Upadek cywilizacji zachodniej dokonuje się na naszych oczach - zdjęcie
03.04.21, 21:31Jan Van Eyck, Sąd ostateczny, via Wikimedia Commons

Upadek cywilizacji zachodniej dokonuje się na naszych oczach

49

Oswald Spengler autor dzieła Zmierzch Zachodu (Der Untergang des Abendlandes. Umrisse einer Morphologie der Weltgeschichte), którego pierwszy tom ukazał się w 1918 roku, a tom drugi w roku 1922, dokonał analizy porównawczej ośmiu wielkich kultur – babilońskiej, egipskiej, chińskiej, indyjskiej, mezoamerykańskiej (Majów i Azteków), klasycznej (greckiej i rzymskiej), arabskiej i zachodniej (europejskiej) – wyróżniając w każdej z nich podobne fazy rozwojowe. Miały one swoją wiosnę, lato, jesień i zimę, tj. mitologiczne początki, okres rozwoju, dojrzałości, schyłku i upadku. Kultury mają określone formy, które w okresie cywilizacji ulegają rozkładowi. Spengler skoncentrował uwagę na ostatnim okresie, który określił mianem cywilizacji. W jego ujęciu okres cywilizacji jest procesem powolnego rozkładu martwego ciała kultury. Okres ten charakteryzują takie zjawiska jak: luksus, samowola i eklektyzm. Jest to czas nauki, postępu, kultu rozumu, czyli tzw. nowożytności.

#

Wszystkie kultury cechuje religijność, a cywilizacje niereligijność. Człowiek kultury czuje więź ze sferą sacrum i transcendencją. Człowiek cywilizacji stracił kontakt ze sferą sacrum, jego aktywność jest skierowana na zewnątrz, co prowadzi do militaryzmu, podbojów, ekspansji, pogoni za zyskiem i dobrami doczesnymi. Cywilizacja jest zatem okresem zwyrodnienia i zarazem nieuchronnym etapem dopełnienia się kultury. Ludzie cywilizacji tworzą nowe struktury myślowe i zlaicyzowane formy religii – liberalizm, socjalizm, genderyzm. Te nowe konstrukcje ideologiczne i quasi-religijne są wyrazem świadomości zbyt ograniczonej, by mogła odczytać transcendencję. Ludzie cywilizacji stają się prymitywni, są bowiem pozbawieni życia duchowego. Ich światem staje się megalopolis, wielkie kosmopolityczne miasto z betonu, gdzie wszyscy mieszkają w jednakowych dużych blokach, a ich religią jest ateizm i socjalizm. W cywilizacji idee i wartości zostają wyparte przez pieniądz, który jest bożkiem cywilizacji i jedynym miernikiem wartości. To, czego nie można sprzedać ani kupić jest bezwartościowe. Człowiek cywilizacji zatracił poczucie gustu i smaku – stąd wzięła się popularność różnych dekadenckich prądów w sztuce i w muzyce. Miejsce stałych przekonań zajęło hołdowanie modom.

#

Spengler, na podstawie analogii do upadku wielkich kultur w historii, wieścił zmierzch cywilizacji zachodniej. Schyłkową fazą cywilizacji, jak to już w historii bywało, będzie depopulacja i wyludnienie miast. Jak to już w dziejach ludzkości bywało, na ruinach cywilizacji zachodniej pojawi się następna kultura, która zajmie miejsce upadającej cywilizacji Zachodu. Odpowiednikiem spenglerowskiej cywilizacji jest technopol w teorii Postmana. Alternatywą technopolu jest personalistyczna wizja człowieka i społeczeństwa. Jednak wprowadzenie personalizmu do praktyki politycznej, społecznej i gospodarczej nie jest łatwe, ze względu na dominację we współczesnej nauce paradygmatu pozytywistycznego i postmodernistycznego relatywizmu (neomarksizm). W Polsce dodatkowo nakłada się na to pokłosie komunizmu, tj. dominacja w okresie PRL, w naukach społecznych marksizmu-leninizmu, który zwalczał personalizm i związane z nim nurty filozoficzne (np. fenomenologię). W rezultacie wprowadzenie personalizmu i fenomenologii do głównego nurtu polskiej nauki jest procesem trudnym i długotrwałym. Polskie społeczeństwo jest jeszcze w dużym stopniu kulturą (w sensie spenglerowskim). Można zatem postawić tezę, że nie ulegnie postmodernistycznym nihilizmom.

 

mp/facebook/bronisław bombała

Komentarze (49):

bullshit engineering2021.04.5 0:19
Spenglerowi nie bez powodu zarzuca się naginanie faktów do jego teorii. Już na początku wpisu pojawia się błąd, otóż cywilizacja jest miarą postępu a kultura to raczej dorobek jakiejś grupy ludzi. Nie mówi się przecież o zaawansowanej kulturze hipisów czy charakteryzującej się kolorowymi strojami ludowymi cywilizacji Ślązaków. Mając błędne warunki początkowe otrzymuje się takie bzdurne wyniki jak tutaj czyli dopóki są wojny dopóty mamy kulturę. Autor bez znajomości historii zestawia kulturę arabską która trwa do dziś i ma się całkiem nieźle, z kulturą starożytnego Egiptu która faktycznie kończąc się nie doświadczyła wielkich kataklizmów i z kulturą mezoamerykańską która została praktycznie wycięta w pień przez kolonizatorów. A teraz odniesienie do upadku zachodu. Melduję że zachód trwa a święto jego upadku jest chyba świętem ruchomym bo zachód upada co jakiś czas. 1WŚ, 2WŚ, epidemia dżumy, podboje imperium osmańskiego, wielka schizma, reformacja, młode pokolenia. Można by tak wymieniać i wymieniać. A tymczasem kultura zachodu cały czas jest kulturą dominującą, przyciągającą ludzi z innych kultur, z ogromnym wkładem w rozwój cywilizacyjny całego świata i co wyda się autorowi może zaskakujące ale zachód jest cały czas kulturą prowadzącą wojny więc mam nadzieję że cie to autorze trochę uspokoiło. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie że kultura zachodu się odradza z czasów kiedy była przytłoczona przez religię chrześcijańską i wraca do swoich klasycznych korzeni. Ostatnia już sprawa. Śmiem twierdzić że religijność ludzi się nie zmieniła. Zmieniły się tylko formy jej praktykowania. Dla jednego religią jest ideologia katolicka i co niedziele chodzi do kościoła a dla innego religią jest ideologia muzułmańska i woli rozłożyć sobie dywanik w domu i się pomodlić. Jeszcze inny będzie kontemplował w bibliotece czytając dzieła filozofów jak choćby wspomniany Spengler. Wesołych!
leszczyna2021.04.5 20:45
Co wg Ciebie wskazuje, że kultura Zachodu wraca do klasycznych korzeni?
6969692021.04.4 20:30
Prostytucja, narkomania, rozbite rodziny, nieustanna praca (niewolnicza), kompletny chaos w ludzkich głowach - to "osiągnięcia" "jasnogrodu", "nauki" i "oświeceniowego" sposobu myślenia
niewierzący ateusz2021.04.4 11:03
zachwyconym przypomnę nieco inne osiągnięcia GUŁAG i NKWD , Auschwitz i SS , Hiroszima i Nagasaki . Anuszka już olej rozlała kilkanaście tysięcy głowic jądrowych czeka na swój czas
Marzenia ściętej głowy polskiej sekty katolickiej2021.04.4 10:52
Zachód już dawno porzucił durną ideologie katolicka i co się stało? Nic! Zachód cały trwa i rozwija się. To z zachodu Polska kupuje szczepionki na covida i wszystkie innowacje oraz nowe technologie powstają właśnie na zachodzie. Ludzie żyją tam na wyższym poziomie, zarabiają lepiej, maja lepsza służbę zdrowia, lepsze uczelnie wyższe itd No ale wiadomo.... zachód upadnie bo tam przecież jest aborcja, lgbt, invitro i wszystkie te obrażające Boga rzeczy, wiec prędzej czy pózniej bóg ześle tam armagedon a Polskę uczyni potęga gospodarczo-militarna swoim magicznym pstryknięciem palców hahahahhahahahaha
do marzenia ściętej głowy2021.04.4 14:15
Tak upadnie byle tylko Polski nie pociągnęli za sobą. Napisz może jak konkurencyjność gospodarki zachodu wygląda w stosunku do gospodarek Azjatyckich czy USA bo to pokazuje faktyczną skale rozwoju (tutaj wypada to nad wyraz marnie) a nie porównuj do Polski, która nigdy nie miała nawet koloni zamorskich, z których mogłaby by czerpać zyski i miała 40 lat komunizmu za sobą bo zachód Nas sprzedał najpierw Niemcom a potem Ruskim. Tu jak na ten poziom zacofania to Polska w ostatnich latach i tak dokonała wielkiego skoku cywilizacyjnego.Zachód kręci bicz na siebie odrzucając kulturę dzięki, której mógł się tak rozwinąć gospodarczo w zamian wprowadzając nihilizm i oczywiście Islam. zachodnia gospodarka się zwija co pokazują ostatnie dane tu nie bez przyczyny Wielka Brytania postanowiła się odłączyć widząc co się dzieje.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.4 14:21
Sojusz Komuny z protestantami zamordowal kilka milionow Polakow.
6969692021.04.4 20:33
Wystarczyłoby mieć odrobinę wiedzy historycznej, aby rozumieć, że to, co się dzieje na zachodzie, to symptomy śmierci tej cywilizacji
Mietek2021.04.4 23:40
O takich jak ty moja swietej pamieci babcia mowila: ucony, skolony ale gamon.
JasnyUśmiechNaWidokZmierzchuCiemnotyKatolickiej2021.04.4 10:27
Zmierzch i zmierzch... Straszenie grobową ciemnością jest ulubionym zajęciem kleruchów watykańskich. Całe ich pasożytowanie pogrążone jest w czerni. Czarne noszą suknie. Mają mroczne myśli na widok ministranta, dziewczynki na katechezie czy upośledzonego umysłowo nastolatka. Robią wyłącznie ciemne interesy na nieruchomościach, wyłudzaniu państwowej forsy i notorycznym dojeniu pieniędzy z baranich stad parafialnych.
Konsternacja2021.04.5 6:05
Ile to twoja matka musiała śniegu zeżreć , żeby takiego bałwana porodzić...
Diabeł.2021.04.4 9:56
Nie mogę się doczekać czasów jak kobiety europejskiej rasy zamiast za posiadanie kawalerki, samochód nie starszy niż 15 lat, i chodzenie z nią na imprezy w garniturze będą się oddawać i wychodzić za mąż za tych co je poczęstują chlebem ze smalcem.
Pandemiczny2021.04.5 6:07
Jak nastanie Nowy Ład to się doczekasz.Ludzie już tracą swoje biznesy, pracę, oszczędnosci.
Taka prawda2021.04.4 9:39
donek tuskacz ma ich ochronic ... niech zachód zdechnie nie lubię ich fałszywi są i pazerni
Grizlly2021.04.4 9:10
Oto zmierzch cywilizacji zachodniej,: promy kosmiczne,lądowania na Marsie, Wielki Zderzacz Hadronów, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ,niezliczona ilość nagród Nobla czy wreszcie wynalezienie szczepionki..A w chrześcijańskiej Polsce katolicki kretyn ciągnący psa za samochodem..To jaką wolicie cywilizację..? I niech mi tu jakiś pajac napisze że z Polski wyjdzie iskra..!
6969692021.04.4 13:22
I czy ktoś jest z tego powodu szczęśliwy??? Wszyscy zagubieni, na skraju rozpaczy.
Felek2021.04.4 19:15
Na skraju rozpaczy? Czy ty byles/as kiedys poza granicami Polski? No strasznie tam ludzie maja i rozpaczaja, Np w takim UK gdzie mieszkam ludzie marza aby do katolickiej Polski wyjechac, aby ich duch swiety przepelnil. Normalnie pchaja sie drzwiami i oknami.
6969692021.04.4 20:36
Bo myślą już tylko o żarciu i ciupcianiu
Total Mayhem2021.04.4 9:05
Ach, Jarek obroni!
Józef2021.04.4 8:02
To że nie ma wojen to jest zmierzch cywilizacji, to że nie ma głodu to jest zmierzch cywilizacji.
6969692021.04.4 20:40
Albo nie czytałeś artykułu, albo ani troszeneczkę nie rozumiesz, że cywilizacja a kultura to zupełnie dwie różne sprawy
1232021.04.4 6:50
Nie bedę za szwabami spedafrancuzami i angolami płakał a holendrzy to sami zaraz siebie eutanazja wykończa uj z nimi wszystkimi oni też nas mieli głęboko podczas zaborów albo tez przyczyniali się podczas wojen itd i teraz też mają nas w no wiadomo
Słowianin2021.04.4 6:31
I DODRZE BO ZAWSZE BYŁA NASZYM WROGIEM I ZAWSZE NAMI GARDZIŁA UWAŻAŁA SIĘ ZA PĘPEK ŚWIATA I WYŻSZĄ LEPSZĄ .. BARDZO DOBRZE .
Maria Błaszczyk2021.04.4 3:30
Tak, tak. I w związku z tym Spengler, choć nie pokładając w Hitlerze zbytnich nadziei, głosował w 1932 na NSDAP, by pozbyć się tej przebrzydłej demokracji, wolnej prasy, techniki itd., by mogłą się odrodzić potęga Niemiec i stworzyć odpowiednie warunki człowiekowi jako drapieżnemu zwierzęciu...
Cool2021.04.4 8:21
Głosował na Hitlera ...bo jako mentalny lewak nie miał większego wyboru.
Maria Błaszczyk2021.04.4 21:23
??? Chyba wszystko Ci się poplątało. Pomijając już wybitnie nielewicowe poglady Spenglera, jego nienawiść do robotników i kobiet traktowanych jako krowy rozpołodowe, rasizm i co tam jeszcze, to w tamtych wyborach startowała, z przeciwnej do Hitlera strony, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, Komunistyczna Partia Niemiec, no i jeszcze centrowe Centrum. To dopiero potem Hitler, idący do wyborów z Deutschnationale Volkspartei, konserwatywną i ultraprawicową partią prowadzoną przed bogatego biznesmena Hugenberga, ich pozamykał w obozach koncentracyjnych. Więc czemu "będąc mentalnym lewakiem" zagłosował na altrightowe NSDAP?
Anonim2021.04.4 1:31
Tak, upadek cywilizacji zachodniej następuje. Zniesiono niewolnictwo; nie palimy czarownic; kobiety głosują; wypraw krzyżowych nie podejmujemy; itd. Dokąd zmierza zachodni świat?
6969692021.04.4 13:25
Palimy za to "maryśkę", tracąc bezpowrotnie mózgi...
6969692021.04.4 13:28
Jeśli chodzi o palenie czarownic, to proponuję zdobyć elementarną wiedzę na ten temat, choćby z Encyklopedii PWN. To kolejna bolszewicka brednia
Żuk Gnojarz2021.04.3 23:31
Na Dole
Żuk Gnojarz2021.04.3 23:30
Biorę pod Stołem :)
Anonim2021.04.3 23:30
Tyle że chrześcijańskiego lata jeszcze nie było, chyba wszystko przed nami.
PP2021.04.3 23:29
Sąd ostateczny czeka na kłamców.
Żuk Gnojarz2021.04.3 23:18
Życzę Wskrzeszenia ! :)
Częstochowa2021.04.3 23:18
IV LO
Christos voskrese!2021.04.3 23:16
Voistinu voskrese!
Żuk Gnojarz2021.04.3 23:16
T.Love Alternativ
Zdzislaw2021.04.3 23:12
Nie ma alternatywy dla kultury zachodu, przetrwa ale przejdzie bolesny proces oczyszczenia. Kultura zachodu to zmartwychwstały Jezus czyli wypełnienie Bożego planu zbawienia .
Żuk Gnojarz2021.04.3 23:12
Przecieram Okulary
Upadek wielki2021.04.3 22:32
By ciągnąc psa za samochodem.
ile gwiazdek na wers?2021.04.3 22:31
Wszystko ma jeden koniec, tylko kiełbasa i patyk — dwa.
Skrzypek na dachu2021.04.3 22:26
Skrzypek na dachu / bombała / mp / ruchanko
Zawi2021.04.3 21:59
Był taki okres na terenie Polski i nie tylko, gdy ludziom odebrano prawo istnienie i można sobie było do tych ludzi bezkarnie strzelać i robić innym dowolną krzywdę. Później na tym samym terenie, wyrywano ludziom paznokcie i bito do śmierci, także w obliczu prawa a kobiety abortowały na skalę jakiej świat zachodni nie zna do dziś. A poza tym właśnie kultura zachodnia upada
6969692021.04.4 13:33
Oni mają wypalone mózgi od "trawki" i nie są w stanie zrozumieć tych analogii (stalinizm-genderyzm, np.)
Skrzypek na dachu2021.04.3 21:51
Jednak Pan Jakub Bronowqski bardziej przekonujaco opisal to w ksiazce The Ascent of Man .
Skrzypek na dachu2021.04.3 21:52
Bronowski , przepraszam za grube palce .
Jest Fronda? Jest weekendzik? Jest LOLcontent!2021.04.3 21:49
Pamiętasz Mariuszu kwestię wygłoszoną przez Arniego w filmie "Czerwona Gorączka" gdy bohater wchodzi do pokoju hotelowego i włącza telewizor?
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.3 21:40
porno na frondzie!
🦄⚡️🏳️‍🌈Polaczek Ateista Sromowy SzabesGoj🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.3 22:45
porno to ty uprawiasz głąbie LGBTowski