TYLKO U NAS. Witold Waszczykowski: Polska broni demokratycznych mechanizmów i traktatów Unii - zdjęcie
17.11.20, 16:47fot. flickr.com

TYLKO U NAS. Witold Waszczykowski: Polska broni demokratycznych mechanizmów i traktatów Unii

48

Witold Waszczykowski, europoseł PiS oraz były minister spraw zagranicznych, w rozmowie z naszym portalem komentował polskie weto wobec nowych kontrowersyjnych rozwiązań, które próbuje się przeforsować w funkcjonowaniu mechanizmów Unii Europejskiej.

Rozmówca portalu Fronda.pl ustosunkował się do manipulacji, stosowanych przez część mediów, zniekształcających istotę problemu. Zwrócił uwagę na kontrowersje i niebezpieczeństwa, które wiążą się z lansowanymi zmianami w funkcjonowaniu Unii, a które w konsekwencji mogą prowadzić do szerokiej ingerencji instytucji unijnych w życie polityczne państw członkowskich i działanie demokratycznie wybranych rządów.

- "Najpierw trzeba wyjaśnić, o co tym wszystkim chodzi, dlatego że media z tzw. mętnego nurtu przedstawiają to w sposób kłamliwy, mówiąc z jednej strony, że chodzi o pieniądze, z drugiej że chodzi o praworządność, której my nie przestrzegamy i w związku z tym jest zasadne, byśmy nie dostali pieniędzy. Nie. Tu chodzi o nowe funkcjonowanie Unii Europejskiej, z nowym mechanizmem podejmowania decyzji, zarządzania, a w rezultacie doprowadzenie do tego że, gdybyśmy się na to zgodzili, jedna z instytucji Unii Europejskiej otrzymałaby niezwykłe uprawnienia federalistyczne nadzorowania państw członkowskich. Używając niezwykle szeroko pojętej definicji praworządności miałaby prawo praktycznie ingerować w większość aspektów życia politycznego danego kraju. Następnie karząc rząd odebraniem funduszy, mogłaby faktycznie doprowadzać do obalania takich rządów. Jest to koncepcja zmiany funkcjonowania Unii. Trzeba także przypominać, że fundusze europejskie nie są żadną nagrodą. Jest to ekonomiczny deal, jest to sposób rekompensaty za otwarcie naszej gospodarki już w 1995, gdy staliśmy się państwem stowarzyszonym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę te wszystkie uwagi wstępne i zastrzeżenia, to weto polskie jest oczywiste. Jeśli chodzi o pomysł podporządkowania demokratycznie wybranego rządu grupie urzędników, którzy zostali desygnowali w wyniku jakichś układów politycznych, to byłby to koniec demokracji."

Mówiąc o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą pomysły zmian w funkcjonowaniu mechanizmów unijnych związane z obchodzeniem zasad demokracji, Witold Waszczykowski wskazał na kontrowersyjne pomysły dodatkowych uprawnień Unii, która miałaby przejmować dotychczasowe kompetencje rządów.

- "Komisja Europejska przedstawiła kilka miesięcy temu projekty dwóch budżetów. Jeden to tradycyjny budżet na lata 2021-27. Jest on uzupełniony dodatkowym budżetem na potrzeby odbudowy, który powstanie, gdy upoważnimy Komisję Europejską do zebrania tych pieniędzy, czyli że będzie ona mogła nakładać podatki i zaciągać pożyczki, a więc otrzymać uprawnienia, które do tej pory należały do suwerennych rządów. My też na to musimy się zgodzić, jednak jeśli zgodzimy na dodatkowe uprawnienia Komisji, w ramach których Komisja stworzy sobie warunki przyznawania tych pieniędzy, stosując nazbyt szeroką definicję praworządności, to znowu będziemy rozliczani według zasad niedemokratycznych. Stąd też powiedzieliśmy, że nie zgadzamy się na taki pakiet i taki jest efekt polsko-węgierskiego stanowiska."

Nasz rozmówca zdementował również fake newsy powielane przez niektóre media, według których polskie i węgierskie weto miałoby przełożyć się na nieotrzymanie przez oba kraje środków finansowych:

- "Niemcy mają teraz ok. miesiąca, aby renegocjować ten mechanizm, albo osłabić poprzez jakieś interpretacyjne pisma, które zostaną załączone. Jeśli im się to nie uda, to budżet na odbudowę do końca roku nie powstanie, natomiast budżet tradycyjny, na lata 2021-27 wejdzie jako prowizorium, tak jak zresztą jest to w przypadku polskiego budżetu. Nie ma więc takiej sytuacji, że nie dostaniemy pieniędzy z budżetu europejskiego."

Witold Waszczykowski, pytany o możliwy rozwój sytuacji, wskazał z jednej strony na duże możliwości Niemiec w zakresie dyscyplinowania innych państw.

- "Niemcy są najsilniejszym państwem członkowskim w Unii Europejskiej, mają wpływ na komisję, której szefową jest Ursula von der Leyen, mają poparcie Francji, mają też możliwość wymuszania tych decyzji. Połowa państw UE, przede wszystkim państwa północnej Europy, to płatnicy netto, którym nie zależy, by pieniądze trafiały do naszych państw, są one zainteresowane, by budżet były jak najmniejszy, siłą rzeczy te państwa zachowują obojętną postawę. Jest grupa państw po naszej stronie, jak państwa nadbałtyckie, Słowacja, Słowenia, które są w strefie euro, a więc ich gospodarki są podporządkowane, co sprawia, że nie mogą za bardzo, używając starego młodzieżowego języka, fikać. Jeśli chodzi o Rumunię, Bułgarię, to czekają na wejście do Schengen, w związku z czym mogą być szantażowane. To wszystko pokazuje na czym polega ta cała skomplikowana gra europejska, a jest ona prymitywna."

Równocześnie Waszczykowski zwrócił uwagę, że beneficjentami funduszy europejskich w Polsce są także firmy zachodnie, a znaczna część pieniędzy unijnych wraca na Zachód.

- "Jeśli budżety zostaną ograniczone, to w dużej mierze ucierpią firmy zachodnie, wystarczy przejechać się drogą polską, gdzie stoją znaki z nazwami Strabag, Skanska itd. Prawda jest taka, że z funduszy strukturalnych, jakie uzyskujemy, 80 proc. wraca z powrotem na Zachód. Więc komu odbiorą te fundusze? Sobie?"

Zdaniem byłego ministra nikt nie powinien być zaskoczony stanowiskiem Polski, która swoją postawą broni mechanizmów demokratycznych, zapisanych w traktatach Unii.

- "Nie panikujmy, nie jesteśmy pod ścianą, bo jak powiedziałem, bronimy demokratycznego mechanizmu podejmowania decyzji w Europie, bronimy traktatowych rozwiązań, bronimy też de facto interesów i pieniędzy państw zachodnich, a więc Niemcy same są zainteresowane w tym, żeby tą kwestię rozwiązać. Premier wysyłając dwa dni temu list, o tym mówił. Zapowiedział weto i dał do zrozumienia: macie miesiąc czasu, by znaleźć nowe rozwiązanie. My jesteśmy gotowi poprzeć rozwiązania dotyczące praworządności, które ograniczają się do tego, by sprawdzać czy fundusze nie są defraudowane, czy nie prowadzą do korupcji, zatem Unia, która jest trybunałem obrachunkowym może to robić. Natomiast nie zgadzamy się na to, by te fundusze i ten mechanizm były wykorzystywane do obalania rządów."

 

Z Witoldem Waszczykowskim rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze (48):

Walter2020.11.18 15:56
Jeśli unijny budżet zostanie zawetowany, to zacznie obowiązywać prowizorium. I rzeczywiście Polska w jakimś zakresie otrzyma pieniądze z dotychczas istniejących programów. Ale nie zobaczymy ani centa z gigantycznego funduszu „Next Generation EU - NGEU” wartego 750 mld euro, który ma pobudzić gospodarki po kryzysie - analizują Pracodawcy RP. Jarosław Kaczyński prowadzi politykę niekorzystną dla naszego kraju i jego partia traci poparcie w sondażach. Niektórzy uciekają z tonącego okrętu.
wszyscy w domu zdrowi?2020.11.18 20:49
A trzeźwieją od czasu do czasu?
ryszard2020.11.18 14:46
Potwierdza się znów ta dziwna dla cywilizowanego człowieka i groźna zarazem dewiacja niemieckiej mentalności, którą można określić sloganem: "Prządek to poddanie się sile". Nie uznawanie tego porządku jest zawsze dla Niemca przestępstwem. Dlatego właśnie po wkroczeniu do Polski w 1939, Polaka patriotę, a więc w praktyce wszystkich, byle niemiecki oprawca czy złodziej z wermachtu, nie nazywał inaczej jak "polnische banditen". Dziś właśnie przerabiamy powtórkę z historii. Słyszymy znów "o tym co jest praworządnością decyduje bełkot silniejszego.
Anonim2020.11.18 13:07
Tu leży Waszcz. Przechodniu - naszcz.
Anonim2020.11.18 11:45
a Geremek ich mentorem był?
Józef2020.11.18 11:41
Lewak jak sama nazwa wskazuje jest ułomny i nielegalny. Wszelkiej maści krętacze i złodzieje - patrz rewolucja bolszewicka. Musimy zadać sobie trud i starać się przemówic do ich ostatnich szarych komórek.
Anonim2020.11.18 11:40
Bosak, Braun, Korwin-Mikke: Spóźnione weto Morawieckiego w sprawie mechanizmu "praworządności"! .............. https://www.youtube.com/watch?v=Vct44p6xYfY
Anonim2020.11.18 11:39
Lenno zostało już złożone UE, to Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński. Więc o co teraz chodzi?
Czytelnick2020.11.18 10:53
Wczoraj "Drang nach Osten", dzisiaj "integracja europejska i praworządność". Tylko że coś ostatnio gdzieś się tęczowy niebinarny hitlerek zapodział.
jle_ffm2020.11.17 23:16
Ci pisowscy szaleńcy na czele z ich kaczym guru i ministrem zero są w stanie pociągnąć ten kraj na dno aby tylko dopiąć swoich szalonych pomysłów i chorych ambicji. Ludzie, jak długo jeszcze będziemy to znosić?
Nurmi2020.11.18 0:25
Ty musisz chłopie na prawdę niuchać zioło
Do POwskich trolli, Halo........je ff2020.11.19 0:56
Żuj jaja powska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 No i jeżeli wydaje ci się ze pozjadałeś wszystkie zmysły to jesteś w błędzie. Przygłupie 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży 😅
Anonim2020.11.17 22:45
Bosak, Braun, Korwin-Mikke: Spóźnione weto Morawieckiego w sprawie mechanizmu "praworządności"! .............. https://www.youtube.com/watch?v=Vct44p6xYfY
Krakus2020.11.17 22:26
Czyli wegług tego pierdoły pisowskiego Waszczykowskiego Polska ma LEPSZĄ demokrację niż Francja, Niemcy, Belkie i pozostałem kraje Unii Europejskie? Jeśli tak, to dlaczego Polska, która DOBROWLONIE przystapiła do UE, za rządów PiS nie chce przestrzegać praw UE? I jeszcze jedno pytanie dla wyborców PiS - wiecie że przeszło wam "pińcetplus" i inne darmowe bonusy i rzeczy, bo UE obetnie nam 1 miliard 300 milionów ojro? :D :D :D
Trajmok2020.11.18 0:23
Ty jesteś prawdziwym debilem
Anonim2020.11.18 13:54
Katolikiem to ty nie jesteś. Jaka to religia?
Art2020.11.19 20:24
A coś merytorycznie? Co za trudny temat?
kostaryka2020.11.17 22:09
Witek chyba w zamroczeniu gada głupoty, od rzeczy ale w zgodzie z ideologią partii ludowej. Gdzie byłeś za komuny Wiciu?
ak2020.11.17 21:35
Acha. To znaczy że reszta państwa nie broni demokracji zakładając sobie na szyję pętlę zniewolenia. I tych państw w dodatku jest 26 ! Jakieś zbiorowe samobójstwo. No chyba, że pan Waszczykowski nie zażył dzisiaj leku na koncentrację i logiczne myślenie.
Viagra mix2020.11.18 0:28
Ty jeszcze z tym ptasim móżdżkiem rokujesz w przeciwieństwie do wielu debili komentujących tu
wczoraj blitzkrieg dzisiaj integracja...2020.11.17 19:49
pomysłowi ci Niemcy, ale Hitler kaput. Więc van der Leyen: wyp*****!
Anonim2020.11.17 19:38
Nie Polska tylko pisie kukiełki! Polska to nie pisie
reakcja troli bezcenna2020.11.17 19:10
Polacy o prostu nie kupili tej tefałenowskiej porpagandy. I to nawet ci którzy nie sa za PiSem
spokojnie i do tego dojdzie2020.11.17 19:17
właśnie widzę po twoim wpisie ,płacą ci w rublach ?
Michał2020.11.17 20:12
Polacy nie kupują narracji pisuaru. Trump jest trup, Unia zabierze pieniądze, PIS na wylocie. Jeszcze Polska nie zginęła
Drugi idiota Michal2020.11.19 0:58
Żuj jaja powska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 Przygłupie 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja starą w ciąży 😅
Wyzwolić2020.11.17 19:05
San Escobar!
Anonim2020.11.17 19:01
Szczepionka już blisko. Ale czy jesteśmy bezpieczni? M. Pawlicki w MN! .......................... https://www.youtube.com/watch?v=i19SGCraIg4
Ksiądz Bartold2020.11.17 18:42
Oczywiście Wiciu, 25 państw UE nie ceni swojej niezależności, a jedynie Polska za nich i dla nich tę niezależność chce wywalczyć. Wy naprawdę myślicie, że ciemny lud TO kupi? To chyba bardziej tępi jesteście od ludu ;)
Anonim2020.11.17 18:36
PiS poprawił wynik. Za Bety Szydło było 1:26 a za Morawieckiego jest 2:25
jle_ffm2020.11.17 18:36
Ten pisowski rząd jest tak wiarygodny jak testy covidowe :). "W minionym tygodniu udział wyników pozytywnych w niektórych regionach znów osiągnął absurdalnie wysokie wartości. W województwie opolskim było to aż 162 proc., w lubuskim 149 proc., a podkarpackim 108 proc. Takie wartości tego wskaźnika oznaczają, że według danych Ministerstwa Zdrowia w tych województwach wykrywa się więcej przypadków, niż przeprowadza testów. Taka sytuacja jest niemożliwa i mogła wyniknąć z wielu różnych nieprawidłowości w raportowaniu wyników i liczby badanych próbek. Hipotez jest wiele, ale jasnej odpowiedzi resortu, z czego wynikają takie wartości, nadal nie ma." (Gazeta Wyborcza)
Po prostu, Niemcy wy****lać!2020.11.17 18:21
Pajace, nazicórki i nazisyny, naziwnuki i naziwnuczki. Nie wystarczy zamienić słowo "anschluss" na "integracja europejska", a "blitzkrieg" na "mechanizm praworządności".
ble2020.11.17 18:47
Rosja czeka,móżdżku
Grizzly2020.11.17 18:08
Lizanie du-py tak wielkiemu politykowi jakim jest Nasz pan Kaczyński nie jest niczym złym, chętnie bym to robił i z przyjemnością czuł smak kału prezesa
Grizzly2020.11.17 18:26
Odp się ty k. od mojego nicka! Poliż sobie cwelu Robercika!
ble2020.11.17 18:48
Grizzly MA RACJE ***** ***
Topek2020.11.17 18:04
No to tak samo jak Hitler bronił wartości Aryjskiej rasy, Lenin równości dla wszystkich tak Kaczyński demokratycznych mechanizmów traktatów Unii
gumowa kaczka2020.11.17 17:59
na San Escobar takich problemów nie ma ,promy kosmiczne kursują według rozkładu
MY WYBORCY PISU PRAWDZIWI POLACY !!!2020.11.17 17:53
kał prezesa nas podnieca
Grizzly2020.11.17 18:02
Z rozpaczy PO nieudacznikach, szubrawcach i zaprzańcach to własny będziesz żarł!
"kał prezesa nas podnieca"2020.11.17 18:05
Bon appetit opozycjo!
Marian2020.11.17 17:44
Niemcy mają bardzo ważne powody i wcale nie gospodarcze żeby Polska była członkiem UE. Oczywiście, ma to być Polska całkowicie im posłuszna. Prawdy ujawnić nie mogą zbyt wcześnie żeby sprawie nie zaszkodzić, więc przedstawiają się jako nasi dobroczyńcy, którymi nie są i nie będą. Straszą nas wyrzuceniem ale jest to tylko presja na Polaków by zmienili rząd. Przeciwnie, jeżeli nasz rząd postawi sprawę na ostrzu noża to się cofną, ale ze swoich podłych planów nie zrezygnują.
Niemcy na łby z ruskimi się pozamieniai2020.11.17 17:30
skoro chcą robić z UE Związek Sowiecki
o tym nie dowiesz się z Frondy2020.11.17 17:23
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przygotowuje się do wszczęcia sporów zbiorowych. Kolejnym krokiem może strajk generalny. OZZPiP domaga się publikacji tzw. ustawy covidowej, która wprowadza dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla pracowników systemu ochrony zdrowia.
O tym nie dowiesz się znikąd!!!2020.11.17 17:29
Powyższy troll robi kupkę, ale w ramach protestu przeciw PiSowi się nie podciera.
Do tego głupka2020.11.17 17:56
Bo ty głupi pisowski ruski trolu podszywaczu bezrobotny pasożycie
Tak, tak2020.11.17 17:19
San Eskobar
Budżet UE2020.11.17 17:08
jest złożony ze składek wszystkich krajów, w tym POLSKI. NIE do pomyślenia aby część NASZYCH pieniędzy, z NASZYCH wpłat była uzależniona NIE od potrzeb budżetowych, ale POLITYCZNYCH.