,,To był dzień straszliwej tragedii''. Prezydent zapalił ,,Światło Wolności'' - zdjęcie
13.12.20, 19:15Fot. Igor Smirnow, KPRP via prezydent.pl

,,To był dzień straszliwej tragedii''. Prezydent zapalił ,,Światło Wolności''

33

W przypadającą dziś 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Prezydent Andrzej Duda zapalił „Światło Wolności” przed Krzyżem Papieskim na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

To był dzień straszliwej tragedii, przerwania czasu pierwszej „Solidarności”, zdmuchnięcia snów o wolności na długi czas, na prawie 10 lat – do 1989 roku – mówił Andrzej Duda. – To dzięki determinacji, która wtedy miała zostać przerwana, ale której nigdy nie udało się w Polakach zadeptać, potem udało nam się tę wolność rzeczywiście odzyskać w 1989 roku i to w pokojowy sposób – podkreślił.

Tradycyjnie też o godzinie 19.30, w ramach kampanii Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, nad którą narodowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, w oknie Pałacu Prezydenckiego została zapalona świeca upamiętniająca wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

Zapalenie świecy nawiązuje do gestu, który w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze ludzi na całym świecie. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił św. Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec w swoim Bożonarodzeniowym orędziu wezwał również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

Ponadto, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona specjalna iluminacja nawiązująca do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Prezydent.pl

Komentarze (33):

hanns2020.12.14 17:29
Większa jest tragedia, że p. Duda opowiedział się za aborcją. Andrzeju, ja też jestem "letalny", chcesz spróbować na mnie?
Solidarnościowiec2020.12.14 11:45
A jednak coś jeszcze . Rozrywka . Odbywały się wesela , zabawy , dancingi , imprezy sportowe , kulturalne w zwyczajnym trybie . Nikt się nie czepiał gdy wychodziło się o 2 czy 3 w nocy z dancingu rozbawiony pomimo godziny policyjnej . Czasem tylko zaglądali czy wychodzą bawiący się czy spiskujący . Pod tym względem obecnie młodzi mają gorzej . Przyczyny ograniczeń różne , ale życie codzienne niezwykle podobne .
Solidarnościowiec2020.12.14 10:57
Jeszcze pozostał Kościół w czasie Stanu Wojennego . Msze i nauki religii odbywały się tak jak wcześniej . Chyba nie wolno było zwoływać większych zgromadzeń ani nie było pielgrzymek . Już nie pamiętam . Obecnie też nie wolno . Ale Pasterki się odbywały pomimo godziny policyjnej gdyż co roku chodziłam i nie pamiętam tego bym nie poszła z powodu ograniczenia . Obostrzenia były tylko z początku Stanu Wojennego . Później były coraz luźniejsze . Gdy zaczęły się problemy z dostawami żywności to stało się całe noce w kolejkach a Milicja nie reagowała . To chyba wszystko , co pamiętam z tego " dramatu " jakim był Stan Wojenny .
Solidarnościowiec2020.12.14 9:21
Teraz wpisałam nich prawidłowo . Stan Wojenny to było mniej więcej to samo co jest obecnie z powodu pandemii . Są ograniczenia . Była godzina policyjna od godź.22 do 6 rano . Ale mieliśmy przepustki gdyż chodziło się do pracy . Teraz w wielu krajach też jest godzina policyjna . Nie można było wyjeżdżać za granicę . Obecnie też często nie można . Telefony ( rzadkie , gdyż Polska stelefonizowana nie była ) były na podsłuchu . Obecnie też są . Poza tym nic innego się nie działo . I skąd ta STRASZLIWA TRAGEDIA ? To obecnie też mamy straszliwą tragedię ? Gorszą , gdyż ludzie umierają z powodu niewydolności Służby Zdrowia . Wtedy była wydolna i funkcjonowała o wiele lepiej niż obecnie . A więc ja różnicy nie widzę .
Anonim2020.12.14 9:49
Represje . O tym nie napisałam . Spotkałam się z dwoma . Mój były dyrektor potężnego zakładu pracy siedział w więzieniu dwa lata a jego syna wyrzucono ze studiów . Ale to było jeszcze przed Stanem Wojennym . No i sąsiadka , która po imprezie zasnęła na ławce czekając na autobus i posadzili ją na dwa dni za naruszenie godziny policyjnej . Obecnie też aresztują za zbyt zapalczywe protesty .
Anonim2020.12.14 9:50
I znów nie napisałam . " Solidarnościowiec " .
Anonim2020.12.14 8:30
Jeszcze jedno pominęłam . Ja nie byłam internowana , czego bardzo żałowałam , gdyż internowani mogli wyjechać za granicę jeżeli chcieli . W Polsce zaczęła się " wojna " a więc zachód przyjmował uchodźców bez zadawania pytań . Ja wcześniej starałam się uciec z Bloku do Kanady , ale mnie nie puszczano nawet do Jugosławii . Mogłam podróżować tylko do krajów Bloku . Syn mojego znajomego z pracy wyjechał do tej mojej upragnionej Kanady czego bardzo mu zazdrościłam . Po paru latach ściągnął rodzinę . To był śmiech a nie internowanie . Pic na wodę . A teraz robią z tego jakieś dramaty . Jeszcze żyją ci , którzy pamiętają jak to było . Owszem , później gdy zaczęto strajkować to zrobiło się groźnie . Ale tylko na Pomorzu i na Śląsku . Reszta kraju żyła normalnie . Takie cyrki robią z tego Stanu Wojennego politycy jakby to była wojna . Nie było swobody taka jak jest teraz , ale nie było też dramatycznie . Nic groźnego się nie działo . Młodzi wyobrażają sobie , że to były jakieś kułagi gdyż politycy sieją propagandę . A młodzi wierzą w te bajeczki zamiast pytać rodziców czy dziadków jak to było naprawdę . Może nawet nie kojarzą kiedy to był ten " Stan Wojenny " , gdyż ich życie się nie zmieniło .
Anonim2020.12.14 8:34
Nie napisałam nicku " Solidarnościowiec " i wyskoczył mi " Anonim " . Jestem jeszcze kapku zaspana .
Polonia Semper Fidelis2020.12.14 6:54
Uwaga! Nasz stary znajomy "Anonim" (czasem AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. To beneficjent starych układów z czasów rządów PO, który nie może pogodzić się z nieodwracalnością obecnych rządów. Uporczywie wieszczy ich upadek, w co zresztą sam nie wierzy. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Może mają z nim jakąś cichą umowę? A może się boją oskarżenia o straszną zbrodnię antysemityzmu? Tak, czy inaczej: NIE WCHODŹCIE W ŻADNE SŁOWNE PRZEPYCHANKI Z TYM TYPEM, BO JEMU WŁAŚNIE O TO CHODZI. To jest sadomasochista, który atakowany czuje lubieżną satysfakcję. W jego przypadku logika nie działa. Jego „argumenty” to Talmud w czystej postaci – pokrętny, złośliwy, pełen fałszywych oskarżeń. Mózg wyprany przez lekturę Wyborczej, Newsweeka i Onetu. Potomek ewangelicznych faryzeuszy, którego obłudnie „smuci” los dzieci molestowanych przez księży. Dobro wywołuje w nim furię. Skandale, prawdziwe, naciągane lub wręcz urojone go cieszą. Niech więc prowadzi ten swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
AAAtomek2020.12.14 8:19
Dzień dobry hrabio! razem z Anonimowym kolegą pozdrawiamy Hrabiego i jego Wilczura i prosimy wreszcie o konkrety z historii rodu hrabiego. :D
ala2020.12.13 23:04
Prezydentem Polski Andrzej Duda- doktor nauk prawnych. Blisko społeczeństwa, blisko nas, spontaniczny, pragnący pięknej i dumnej Polski. Myślący o Polsce i Polakach.
Anonim2020.12.13 23:15
Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi, jak co komu wychodzi. Czasami człowiek musi, inaczej się udusi
Polak2020.12.13 22:30
13.XII 81 roku , mój ojciec został internowany na 6 miesięcy (ale gdzie się znajdował dowiedzieliśmy się z mamą dopiero po 7 dniach , czy żyje ? ) Miałem wtedy 12 lat. PAMIĘTAM !!! Dziś ja z moimi dziećmi byliśmy na spacerze w mieście -BEZ KAGAŃCÓW -też walczymy o WOLNĄ POLSKĘ
Anonim2020.12.13 23:11
w jedności Polaków siła? dziękuję!
Solidarnościowiec .2020.12.13 23:34
Skoro tak dobrze pamiętasz wszystko to pamiętasz jaka była pogoda ? Ja internowana nie byłam . Ugotowałam obiad , zjedliśmy i poszliśmy z dziećmi na spacer . Ojciec był internowany ? Wiedział co ryzykuje wstępując do " Solidarności " . Wiedział co ryzykuje będąc aktywnym członkiem . Rodzina powinna być na to przygotowana . Strach ? Moje dzieci naprawdę go przeżyły . Później , gdy zaczęło być naprawdę źle . A jakimi akcjami wolnościowymi wykazali się rodzice A. Dudy by dać synowi tę wolność .
Anonim2020.12.13 22:16
Nasz, choć z ostrożności procesowej powiem, że Pan Prezydent lubi palić światła, Świece Chanukowe, Światła Wolności, taki nowoczesny. Zastanawiam się, czy pamięta o Świecach Adwentowych?
ala2020.12.13 23:05
Chciałeś być śmieszny, a jesteś żałosny!!!
Panie Moravietzky2020.12.13 22:07
https://pbs.twimg.com/media/EpH1LtUWMAYpFQk?format=jpg
Zimny Lech2020.12.13 22:05
Dom wojaka z Żoliborza pilnowało dzisiaj 80 suk policyjnych.
Anonim2020.12.13 23:38
Prawdziwy wojak spod pierzyny. Hahahahaha
PRAWDA2020.12.13 22:01
Bizon Ukraińcy pogali w 1920 roku w sile kilka dywizji walczyć z Czerwona Ruska Zaraza ====Bez Ukrainy Polska przestanie Polska Istnieć w 100 procentach ===Wspieranie w wojnie Dambasie to obowiązek ..
Fumfel2020.12.13 22:04
Ogłupiony jak za sanacji.
PRAWDA2020.12.13 21:59
Pachołki i Konfidenci wspierali Moskali w Zabijaniu Polaków Katolików ,,
bizon2020.12.13 20:46
PIS wielbi Ukrainców i wspierał ich militarnie podczas wojny w Donbasie a tu jak grom z jasnego nieba : Biuro prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze poinformowało o zakończeniu postępowania przygotowawczego w sprawie sytuacji na Ukrainie w związku z konfliktem w Donbasie i aneksją Krymu. Są podstawy, do stwierdzenia, że ze strony Ukrainy doszło do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, dalej obłąkańcy z PIS popierają ludobójców, Duda też im w .... wchodzi
Monika2020.12.13 20:31
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany napisz do mnie na : http://panieonline.pl/monia89
Jarek2020.12.13 19:59
13 grudnia spałem do południa i zrobiłem kupę do spodni
ala2020.12.13 23:07
Pan Jarosław Kaczyński to najskuteczniejszy polityk od 30 lat. Może jest starym kawalerem, kurduplem, kartoflem i ma wygląd lichy. Niejeden europejski, pachnący, dobrze ubrany może mu "dowalić", wyśmiać go. Ale ten facet wykreował 3 prezydentów i 4 premierów. Nie ma w tej chwili polityka z takim dorobkiem. Jest Kaczyński i długo nic. Ten facet odcisnął swoje piętno na ostatnim 30-leciu jak nikt inny. Reszta to tylko miernoty. Podręczniki historii za 50 lat będą pisały o Kaczyńskich. Nie będzie tam ani słowa o Tusku. Dlaczego? Bo Jarosław Kaczyński to w tej chwili chyba jedyny Mąż Stanu. To ktoś więcej niż polityk. Kaczyński to jedyny polityk, który nie bał się poddać obywatelskiej weryfikacji w 2007 roku podając rząd do dymisji. Będąc przez 8 lat w opozycji potrafił utrzymać swoją partię mimo ciągłego ataku i ostrzału ze wszystkich stron. A w 2015 roku potrafił wznieść się ponad podziały na prawicy, zjednoczyć ją i poprowadzić do wielkiego zwycięstwa, uzyskania większości parlamentarnej i samodzielnych rządów.
Anonim2020.12.13 23:25
Trzeba zapamiętać jeszcze jedną datę, tj. 10/11 grudnia 2020 r., gdzie w Brukseli na tzw. szczycie unijmym Naczelnik Państwa J. Kaczyński oddał KE suwerenność Polski. Oddał los polskich chrześciajńskich rodziń w ręce unijnego lewackiego chlewa? Skończyłbym tekst banderowskim zawołaniem J. Kaczyńskiego z majdanu w Kijowie, ale jestem polskim patriotą, kresowiakiem, i przez gardło mi nie przejdzie.
lechujarek2020.12.13 19:49
Duda! powiedz żeby cię Szczerski zawiózł na Żoliborz, zobaczysz pisowskie ZOMO jak pilnuje twojego pryncypała i jak rozprawia się z demonstrantami.
Jarek2020.12.13 20:07
Bo śpię do południa
Zbrodniarz jakim był Jaruzelski2020.12.13 19:48
powinien za życia mieć swoją "norymberge" zamiast tego inni zdrajcy podpisali układy z bandytami czerwonymi pod "okrągłym stoliczkiem" popijając "Stolicznaja" przysłaną z sowieckiej "ambasady" - tj. gubernatora na Polszu
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.13 19:35
PADofil znowu zrobił z siebie pajaca! opowiadanie o wojsku na ulicach, w sytuacji kiedy tysiące policjantów ochraniają tchórzliwego dyktatorka z Żoliborza i napyerdalają oraz gazują kobiety i młodzież , zakrawa groteską!
Anonim2020.12.13 19:33
Wówczas na Polaków marksiści wysłali polskich żołnierzy, dziś neomarksiści wysyłają polską młodzież. Kiedy się opamiętamy?