U ponad 40 procent Włochów doszło podczas pandemii i lockdownu do nasilenia się stanów lękowych i depresyjnych - wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez uniwersytety w Genui i Pawii. Jedna trzecia Włochów zmaga się także z zaburzeniami snu. 

W poniedziałek przedstawiono raport na temat wpływu pandemii i wywołanego nią kryzysu na na zdrowie psychiczne. Raport został sporządzony przez psychiatrów i ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego we współpracy z włoskim Instytutem Służby Zdrowia.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 6 tys. Włochów. Wyniki badań wskazują, że bardziej w trakcie lockdownu ucierpiały kobiety - ponad połowa z nich twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu. To także kobiety narzekają na zaburzenia snu i jego niską jakość.

- Nasze dane jasno pokazują, że o 20 procent wzrosła konsumpcja leków psychotropowe w porównaniu z okresem przed pandemią - stwierdził Andrea Amario, psychiatra z uniwersytetu w Genui. Poinformował także, że zaobserwowany został wzrost takich zachowań jak palenie, hazard i inne uzależnienia.

jkg/pap