jest ta substancja.

Możemy mieć wykonaną densytometrię kostną (badanie gęstości kości) i otrzymamy wynik bardzo dobry. Z badania może wynikać obraz bardzo twardych kości, a często są one podatne na złamania.

Dlaczego?

Bardzo twarda kość jest krucha. Nie jest sprężysta. Bardzo gęste kości są kruche ponieważ nie mają kolagenu. Aby powstał potrzebujemy substratów z których nasz organizm w specjalnej komórce tę substancję wytworzy.

Jeżeli będziemy mieli dobry kolagen, to również nie będziemy chorować na stawy dlatego że dobry kolagen to dobra tkanka chrzęstna.

Kolagen – król urody

Odpowiedni poziom kolagenu odpowiada za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. To dzięki tej substancji komórki skóry się odnawiają.

Kiedy nie dostarczamy kolagenu organizmowi powstają za szybko zmarszczki i problemy skórne. Staje się ona sucha, słabo nawilżona. Zamiast dostarczyć kolagen organizmowi poprzez odpowiednie jedzenie, to kobiety wolą korzystać z różnych zabiegów kosmetycznych. Najczęściej stosuje się metodę uszkodzenia termicznego oraz metodę syntezy kolagenu.

Wiele kobiet poprawia urodę poprzez wklepywanie kolagenu w twarz. Nie przynosi to rewelacyjnych rezultatów, ponieważ przez skórę kolagen słabo się wchłania.

Istnieje znacznie lepszy sposób na zniwelowanie zmarszczek.

Co jeść, aby uzupełnić niedobór kolagenu?

I tu jest problem…dla wielu osób nie do przejścia.

Kolagen znajduje się w tym pożywieniu, które zabrania jeść medycyna. Lekarze od lat straszą nas… golonką.

Zobacz co należy jeść:

Bardzo dobry kolagen znajduje się w skórce świńskiej. Notuje się wiele wyleczeń osób chorych na różnego rodzaju skrzywienia.

Bardzo wartościowe są nóżki, golonki z których robimy galaretę. Po całkowitym rozgotowaniu ich i oddzieleniu mięsa od kości, otrzymujemy lepką substancję. To właśnie jest kolagen.

Ścięgna, chrząstki, żyły – zawierają mnóstwo kolagenu.

Parówki – to jedne z najlepszych substancji zawierających kolagen. Nie musi wcale posiadać mięsa. Najważniejsza zawartość parówki to: zmielona dobrze skórka, ścięgna, nóżki. Oczywiście mówimy tu o wyrobach bez dodatków substancji chemicznych, barwników.

Salceson-zawiera wysokiej jakości kolagen.

Pasztetowa – również bardzo dobre pożywienie ze względu na zawartość kolagenu.

Wywar z kurzych łapek – sam zdrowy kolagen.

Namawiam was na stałe spożywanie powyższych wyrobów. Wiem, że będzie trudno zmienić przyzwyczajenia, nawyki, odrzucić wpojone zakazy.

Ale warto, bo efekty są widoczne.