USA nakładają sankcje na Białoruś. Stanowcze oświadczenie Białego Domu - zdjęcie
29.05.21, 06:30Fot. screenshot - YouTube (WSLS 10, Janusz Jaskółka)

USA nakładają sankcje na Białoruś. Stanowcze oświadczenie Białego Domu

14

Stany Zjednoczone ogłosiły wczoraj wznowienie sankcji wobec Białorusi, odpowiadając w ten sposób na porwanie przez reżim Łukaszenki samolotu linii Ryanair. Administracja Joe Bidena ostrzegła Amerykanów przed podróżami do tego kraju.

W ub. niedzielę zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair, wykonujący lot na trasie Ateny – Wilno, pod pretekstem zagrożenia bombowego został przez białoruskie władze zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Po sprawdzeniu samolotu nie potwierdzono informacji o podłożonym ładunku. Białoruskie władze zatrzymały za to opozycjonistę Romana Protasiewicza. Następnie samolot został zwolniony.

Wczoraj w tej sprawie oświadczenie wydała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, która podkreśliła, że niedzielny incydent stanowi „bezpośrednią zniewagę dla międzynarodowych standardów”. Departament Stanu ostrzegł Amerykanów przed podróżami na Białoruś. Do zachowania szczególnej ostrożności przy rozważaniu lotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej przewoźników wezwała Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego.

3 czerwca obowiązywać zaczną pełne sankcje wobec 9. białoruskich przedsiębiorstw państwowych, w transakcje z którymi nie będą mogli angażować się obywatele USA.

Wciąż trwają też wspólne prace administracji Joe Bidena z Unią Europejską i innymi sojusznikami ws. sankcji przeciwko reżimowi Łukaszenki w związku z naruszeniem praw człowieka, korupcją, sfałszowaniem wyborów prezydenckich w ub. r. i wydarzeniami z ub. niedzieli. Waszyngton bierze pod uwagę m.in. zawieszenie umowy o usługach lotniczych USA-Białoruś.

Biały Dom zaapelował do Aleksandra Łukaszenki o umożliwienie przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie zmuszenia samolotu do lądowania, natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych oraz rozpoczęcie dialogu z opozycją demokratyczną i domagającym się uczciwych wyborów społeczeństwem.

- „Podejmujemy te środki wraz z naszymi partnerami i sojusznikami, aby pociągnąć reżim do odpowiedzialności za jego działania i zademonstrować nasze poparcie aspiracji narodu białoruskiego”

- podkreśliła Jen Psaki.

kak/PAP

Komentarze (14):

YORK2021.05.30 10:48
Ale sie wysilil lewak z USA, az zeby bolo , ha ha ha.
...2021.05.30 7:34
Bochater , Biden w stosunku do Białoruśi. A popiera Niemców w sprawie gazociągu , po prostu błazenada .
Sex Randka2021.05.29 10:31
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, http://zakazanarandka.pl wiecej moich fotek i kontakt i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
szalom2021.05.29 7:54
pozdrawiam żydowskich funkcjonariuszy propagandy Partii Interesu Syjonu (PIS) i Frondy, co się dzieje, że zgodnie z waszym prawem zamiast dzisiaj świętować musicie pracować nad urabianiem polskiego głupiego goja, jest już tak głupi, że wam już wszystko oddał, jaki jest ważniejszy cel tej akcji?
observe2021.05.29 7:25
Łukaszenko czy lepszy niż nasz chinodup???
bismarc2021.05.29 7:22
Jak długo jeszcze mamy słuchać hipokrytów, ryczą ustami lizyd..., a sami spijają śmietankę i tylko dlatego do tego im marionetkowa RP potrzebna.
Marionetkowy prezydencik USA2021.05.29 7:13
Marionetkowy J.Biden sprzedał Polskę jak w 1939r. ci zdrajcy czyli Anglia i Francja a póżniej jeszcze raz w Jałcie na 50 lat w łapy zbrodniarza Stalina narzucając zbrodniczy reżim komunistyczny, dzięki pozwoleniu/zdradzie państw zachodnich którzy także ponoszą moralną współodpowiedzialność
Simon2021.05.29 7:10
Ha Ha Ha Ha
otto II2021.05.29 7:24
Śmiej się śmiej ale przyjdzie płacz i co wtedy powiesz?
Alekz772021.05.29 7:02
Ależ te USA schodzi na psy... "wielki" wujek JOE odważył się ukarać klakiera Putina i nie wiadomo czy jeszcze sie z tego nie wycofa... jak Putinek nie wyciągnie jakiś kompromitujących materiałów na wujka JOE... TO JEST JUŻ POCZĄTEK UPADKU USA I KOMPROMITACJA JAKO ZDRADLIWEGO I SPRZEDAJNEGO "SOJUSZNIKA" POLSKI.
Wystarczy że wołodia podeśle baćce2021.05.29 6:54
fotki leżącego naćpanego bideta juniora i expressem z tego bidet zrezygnuje
Aldona2021.05.29 6:45
Śpiący Joe Biden ZOSTAŁ WYBUDZONY PO SNIE FARMAKOLOGICZNYM otworzył lewe oko i pani Psaki coś powiedziała !!!!! Ogromne sankcje USA nałożone na Białoruś.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.29 6:41
a jak tam idzie śledztwo w sprawie awaryjnego lądowania samolotu? zero-ziobro osobiście uda się do mińska przesłuchać świadków zdarzenia? buhaha...
F. Drake2021.05.29 7:38
Wypier... ruski pedale!