25.03.20, 10:40

Szwajcaria: Państwo zapłaci każdemu pensję na czas epidemii?

Szwajcarski Bundesrat przygotował pakiet gospodarczy warty 42 mld franków szwajcarskich na czas walki z koronawirusem. Eksperci uważają jednak, że to zbyt mało - i domagają się wprowadzenia przez trzy miesiące płacy podstawowej dla wszystkich Szwajcarów.


Uczeni z Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania w Lozannie zaproponowali wprowadzenie pakietu gospodarczego o wartości aż 200 mld franków. Dzięki temu, uważają, Szwajcaria wyjdzie z kryzysu epidemiologicznego obronną ręką. 200 mld franków to 1/3 szwajcarskiego rocznego PKB. Propozycję złożyli Arturo Bris, profesor finansów ze wspomnianego Instytutu, oraz Michel Demaré, członek rady nadzroczej Instytutu oraz członek rady nadzorczej Vodafone.

Plan zakłada, że Konfederacja Szwajcarska będzie wypłacać wszystkim szwajcarskim pracownikom pensję, zwalniając z tego obowiązku przedsiębiorstwa. Każdy pracownik miałby dostawać 4300 franków miesięcznie - czyli 2/3 średniej krajowej. Koszty takiego kroku wyniosłyby w ciągu trzech miesięcy 20 mld franków, uważają eksperci. Ich zdaniem Szwajcaria powinna zaciągnąć dług na pokrycie tych kosztów, co dla kraju nie miałoby być bynajmniej szczególnie obciążające, głównie ze względu na ujemne stopy procentowe (negatywne odsetki).

Dodatkowo, uważają eksperci, państwo powinno też zawiesić spłatę kredytów hipotecznych tym rodzinom, które popadły w tarapaty w obliczu kryzysu. Należałoby też w ich ocenie przejściowo obniżyć podatek dochodowy.

Jak dotąd Szwajcaria wprowadziła między innymi duże ułatwienia kredytowe dla firm. Od połowy przyszłego tygodnia szwajcarskie firmy mogą brać kredyty pomostowe na pokrycie bieżących długów. Państwo poręczy do pół miliona franków kredytu na firmę. Dodatkowo to same banki uczestniczą w 15 proc. poręczenia w przypadku kredytów od 0,5 do 20 mln franków.

bsw/blick.ch

Komentarze

bogdanus2020.04.1 17:44
no, no uczą się od polaków?
MaxFiend2020.03.25 18:18
A kto bogatemu zabroni? :-D
Najpierw ty2020.03.25 14:30
Z rządowych pieniędzy.
Co tam jakieś skype, kamerki ... to Ersatz!2020.03.25 12:26
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
mordechaj2020.03.25 12:15
Nie piszcie tych BZDUR. W komunistycznych móżdżkach tak się poprzewracało, że ludziom wydaje się, że pieniądze rosną na drzewach, a państwa mają wiele hektarów sadów z drzewami, co rodzą pieniądze. Tak nie jest. Pieniądze trzeba wypracować. Jeśli pieniądze nie są wypracowane, to ich nie ma. Jest tylko jeden sposób na to, aby pieniądze były i nie były wypracowane. To jest dodruk PUSTEGO PIENIĄDZA, czyli inflacja. A jak ten dodruk pustego pieniądza będzie na większą skalę, to będzie HIPERINFLACJA. A jak będzie hiperinflacja, to za miesięczną pensję ludzie będą sobie mogli kupić...bochenek chleba i nic więcej. Więc komuniści ruszcie swoje móżdżki i przestańcie bredzić o tym, że podatnicy wezmą na utrzymanie biznes, bo to są kompletne BREDNIE.
grimm2020.03.25 12:10
Jakoś nie wpompowują w banksterów, w przeciwieństwie do Polski. Bo Arturo Bris nie jest banksterem?
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.25 11:52
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - ================= www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
YES2020.03.25 11:22
Od początku miałem podobny pomysł. Ze względu na niewiadomy i określony i niszczący skutek tego wirusa, wszystkim bez względu na wysokość zarobków państwo winno wypłacać pakiet podstawowy. Wtedy nie niszczymy firm. Niestety wszyscy da dobra przetrwania i nie rujnowania gospodarki muszą się na jakiś czas poświęcić. Niestety taki jest ten czas. Potem po powrocie do normy wszyscy wrócą do poprzednich zarobków.
ktoś tam2020.03.25 10:57
Jeżeli firmy przestaną funkcjonować czyli produkować towary albo wykonywać usługi to jak długo starczy towarów do pokrycia pieniędzy, które też ktoś musi wydrukować? Pieniądz jest tylko informacją, że za jeden towar czy usługę mogę dostać tyle i tyle innego towaru albo ktoś mi wykona jakąś usługę, np. wywiezie śmieci. No chyba, że mamy nieograniczone zapasy. Ale przede wszystkim muszą być to zapasy żywności bo złotem nawet jak ma wypełniony cały pokój i tak się nie naje.
T2020.03.25 11:05
Dokładnie. Ludzie żyją od lat w Matrixie. Ale jak zatrzymana zostanie produkcja żywności to przejrzą wszyscy na oczy i zobaczą ile wart jest "pieniądz magiczny" made by City of London Co.
ktoś tam2020.03.25 11:14
Rozpatrywanie funkcjonowania gospodarki trzeba sprowadzić do produkcji, zwłaszcza produkcji żywności, bowiem jest to fundament życia w porządku doczesnym. Nie uwzględnienia tego reszta jest wróżeniem z fusów. Dlatego trzeba chronić własne rolnictwo bo w sytuacji kryzysowej z jaką obecnie mamy do czynienia, nikt nam nie pomoże, bo każdy dba o swój brzuch, upraszczając.