Czego o Janie Pawle II nie powiedziano?
Prawie nie słychać tego, że Jan Paweł II był człowiekiem, który umiał kochać. W homilii w Wielki Poniedziałek Benedykt XVI powiedział, że Jan Paweł II był człowiekiem, który dawał siebie bez ograniczeń. To tak jak kobieta, która obmyła Jezusowi stopy, oddaje wszystko co posiada. Ten człowiek kochał w znaczeniu prawdziwego wyboru. Miłość się sprawdza, kiedy kosztuje.
Spełnił zadanie, które zostało mu powierzone, by ludzi, którzy zostali mu powierzeni przyprowadzić do Pana Boga.
Kiedy odchodził, była rzeczywista solidarność. Przestały mieć znaczenie różnice poglądów, nawet media się zsolidaryzowały. To trwało chwilę, ale jest punktem odniesienia, który pokazuje, że pewne rzeczy są możliwe, a papież to zadanie spełnił.
Miłość to nie tylko emocje. 5 lat temu było bardzo emocjonalnie. Teraz potrzebne jest oczyszczenie. Teraz jest czas oczyszczenia.
Szum medialny wokół beatyfikacji
Domaganie się teraz szybkiej beatyfikacji, to tak jak zakochani, którzy już teraz chcą się pobrać, a starsi im mówią, żeby poczekali. Pamięć ludzka jest bliska papieżowi. A zasadą, którą rządzą się media, jest doraźność.
W mediach są konkretni ludzie, to nie struktura, która działa z siebie. Można działać w dobrej lub złej wierze. Czasami nawet ktoś działa w dobrej wierze, ale ma mało wiedzy, czy informacji i wychodzi źle. Mówi się wtedy o tzw. sprzeciwie dobrych. Nie ośmieliłbym się wskazać tych, którzy działają w złej woli.
Dobra rzecz zawsze musi napotykać na przeszkody, które nas mogą nawet szokować. Problem z uzdrowieniem francuskiej zakonnicy nie był taki istotny, jak np. oskarżenie, które padło w 2007 roku, że Karol Wojtyła w czasie okupacji, będąc członkiem podziemia, brał udział akcji i zamordował Niemca. Postulator procesu beatyfikacyjnego musiał dużo czasu poświęcić, by to wyjaśnić. Taka rzecz nie może pozostać bez wyjaśnienia.
Przeciwstawianie papieży
Niedawno rozmawiałem ze znajomym z Francji. Kiedy okazało się, że Jan Paweł II stosował dyscyplinę, biczował się, wtedy tamtejsze media były bardzo zdziwione z tego powodu. Szybko przeszła im „fascynacja” dobrym papieżem Janem Pawłem w przeciwieństwie do obecnego „złego” Benedykta. Dobru służy jedność a nie dzielenie.
"Polacy-katolicy nie przyjmują nauczania Jana Pawła II"
Przeczytałem ostatnio w „Gościu Niedzielnym” świadectwo człowieka, który doznał głębokiego nawrócenia, kiedy papież umierał. Ma teraz rodzinę, dzieci. Szuka świętości myjąc butelki po niemowlakach.
Takie sytuacje nie są nagłaśniane. Jeśli ktoś znany się rozwodzi, to jest to medialne. Ale jak ktoś jest dobrym mężem nie, bo nie budzi to sensacji.
Można się zastanawiać, czy szklanka jest do połowy pusta czy pełna.
Czy Polska po 1989 roku jest porażką Jana Pawła II?
Świętemu Josemaríi Escrivie powiedziano kiedyś: „spójrz, jaka klęska chrześcijaństwa, istnieje już 2000 lat, a do ilu miejsc jeszcze nie dotarło” . On w pierwszej chwili był gotów się zgodzić, ale zaraz uświadomił sobie, że zwycięstwo już nastąpiło, gdy Jezus zbawił świat.
Przeraża mnie fakt, że Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o przyrost naturalny. Czy to jest poważne traktowanie papieskiego „Nie lękajcie się”. My się wciąż boimy: zobowiązań, miłości wiernej do końca, życia, które się z niej rodzi. A Jan Paweł mówił podczas ostatniego pobytu w Polsce: „Przestań się lękać!”.
Tradycjonaliści i moderniści
Jedni i drudzy wchodzą w logikę podziału. Z tego, co wiem, to jedność była wielką troską Jana Pawła II. Bolał nad każdym nadszarpnięciem jedności w Kościele. Benedykt XVI dalej robi wszystko, by tę jedność przywrócić. Nie ma kościoła Wojtyły i Ratzingera. Kościół jest bogaty i różnorodny, a papieże podejmują różne działania.
Not. MaRo
Paweł Zuchniewicz – dziennikarz, autor książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2006 roku ukazała się jego książka „Cuda Jana Pawła II”, wcześniej opublikował między innymi: „Młode lata Papieża. Lolek” (2005) – beletryzowaną biografię pierwszego ćwierćwiecza życia przyszłego Papieża , „Jestem z Wami” (2005) – życie i nauczanie Jana Pawła II w formie „wywiadu-rzeki”, „Nasz Papież” – ilustrowana biografia Karola Wojtyły (2002).
Ważne lektury:
Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »