W związku z pandemią koronawirusa norweski rząd zdecydował wykorzystać aż o 174,4 mld koron norweskich więcej niż w ubiegłym roku - zdjęcie
12.05.20, 14:32

W związku z pandemią koronawirusa norweski rząd zdecydował wykorzystać aż o 174,4 mld koron norweskich więcej niż w ubiegłym roku

7

Z powodu pandemii koronawirusa i kryzysu ekonomicznego szacowana stopa bezrobocia w Norwegii osiągnie 5,9 proc. Byłby to najwyższy wynik w ciągu ostatnich 75 lat tj. od zakończenia II wojny światowej. Dla porównania w ubiegłym roku stopa bezrobocia wyniosła 2,2 proc.

Rząd norweski zdecydował o wprowadzeniu zmian w narodowym budżecie. Podkreśla się, że dotychczas taka sytuacja miała miejsce rzadko.

"Załamanie w związku z wirusem dotknęło norweską i międzynarodowę gospodarkę. Perspektywy dla norweskiej ekonomii są znacząco osłabione.  W zrewidowanym narodowym budżecie na rok 2020 szacuje się, że PKB dla Norwegii Kontynentalnej (Fastlands-Norge) spadnie o 4% w skali roku, jednak niepewność jest duża" - pisze rząd norweski w komunikacie prasowym dotyczącym zrewidowanego budżetu.

Kiedy w październiku przedstawiono pierwotny budżet na 2020 r., Rząd oczekiwał 2,5-procentowego wzrostu gospodarczego w tym roku.

Dla porównania Bank Norwegii w ubiegłym tygodniu liczył się ze spadkiem gospodarczym na poziomie 5,2 proc. w ciągu roku, z wzrostu o 0,4 proc. od 12 marca. Od tego czasu Bank obniżył stopy procentowe do zera, aby stłumić najgorsze skutki spadku gospodarczego.

Podjęta przez rząd inicjatywa w celu zwalczania ekonomicznych skutków pandemii wywiera także drastyczny wpływ na użycie funduszy pochodzących z eksploatacji złóż ropy naftowej.

W październiku ubiegłego roku Rząd zdecydował się na skorzystania z 244 mld koron norweskich pochodzących z wydobycia ropy naftowej, co odpowiadało około 2,6 proc. Funduszu Naftowego (Oljefondet). 

Na chwilę obecną użycie wymienionych funduszy szacuje się na 419,6 mld koron norweskich, co odpowiada 4,2 proc. Funduszu Naftowego. Jest to aż o 174,4 mld więcej niż w ubiegłym roku.

g/vg.no, e24.no

 

Komentarze (7):

Konrad Józef Turzyński2020.05.13 9:48
Na wakacjach mogą być uczniowie i studenci. Ale tylu ich nie ma w Norwegii! Wszystkich ludzi na świecie jest dopiero ok. 7 mld.
Siedzisz sam w domu jak ja? 2020.05.12 20:20
Ja, "Lesiu" Keller-Krawczyk mam dla ciebie oferte. Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona. You won't be disappointed!
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.12 17:17
Mam 32 lata, szukam mężczyzny w każdym wieku, z którym będę mogła spotkać się z tobą na seks. Jestem strasznie napalona ponieważ od roku jestem samotna. Nie oczekuję pomocy finansowej ani zobowiązań tylko luźnej atmosfery i higieny osobistej. Jeśli byłbyś chętny spotkać się na seks i zobaczyć więcej moich fotek odezwij się na mam tam nick Weronika88 Najlepiej dodaj mnie do znajomych na www.exslove.com.pl i napisz kiedy masz czas się spotkać i zabawić :
Lupaszko2020.05.12 15:54
ktoś tu wkleił błędny tytuł do tego "artykułu"
Czy musimy te koorvy trzymywać i karmić?2020.05.12 15:39
Zmieniam kolejność tych smierdzieli: NUMERO UNO! - "Leszek" Keller-Krawczyk Żyd antysyjonista, czyt. bolszewicka koorva. 1. Błaszczakowa Marusia 2. Nowaczek-robaczek 3. Agnieszka Dz(iwka) 4. po 11 jestem poebany 5. Albert Kretynizacja 6. Stachu tysiąca ników 7. Orszulka z czarnego Śląska 8 .Zdebilały Dewender-swender 9 Aaatomek 10...dopisujcie póki ich korona nie wydusi
Wladimir Putin dzwoni....2020.05.12 14:43
Tymczasem w prawdziwym świecie: Przyczyną zgonu noworodka, którego ciało znaleziono na terenie Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze (woj. podlaskie), był uraz wielomiejscowy. Prokuratura Okręgowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa.
ktoś tam2020.05.12 15:13
A to co opisane powyżej to co, na Księżycu? Co prawda Księżyc też jest prawdziwy... I co, z powodu tego, że ktoś popełnił bestialstwo na dziecku to już nie należy zajmować się tym jak inne kraje radzą sobie z kryzysem? Myślisz ktoś jutro gdzieś tam kogoś nie zamorduje? Dziecku nie wrócimy i tak życia a mordercę należy złapać, chyba że byłoby to tzw. morderstwo doskonałe to pewnie byłby to problem.