Tragiczne skutki magii i czarów według księdza profesora Zwolińskiego - zdjęcie
26.10.21, 11:31Fot. David Young via Flickr CC 2.0

Tragiczne skutki magii i czarów według księdza profesora Zwolińskiego

64

Tragiczne skutki magii i czarów są jednym z wielu ignorowanych przez polskich hierarchów i duchownych problemów. Na co niedzielnych kazaniach księża nie poruszają tego tematu — w konsekwencji wiele osób chodzących do kościoła często nieświadomie ma styczność z taką patologią albo nie jest w stanie udzielić porady osobom, które w taki sposób niszczą sobie życie.

Ignorowanie problemu tragicznych skutków magii i czarów jest tak wielkie, że wskutek trudności finansowych od kilku miesięcy przestał się ukazywać niezwykle zasłużony miesięcznik „Egzorcysta”. Wydawca miesięcznika i książek ukazujących tragiczne skutki magii i czarów wydawnictwo Monumen nie było też obecne na ostatnich targach wydawców katolickich w Warszawie.

Jedną z wartościowych publikacji wydawnictwa Monumen jest zbiór artykułów „Tragiczne skutki magii i czarów”. W pierwszym z artykułów ksiądz profesor Andrzej Zwoliński stwierdził, że magia „oznacza zarówno różne zjawiska zrytualizowanych systemów religijnych, kulturowych i społecznych (''czary''), jak i czynności i zachowania, za pomocą których ludzie próbują wpłynąć na rzeczy i zdarzenia pozostające normalnie poza sferą ich oddziaływania”.

Dla księdza profesora magia ma cele egoistyczne, podczas gdy „religia buduje wspólnotę”, magia „jest praktykowana przy użyciu sił pozazmysłowych, […] ma na celu podporządkowanie i zdominowanie innych osób. […] zwierząt i roślin” oraz świata nadprzyrodzonego.

Magię dzieli się na kontaktową (w której wykorzystuje się rzeczy innych osób), zaraźliwą (w której wykorzystuje się magiczne przedmioty, z których czerpie się moc), sympatyczną (w której wykorzystuje się symbole), gnoseologiczną (w której wykorzystuje się wiedzę o świecie).

Różne formy magii mają na celu: wywoływanie choroby lub zdrowia, wywoływanie nienawiści lub miłości, prześladowanie lub chronienie, rzucanie lub odwoływanie zaklęć, zsyłanie śmierci. Do elementów strukturalnych magi można zaliczyć: przedmioty magiczne, słowa i formuły magiczne, ryty magiczne, uwarunkowania, jakim podlega mag.

Z magią łączą się zabobony (wierzenia i praktyki niemające żadnych racjonalnych podstaw), przesądy i wróżby. Dziś magia jest nadal popularna. Promuje ją wiele znanych przedstawicieli pop kultury.

Okultyzm to całość „form magii współczesnej, […] wiedzy tajemnej, praktyk z nią związanych”, wiedza tajemna, magia, parapsychologia, zjawisko niedające się badać empirycznie, tajemna wiedza, metody poszukiwań i techniki zdobywania tajemnej wiedzy, grono wtajemniczonych. Ezoteryzm to związana z okultyzmem droga poszukiwań duchowych zakładająca wtajemniczenie adepta na drodze praktyk inicjacyjnych.

Termin okultyzm pojawił się w XVI wieku. Okultyzm zaczął być postrzegany jako zestawienie gnozy (wiedzy tajemnej) i magii (praktyk wyrażających się w technikach i rytuałach). Okultystami byli alchemicy. Okultyzmem interesowała się masoneria.

Magia stała się sumą wszystkich plugastw z Babilonu, Egiptu, Grecji, Arabii, wszystkiego, co katolicyzm odrzucił. Bardzo wiele plugastwa magia zaczerpnęła z magii żydowskiej. Już w II wielu naszej ery istniało wiele żydowskich publikacji o treści magicznej. Ogromną inspiracją dla magii była też średniowieczna żydowska kabalistyka – szczególnie księgi „Sefer Jecira” (księga Stworzenia) i „Zohar” (księga Blasku). Według kabalistów z racji na to, że człowiek jest stworzony na obraz Boga, człowiek dysponuje mniejszą od Boga, ale jednak istotną mocą stwarzania. Kabała uczy, że „Myśl i Głos Boży, które wyrażają się w liczbach i literach, powołały wszystkie rzeczy z nicości, stąd formuły, figury i kombinacje arytmetyczne mają rzeczywistą skuteczność”. Kabalistyka powstała w XIII wieku w Prowansji, po czym rozprzestrzeniła się do Hiszpanii, całej Europy, Jerozolimy (gdzie powstał rytuał kabalistyczny). O popularności kabały w Europie niech świadczy to, że kabalistyczną symbolikę wykorzystał Dante w „Boskiej komedii”. Ważną postacią w rozwoju europejskiej magii był Paracelsus, który twierdził, że magia to korzystanie z natury, wykorzystywanie naturalnego magnetyzmu człowieka.

W średniowieczu za magię uznawano wróżbiarstwo, zaklinanie, nekromancję (wiedzę o przyszłości pochodzącą od zmarłych) – wszystko to uzyskiwano dzięki pomocy diabła. To właśnie czarownice (spotykające się na sabatach, będące wyznawczyniami i kochankami Szatana) miały swoją moc dzięki paktom diabelskim. „Ostatecznym źródłem magicznych zdolności, mocy i sił tajemnych był zawsze szatan”.

Wynikiem płytkiej religijności w baroku miał być rozwój zabobonów, fanatyzmu, i okultyzmu. Wierzono, że upiorami były: trupy opanowywane przez czarownice, które na polecenie czarownic dusiły lub zarażały ludzi i zwierzęta, same czarownice pod postacią psa, wilka, konia lub wielkiego ptaka. Powszechna była też wiara w wampiry i opętania.

Oświeceniowa krytyka zabobonów nie przeszkadzała oświeceniowcom w praktykowaniu okultyzmu. Przed rewolucją francuską wśród francuskiej arystokracji satanizm i okultyzm był bardzo popularny. W 1678 roku odkryto dużą satanistyczną sektę wśród arystokratów, która składała ofiary z ludzi – pomimo aresztowania 360 osób, sprawę zatuszowano, bo sataniści mieli związki z dworem Ludwika XIV, w tym z metresą króla (oficjalną kochanką i późniejszą żoną).

Od XVII wieku odprawiano czarne msze – francuskie arystokratki do odprawiania czarnych mszy pozyskały 60 księży. Podczas tych mszy składano ofiary z ludzi („najczęściej małych ochrzczonych chłopców”), bezczeszczono eucharystię, pito napój z krwi, moczu prostytutki i wina, na ołtarzu była naga kobieta i czarne świece wyrabiane z tłuszczu zabitych nieochrzczonych dzieci. W czasie takich rytuałów przed odwróconym krzyżem podpisywano cyrografy – najczęściej arystokratki swe ciało i duszę oddawały Szatanowi, by zmarła ich rywalka.

Niektórzy katolicy nie zdają sobie sprawy, że dokonują profanacji i bluźnierstw, wykorzystując modlitwy katolickie w rytuałach magicznych. Bluźniercy uważaj, że skuteczność modlitw to nie dzieło Boga, ale skutek poprawnego wykonania rytuału. Takie praktyki potępiano już w Starym Testamencie. Magie potępiał: Stary Testament, ojcowie Kościoła, Katechizm Kościoła Katolickiego, kolejne sobory. Kościół katolicki w swoim nauczaniu głosi, że czary są fałszem, a głoszenie ich skuteczności jest herezją.

Dziś okultyzm czerpie z ukrytych mocy, niewykrywalnych dla nauki co niestety daje realne efekty. By go praktykować, trzeba zdobyć wiedzę przekazywaną w sposób społecznie zorganizowany, niedostępny przypadkowym ludziom. W ramach współczesnego okultyzmu najpopularniejsze jest wróżbiarstwo, magia (czyli „umiejętność wywoływania nadnaturalnych skutków za pomocą sił nadludzkich” - demonów), spirytyzm, i uzdrowienia okultystyczne.

Część new age czerpie z okultyzmu i ezoteryzmu – magii, neopogaństwa, szamanizmu i spirytyzmu. Z okultyzmem związany jest kult szatana, pogańskich bóstw i innych demonów. Praktykowaniem okultyzmu wywołuje zaburzenia psychiczne, blokuje możliwość dostrzegania różnicy między dobrem a złem. Okultyzm jest antyreligia, odrzucająca wolę Boga, wyrazem egoizmu.

Jan Bodakowski

Komentarze (64):

Anonim2021.10.26 19:09
misiaczkowie z kk zapomniały nieboraki co wyprawiały z ludźmi ,jaki terror był,zeby zapodać swoją szanowną papieską religie,nie ma to jak krótka pamięć ,a co wyprawiały w ameryce płd ,belzebuby normalnie
MaxFiend2021.10.26 18:21
Byłbym zapomniał: niniejszym pitoletem otwieram sezon na Halloween na Frondzie!!!! Teraz to dopiero się zacznie magia i okultyzm!!!! :-D :-D :-D
JPIII2021.10.26 17:33
A ten pedophil zwoliński nie zauważa, że skutkiem modłów do starego pedophila boga, który gwałcił 13 letnią marynę są gwałty kleruchów na naszych dzieciach
dr.M.A2021.10.26 16:51
Czasem próbuję wyobrazić sobie , jak wygląda ten Jasiu Bodakowski. I natychmiast zaczynam modły o to , by mi się broń Boże nie przyśnił.
Topek2021.10.26 16:20
Z tego wynika że katolicka magia w stylu PiS sieje nienawiść, wywołuje choroby, prześladowania a w wydaniu maga Franciszka wręcz odwrotnie miłość, zdrowie i tolerancję
Adeptus2021.10.26 16:26
Przecież to głównie przeciwnicy PiS sieją nienawiść, łącznie z nawoływaniem do przemocy fizycznej. A w jaki sposób Franciszek szerzy zdrowie? Bo nawołuje do szczepień? to samo robi znienawidzony przez Ciebie PiS. adeptusrpg.wordpress.com
Przerażające!2021.10.26 19:56
Tak mądry religijnie, tak głupi politycznie. I co z tym Adeptusem zrobić?
Adeptus2021.10.27 6:42
Rozumiem, że dla Ciebie "mądrość" oznacza zgodność z Twoimi poglądami na dany temat, zaś "głupota" inne poglądy? :) adeptusrpg.wordpress.com
Nie, Adeptusie.2021.10.27 8:51
zaczynasz zachowywać się jak pisowiec, dla którego niezgodność z jego jedynie słusznymi poglądami jest grzechem głównym. A popieranie złodziei, oszustów, kłamców, chamów i prostaków może oznaczać: 1. totalne niezrozumienie tego, co się dzieje; 2. nieświadome bycie ślepym na to, co robią; 3. karierowiczostwo niezależenie od tego, kto jest przy władzy; 4. bycie takim samym złodziejem, oszustem, kłamcą, chamem i prostakiem jak oni. Nie wiem, kim jesteś, ale proponuję ci zostać człowiekiem uczciwym i zerwać z tą jaczejką. Nie namawiam do wyboru innej, bo jak na razie w tym kraju nie ma na kogo głosować - albo raczej nie "za" tylko "przeciw". A twoje antyreligijne wpisy nadal będę lajkował. I pozdrawiam
Adeptus2021.10.26 15:58
"Tragiczne skutki magii i czarów są jednym z wielu ignorowanych przez polskich hierarchów i duchownych problemów. Na co niedzielnych kazaniach księża nie poruszają tego tematu" To faktycznie tragiczne, że większość biskupów i księży mimo wszystko zachowała jakieś resztki zdrowego rozsądku... adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.10.26 15:55
Katolicy z zawodu śmieją się z samych siebie.
Hela2021.10.26 15:57
Jak daltonista może takie rzeczy pisać? Zadziwiające.
Anonim2021.10.26 16:12
Okazuje się, że mogą, ale polew dla normalnych.
Sem2021.10.26 17:45
...z zawodu...? A niby to jakiego zawodu?
Pan Jezu nas kocha i nakazuje miłosierdzie.2021.10.26 15:16
A jaką magię miłości mają pieniądze!! Każda kobieta jak by zobaczyła obleśnego dziada poubieranego w złoto i klejnoty z drogim domem i kilkoma samochodami - od razu by widziała w nim młodego i przystojnego - a ewentualnego młodego który się do tej pory do nie zalecał - nagle by przejrzała na oczy i zobaczyła w nim obleśnego egoistycznego starucha.
Anonim2021.10.26 15:06
Kiedy mi się wydaje, że czytałem już wszystkie idiotyzmy i myślę, że głupiej już się nie da, to przychodzi Bodakowski i wyprowadza mnie z błędu.😁😁😁😁
Kulalis2021.10.26 15:10
I tak to szkodzi czytanie idiotyzmów. Małoodpornym
Klapaucjusz2021.10.26 14:58
Jeśli porównać ubiór fikcyjnych czarowników typu Merlin, Gandalf czy choćby Harry Potter z dowolnym polskim biskupem w stroju galowym, to każdy czarodziej wyda się stonowany i skromny. Taki Gandalf na przykład wygląda jak siermięga przy arcybiskupie Jędraszewskim, którego można oglądać we Frondzie przynajmniej raz na tydzień.
Jola2021.10.26 15:08
No tak. Jak ktoś wyszedł z lasu jak go Pan Bóg stworzył to jest mocno zdziwiony ubranymi ludźmi.To normalne u dzikich
Klapaucjusz2021.10.26 20:56
Jolu! Pospaceruj po ulicach w sztach biskupa (czapka, srebrna laga, złota sukienka) i powiedz nam jak zareaguje na to publiczność.
Adeptus2021.10.26 15:33
Poza tym fikcyjni czarodzieje w swoich fikcyjnych światach zasługują na szacunek, gdyż nie odprawiają jedynie pustych rytuałów, strasząc, że kto w nie nie wierzy, pójdzie do piekła - ale posiadają faktyczną wiedzę o prawach rządzących ich fikcyjnym światem i wykorzystują ją do udzielania faktycznej pomocy innym. Odpowiednikiem czarodzieja z fantasy w realnym świecie jest naukowiec (inżynier, artysta - w każdym razie wybitny specjalista w jakiejś dziedzinie). A ksiądz to szarlatan, który próbuje w rzeczywistym świecie udawać, że jego "wiedza" na temat zmyślonego "świata duchowego" ma jakiekolwiek odniesienie do tejże rzeczywistości. Fantastyczni czarodzieje uczą dzieci, że słuszną drogą jest uczenie się, zdobywanie nowych umiejętności i ich wykorzystywanie w praktyce, rośnięcie w wiedzę i siłę (w świecie HP - magii, w naszym świecie - nauki), a nie płaszczenie się w pokorze przed bóstwem. I dlatego KK tak ich nienawidzi. PS. Zaś postacie fantastycznych kapłanów uczą, gdyby istniało dobre bóstwo warte czci, dawałoby ono bezpośrednie dowody swojego istnienia, wspomagałoby swoich wyznawców w konkretny sposób i nie nakazywałoby/dopuszczało prześladowanie innych w imię swojej religii. adeptusrpg.wordpress.com
fdf2021.10.26 14:30
Magia, czary, dodam bojaźń, zastraszanie, władza, kasa, wykorzystywanie stanu psychicznego pospołu.
Anonim2021.10.26 14:12
Czy Bodakowski nie wie że mamy już XXI wiek, większych bzdur dawno na Frondzie nie było.
Izydor2021.10.26 14:03
"oznacza zarówno różne zjawiska zrytualizowanych systemów religijnych, kulturowych i społecznych (''czary''), jak i czynności i zachowania, za pomocą których ludzie próbują wpłynąć na rzeczy i zdarzenia pozostające normalnie poza sferą ich oddziaływania" 1 Machanie magicznym waflem aby zamienił się w mięso. 2 Modlitwa do różnych "świętych" aby sąsiadowi krowa zdechła. Drogie frondelki okazuje się że wyznawana przez was mitologia to magia i czary.
Adeptus2021.10.26 14:19
Zaraz Ci powiedzą, że to nie to samo, bo to nie oni próbują wpływać, tylko pokornie proszą Boga, żeby to on transmutował wafla czy zrobił coś innego. A zatem religia w odróżnieniu od magii jest nie tylko głupia, ale jeszcze upodlająca. Magia to wtedy, jak sobie stawiasz na półce słonika "na szczęście". Religia jest wtedy, jak zaczynasz przed tym słonikiem bić pokłony i błagać, żeby dał ci szczęście, jeśli taka jest jego wola (ale jak tego nie zrobi, to się nie obrazisz i dalej będziesz oddawał mu cześć, bo jest taki zajeb.isty sam z siebie). adeptusrpg.wordpress.com
Jawa2021.10.26 15:12
Są ludzie nieodróżniający buta od głowy. Są tacy. Ale czy musieliśmy ich uczyć pisać?
Adeptus2021.10.26 15:36
No ale przecież odróżniam magię od religii. Obie są zmyślone i nieskuteczne, ale religia dodatkowo upodlająca. W magii jest przynajmniej garść prawdy, bo zakłada, że istnieją jakieś określone prawa i siły we wszechświecie, które należy poznać i wykorzystać (tyle, że nieprawidłowo te siły i prawa identyfikuje - ale sam cel jest słuszny). Zaś religia każe człowiekowi nie szukac wiedzy i siły, tylko płaszczyć się w pokorze przed bożkami. adeptusrpg.wordpress.com
Leon2021.10.26 16:00
"Zaś religia każe człowiekowi nie szukac wiedzy i siły, tylko płaszczyć się w pokorze przed bożkami. adeptusrpg.wordpress.com" Jakas religia napewno tak. Dzonili jak mówią ale nie wiesz gdzie.
Adeptus2021.10.26 16:04
No fakt, nie każda religia jest aż tak upadlająca, generalnie pogańskie są mniej szkodliwe. Ale w chrześcijaństwie ta niechęć do siły i wiedzy, które wpędzają człowieka w pychę i odciągają uwagę od Boga, jest jednym z filarów.
Ci co "bawią się" z duchami2021.10.26 13:48
muszą wiedzieć, że na końcu tej zabawy jest to , że albo oszaleją ( postradają zmysły), albo zostaną doprowadzenie do samobójstwa. Z Duchami nie wolno wchodzić w kontakt i się bawić - kończy się to zawsze prędzej czy później tragicznie.
Adeptus2021.10.26 14:01
Uhu, tylko, że ogromnej większość osób bawiących się w okultyzm nie dzieje się nic złego (poza stratą czasu, pieniędzy i ewentualnymi głupimi decyzjami podjętymi na skutek wróżb). A przypadki "opętań na skutek okultyzmu" najczęściej zdarzają się, gdy ktoś najpierw pobawi się w magię, potem usłyszy egzorcystyczną propagandę "oho, otworzyłeś furtkę diabłu!" i zacznie się nakręcać, aż na serio uwierzy, że ma w sobie demona i zacznie odpowiednio zachowywać. Dodajmy jeszcze, że znaczna część praktyk klasyfikowanych przez księży jako okultyzm w żaden sposób nie odwołuje się do żadnych duchów, jak np. hipnoza, biofeedback, świadome śnienie, czy nawet kursy szybkiego czytania... znaczy, oczywiście, są oszołomy, które wierzą, że hipnoza czy świadome śnienie pozwolą im na nawiązanie kontaktu z "rzeczywistością duchową", ale generalnie należy do tego podchodzić zdroworozsądkowo, jako odmiennych stanów świadomości, zjawisk zachodzących w mózgu, a nawet jeśli nie do końca wyjaśnionych naukowo, to nie znaczy, że mają one związek z jakimikolwiek "duchami" czy tym bardziej konkretnie z demonami z judeochrześcijańskiej mitologii. Zresztą, taki jest właśnie korzeń wszelkich zjawisk "duchowych" (o ile nie są zwykłym oszustwem) - praca mózgu. adeptusrpg.wordpress.com
Panienka2021.10.26 15:14
Problem w tym że zabawiający się takimi rzeczami w 100 % dostaja rachunek którego nie sa w stanie zapłacić.
Adeptus2021.10.26 15:44
Problem w tym, Panienko, że Twoja teza jest wzięta kompletnie z sufitu. Ogromna większość ludzi zabawiających się okultyzmem nie dostaje żadnego rachunku, którego nie może spłacić. Jeśli są jakieś negatywne konsekwencje, to całkowicie materialne i naturalne - strata czasu, pieniędzy, głupie decyzje podejmowane na skutek wróżb. A i to dotyczy tylko tych, którzy zamiast "zabawiać się", wchodzą w to na poważnie. Człowiekowi, który pół-żartem pół-serio bawi się we wróżby andrzejkowe, halloween, wywoływanie duchów, wciela w czarnoksiężnika (czy nawet o zgrozo demona) w grze, nic nie grozi. A jeśli chodzi o opętanie przez demona, to nie dotyczy ono 100% bawiących się w okultyzm. Dotyczy... może 1%? Najwyżej. Wliczając również tych, którzy na serio wierzą w jego działanie. I nie, nie dlatego, że faktycznie na skutek "czarów" jakiś mityczny diabeł w nich wstąpił, tylko dlatego, że dali sobie wmówić (nierzadko przez egzorcystów), że niby tak się stało. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.26 15:46
A jeśli chodzi o kwestie związane z hipnozą, świadomym śnieniem itd. No to oczywiście - zabawa w takie rzeczy, bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy psychologicznej, może niektórym osobom zlasować mózg, (znowuż - zwłaszcza, jeśli dadzą sobie wmówić, to jakieś zjawiska "duchowe", a nie naturalne fenomeny związane z pracą mózgu). Niektórym. Nijak nie 100%.
Anonim2021.10.26 13:17
Kato-szamani nie znoszą konkurencji.😁😁😁
Helena2021.10.26 13:17
Pół roku temu zakupiłam archiwalny numer Egzorcysty i różaniec , na kwotę około 40 zł w księgarni na stronie miesięcznika Egzorcysta. nie otrzymałam przesyłki do tej pory. Dzwoniłam, ale usłyszałam od bardzo opryskliwej osoby że nie mają żadnego przelewu, dostarczyłam dowód na dokonany przelew. Niestety, nic to nie dało. Domagałam się numeru nadania przesyłki, podano mi fałszywy numer. Na poczcie powiedziano mi że przesyłka o takim numerze nie istnieje w ich rejestrze. Dzwoniłam więc kolejny raz i powiedziano mi że może poczta przywłaszczyła sobie przesyłkę, i że będą to wyjaśniać, a potem nie odbierano moich telefonów. Tacy ludzie "walczą" z diabłem na łamach swojego miesięcznika !!!!
Adeptus2021.10.26 13:30
Czego chcesz - czary. Przesyłka rozpłynęła się w powietrzu, widać Szatan - sprawca wszelkich czarów - nie chciał, aby dotarły do Ciebie tak potężne narzędzia do walki z nim. A na przyszłość, w celu sprawdzania przesyłek, polecam stronę: https://emonitoring.poczta-polska.pl/ . adeptusrpg.wordpress.com
Janek, a to czytałeś?2021.10.26 13:15
Arcybiskup Marek Jędraszewski: "Okazuje się, że jest jakieś czasopismo, które nosi tytuł "Egzorcysta", które dla niektórych stało się jakby organem egzorcystów polskich i nikt nie zwraca uwagi na taki drobiazg, że to pismo nie ma imprimatur, że nie wiadomo przez kogo jest wydawane, prawdopodobnie przede wszystkim dla celów komercyjnych" https://deon.pl/kosciol/komentarze/ostroznie-z-egzorcysta,256668
Adeptus2021.10.26 13:15
Klerycy harcują po kruchcie szarżują Wszędzie dziś słychać ochrypły ich śpiew Sieją zabobon przesądy i wiarę Każda ich bzdura zapiera nam dech Zobacz sam jak klerycy święcą tam i siam Bo kleryków cały świat już zna Kleryk tumani dziś Abrakadabra to czary i magia Sekretem jest przepis na jezusowy sok Hokus marokus dostarcza złych pokus Lecz klechy zwyciężą dla mózgu to szok Zobacz sam jak klerycy święcą tam i siam Bo kleryków cały świat już zna Kleryk tumani dziś kleryk tumani dziś
Marek2021.10.26 12:56
Polecam książki ks. Zwolińskiego na temat magii, satanizmu, zagrożeń religii Wchodu wydawane w latach 90. - są dostępne na allegro nawet za 10 zł, warto poczytać.
Adeptus2021.10.26 13:07
Zgadza się, polecam czytać teksty i oglądać filmiki Zwolińskiego, Posackiego, Glasa, Tekielego, Nawrockiej i innych tępicieli (pozakatolickiego) okultyzmu. Nie trzeba nic kupować, w Internecie pełno tego barachła za darmo, na katolickich portalach i youtube. Fascynujące studium psychozy. Ale to tylko dla osób o ugruntowanym racjonalnym podejściu do świata, bo ktoś bardziej chwiejny i "duchowo" nastawiony może zacząć wierzyć w te brednie i dać sobie wmówić "zagrożenia duchowe" lub nawet "opętanie" i stać łupem egzorcystów. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.26 12:55
"Praktykowaniem okultyzmu wywołuje zaburzenia psychiczne, blokuje możliwość dostrzegania różnicy między dobrem a złem. Okultyzm jest antyreligia, odrzucająca wolę Boga, wyrazem egoizmu" Oczywiście, okultystyczne praktyki i wierzenia mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych. Tak samo jak religia. Ba, religia robi na dużo większa skalę. Strach przed tym, że jeśli będę snuł niewłaściwe myśli, za mało się modlił i umartwiał itd. to pójdę do piekła (a co gorsza, zasmucę serduszko Pana Jezusa) , potrafi zryć banię dużo gorzej niż strach przed czarnym kotem i przechodzeniem pod drabiną. Zgadzam się, że okultyzm jest antyreligią i odrzuceniem woli Boga - ale to nie znaczy, że jest zaburzeniem postrzegania dobra i zła i egoizmem, wręcz przeciwnie. Postawa religijna poddania się woli Bożej to "Pomodlę się do Boga, żeby uzdrowił moje chore dziecko, ale jeśli nie spełni mojej prośby, to trudno, widać ma ważniejsze plany, widocznie cierpienie i śmierć mojego dziecka przyniosą jakieś wyższe dobro, które On rozumie, a ja nie. Chwała Panu!", podczas gdy postawa okultystyczna, antyreligijna to "Chcę, żeby moje dziecko wyzdrowiało! Nie zaakceptuję jego cierpienia i śmierci, wykorzystam wszelkie siły, jakie zdołam, by temu zapobiec!". Oczywiście, druga postawa jest bardziej moralna. I jakkolwiek okultysta wybiera do realizacji słusznego celu nieskuteczne środki, to ma ten sam cel, co nauka i technologia - dobro Człowieka, a nie płaszczenie się przed bóstwem, wykorzystywanie sił istniejących we wszechświecie, zamiast błagania ich o litość. Nauka i technologia podziela antyreligijną postawę okultyzmu - tyle, że w odróżnieniu od niego jest "magią", która działa. I chwała jest za to! A poddanie się woli Boga, bóstw, natury, losu itd. czyli postawa religijna to upodlenie i ślepa uliczka. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.26 12:43
"Dziś okultyzm czerpie z ukrytych mocy, niewykrywalnych dla nauki co niestety daje realne efekty" Jeśli magia daje realne efekty, to są trzy opcje: 1. Albo korzysta z jakichś jeszcze nieodkrytych i nieopisanych przez naukę sił przyrody - to zachodziło głównie w dawnych czasach, kiedy ludzie mało co pojmowali z otaczającego ich świata i nie sposób było oddzielić magię od nauki, obecnie w miarę rozwoju nauki jest to coraz rzadsze - oczywiście, z pewnością wciąż jest wiele nieodkrytych sił i źródeł energii, ale dużo prawdopodobniejsze jest, że odkryją je naukowcy korzystając z metody naukowej, a nie jacyś mistycy - no chyba, że uznać, że nauka i technologia to po prostu "magia, która działa" ;) 2. efekt placebo lub odmienne stany świadomości - i to one odpowiadają za ogromną większość współczesnej "magii". Ludzie czują się lepiej po lekach homeopatycznych czy bioenergoterapii na skutek efektu placebo. Ludziom zdaje się, że widzą przyszłość, odległe miejsca, wcześniejsze wcielenia, duchy zmarłych, na skutek technik transowych. Aha, dotyczy to również magii katolickiej - modlitwy o uzdrowienie to nic innego, niż placebo, klepanie różańca to technika transowa, ekstaza religijna i wizje aniołów i świętych niczym się nie różnią od odczuć uzyskiwanych w drodze praktyk new age. 3. Oszustwo, iluzja, techniki w stylu cold i hot reading, ale to już inny temat. Natomiast teza, że "nieodkryte przez naukę siły" mają jakikolwiek związek z mitologiczną postacią Szatana i mogą być z nim utożsamiane, jest kompletnie z palca wyssana. A jeśli stwierdza się, że gdzieś faktycznie działają jakieś nieodkryte siły (a nie zwykłe oszustwo), to należy te siły wykorzystywac i badać, a nie stwierdzać "to na pewno Szatan, trzeba się trzymać od tego z daleka", bo niby dlaczego? adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.26 12:32
"Ważną postacią w rozwoju europejskiej magii był Paracelsus, który twierdził, że magia to korzystanie z natury, wykorzystywanie naturalnego magnetyzmu człowieka" No właśnie. Renesansowa "magia naturalna" była stadium pośrednim pomiędzy "magią właściwą", a nowoczesną nauką, gdyż opierała się na zrozumieniu, że rzeczy nie dzieją się dzięki interwencji takich czy innych bóstw, czy duchów, ale dzięki prawom przyrody i naturalnym właściwościom ludzi i innych istot żywych, czy obiektów nieożywionych - oczywiście, wciąż sposób, w jaki pojmowano te prawa i właściwości był pełen błędów, ale sama koncepcja była krokiem naprzód. A chrześcijanie dalej po staremu "Bóg albo szatan, nie ma żadnego innego źródła mocy!". adeptusrpg.wordpress.com
MaxFiend2021.10.26 12:31
Zawsze myślałem, że wiara w czarownice, wróżki i moc kartoników z kolorowymi obrazkami kończy się gdy dzieci przechodzą z przedszkola do szkoły. A tu proszę, zdziecinnieli dorośli piszą takie brednie, że aż zęby bolą od ich głupoty :-D
Adeptus2021.10.26 12:27
"Okultystami byli alchemicy" którzy mimo nasycenia swojej doktryny zabobonami, położyli podwaliny pod późniejszą, będąca już nauką ścisłą, chemię. Próby transmutowania jednych pierwiastków w inne, czy przedłużenia życia poprzez znalezienie odpowiedniej substancji, choć ostatecznie spaliły na panewce były dużo sensowniejsze niż modły mnichów i w przeciwieństwie do nich pośrednio przyczyniły się do powiększenia zakresu rzeczywistej wiedzy. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.26 12:24
"Z magią łączą się zabobony (wierzenia i praktyki niemające żadnych racjonalnych podstaw)" Aha, czyli chrześcijańskie obrzędy i modlitwy jednoznacznie spełniają definicję zabobonu ;) adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.10.26 12:23
"Dla księdza profesora magia ma cele egoistyczne, podczas gdy „religia buduje wspólnotę”" A dalej piszecie, że magia może mieć na celu uzdrowienie i chronienie. Pomijając fakt, że magia to taki sam zabobon jak religia, to z punktu widzenia moralności i intencji, magia wygląda dużo sympatyczniej. Jak czarownik próbuje uzdrowić człowieka, to chce przywrócić mu zdrowie, to jest jego celem, wyrządzenie "pacjentowi" konkretnego dobra. A jak kapłan modli się nad chorym o zdrowie, to najważniejsza jest chwała Boga - głównym celem domniemanego cudu nie jest przywrócenie zdrowia, tylko danie świadectwa chwały Boga, żeby się ludzie nawracali. Religia kręci się wokół Boga, magia wokół człowieka. Dlatego ta druga jest dużo sympatyczniejsza. Poza tym - magia zawiera w sobie pewną dozę praktycyzmu, religia nie. Jak modlitwa nie działa, to nie wolno zwątpić w moc Boga, trzeba sobie tłumaczyć "Widocznie się za słabo modliliśmy, albo wola Boga jest inna, ale trzeba dalej się modlić". A czarownik, jeśli był choć trochę inteligentny, zaczynał kombinować "ten rytuał nie działa, widocznie jest do niczego, może spróbuję czegoś innego? Może jakieś inne zioła?". I tym sposobem magia, dzięki swojemu "egoistycznemu" nastawieniu na rezultat, w przeszłości mogła pośrednio prowadzić do odkrywania jakichś faktycznych praktycznych działań, podczas gdy religia jest zawsze ślepą uliczką. adeptusrpg.wordpress.com
admin2021.10.26 12:22
Właśnie panie damy były po islamistów, bo trzeba ludzi do roboty, hahahahaha, a dzieci potem przejmą kraje bo to naród mądry, dąży bez walki do opanowania Europy..
robaczek2021.10.26 12:11
;] przeciez to taki sam kit jak wasza religia ;] ............................... nawet na przestrzezni czasu zwyczaje i zabobony sie wymieszały ;[ ................. patrz co drugie święto chrzescijan ma swoje korzenie w religiach i zwyczajach pochodzacych sprzed chrzescijanstwa ............................................ WSZYSTKO TO WIELKA ŚCIEMA DLA WŁADZY NAD GORZEJ ROZGARNIĘTYMI OWIECZKAMI ;] ............................ a wy łykacie jak pelikany ;] .................. SUWEREN JEST FRAJEREM ;]
Srul2021.10.26 12:08
Bogobojny katolik piszący o czarach i zabobonach to jedna z zabawniejszych rzeczy, jakie można przeczytać.
Piniąszki się skończyli . Buuu...2021.10.26 12:08
"Ignorowanie problemu tragicznych skutków magii i czarów jest tak wielkie, że wskutek trudności finansowych od kilku miesięcy przestał się ukazywać niezwykle zasłużony miesięcznik „Egzorcysta”.
Bodakowski nie kupował2021.10.26 13:01
tylko czytał od deski do deski w bibliotece - to takie są skutki.
Adeptus2021.10.26 13:35
Ja tam w Empiku czytywałem. Kiedyś natrafiłem na zabawną sytuację - akurat był numer Egzorcysty przestrzegający przed diabelstwem znanym jako indiańskie łapacze snów (bo jak wiadomo, pragnienie pozbycia się koszmarów to grzech straszny - a co jeśli Bóg zechce pomęczyć kogoś dziwacznymi wizjami, jak w opowieści o Józefie w Egipcie?). A niedaleko w tym samym Empiku leżało jakieś czasopismo dla dzieci - jeden z artykułów "stwórz sobie własny łapacz snów" ;). Już nie mówiąc o tym, ze były też czasopisma w stylu "Czwarty wymiar" czy "Wróżka" oraz powieści i gry fantasy - według "Egzorcysty" szatanizm pierwszej wody - taka to róznorodność ideowa ;) adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.10.26 12:06
Wiedziałem, że bodakoski. Jak widzę że artykuł to jakieś durne pierdy o niczym, to nie muszę zjeżdżać w stopkę, aby poznać autora.
Adeptus2021.10.26 13:04
No nie przesadzaj, że niby inny katoliccy autorzy nie umieją pisać pierdów o niczym? Nie doceniasz ich ;) adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.10.26 13:39
Ale jednak Jasio ma ten swój niepodrabialny styl. Taka infantylna wersja syndromu oblężonej twierdzy. Jak czytam jego wywody albo oglądam rysunki, mam wrażenie że tworzy to dziesięciolatek.
Adeptus2021.10.26 13:50
No, syndrom oblężonej twierdzy to akurat też nie dotyczy jedynie jego. Poza tym, tutaj jedynie streszcza poglądy Zwolińskiego - polecam zapoznać się z oryginalnymi wypowiedziami tego księdza, także innych egzorcystów i świeckich tępicieli okultyzmu, jak Posacki, Glas, Olszewski, Tekieli czy Nawrocka. To jest dopiero psychodeliczny odlot. I śmieszno, i straszno (że ludzie naprawdę w to wierzą).
Rodryg2021.10.26 12:00
Przy okazji, ma ktoś może opis rytuału odwracającego skutki chrztu? Czytałem keidyś w interencie jak to powinno przebiegać a teraz nie mogę znaleźć...
Adeptus2021.10.26 13:01
Niektóre grupy neopogańskie coś takiego praktykują, ale zapewne wiąże się to z przyjęciem wiary w ich bogów, więc nie wiem, czy Cię to interesuje. Jeśli potrzebujesz symbolicznego odcięcia się od chrześcijaństwa, a apostazja Ci nie wystarcza (lub nie masz ochoty użerać się z kancelarią parafialną), możesz sam sobie wymyślić jakiś rytuał, podeptać krzyż, Biblię (pewnie masz w domu, a jak nie, łatwo kupić), pobluźnić trochę, uroczyście wyrzec się chrześcijańskich bożków i wszelkich ich sprawek itd. Nie zalecałbym żadnych symbolicznych "paktów z diabłem", no chyba, że Twój ateizm jest tak naprawdę mocno ugruntowany i nie ma ryzyka, że traktowałbyś to jako coś więcej, niż metaforę - bo jeśli sobie wmówisz, że naprawdę istnieje jakiś demon, któremu zaprzedałeś duszę, możesz zacząć nakręcać w sobie psychozę, a wtedy staniesz się łatwym łupem dla egzorcystów. adeptusrpg.wordpress.com
­2021.10.26 11:57
W ciągu 12 ostatnich miesięcy urodziło się w Polsce 334,6 tys. dzieci. To najmniej od końca II wojny światowej - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane GUS.
admin2021.10.26 12:19
Bo dzieci to teraz koty i psy. Teraz panuje szatan, który daje ludziom to co chcą, a czego chcą kasy, wolności, żadnych problemów, po co dzieci. Tylko się im tak wydaje że nie mają problemów, to jest tragedia którą zobaczą ale za późno już będzie aby cos zmienić.
Albert2021.10.26 11:56
" wiele osób chodzących do kościoła często nieświadomie ma styczność z taką patologią" - skoro chodzą do kościoła, to raczej świadomie.
"W pośredniaku byłeś jełopie?"2021.10.26 11:48
Halinka, magia i czary.