Wolność słowa wg TVN. Tak stacja cenzurowała materiał z Kwaśniewskim  - zdjęcie
12.02.21, 16:37

Wolność słowa wg TVN. Tak stacja cenzurowała materiał z Kwaśniewskim

13

Część polskich mediów protestuje przeciwko planom wprowadzenia podatku od reklam, strasząc zamachem na wolność słowa. Nieoficjalnie media informowały, że jednym z głównych inicjatorów protestu była menadżer TVN. Tymczasem dziennikarz śledczy Jacek Łęski przekonuje, że gdyby to środowisko TVN urządzało Polskę, na co dzień mielibyśmy cenzurę. Łęski przypomina w rozmowie z wPolityce.pl, jak władze stacji chciały zablokować materiał z pijanym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Stacja TVN postanowiła pokazać Polakom, dlaczego tak ważne jest protestowanie w sprawie zapowiadanego podatku z zysków z reklam. W ramach akcji przypomniano materiał sprzed lat, kiedy to wyemitowany został słynny materiał pokazujący zataczającego się nad grobami polskich bohaterów pod Charkowem Aleksandra Kwaśniewskiego. Ma to być dowód rzekomej niezależności TVN-u.

Rzeczywistość wyglądała jednak zgoła inaczej niż chciałaby ją przedstawiać stacja. W rozmowie z portalem wPolityce.pl Jacek Łęski przypomina, jak emisję materiału blokował szef i założyciel TVN Mariusz Walter.

- „Stosunek TVN do Kwaśniewskiego był zawsze wiernopoddańczy, od samego początku. To był ich prezydent, ich idol, człowiek, którego podziwiali, któremu kibicowali, którego wspierali, jak tylko potrafili” – mówi dziennikarz.

Łęski opowiada, że jedyną relację z tamtego wydarzenia przekazała Maria Przełomiec pracująca w BBC. Później materiał BBC w krótkiej notce zrelacjonowała Rzeczpospolita.

- „Pracowałem wtedy w Radiu Plus. W międzyczasie przyszedł do nas człowiek, który powiedział, że ci ludzie, którzy byli w Charkowie widzieli, że Kwaśniewski był po prostu pijany w sztok, że wszystkie trzy kamery, które tam były czyli Polsatu, TVN-u i TVP zarejestrowały te fakty, przy czym najmniejszym zrozumieniem dla sprawy wykazał się operator Polsatu, który filmował wszystko, jak było” – opowiada.

- „Operator TVN-u widząc, że Kwaśniewski jest pijany, starał się tego nie filmować. Filmował tam, gdzie musiał, ale generalnie było widać, że wie, że jest chryja i że lepiej, żeby tego nie widział. Filmował więc oszczędnie, żeby tego nie było widać. Ten z TVP – nie wiemy, bo tam relacja jest tylko taka, że kaseta, która trafiła zaraz potem z tym nagraniem, natychmiast została zamknięta w sejfie przez prezesa TVP Kwiatkowskiego” – dodaje.

Emisję nagrania w TVN miał blokować sam Mariusz Walter. Stacja została zmuszona pokazać materiał dopiero, kiedy „mleko się rozlało” i sprawa stała się głośna dzięki RTL 7, „Gazecie Polskiej” i Radiu Plus.

- „Jeżeli dzisiaj TVN tą haniebną historię ukrywania materiału o Kwaśniewskim i cudem Boskim wymuszone komentarze pokazuje jako dowód na swoją niezależność, to jest to po prostu groteska. To jest po prostu hipokryzja na najwyższym poziomie. To jest zwykłe, chamskie kłamstwo” – przekonuje Łęski. Dziennikarz podkreśla, że ta historia najlepiej pokazuje, jak wolność słowa traktuje TVN.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (13):

Dam2021.02.13 9:26
Fronda aby znaleźć cokolwiek chociażby przypominającego obecną cenzurę informacji TVP musi sięgać niemal 20 lat przeszłość. Rak krzyczą, że za PO była cenzura, a nie potrafią nawet jednej rzeczy znaleźć. Byłoby śmieszne, gdyby nie było żałosne.
Foster2021.02.12 19:46
Mam smutną wiadomość - kolejny kandydat PIS zrezygnował z ubiegania się o Rzecznika Praw Obywatelskich. Wygląda na to, że Adam Bodnar ma przed sobą jeszcze kilka kadencji. Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie ? . Dlaczego tak uparcie PIS proponuje swoich polityków. Czy naprawdę w Polsce nie ma prawników, którym wierzy i prawica i lewica i centrum ?
fdf2021.02.12 17:45
Aj ujadają pisowskie pomagiery.
tę krainę dopadła już kompletna chujoza2021.02.12 17:17
:/
My Pierwsza Brygada2021.02.12 17:15
Myślałem, że chodzi o Kwaśniewskiego z Ordo Iuris.
just wanker2021.02.12 17:08
j/w
„red.” kak znowu obsrał sobie spodnie2021.02.12 17:06
j/w
Po 11 ...2021.02.12 16:58
Każdy Polak wie, że nie filmuje się i nie robi się zdjęć nawalonym rodakom. To abc naszej narodowej etyki, której uczymy się na pierwszej imprezie. To po pierwsze. A po drugie szczytem manipulacji jest to jak TVPInfo pokazuje, tzn nie pokazuje tego co im nie pasuje. Strajki kobiet - jakieś kilka osób w bocznej ulicy i najlepiej kamera w dół i same nogi. A po trzecie TVN to prywatna stacja i może pokazywać, lub nie to co chce. Tak jak TV Trwam. A TVP to abonamentowa TV publiczna. PUBLICZNA debilki, PUBLICZNA. Dotarło?
"Każdy Polak wie,''2021.02.12 17:08
A kim ty jesteś żeby się wypowiadać w imieniu "wszystkich" Polaków?
Po 11....2021.02.12 17:25
Każdy Polak wie, że filmowanie pijanych kolegów albo koleżanek i publikowanie tych filmów z dopiskiem: "Hej zobaczcie jak się wczoraj Tomek zrzygał na podłogę" to działanie nieetyczne, podłe i sprzeczne z polską tradycją. Tylko nie Polak może mieć wątpliwości, ruski trollu.
Prawda2021.02.12 17:27
Ty to Polak nie jesteś ty jesteś troll od Pereiry.
"Każdy Polak wie,'' - głupi chuj2021.02.12 18:49
!!!
Po 11 ...2021.02.12 20:23
Lubię taką bezradność :)