25.12.14, 18:58W Bydgoszczy można oglądać nietypową szopkę... (fot. Wikipedia)

Żłóbek w lodówce. „Symbol zimnych uczuć i materializmu”

"Dom to wspólnota kochających serc. Stąd ta symboliczna figurka Jezusa znajduje się nie w szopce, a w lodówce – żeby pokazać, na ile nasze serca pałają miłością, a na ile są chłodne" - powiedział w rozmowie z TVP Info ks. Edward Wasilewski z parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Bydgoszczy. 

Autorom tej nietypowej szopki zależało na tym, aby pokazać, że liczy się nie tylko pieniądz czy warunki mieszkaniowe, ale to, jakim sie jest człowiekiem. Dodają, że bez miłości i ciepła nie można stworzyć szczęśliwej rodziny. 

Bydgoska szopka ma przestrzegać przed skutkami materialistycznego podejścia do życia. 

MaR/TVP Info

Komentarze

anonim2014.12.25 19:23
@MaA Czy wigilia czy pierwsze Święto ciągle to samo...
anonim2014.12.25 21:34
@MaA Diagnoza: projekcja Zalecenia: tu nie wyleczysz swoich frustracji.W celu złagodzenia objawów proponowana zmiana środowiska- opuszczenie Frondy
anonim2014.12.26 2:13
Ja może jako pierwsza napiszę tu "na temat". Umieszczenie Jezusa w ..lodówce....Jeśli będziemy pomysłodawcę tego happeningu pseudoartystycznego oceniać pod kątem ORYGINALNOŚCI to może i uzyskać maksymalną ilość punktów ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Czy autor tej "oryginalnej" szopki planował tym sposobem poruszyć ludzkie sumienia? Bez względu na jego zamierzenia i może pobożny cel, pomysł uważam za beznadziejny! i trąci mi to profanacją tym bardziej iż Święta Bożego Narodzenia są świętem radosnym i pełnym nadziei. Już zdążyłam przywyknąć do tego iż Nowonarodzony Chrystus jest umieszczany nie na tronie lecz w zwykłej szopie ale ma to swoje uzasadnienie historyczne natomiast proponowana lodówka jest antytezą radości i szczęścia które celebrujemy już trzeci dzień. "...Stąd ta symboliczna figurka Jezusa znajduje się nie w szopce, a w lodówce..." Nie róbmy z ludzi gorszych "potworów" niż nimi są, tym bardziej iż ta sadystyczna (bo pusta) szopka znajduje się na terenie świątyni. Wszelkie niestosowne "wyrazy artystyczne" łaskawie wyrzućmy poza strefę sacrum gdyż wygląda to...niesmacznie. Pomysł kompletnie nietrafiony i niestosowny.
anonim2014.12.26 9:59
@Nieznajoma Zgadzam się, że takie eksperymenty nie powinny mieć miejsca w kościele, ale jako przekaz symboliczny uważam, że jest bardzo wyrazisty. Sam Jezus skarży się s.Faustynie, że ludzie Go przyjmują w Komunii jak rzecz, jak kogoś, coś co nie żyje, co jest martwe. Czyli nasze serce bywa jak lodówka. Tu akurat się zgadzam i nie wydaje mi się, że to przesada - człowiek bywa jak lodówka w swoim egoizmie, nieprzebaczeniu i niechęci do innych. Nie muszę daleko szukać, wystarczy, że spojrzę w swoje serce, jest tam wiele lodu, choć Jezus jak słońce za każdym razem próbuje go topić.
anonim2014.12.26 10:39
Nie lepiej w sejfie czy skarbonce
anonim2014.12.26 12:31
Napewno daje do myślenia. @campeador- Jak ktoś ma nienawiść do wszystkiego, co katolickie niejako zaprogramowaną, to nic mu nie pomorze.
anonim2014.12.26 13:40
@MaA Znowu walczysz ze swoimi urojeniami-oj, wyobraźnię to masz "seksowną" i niestety zboczoną... A pomaganie ludziom to już mam tak "zawodowo". Nawet w wigilię i pierwsze Święto. Zgodnie z uwagą Pana, że jak osioł wpadnie do studni to przecież wyciagą się go od razu, nawet w dzień świateczny. Ale ja widzę, że ty należysz do tych "osłów" co to im ani medycyna nie pomoże, ani Wszechmogący Bóg, który też jest wobec niektórych NIcniemogący bo im dał wolną wolę...Przykładem złe duchy. Inie tylko one...
anonim2014.12.26 14:22
@cox Racja. Pozdrowienia świateczne!
anonim2014.12.26 18:27
@campeador- Ja też pozdrawiam.