Wyrok TSUE zaszokuje kastę: Premier ma prawo powoływania sędziów bez zgody środowiska sędziowskiego - zdjęcie
20.04.21, 11:09fot. yt/tvp info/radio maryja

Wyrok TSUE zaszokuje kastę: Premier ma prawo powoływania sędziów bez zgody środowiska sędziowskiego

75

- "TSUE wydał dziś przełomowy wyrok Prawo UE nie może kwestionować uprawnienia Premiera do decydowaniu o tym kto zostanie wskazany na stanowisko sędziego, nawet jeśli środowisko sędziowskie nie wskazało, ani nie poparło konkretnego kandydata. To oczywiście wyrok nie w sprawie Polski, ale Malty" – czytamy we wpisie Sebastiana Kalety na Twitterze.

Jak się ocenia, jest to jedno z przełomowych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. standardów powołań sędziowskich w Europie! Z godnie z tym orzeczeniem premier Malty może wskazywać kto zostanie sędzią i nie ma on obowiązku zabiegania o opinię i zgodę miejscowej rady sędziowskiej.

Jak uważa Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, jest to oczywiste pójście w kierunku modelu powoływania sędziów funkcjonującego w Niemczech. Jest to też – jak zaznaczył Kaleta - przykład podwójnych standardów w podejściu unijnych instytucji do takich krajów jak na przykład Polska.

- TSUE wydał dziś przełomowy wyrok Prawo UE nie może kwestionować uprawnienia Premiera do decydowaniu o tym kto zostanie wskazany na stanowisko sędziego, nawet jeśli środowisko sędziowskie nie wskazało, ani nie poparło konkretnego kandydata. To oczywiście wyrok nie w sprawie Polski, ale Malty. TSUE wprost przyznał, że politycy mogą sami wybierać sędziów, że jest to zgodne z prawem UE. To kolejny dowód na podwójne standardy w UE, ponieważ Polska jest stawiana pod ścianę za ledwie wybór członków KRS jak Hiszpanii – czytamy w wpisie Kalety na Twitterze.

- Premier Malty może dowolnie wskazywać sędziów, takie uprawnienie wg TSUE nie narusza prawa UE o ile Premier Malty swoją decyzję uzasadni. Ten wyrok TSUE to ukłon w stronę Niemiec, bo mają podobny system, ale też dowód na podwójne standardy wobec Polski – dodał Kaleta.

mp/twitter/wpolityce.pl

Komentarze (75):

Filip2021.04.21 7:24
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że premier Malty może rekomendować prezydentowi kandydatów na sędziów. "To koniec dyskusji na temat upolitycznienia systemu w Polsce" - ocenił minister Michał Wójcik. - Rząd polski przegrał tę sprawę - ripostuje sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Wyrok TSUE. Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Wyrok TSUE. Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Źródło: East News, Fot: JULIEN WARNAND, Andrzej Iwanczuk, Jacek Dominski d38zhze Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że przepisy konstytucyjne uprawniają maltańskiego premiera do rekomendowania prezydentowi republiki kandydata na stanowisko sędziego. Jednocześnie podkreślono, że Malta poczyniła istotne kroki w ochronie niezależności i niezawisłości sędziowskiej powołując w 2016 roku niezależny organ do oceny przyszłych sędziów. Wyrok zdążyli błyskawicznie skomentować politycy Solidarnej Polski. - Orzeczenie Trybunału jest dowodem na stosowanie przez Unię podwójnych standardów i przyznanie, że racje prawne leżą po stronie Polski. UE nie ma kompetencji do ingerowania w funkcjonowanie sądów w państwach członkowskich - ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Minister Michał Wójcik z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (były wiceminister sprawiedliwości) twierdzi, że ten werdykt kończy sprawę "upolitycznienia systemu sprawiedliwości". "Krótko: polityk może rekomendować osobę na sędziego. Intryguje mnie, czy Iustitia i opozycja polska zamierzają protestować pod TSUE" - napisał po werdykcie w Luksemburgu polityk Solidarnej Polski. Wirtualna Polska zwróciła się do wywołanej do tablicy "Iustiti". Rosja odpowiedzialna za zdjęcie Ewy Kopacz ze Smoleńska? Radosław Fogiel komentuje Głośno wokół incydentu z Andrzejem Dudą. Szymon Jadczak ujawnił szczegóły auto 00:12 / 02:03 Wyrok TSUE ws. Malty. Co tak naprawdę orzekł Luksemburg? - Wpis ministra Michała Wójcika to manipulacja. Wyrok TSUE ws. Malty nie kończy dyskusji o systemie sprawiedliwości. Pan minister albo nie przeczytał tego wyroku, albo liczy na to, że inni tego nie zrobią - mówi w rozmowie z WP sędzia Bartłomiej Przymusiński.
Filip2021.04.21 7:21
Rząd polski przegrał, bo przyłączył się do sprawy maltańskiej i zajął stanowisko. Rządzący domagali się, aby TSUE nie zajmował stanowiska, ponieważ według nich Trybunał nie ma kompetencji do wypowiadania się w sprawie systemu sprawiedliwości państw członkowskich. A we wtorek TSUE orzekł, że jest to objęte prawodawstwem unijnym i podlega traktatom - dodaje rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Zapytaliśmy zatem Przymusińskiego, co tak naprawdę stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE i jakie to będzie miało konsekwencje dla Polski. - TSUE podkreślił wagę niezależnej komisji dokonującej oceny kandydatur na sędziów. W Polsce znaliśmy to pod hasłem KRS, dopóki PiS nie zniszczył tego organu. Trybunał podkreślił także, że sytuacja w której premier mianował sędziów była już na Malcie obecna jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej. Malta tylko ten standard podwyższyła w 2016 roku tworząc niezależny organ - zwraca uwagę Przymusiński. Według sędziego wtorkowe orzeczenie to "jeden z kamyczków potwierdzających uprawnienia luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości". - Według mnie orzeczenie ws. Polski będzie tylko jeszcze mocniej ustalało standardy niezawisłości oraz zapewni minimalne wymagania co do tego, aby nie było wątpliwości w sprawie niezawisłości i niezależności sędziowskiej - dodaje. TSUE w swoim werdykcie potwierdziło, że "państwa członkowskie powinny powstrzymać się od przyjmowania przepisów, które mogłyby naruszać niezawisłość sędziowską".
Anonim2021.04.20 20:30
Jakie haki ma PO KO na Sędzinę Agnieszkę Domańską ??????
kibic2021.04.20 20:10
Trzeba o tym powiadomić PAD, bo inaczej znów zawetuje reformę sadownictwa !!!!
Zdzisław2021.04.20 19:57
Polska to demokratyczny i niepodległy kraj . nie rozumiem dlaczego rząd zawraca sobie głowę jakimiś nielegalnymi wyrokami sądów obcych mocarstw.
Dam2021.04.20 18:34
Inny kraj, inne prawo. Np. W Norwegii premier dostała mandat za złamanie obostrzeń. W Polsce Morawiecki stwierdził, że myślał, że to tylko sugestie.
Filip2021.04.20 18:25
W Niemczech parlament wybiera sędziów do Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego kandydata z zamkniętej listy dostarczonej przez organizację sędziowską. Tam jest inna Konstytucji niż w Polsce.
bogdanus2021.04.20 17:25
To jest pułapka, kierujmy się Konstytucją a nie TSUE. Nikt z zewnątrz, żadna instytucja pozarządowa, międzynarodowa niema prawa mówić nam, co nam można a co nie. Bo gdy przyjmiemy ustanowienia TSUE, zarzucą nam że nie chcemy podporządkować się innym postanowieniom TSUE. Wiemy co to znaczy?
Art2021.04.20 17:51
No cóż. W tym kraju obowiązuje orzecznictwo TSUE. Przynajmniej dopóki jesteśmy w UE.
Grizzly2021.04.20 15:07
No to jechać z tą POsowiecką kastą - z tymi, którzy do niej należą!
Maszynista2021.04.20 15:26
No to jedziemy! Kasta won za Don!
Jacek i Placek2021.04.20 15:36
Dokładnie! Zastąpmy kastę PO kastą PiS.
robaczek2021.04.20 14:48
Albo PISDziki są az tak głupie ze nie rozumieją co to jest TRÓJPODZIAŁ WŁADZY w demokracji,...................... albo zwyczajnie bardziej odpowiada im system jak w BIALORUSI!!!!.............. .......................................... WIDAĆ WPLYW KOMUSZYCH CZASÓW NA DZIADKI Z PIS ......................................... przemijajcie .................. my poczekamy ;]
Lechu..robaczku!2021.04.21 2:58
"robaczku"...! Ty też won za Don! Ty nie Polak, przestań się nami interesować! Co cię to obchodzi!
Załamany Sędzia Paździoch2021.04.20 14:35
Nie do wiary. Czyżby wszystkie te zadymy bolszewickich gierojców z iustici poszły na nic. Tyle wysiłku zmarnowanego, tyle bąków puszczonych niepotrzebnie. I te potajemne spotkania, narady, wyjazdy, posiadówki z Tuskiem i Schetyną, Budką, Hołownią i Trzaskowskim, Lamparcicą, ci wszyscy pozarażani ludzie którzy poumierali po strajkach rozwiązłych osobników z macicami... to wszystko na nic??? Jak ten TSUE mógł tak skompromitować te wszystkie zabiegi jednym nieuważnym wyrokiem??? Jakże oni tak mogli powiedzieć że to wszystko to był pic na wodę fotomontaż. Oni? Nam? Nóż w plecy?
Anonim2021.04.20 14:48
Ja Buras Putka oznajmiam że od dziś my z PO i z ruchu Hłamownia 250 nie chcem mieć nic wspólnego z Brukselą i Trybunałem w Strasz Burgu. To nie jest żaden trybunał, oni tylko tak mówią że są, a są przeciwko rewolucji sędziowskiej tu u nas w Polsze. Oni nam nie chcą pomóc zniszczyć tutaj oni są przeciwko Strajk Kobiet i nas nie szanujut. Oni nam kłody pod nogi. Zdradzili...
Donald dlaczego milczysz?2021.04.20 14:53
A Donald co na to? Przecież miał cenzurować. Jak to się wydostało na zewnątrz. Trzeba było nie ogłaszać tego wyroku. Wszystko spaprali. Teraz to już chyba musimy się rozwiązać i przystąpić do ruchu Szymona H.
Art2021.04.20 13:20
Ha ha Kaleta manipuluje wami jak dziećmi w piaskownicy. Oj Boże. Jacy wy na tej Frondzie jesteście prości. Można Wam sprzedać każda informację. Wystarczy czegoś nie dopowiedzieć albo ładnie zapakować i łykacie jak pelikany.
Cool2021.04.20 13:39
mówisz o sobie! ... lewactwo to chorobowy stan umysłu :-)
Art2021.04.20 14:59
Lewicowe poglądy to choroba? I co normalny człowiek ma Ci odpowiedzieć? Ze jesteś ignorantem? Tylko po co? Braki w wiedzy podstawowej można nadrobić. W każdym wieku. Ty jednak postanowiłeś się tym chwalić przed całym prawicowym światem. Z pewnością będą ci klaskać. Poziomu Twojej wiedzy to jednak nie zmieni.
Cool2021.04.20 15:21
Jak już będziesz potrafił czytać ze zrozumieniem, to sie zgłoś, wtedy może podyskutujemy.
Anonim2021.04.20 15:36
W pewnym sensie ma rację. Bo lewicowość wynika z braku rozumienia zasad rządzących światem. W szczególności przejawia się to chorobliwym brakiem poszanowania własności prywatnej. Zauważ że lewica zawsze coś komuś kradnie więc można ją z uzasadanieniem łączyć ze swoistą głęboko zakorzenioną kleptomanią. Oczywiście kraść chcą także ludzie źli ale lewackie środowiska grupują dość dużo ludzi których można by było określić z pewną dozą swawoli jako dobrych - ale to u tych właśnie można zaobserwować schizofreniczne kontrasty i absurdy . Muszę to zilustrować przykładem. Ta schiza przejawia się np. w zakazie odstrzeliwania dzików. To jest tylko pozorne dobro. Normalny człowiek sprawdzi i wie że dziki nieodstrzelone rozmnażają się szybko kilkukrotnie powiększając swoją populację. To oznacz że po około 4 do pięciu lat na naszych ulicach nie byłoby miejsca nie tylko dla ludzi ale nawet dla dzików. Szybko dojdzie więc normalny człowiek do wniosku, że zabijanie nie jest dobre ale konieczne.Tymczasem lewacy do końca będą walczyć o zakaz odstrzału dzików czy saren bez względu na konsekwencję. Dlaczego bo ich umysł nie obejmuje już czegoś takiego jak konsekwencje. To nie jest żart. Sprawdziłem to na kilku przypadkach.
Cool2021.04.20 15:50
To właśnie miałem na myśli ... Podstawą egzystencji lewaka jest filozofia życia pełnego swobód bez ponoszenia konsekwencji, w istocie oddając swoją wolność w ręce ogółu, który pozornie zdejmuje również odpowiedzialność. Poczucie swobody seksualnej, daje prymitywnym jednostom największy profit, ale też przynosi najwieksze szkody!
Art2021.04.20 17:24
No cóż udalo mi się liznąć trochę wiedzy na paru uniwersytetach, to chyba podpisać się umiem. Ale nie będę z Tobą dyskutować. Z Anonimem tez nie. Macie obaj skandaliczne braki w wiedzy podstawowej. Nadrabianie jakimiś bajeczkami. Jeśli lewicowe poglądy kojarzą się Wam z kleptomania to tylko pogratulować. To jak sprawdzić poglądy prawicowe do Auschwitz.
No i co z tego?!2021.04.21 3:03
Lesiu...!?? Znamy cię! Do czego ta wiedza ci się przydała, że musisz zarabiać trollując!?? Jakoś nie chcieli ci Dyplomu w Polsce nostryfikować.? Mało liznąłeś wiedzy! cha...cha...! Zdziwisz się, że o tym wiem, prawda?
Art2021.04.21 8:42
Spoko, żadnego Lesia nie znam, ale mogę być dla Ciebie Lesiu. A nawet Małgosia. Jak tam wolisz :) Nie martw się tez o nostryfikację moich dyplomów. Oba są ważne. Ale to nie jest ważne. Ważne jest to, że próbujecie dyskutować nie mając wiedzy. Nawet nie specjalistycznej, bo tego nikt nie oczekuje od normalnego człowieka. Nie macie nie tylko wiedzy na poziomie podstawowym, ale w dodatku nie znacie faktów, które komentujcie. W dodatku, gdy ktoś wykazuje Wam czarno na białym, ze fakty są inne, nie jesteście w stanie odnieść się do tego merytorycznie. To jest jednocześnie idiotyczne, ale i fascynujące dla badaczy. Już tu kiedyś wspominalem, że Fronda i jej Forum jest pokazywana na kilku wydziałach m.in dziennikarstwa jako rozsiewca fake newsow i mowy nienawiści. To jest tez ciekawy przypadek ludzi o umysłach zamkniętych. Jakakolwiek zmiana czy fakty wywołujące dysonans poznawczy, uruchamiają lawinę niemerytorycznych wypowiedzi, zmyślonych faktów lub zwykłego negowania. Ciekawy jest tez mechanizm sterowania poglądami. Okazuje się, ze jest to bardzo łatwe.
Anonim2021.04.20 13:13
Ja tam poczekam aż Iustitia orzeknie czy ten Wyrok TSUE jest prawomocny
Cool2021.04.20 13:15
Ja poczekam na opinię Spurek i Lempart ... :-))
Anonim2021.04.20 14:54
Obawiam się że Iustitia rozwiąże TSUE i UE.
Skrzypek na dachu2021.04.20 13:10
Brawo TSUE . Rzad PiS ma racje ze potrzebna jest reforma nieudolnego i opieszalego wymiaru sprawiedliwosci i wiadomo dopiero teraz jak to zrobic .
Anonim2021.04.20 13:19
Nie wiem co PiS ma do reformy maltańskiego systemu prawnego, bo ten wyrok ma się nijak do Polski. A durne PiSdzielce sie jarają jakby im kto w kieszeń narobił, tymczasem ten wyrok ma się NIJAK DO POLSKIEGO SYSTEMU PRAWNEGO. No i du.pa zbita, prawiczki!
Piotrek2021.04.20 13:19
Rząd PiS wie jak sądy upolitycznić. Wiele rzeczy w polskim sądownictwie, czy służbie zdrowia itd. jest nagannych, ale PiS nie potrafi tu niczego naprawić - bo to grupa kolesi, normami moralnymi niczym nieodbiegająca od innych partii politycznych w Polsce.
Anonim2021.04.20 13:07
Ten gamoń Kaleta jak zwykle nic nie zrozumiał. Na Malcie to możliwe, bo konstytucja Malty to dopuszcza. W Polsce nie, więc nie można.
Mim22021.04.20 13:00
To potwierdza podwójne standardy w UE i tyle i aż tyle.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.20 12:51
Malpy z Konfederacji na Madagaskar !
kefas2021.04.20 12:48
pisowieci, czytajcie ze zrozumiem, nie tylko tytuły, WYROK DOTYCZY MALTY. Polski (nie)rząd obowiązuje Konstytucja RP.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.20 12:50
Pustoglowi Konfederaci mysla po radziecku.
Polska - czyli działamy "na rympał"2021.04.20 12:41
Sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po PiSiej stronie
katolicka deratyzacja Polski2021.04.20 12:49
Kabotyni rosyjscy z Konfederacji Targowickiej zawsze za Rosja
Aldona2021.04.20 12:33
Prawo EU jest WYBIÓRCZE to co wolno Premierowi Malty nie będzie wolno premierowi Polski ale będzie wolno kanclerzowi Niemiec itd Ja czekam kiedy Iustitia orzeknie ,że ten wyrok TSUE jest nieważny!!!
MaxFiend2021.04.20 12:20
Niekoniecznie ma to przełożenie na istniejący w Polsce system sądowniczy. To zależy od ustroju państwa i jego konstytucji.
Anonim2021.04.20 12:25
Nie TSUE nie ocenia poszczególnych systemów tylko relacje nadrzędność praw UE nad krajowymi. Ten wyrok to ewdentne podkreślenie że Malta i inne kraje mają swoje regulacje wsądownictwie i są one ważniejsze niż unijne.
MaxFiend2021.04.20 17:10
Bzdura. Tu akurat robił to w kontekście ustroju państwa :-D
Anonim2021.04.20 12:16
Czy to znaczy, że TSUE kieruje się rasizmem ?
Darek2021.04.20 12:15
A kiedy dokładnie Malta anektowała Polskę, że prawo i konstytucja maltańska już u nas obowiązują? Coś przegapiłem chyba, bo sobie nie przypominam.
Anonim2021.04.20 12:17
Spokojnie, to info od Kalety, czyli na 100% jest inaczej, bo gamoń nie ogarnia najprostszych spraw.
Anonim2021.04.20 12:18
Ale widać UE anektowała oba te kraje, skoro TSUE czuje się władne orzekać w ich wewn. sprawach.
Anonim2021.04.20 12:23
Przegapiłeś. TSUE ocenia sytuację z punktu widzenia zasad panujących w UE a nie z puntu widzenia poszczególnych krajów.
Cool2021.04.20 12:43
Ale kumasz półgłówku, że TSUE nie oceniało zgodności z maltańską konstytucją, tylko orzekło o podrzędności prawa unijnego! ... Lewactwo to upośledzenie umysłowe :-)
Telewidz TVN-u2021.04.20 12:08
Ten wyrok nie ma zastosowania w Polsce, dlatego że polski premier nie został wybrany w sposób demokratyczny, ponieważ wygrało PiS zamiast PO.
Anonim2021.04.20 12:11
oczywiście. Dla Polski to nie ma zastosowania bo dzisiaj na Malcie jest 20 stopni a w Polsce jedynie 16 więc to są zupełnie inne warunki i nie ma porównania:):):)
AAAtomek2021.04.20 12:05
Giertych! Szykuj się na naczelnego Sędziego w Polsce po zmianie władzy! :D Trzeba oczyścić tę nomen omen "stajnię" z prawicowo-katolickich naleciałości!!! Nominację masz od przyszłego Premiera RP!
Roman2021.04.20 12:10
Chyba sędziego w zawodach w podwórkowe warcaby.
Anonim2021.04.20 12:13
Zostaw Romka, on ma teraz inne problemy na grzywie - po tych jego przekrętach człowiek chodzi już ze szczoteczką do zębów w marynarce i z maszynką do golenie bo nigdy nie wiadomo kiedy sprawiedliwość go dopadnie.
Anonim2021.04.20 13:14
Giertyc na naczelnego w POdskokach!:)
Artur2021.04.20 11:47
Ciężkie dni dla opozycji. Właśnie TSUE pogrążył ich i zniweczył wieloletnie działania. To absolutna porażka wizerunkowa Iustitii i całego politycznego środowiska prawniczego związanego z PO. Okazało się przy okazji że ci państwo z kasty nie znają się na prawie. Szkoda że dopiero TSUE czyli zagraniczny organ sądowniczy musiał im to wytłumaczyć. Jakoś nie chcieli uwierzyć prezesowi Kaczyńskiemu a teraz to już tylko muszą.
Anonim2021.04.20 11:58
Jeśli to info od Kalety, to jestem spokojny. Przy jego możliwościach intelektualnych to się dziwię, że buty sam wiąże, a gdzie mu do wyroku TSUE.
Józef Bonkzdupytuska2021.04.20 12:02
Poganie ! Kochaj nie obrażaj. Pomodlę się za ciebie.
Anonim2021.04.20 12:05
Jeśli lubisz marnować czas...
Anonim2021.04.20 12:09
Tyle pieniędzy wydanych na Sok z burak, na strajki bestiokobiet, jednym wyrokiem TSUE zmarnował tyle wydatków. To to sok z buraka się skisił już.
Anonim2021.04.20 11:45
Teraz to wyrok TSUE jest cacy? to czemu poprzednie były be?
Anonim2021.04.20 11:49
Naprawdę myślisz że to teraz ważne. Ważne jest to że kasta całkowicie przegrała. To kompletna demolka opozycji i ich narracji politycznej opartej o dyskusję ws sądownictwa. Kompletna porażka od lewicy umirkowanej w tym Millera przez lgbt aż do ultra lewicy jaką jest Hołownia czy PO.
Józef Bonkzdupytuska2021.04.20 11:54
Poprzednie też nie były be, były po prostu zgodne z prawem. Sądzę, że Tobie drogi kolego chodzi o uchwały Parlamentu Europejskiego tworzone przez lewaków np. Jourowa, Timmermans. Wiem, że to jest trudne do zrozumienia, dla takich troli jak Ty.
Izydor2021.04.20 12:02
Tępa mendo: https://www.fronda.pl/a/jest-orzeczenie-tsue-zmiany-o-krs-moga-byc-niezgodne-z-prawem-ue,158009.html https://www.fronda.pl/a/jest-opinia-tsue-ws-dwoch-izb-sn-kaleta-groteska-to-nic-nie-zmienia,160146.html poprzednie wyroki TSUE to była "groteska" dla tego zj.eba.
Anonim2021.04.20 12:27
jeżeli się pisze że mogą być niezgodne z prawem to nie jest to żaden wyrok tylko przypuszczenie niesłusznie wyemitowane w formie wyroku. Takie przypuszczenie nie ma żadnej mocy sprawczej.
Józef Bonkzdupytuska2021.04.20 13:20
Cały czas jest mowa o tym samym w końcu zrozumiałeś, czy napisałeś coś czego nie rozumiesz ?
Polak2021.04.20 11:41
Pluton egzekucyjny dla kasty!
Anonim2021.04.20 11:46
Mokry sen prawiczkowego impotenta.
Jahu🐟2021.04.20 11:41
Polski by też tak nie grilowali gdybyśmy nie mieli tak głupiej, nienawistnej i zdradzieckiej opozycji..
AAAtomek2021.04.20 11:38
Zmieni się władza i będzie można powołać swoich sędziów? :Paradne! Samo-zaoranie prawicy.
Anonim2021.04.20 11:35
Trójpodział władzy wg PiS.
Anonim2021.04.20 11:50
Trójpodział władzy to wymysł masonerii - jej twórca Monteskiusz był członkiem loży masońskiej co możesz łatwo w internecie sprawdzić.
Anonim2021.04.20 11:32
Pisiorom chodzi wyłącznie o tworzenie chaosu. Bo w mętnej wodzie dobrze się kradnie!
Anonim2021.04.20 11:23
Premier czy raczej prezydent? /stp/
aha .. "w sprawie malty"2021.04.20 11:14
czyli wobec Polski związek socjalistycznych republik europejskich zastosuje inną normę