Wielka Brytania nie chce szczepionki na Covid-19 od UE - zdjęcie
11.07.20, 12:27Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Wielka Brytania nie chce szczepionki na Covid-19 od UE

3

Brytyjski ambasador przy UE Sir Tim Barrow poinformował w piątek, że Wieka Brytania nie przystąpi do programu unijnego mającego na celu wspólne dla krajów UE zakupy szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Ambasador wyjaśnia w liście, odwołując się do dokumentu KE, że Wielka Brytania nie nie miałby wpływu na decyzje dotyczące producentów, cen, ilości ani terminów dostaw szczepionek. Wielka Brytania nie mógłby również "prowadzić równoległych negocjacji z potencjalnymi dostawcami szczepionek", co w efekcie zmuszałoby ją do przerwania własnych rozmów z dostawcami, z którymi negocjuje także UE.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, odnosząc się do tej sprawy, powiedział wczoraj, że przystąpienie do programu unijnego oznaczałoby rezygnację z własnych, bardziej zaawansowanych negocjacji.

Co istotne, Wielka Brytania zawarła już umowę na dostawę 100 milionów dawek testowanej już szczepionki, która opracowana została przez Uniwersytet w Oksfordzie i zgodnie z umowami ma być wytwarzana przez firmę AstraZeneca, brytyjskiego producenta leków. Media podają również firmy GSK i Sanofi jako potencjalnych dostawców szczepionki do Wielkiej Brytanii.

 

mp/pap

Komentarze (3):

droma2020.07.11 16:37
unia-kolchoz nie zalatwi zadnych dobrych szzepionek anglia ma racje ,trzeba isc jej sladem w uni jude beda chcieli zarobic na szczepionce ,ruskie trole ja zatruc a ciamajdy i zboki beda ja dlugo zalatwiac i wyjdzie jak zwykle -ga,wno ...
ToJa2020.07.12 11:06
Za to Moskwa załatwi towarzyszu.
Gdzie kucharek sześć...2020.07.11 16:34
Bruksela zaszczepi się amerykańskimi.