"Zieloni" znów dobrzy? Baerbock: Rosja nie może nas szantażować - zdjęcie
20.10.21, 09:43Fot. Heinrich-Böll-Stiftung via Wikipedia, CC BY-SA 2.0

"Zieloni" znów dobrzy? Baerbock: Rosja nie może nas szantażować

14

Niemieccy Zieloni to bez wątpienia niejednoznaczny partner dla polskiego rządu. Z jednej strony członkowie tej partii wzywają UE do zaostrzenia kursu wobec Polski w związku ze sporem o praworządność. Z drugiej zaś strony od początku podkreślali zagrożenia, jakie niesie ze sobą szantaż gazowy ze strony Rosji przy wykorzystaniu gazociągu Nord Stream 2. Szefowa Zielonych Annalene Baerbock oskarżyła właśnie Rosję o gazowy szantaż wobec Europy.

W ocenie Baerbock Rosja szantażuje w ten sposób Europę i Niemcy, starając się wymusić jak najszybsze uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

Annalene Baerbock była kandydatką na kanclerza z ramienia Zielonych w ostatnich wyborach w Niemczech. Wybory wygrali socjaldemokraci z SPD, jednak Zieloni ze względu na swój wysoki wynik wyborczy wejdą w skład rządu niezależnie od tego, którym partiom uda się go sformować. W mediach niemieckich mówi się, że Baerbock może objąć tekę ministra spraw zagranicznych w koalicji z SPD i liberałami (FDP).

- Możemy obserwować pokerową grę Rosj - powiedziała Baerbock w wywiadzie udzielonym grupie medialnej Funke.

Stwierdziła, że w Europie jest co prawda duży popyt na gaz w związku z odbudową gospodarek po pandemii koronawirusa, natomiast "słyszała, że dostawy gazu są zmniejszane". - Nie możemy pozwolić, by nas szantażowano - dodała.

Rosja od jakiegoś czasu manipuluje dostawami, sztucznie zwiększając cenę gazu w Europie. Zgodnie z rosyjskim stanowiskiem sytuację tę może zmienić praktyka powrotu do podpisywania długoterminowych umów z Gazpromem. Póki co taką umowę z Gazpromem podpisały Węgry pod wodzą Viktora Orbana. Gaz na Węgry będzie trafiać gazociągiem Turkish Pipe poprzez Serbię. Oznacza to ominięcie Ukrainy, co stawia naszego zachodniego sąsiada w dramatycznym położeniu.

Baerbock postuluje przyjęcie przez UE reguły, że operator gazociągu nie może być jednocześnie producentem gazu, który ten gazociąg transportuje. Taka regulacja w oczywistym stopniu uderza w Gazprom i może doprowadzić nawet do zablokowania uruchomienia Nord Stream 2.

Kwestia gazociągu Nord Stream 2 może stanowić kość niezgody pomiędzy SPD, Zielonymi i FDP. Niemieccy socjaldemokraci od początku popierali budowę Nord Stream 2.

Umowę dotyczącą budowy pierwszej nitki Gazociągu Północnego (Nord Stream 1) podpisał właśnie pochodzący z socjaldemokratów kanclerz Gerhard Schroder, który zrobił następnie zawrotną karierę w rosyjskich państwowych spółkach zajmujących się eksploatacją i przesyłem surowców energetycznych. Obecnie pełni funkcję szefa rady dyrektorów rosyjskiego koncernu Rosnieft. Schroder osobiście przyjaźni się także z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

jkg/rp


Komentarze (14):

Skrzypek na dachu2021.10.23 20:16
Dojczkom zrobili galarete w glowie . Globalne ocieplenie to klamstwo , pseudoplandemia to wielka medialna sciema , a menszczyzner w sukience to nie jest kobita .
Skrzypek na dachu2021.10.23 19:57
Maseczki to glupota , kto naklada ten idiota .
Portofino2021.10.20 13:38
Ta pinda ciągle coś paple, ale to nie ma najmniejszego znaczenia.
Skrzypek na dachu2021.10.23 19:59
Pan Minister Kurtyka kopalnie wszystkie zamyka .
Anonim2021.10.20 11:15
Ładna ta Niemra
JanP2021.10.20 13:09
Módl się, że nie zainteresowała się Baltic Pipe.
Anonim2021.10.23 12:34
do skorzystania by była, jakby jej coś w gębe wsadził żeby nie paplała tych swoich zielonoczerwonych objawień hehe
Marek2021.10.20 10:44
Jak długo trwa historia rosji, pod różnymi jej wcieleniami, to zachód zawsze był nią zachwycony. Zachwyvał sie Iwanem Groźnym, Piotrem , Leninem Stalinem, i innymi pomniejszymi bandytami którzy tam rządzili lib rządzą. A rosja jak to rosja ma wszytkich ,po prostu gdzieś. Liczy się tylko jej interes i jej stan posiadania. Idioci z zachodu nigdy nie słuchali narodów które mają bezpośredni kontakt z tymi ,,mongołami,,. Wariaci z zachodu postrzegają rosję po przez ,,jezioro łabędzie,, a oni sami siebie po przez skuteczność karabinu,
tzw. "zieloni" to prostytutki2021.10.20 10:42
Idą za kasą. Szkoda czasu na śmieci.
lewacka tęczowa lewatywa2021.10.20 10:40
zieloni to jak polski psl partia obrotowa. czas pokaże kiedy wejdą bez masła rosji w ...
szron 22021.10.20 10:39
Ciekawe czy znowu najwieksi przyjaciele sie pobija jak w 1941 ?
Marek2021.10.20 10:45
najprawdopodobniej tak będzie. Tylko to znowu bedzie kosztem nas
Anonim2021.10.20 10:18
To szkopskie tumany miejcie pretensje do siebie!
Maciej Piwowar2021.10.20 10:14
Ja MAM pytanie: Teoretycznie>>> Rosja wstrzymuję dostawy gazu i ropy do Niemiec wschodniej części Francji ,Krajów Bałtów ,Polski. Dostarcza gaz tylko np: Bułgarii ,Rumuni ,Węgier. KTÓRY Kraj jest wstanie zapewnić Dostawy Gazu do tzw. Zachodnich Krajów.DLACZEGO tzw.ZACHÓD BŁAZNUJE? Pamiętajcie Kraje Azji plus Chiny przyjmą Każdą ILOŚĆ GAZU I ropy Z Rosji. BŁAZENADĘ TZW. ZIELONYCH ROSJA MA W ODBYCIE.