TYLKO U NAS. Czy sprawa konfliktu w partii Gowina otrze się o Trybunał Konstytucyjny? Pytamy Panią Rzecznik Trybunału - zdjęcie
17.02.21, 15:00fot. yt/pis

TYLKO U NAS. Czy sprawa konfliktu w partii Gowina otrze się o Trybunał Konstytucyjny? Pytamy Panią Rzecznik Trybunału

18

Grupa Gowina i grupa Bielana przedstawiają swoje racje. Jedna grupa żąda wydania dokumentów, druga zmienia zamki w biurze. Mówi się wręcz o „wojnie dwóch prezesów”. O ile w grę wchodzi kwestia zgodności działań poszczególnych osób w partii z jej statutem, konflikt w „Porozumieniu” obok swych odsłon humorystycznych może mieć też inne konsekwencje. Zgodnie z polskim prawem, kompetencje kontroli działania partii politycznych posiada Trybunał Konstytucyjny, który – warto przypomnieć – przed kilku, kilkunastu laty zajmował się np. kwestiami statutowymi dotyczącymi partii „Samoobrona”. Czy aktualne zamieszanie wokół partii Jarosława Gowina może również stać się przedmiotem postępowania Trybunału Konstytucyjnego? Zapytaliśmy o to Rzecznika prasowego tej instytucji, Panią Aleksandrę Wójcik.

Tomasz Poller: W ostatnim czasie mamy do czynienia z konfliktem w partii Jarosława Gowina. Doszło do tego, że część członków uznaje go za przewodniczącego, część nie. Trybunał Konstytucyjny posiada określone kompetencje jeśli chodzi o sprawowanie kontroli nad partiami politycznymi. Co takiego musiałoby się stać, aby taka interwencja Trybunału w sprawie „Porozumienia” nastąpiła?

Aleksandra Wójcik, Rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego: Jeśli chodzi o Trybunał i jego kompetencje, to jasno określa to Konstytucja i Ustawa. Trybunał, jeśli nie wpłynie do niego stosowny wniosek, sam nie rozpatruje jakiejkolwiek sprawy.

Jeśli chodzi o kwestie prawne związane z partiami politycznymi, istnieją tu różne opinie, pewne rozbieżności autorytetów prawniczych. Dlatego też chciałem zapytać u źródła…

Mamy poszczególne kategorie spraw, w przypadku których jest także określone, kto może złożyć wniosek. W takim przypadku składający wniosek musi go również jasno określić, umotywować, wskazać gdzie doszło do naruszenia Konstytucji. Natomiast, jako sąd, nie możemy tutaj wydawać opinii ani prowadzić konsultacji.

O ile pamiętam, swego czasu Trybunał rozpatrywał problem, jaki miał miejsce w partii „Samoobrona”. Czy w ostatnim czasie miały miejsce tego rodzaju sprawy związane z partiami politycznymi, które były przedmiotem postępowania ze strony Trybunału?

W ostatnim czasie takich spraw nie było, poza bieżącą sprawą wniosku Prokuratora Generalnego o delegalizację Komunistycznej Partii Polski.

Zważywszy na to, że sytuacja w Porozumieniu nadal będzie niejasna, a Trybunał, także w sprawach partii politycznych interweniuje po złożeniu stosownego wniosku, zapytałbym, kto konkretnie jest do złożenia takiego wniosku uprawniony?

Zależy, z jakim problemem mamy do czynienia. Z wnioskiem do Trybunału może wystąpić każdy obywatel, jeśli bierze udział w jakimś sporze, przejdzie przez etapy przed kolejnymi instancjami sądów i jeśli uzna, że jego prawa i wolności określone w Konstytucji zostały naruszone. Jeśli chodzi o przypadek partii politycznych, z takim wnioskiem może wystąpić Prokurator Generalny, grupa posłów, grupa senatorów. Wszystko zależy od tego, jaki będzie charakter sprawy.

Komentarze (18):

Jarki2021.02.21 19:14
Jaki system, pseudo-demokracyjno-partyjny, takie żenujące obrazki z figurami po wielokrotnym recyklingu. Obrzydliwe i żenujące. Czy w "tym kraju", niema już normalnego i nieumoczonego w partyjno-mafijne konszachty człowieka, pośród takiego mnóstwa ludzi?
Bożena2021.02.18 10:54
Chyba słuszne byłoby aby pan Bielan odszedł z Porozumienia wraz z tymi, którzy uważają, zresztą słusznie, że prawa należy przestrzegać. Pan Gowin pozostałby o ile już nie zdecydował, że odejdzie do KO, ze swoimi poplecznikami w Porozumieniu. Myślę, że tak mała partia Gowina nie miałaby szans na żadne stanowiska w rządzie, wobec czego szeregowi działacze, po zastanowieniu musieliby dojść do wniosku, że Gowin nie zapewni im tego czego od niego oczekują. Jeśli chęć działania i pracy dla wszystkich polaków byłaby nadrzędna, to z pewnością ci posłowie zdecydowaliby się przejść do p. Bielana. Jeśli nie, to Gowin nie jest w stanie im niczego zapewnić.
ak2021.02.18 6:16
No pewnie ! Że też nikt nie wpadł na to wcześniej ! Julia to załatwi.
Śmiech na sali2021.02.17 21:26
Fikcyjny i upolityczniony TK Julii Przyłębskiej ma rozstrzygać spór w partii "Porozumienie"
PRANIE MÓZGÓW CIEMNEMU LUDOWI2021.02.17 21:13
He-he! Chcą żeby upolityczniony Trybunał Konstytucyjny gdzie w składzie są Piotrowicz i Pawłowicz rozstrzygał konflikt partii. Wyrok będzie tylko jeden, korzystny dla Kaczyńskiego i Bielana
Cwel2021.02.17 17:47
https://politycznapolska.info/kaczynski-jak-marionetka-musza-go-podtrzymywac/
jle_ffm2021.02.17 17:44
Po owocach ich poznacie. "Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: (...) nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy (...) Gal 5,19
gumowa kaczka2021.02.17 17:10
żenada ,niech pan Jaruś lepiej miesza w kuwecie kota
Anonim2021.02.17 16:38
wygląda jak robota kaczora na rozbicie Gowina, Bielan to przecież 3 bliźniak.
Anonim2021.02.17 16:17
Wytnijcie tego folksdojcza Gowina z Rządu Polskiego !!!!!
Zimny lech.2021.02.17 15:44
Gowin ostatni ma resztki rozumu i honoru oraz wstydu w tym szambie rządu
as :))))2021.02.17 16:33
I dlatego HONOROWO za plecami dogadywał się z Kosiniakiem, Tuskiem, Kamińskim :) >>>> I dlatego HONOROWO udaje prezesa Porozumienia, chociaż był wybrany tylko na 3 lata >>>> I dlatego HONOROWO zmienia zamki, próbuje wywalić z partii, blokuje dostęp do konta >>>> I dlatego ZHAŃBIONY ZDRADĄ został drugim Marcinkiewiczem
Jezus2021.02.17 15:44
Go Gowin, Go Gowin, Go Gowin, Go Gowin ! Do przodu Panie Gowin! Jest Apn bohaterem mądrych i normalnych obywateli Polski !
AAAtomek2021.02.17 15:22
Nie możecie dać pełnej tyraniej władzy swojemu prezesowi? Czy musi się ukrywać za jakimiś trybunałami? Przecież wiadomo, że jak trybunał, to prezes decyduje...
Michał Jan2021.02.17 15:19
Jeżeli to prawda, że od trzech lat działają niezgodnie ze swoim statutem, to od trzech lat istnienie tej partii jest nielegalne, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zwrot dotacji, wybory uzupełniające i rewizja wszystkich ustaw, z ponownym przeliczeniem głosowania (z uznaniem głosów Porozumienia za niebyłe).
Anonim2021.02.17 15:32
Bielan jest usunięty - ale jest prezesem partii. Partia działa nielegalnie bo wbrew statutowi - ale działa legalnie bo ten ch...u j na krótkich, kaczych łapkach tak chce
Darek2021.02.17 17:31
Dokładnie tak - a co za tym idzie jeżeli partia współtworząca rząd jest nielegalna to i sam rząd jest nielegalny.
Michał Jan2021.02.17 17:55
Ano! I jeżeli to Geniusz Górki Lelewela podpuścił p. Bielana w ramach zemsty na p. Gowinie za majową hecę, to byłby to najsłynniejszy samobój, przebijający po stokroć wyczyn bramkarza Jojki z 1987 roku.